4. Botilla Schack Knudsen blev født den 16 dec. 1804 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 18 jun. 1877.
5. Knud Lausten Knudsen blev født den 10 dec. 1806 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 16 jun. 1866 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); blev begravet i Visby.
6. Kirstine Knudsen blev født den 3 maj 1810 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 23 maj 1886 i Ulfborg.
7. Caroline Knudsen blev født den 31 jan. 1812 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde i efter 1891.
8. Christiane Marine Knudsen blev født den 27 dec. 1813 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 19 apr. 1866 i Kiel; blev begravet i 1866 i Braderup.
9. Jens Lassen Knudsen blev født den 29 sep. 1819 i Ribe; døde den 25 apr. 1886 i Lejrskov.
10. Hanne Janniksen Beyer blev født den 12 nov. 1827 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 26 jul. 1862 i Ballum s. (Vesterende-Ballum).
11. Jannick Jensen Beyer blev født den 13 apr. 1830 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 6 maj 1850.
12. Kristen Knudsen Beyer blev født den 8 apr. 1832 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 5 feb. 1859.
13. Maren Beyer blev født den 10 jul. 1834 i Skærbæk s. (Barsbøl).
14. Ingeborg Beyer blev født den 8 apr. 1837 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 8 sep. 1869 i Tønder.
15. Dødfødt søn blev født den 5 jun. 1842 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 5 jun. 1842 i Skærbæk s. (Barsbøl).
16. Peter Beyer blev født den 3 okt. 1844 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 3 aug. 1906.
5.
Knud Lausten Knudsen (3.Maren3, 2.Botilla2, 1.Willads1) blev født den 10 dec. 1806 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 16 jun. 1866 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); blev begravet i Visby.
17. Ane Marie Knudsen blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
18. Maren Knudsen blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
19. Hans Aagesen Knudsen blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
20. Christine Knudsen blev født den 16 mar. 1834 i Mjolden s. (Forballum); døde den 7 dec. 1924 i Haderslev.
21. Kresten Knudsen blev født den 26 mar. 1836 i Mjolden s. (Forballum); døde den 15 jan. 1922 i Visby s. (Visby Hedegård).
22. Ane Jacobine Knudsen blev født den 14 apr. 1839 i Mjolden s. (Forballum); døde i 1921 i København.
23. Caroline Amalia Knudsen blev født den 5 mar. 1841 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 okt. 1923 i Haderslev.
24. Laurids Guttorm Knudsen blev født den 20 okt. 1843 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 apr. 1850 i Mjolden s. (Forballum).
28. Jacob Aagaard blev født den 13 nov. 1831 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 17 sep. 1904 i Frederiksberg.
29. Maren Aagaard blev født den 20 dec. 1833 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 13 sep. 1882 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 19 sep. 1882 i Ribe (Domsognet).
30. Christen Knudsen Aagaard blev født den 6 aug. 1836 i Ribe (Domsognet); døde den 28 sep. 1867 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 4 okt. 1867 i Ribe (Domsognet).
31. Magdalene Sophie Aagaard blev født den 7 jul. 1838 i Ribe (Domsognet); døde den 2 nov. 1883 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 8 nov. 1883 i Ribe (Domsognet).
32. Caroline Aagaard blev født den 4 aug. 1840 i Ribe (Domsognet); døde den 26 maj 1843 i Ribe (Domsognet).
33. Kirstine Aagaard blev født den 28 sep. 1842 i Ribe (Domsognet); døde den 27 maj 1843 i Ribe (Domsognet).
34. Caroline Aagaard blev født den 2 maj 1844 i Ribe (Domsognet); døde den 27 apr. 1878 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 3 maj 1878 i Ribe (Domsognet).
35. Kirstine Aagaard blev født den 8 apr. 1846 i Ribe (Domsognet); døde den 8 dec. 1871 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 16 dec. 1871 i Ribe (Domsognet).
36. Juliane Maria Aagaard blev født den 24 maj 1848 i Ribe (Domsognet); døde den 1 jun. 1848 i Ribe (Domsognet).
37. Emma Aagaard blev født den 16 nov. 1849 i Ribe (Domsognet); døde den 17 dec. 1851 i Ribe (Domsognet).
38. Knud Aagaard blev født den 13 dec. 1851 i Ribe (Domsognet).
39. Emma Aagaard blev født den 2 feb. 1854 i Ribe (Domsognet); døde den 7 okt. 1854 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 12 okt. 1854 i Ribe.
8.
Christiane Marine Knudsen (3.Maren3, 2.Botilla2, 1.Willads1) blev født den 27 dec. 1813 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 19 apr. 1866 i Kiel; blev begravet i 1866 i Braderup.
55. Anton Nicolay Knudsen blev født den 24 aug. 1862 i Dalum; døde den 9 maj 1863 i Dalum; blev begravet den 15 maj 1863 i Dalum.
56. Idun Cathrine Knudsen blev født den 23 sep. 1863 i Dalum; døde den 16 feb. 1903 i Lejrskov s. (Ferup).
57. Elfride Mathilde Knudsen blev født den 6 dec. 1864 i Aggersborg; døde den 1 mar. 1946 i København (Gammel-Kloster s. (Gammel Kloster)); blev kremeret den 22 apr. 1946 i Hundslund.
58. Lars Nannestad Knudsen blev født den 7 maj 1868 i Aggersborg; døde den 18 dec. 1948.