9. Maren Andersen blev født den 4 dec. 1826 i Brøns s. (Normsted); døde den 19 sep. 1901 i Brøns.
10. Nis Hansen Andersen (Bastian) blev født den 23 jul. 1829 i Brøns s. (Normsted); døde den 15 nov. 1885 i Brøns s. (Normsted).
11. Anders Erichsen Andersen blev født den 27 apr. 1832 i Brøns s. (Normsted); døde den 4 okt. 1846 i Brøns s. (Normsted).
12. Hans Hansen Andersen blev født den 18 okt. 1834 i Brøns s. (Normsted); døde den 26 sep. 1917 i Besser s.; blev begravet den 29 sep. 1917 i Besser.
13. Karen Kirstine Andersen blev født den 2 nov. 1837 i Brøns s. (Normsted); døde den 2 sep. 1907 i Arrild s. (Rugbjerg).
14. Hans Jessen Andersen (Bastian) blev født den 15 jun. 1842 i Brøns s. (Normsted); døde den 22 apr. 1918 i Brøns s. (Virkelyst); blev begravet den 27 apr. 1918 i Brøns.
Anders blev gift med Anne Hansdatter Aaskov den 12 okt. 1854 i Arrild. Anne blev født den 6 apr. 1825 i Højrup s. (Arnum); døde den 27 apr. 1866 i Arrild. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
15. Eline Kirstine Bastian blev født den 2 aug. 1859 i Arrild; døde den 27 okt. 1860 i Arrild.
Anders blev gift med Ingeborg Marie Schmidt den 4 maj 1867 i Arrild. Ingeborg blev født den 15 feb. 1838 i Nr. Løgum s. (Nybo); døde den 24 jan. 1901 i Arrild. [Gruppeskema] [Familietavle]
40. Kirstine Bastian blev født den 18 okt. 1875 i Brøns s. (Normsted); døde den 5 sep. 1966.
41. Valdemar Bastian blev født den 23 jul. 1878 i Brøns s. (Normsted).
11.
Anders Erichsen Andersen (4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 27 apr. 1832 i Brøns s. (Normsted); døde den 4 okt. 1846 i Brøns s. (Normsted).
12.
Hans Hansen Andersen (4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 18 okt. 1834 i Brøns s. (Normsted); døde den 26 sep. 1917 i Besser s.; blev begravet den 29 sep. 1917 i Besser.
42. Margrethe Kirstine Andersen blev født den 9 jun. 1858 i Lyngby s. (Djursland); døde den 20 nov. 1930 i Besser s.; blev begravet den 25 nov. 1930 i Besser.
43. Laura Marthine Andersen blev født den 21 maj 1860 i Besser s.; døde i 1940 i Aarhus (Hasle).
44. Petra Janine Andersen blev født den 26 jul. 1862 i Besser s.; døde den 20 jan. 1929 i Koldby s..
45. Laurits Bastian Andersen blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 15 dec. 1864 i Besser s.; blev begravet den 18 dec. 1864 i Besser.
46. Otto Martin Boye Andersen blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 2 nov. 1864 i Besser s.; blev begravet den 6 nov. 1864 i Besser.
24. Laure Bergholt blev født den 8 maj 1872 i Arrild s. (Rugbjerg).
25. Andrea Bergholt blev født den 22 sep. 1875 i Arrild s. (Rugbjerg).
26. Nicolai Bergholt blev født den 27 feb. 1879 i Arrild s. (Rugbjerg).
14.
Hans Jessen Andersen (Bastian) (4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 15 jun. 1842 i Brøns s. (Normsted); døde den 22 apr. 1918 i Brøns s. (Virkelyst); blev begravet den 27 apr. 1918 i Brøns.
Margrethe Kirstine Andersen (12.Hans3, 4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 9 jun. 1858 i Lyngby s. (Djursland); døde den 20 nov. 1930 i Besser s.; blev begravet den 25 nov. 1930 i Besser.
Laura blev gift med Christian Hansen den 17 okt. 1888 i Besser. Christian blev født den 25 jun. 1861 i Tamdrup s.; døde den 2 feb. 1896 i Hasle; blev begravet den 8 feb. 1896 i Aarhus (Skt. Pauls s.). [Gruppeskema] [Familietavle]
Laurits Bastian Andersen (12.Hans3, 4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 15 dec. 1864 i Besser s.; blev begravet den 18 dec. 1864 i Besser.
46.
Otto Martin Boye Andersen (12.Hans3, 4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 2 nov. 1864 i Besser s.; blev begravet den 6 nov. 1864 i Besser.
Anna Cathrine Andersen (12.Hans3, 4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 13 maj 1868 i Besser s.; døde den 7 jul. 1902 i Besser s.; blev begravet den 10 jul. 1902 i Besser.
Anker Frederik Bay Andersen (12.Hans3, 4.Laust2, 1.Karen1) blev født den 10 dec. 1875 i Besser s.; døde den 2 jan. 1876 i Besser s.; blev begravet den 5 jan. 1876 i Besser.