3. Botilla Schack Knudsen blev født den 16 dec. 1804 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 18 jun. 1877.
4. Knud Lausten Knudsen blev født den 10 dec. 1806 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 16 jun. 1866 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); blev begravet i Visby.
5. Kirstine Knudsen blev født den 3 maj 1810 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 23 maj 1886 i Ulfborg.
6. Caroline Knudsen blev født den 31 jan. 1812 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde i efter 1891.
7. Christiane Marine Knudsen blev født den 27 dec. 1813 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 19 apr. 1866 i Kiel; blev begravet i 1866 i Braderup.
8. Jens Lassen Knudsen blev født den 29 sep. 1819 i Ribe; døde den 25 apr. 1886 i Lejrskov.
9. Hanne Janniksen Beyer blev født den 12 nov. 1827 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 26 jul. 1862 i Ballum s. (Vesterende-Ballum).
10. Jannick Jensen Beyer blev født den 13 apr. 1830 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 6 maj 1850.
11. Kristen Knudsen Beyer blev født den 8 apr. 1832 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 5 feb. 1859.
12. Maren Beyer blev født den 10 jul. 1834 i Skærbæk s. (Barsbøl).
13. Ingeborg Beyer blev født den 8 apr. 1837 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 8 sep. 1869 i Tønder.
14. Dødfødt søn blev født den 5 jun. 1842 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 5 jun. 1842 i Skærbæk s. (Barsbøl).
15. Peter Beyer blev født den 3 okt. 1844 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 3 aug. 1906.
4.
Knud Lausten Knudsen (2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 10 dec. 1806 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 16 jun. 1866 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); blev begravet i Visby.
16. Ane Marie Knudsen blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
17. Maren Knudsen blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
18. Hans Aagesen Knudsen blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
19. Christine Knudsen blev født den 16 mar. 1834 i Mjolden s. (Forballum); døde den 7 dec. 1924 i Haderslev.
20. Kresten Knudsen blev født den 26 mar. 1836 i Mjolden s. (Forballum); døde den 15 jan. 1922 i Visby s. (Visby Hedegård).
21. Ane Jacobine Knudsen blev født den 14 apr. 1839 i Mjolden s. (Forballum); døde i 1921 i København.
22. Caroline Amalia Knudsen blev født den 5 mar. 1841 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 okt. 1923 i Haderslev.
23. Laurids Guttorm Knudsen blev født den 20 okt. 1843 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 apr. 1850 i Mjolden s. (Forballum).
5.
Kirstine Knudsen (2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 3 maj 1810 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 23 maj 1886 i Ulfborg.
27. Jacob Aagaard blev født den 13 nov. 1831 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 17 sep. 1904 i Frederiksberg.
28. Maren Aagaard blev født den 20 dec. 1833 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 13 sep. 1882 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 19 sep. 1882 i Ribe (Domsognet).
29. Christen Knudsen Aagaard blev født den 6 aug. 1836 i Ribe (Domsognet); døde den 28 sep. 1867 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 4 okt. 1867 i Ribe (Domsognet).
30. Magdalene Sophie Aagaard blev født den 7 jul. 1838 i Ribe (Domsognet); døde den 2 nov. 1883 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 8 nov. 1883 i Ribe (Domsognet).
31. Caroline Aagaard blev født den 4 aug. 1840 i Ribe (Domsognet); døde den 26 maj 1843 i Ribe (Domsognet).
32. Kirstine Aagaard blev født den 28 sep. 1842 i Ribe (Domsognet); døde den 27 maj 1843 i Ribe (Domsognet).
33. Caroline Aagaard blev født den 2 maj 1844 i Ribe (Domsognet); døde den 27 apr. 1878 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 3 maj 1878 i Ribe (Domsognet).
34. Kirstine Aagaard blev født den 8 apr. 1846 i Ribe (Domsognet); døde den 8 dec. 1871 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 16 dec. 1871 i Ribe (Domsognet).
35. Juliane Maria Aagaard blev født den 24 maj 1848 i Ribe (Domsognet); døde den 1 jun. 1848 i Ribe (Domsognet).
36. Emma Aagaard blev født den 16 nov. 1849 i Ribe (Domsognet); døde den 17 dec. 1851 i Ribe (Domsognet).
37. Knud Aagaard blev født den 13 dec. 1851 i Ribe (Domsognet).
38. Emma Aagaard blev født den 2 feb. 1854 i Ribe (Domsognet); døde den 7 okt. 1854 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 12 okt. 1854 i Ribe.
7.
Christiane Marine Knudsen (2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 27 dec. 1813 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 19 apr. 1866 i Kiel; blev begravet i 1866 i Braderup.
54. Anton Nicolay Knudsen blev født den 24 aug. 1862 i Dalum; døde den 9 maj 1863 i Dalum; blev begravet den 15 maj 1863 i Dalum.
55. Idun Cathrine Knudsen blev født den 23 sep. 1863 i Dalum; døde den 16 feb. 1903 i Lejrskov s. (Ferup).
56. Elfride Mathilde Knudsen blev født den 6 dec. 1864 i Aggersborg; døde den 1 mar. 1946 i København (Gammel-Kloster s. (Gammel Kloster)); blev kremeret den 22 apr. 1946 i Hundslund.
57. Lars Nannestad Knudsen blev født den 7 maj 1868 i Aggersborg; døde den 18 dec. 1948.
Generation: 4
9.
Hanne Janniksen Beyer (3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 12 nov. 1827 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 26 jul. 1862 i Ballum s. (Vesterende-Ballum).
Ane Marie Knudsen (4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
72. Gyda Maria Schmidt blev født den 5 jun. 1865 i Daler; døde den 4 dec. 1866 i Daler; blev begravet den 10 dec. 1866 i Daler.
17.
Maren Knudsen (4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
Maren blev gift med Hans Clemendsen Refslund den 22 jul. 1853 i Visby. Hans (søn af Mathias Refslund og Maren Clemmensen) blev født den 20 mar. 1820 i Agerskov s. (Gestrup); blev døbt den 23 mar. 1820 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 16 maj 1902 i Tønder; blev begravet den 20 maj 1902 i Tønder. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
73. Gyde Marie Refslund blev født den 9 okt. 1855 i Tønder; døde den 1 maj 1927 i Dalum s. (Hjallese).
74. Mathias Refslund blev født den 23 feb. 1858 i Tønder; døde den 31 jul. 1858 i Tønder.
75. Maren Dagmar Refslund blev født den 28 dec. 1859 i Tønder; blev begravet i Vejlby.
76. Knud Lauritzen Refslund blev født den 2 jan. 1862 i Tønder; døde den 27 jul. 1880 i Tønder.
77. Agnes Refslund blev født den 20 jan. 1866 i Tønder; døde den 13 maj 1943 i Nykøbing Mors.
78. Hakon Aagesen Refslund blev født den 6 maj 1871 i Tønder; døde den 13 feb. 1954 i Haderslev.
18.
Hans Aagesen Knudsen (4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
89. Helga Knudsen blev født den 16 jul. 1875 i Visby (Trøjborg); døde den 8 dec. 1965 i Gentofte (Rosenvej 7); blev begravet den 11 dec. 1965 i Sønderborg (Marie kgd.).
19.
Christine Knudsen (4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 16 mar. 1834 i Mjolden s. (Forballum); døde den 7 dec. 1924 i Haderslev.
90. Gyda Marie Windfeld blev født den 7 sep. 1862 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 7 jan. 1954 i Haderslev.
91. Anne Margrethe Windfeld blev født den 13 aug. 1864 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 11 jul. 1958 i Odense.
92. Dagmar Sophie Windfeld blev født den 10 sep. 1867 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 29 nov. 1940.
93. Ib Knudsen Windfeld blev født den 20 sep. 1870 i Hoptrup s. (Østergårds Mølle); døde den 10 apr. 1921 i Haderslev.
20.
Kresten Knudsen (4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 26 mar. 1836 i Mjolden s. (Forballum); døde den 15 jan. 1922 i Visby s. (Visby Hedegård).
94. Knud Lausten Knudsen blev født den 19 nov. 1867 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1938 i Sorø.
95. Hans Aage Knudsen blev født den 30 jul. 1869 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1918 i Flensborg (Skt. Franciskus-hospitalet); blev begravet den 31 okt. 1918 i Visby.
96. Laurits Guttorm Knudsen blev født den 16 maj 1874 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 29 okt. 1931 i Sønderborg.
97. Gyde Marie Knudsen blev født den 11 feb. 1878 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 19 nov. 1948 i Tønder; blev begravet den 23 nov. 1948 i Visby.
98. Henriette Nancy Knudsen blev født den 17 jun. 1881 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 9 mar. 1962 i Visby s. (Visby Hedegård); blev begravet i Visby.
99. Asmus Boysen blev født den 1 nov. 1863 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 20 apr. 1945 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
100. Knud Lauritz Boysen blev født den 7 dec. 1864 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
101. Valdemar Boysen blev født den 14 aug. 1866 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 3 nov. 1900 i Nykøbing F..
102. Frederik Vigo Boysen blev født den 16 jan. 1869 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 30 apr. 1921 i Hammelev ?; blev begravet den 5 maj 1921 i Hammelev.
103. Gyde Marie Boysen blev født den 3 jul. 1871 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
104. Anne Christine Boysen blev født den 1 okt. 1873 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde i 1963.
23.
Laurids Guttorm Knudsen (4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 20 okt. 1843 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 apr. 1850 i Mjolden s. (Forballum).
105. Hans Theodor Skak blev født den 3 sep. 1878 i Ulfborg (Viumgård); døde den 13 mar. 1892 i Ulfborg.
106. Søren Alfred Skak blev født den 22 aug. 1880 i Ulfborg (Viumgård); døde den 25 okt. 1960 i Trøstrup.
107. Valdemar Skak blev født den 15 dec. 1881 i Ulfborg (Viumgård); døde den 28 mar. 1909 i Ulfborg (Viumgård).
108. Kresten S. Skak blev født den 15 jun. 1883 i Ulfborg (Viumgård); døde den 3 jan. 1963 i Aarhus.
109. Thora Kirstine Skak blev født den 18 apr. 1885 i Ulfborg (Viumgård); døde den 21 jul. 1963 i Aarhus.
110. Maren Dorthea Skak blev født den 21 sep. 1886 i Ulfborg (Viumgård).
111. Rigmor Margrete Skak blev født den 18 okt. 1888 i Ulfborg (Viumgård); døde den 20 feb. 1889 i Ulfborg (Viumgård).
112. Nanna Skak blev født den 5 mar. 1890 i Ulfborg (Viumgård).
25.
Christen Jensen (5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 7 maj 1849 i Sønder-Nissum s. (Udstrup); døde den 1 jul. 1861 i Sønder-Nissum s. (Udstrup).
26.
Knud Marcus Jensen (5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 19 jan. 1853 i Sønder-Nissum s. (Udstrup); døde den 22 maj 1931 i Sønder-Nissum s. (Udstruphus).
Maren Aagaard (6.Caroline3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 20 dec. 1833 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 13 sep. 1882 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 19 sep. 1882 i Ribe (Domsognet).
29.
Christen Knudsen Aagaard (6.Caroline3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 6 aug. 1836 i Ribe (Domsognet); døde den 28 sep. 1867 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 4 okt. 1867 i Ribe (Domsognet).
30.
Magdalene Sophie Aagaard (6.Caroline3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 7 jul. 1838 i Ribe (Domsognet); døde den 2 nov. 1883 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 8 nov. 1883 i Ribe (Domsognet).
Caroline Aagaard (6.Caroline3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 2 maj 1844 i Ribe (Domsognet); døde den 27 apr. 1878 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 3 maj 1878 i Ribe (Domsognet).
34.
Kirstine Aagaard (6.Caroline3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 8 apr. 1846 i Ribe (Domsognet); døde den 8 dec. 1871 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 16 dec. 1871 i Ribe (Domsognet).
Emma Aagaard (6.Caroline3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 2 feb. 1854 i Ribe (Domsognet); døde den 7 okt. 1854 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 12 okt. 1854 i Ribe.
141. Peter Marcussen blev født den 8 jul. 1870 i Hostrup s. (Rørkær).
142. Iver Marcussen blev født den 2 apr. 1872 i Hostrup s. (Rørkær).
143. Hans Marcussen blev født den 13 aug. 1874 i Hostrup s. (Rørkær).
144. Christiane Marie Marcussen blev født den 3 mar. 1876 i Hostrup s. (Rørkær); døde den 15 jun. 1955 i Tønder; blev begravet den 20 jun. 1955 i Tønder.
145. Anna Catharina Marcussen blev født den 25 jun. 1877 i Hostrup s. (Rørkær); døde den 19 aug. 1877 i Hostrup s. (Rørkær).
149. Ingeborg Carstensen blev født den 8 jul. 1863 i Møgeltønder s. (Ved Aaen); døde den 18 aug. 1931 i Tønder.
150. Frederik Andersen Carstensen blev født den 17 aug. 1865 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 21 jul. 1884 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); blev begravet den 24 jul. 1884 i Møgeltønder.
151. Christiane Marie Carstensen blev født den 14 jun. 1867 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 15 dec. 1875 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); blev begravet den 20 dec. 1875 i Møgeltønder.
154. Hans Redlef Carstensen blev født den 16 jul. 1874 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 14 dec. 1938 i Tønder (Tønder sygehus).
155. Christian Matthiae Carstensen blev født den 2 aug. 1876 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 20 sep. 1949 i Tønder; blev begravet den 24 sep. 1949 i Møgeltønder.
156. Christiane Marie Carstensen blev født den 2 jun. 1879 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 12 jun. 1879 i Møgeltønder s. (Vesterfeld).
157. Marie Carstensen blev født den 1 mar. 1881 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 25 aug. 1931 i Tønder (sygehuset).
161. Janne Marcussen blev født den 10 mar. 1877 i Klægsbøl s. (Vrågård); døde den 7 mar. 1956 i Løgumkloster s. (Skovgård); blev begravet den 12 mar. 1956 i Løgumkloster.
162. Christian Marcussen blev født den 27 mar. 1880 i Klægsbøl s. (Vrågård); døde den 10 apr. 1945 i Tønder; blev begravet den 14 apr. 1945 i Tønder.
Christiane blev gift med Johann Ludolph Outzen den 29 nov. 1878 i Højst. Johann blev født den 4 nov. 1843 i Højst s. (Adelvad); døde den 14 okt. 1918 i Tønder. [Gruppeskema] [Familietavle]
175. Louise Petrea Outzen blev født den 13 sep. 1883 i Højst s. (Adelvad); døde den 15 sep. 1966 i Tønder; blev begravet den 19 sep. 1966 i Møgeltønder.
176. Agathe Outzen blev født den 5 feb. 1886 i Højst s. (Adelvad); døde den 16 nov. 1962 i Møgeltønder.
Anton Nicolay Knudsen (8.Jens3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 24 aug. 1862 i Dalum; døde den 9 maj 1863 i Dalum; blev begravet den 15 maj 1863 i Dalum.
185. Nanna Thulesen blev født den 24 maj 1895 i Lejrskov s. (Ferup).
186. Ane Marie Thulesen blev født den 19 jul. 1897 i Lejrskov s. (Ferup).
187. Dora Thulesen blev født den 14 aug. 1901 i Lejrskov s. (Ferup); døde den 27 apr. 1990 i Lejrskov s. (Højrup-Ferup).
56.
Elfride Mathilde Knudsen (8.Jens3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 6 dec. 1864 i Aggersborg; døde den 1 mar. 1946 i København (Gammel-Kloster s. (Gammel Kloster)); blev kremeret den 22 apr. 1946 i Hundslund.
196. Kjerstine Jensen blev født den 21 jun. 1877 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum); døde den 22 jul. 1877 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum).
197. Jens Lassen Jensen blev født den 24 nov. 1881 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum).
198. Kirstine Jensen blev født den 13 jan. 1883 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum).
199. Magnus Jensen blev født den 18 nov. 1884 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum); døde den 2 jul. 1885 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum).
200. Magnus Jensen blev født den 2 apr. 1888 i Ballum s. (Bodsbøl); døde den 6 feb. 1950 i Augustenborg Sindssygehospital; blev begravet den 11 feb. 1950 i Ballum.
204. Ejner Hugo Augsburg blev født den 26 apr. 1892 i København; døde den 26 okt. 1971 i København.
60.
Theodor Jensen (9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 20 okt. 1856 i Ballum s. (Vesterende); døde den 3 jun. 1909 i Ballum s. (Vesterende).
Lauritz Guttorm Schmidt (16.Ane4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 4 mar. 1855 i København (Frue s.); døde den 23 mar. 1859 i Daler; blev begravet den 29 mar. 1859 i Daler.
Gyda Maria Schmidt (16.Ane4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 5 jun. 1865 i Daler; døde den 4 dec. 1866 i Daler; blev begravet den 10 dec. 1866 i Daler.
Gyde blev gift med Hans Vilhelm Hansen den 9 okt. 1879 i Lejrskov. Hans blev født den 4 jan. 1847 i Åsum; døde den 11 sep. 1935 i Dalum s. (Hjallese). [Gruppeskema] [Familietavle]
Helga Knudsen (18.Hans4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 16 jul. 1875 i Visby (Trøjborg); døde den 8 dec. 1965 i Gentofte (Rosenvej 7); blev begravet den 11 dec. 1965 i Sønderborg (Marie kgd.).
264. Kristen Munch-Knudsen blev født den 15 dec. 1892 i Fabjerg s. (Bloksgård); døde den 6 mar. 1979 i København.
265. Herman Munch-Knudsen blev født den 2 apr. 1894 i Fabjerg s. (Bloksgård); døde den 23 feb. 1981; blev begravet i Ballum.
266. Elna Knudsen blev født den 5 feb. 1896 i Fabjerg s. (Bloksgård); døde den 1 jul. 1971 i Rungsted.
267. Aage Munch-Knudsen blev født den 7 mar. 1897 i Fabjerg s. (Bloksgård); døde den 1 mar. 1968 i Gentofte (Amtssygehuset).
268. Svend Munch Knudsen blev født den 18 aug. 1898 i Fabjerg s. (Bloksgård); døde den 16 mar. 1899 i Fabjerg s. (Bloksgård).
269. Louise Munch-Knudsen blev født den 2 feb. 1907 i Sorø; døde den 27 maj 1988 i Gentofte.
95.
Hans Aage Knudsen (20.Kresten4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 30 jul. 1869 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1918 i Flensborg (Skt. Franciskus-hospitalet); blev begravet den 31 okt. 1918 i Visby.
Gyde Marie Knudsen (20.Kresten4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 11 feb. 1878 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 19 nov. 1948 i Tønder; blev begravet den 23 nov. 1948 i Visby.
272. Esther Svendsen blev født den 14 aug. 1905 i Haderslev; døde den 9 feb. 1971 i Esbjerg.
273. Erik Svendsen blev født den 19 jan. 1907 i Haderslev; døde i apr. 1945 i Tyskland.
274. Knud Lausten Svensen blev født den 30 jul. 1909 i Haderslev; døde den 12 aug. 1992 i København.
98.
Henriette Nancy Knudsen (20.Kresten4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 17 jun. 1881 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 9 mar. 1962 i Visby s. (Visby Hedegård); blev begravet i Visby.
275. Knud Skrumsager blev født den 1 aug. 1909 i Skrave s. (Toftlundgård); døde den 29 nov. 1994 i Tønder (Tønder sygehus).
276. Anne Marie Kloppenborg Skrumsager blev født den 6 dec. 1910 i Skrave s. (Toftlundgård); døde den 27 mar. 1984 i Agerskov s. (Bovlund).
277. Louise Amalie Feddersen Skrumsager blev født den 2 aug. 1914 i Skrave s. (Toftlundgård); døde den 23 mar. 1994 i Aabenraa (Aabenraa sygehus); blev begravet den 26 mar. 1994 i Visby.
99.
Asmus Boysen (22.Caroline4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 1 nov. 1863 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 20 apr. 1945 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
Frederik Vigo Boysen (22.Caroline4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 16 jan. 1869 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 30 apr. 1921 i Hammelev ?; blev begravet den 5 maj 1921 i Hammelev.
Valdemar Skak (24.Niels4, 5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 15 dec. 1881 i Ulfborg (Viumgård); døde den 28 mar. 1909 i Ulfborg (Viumgård).
Kristen Jensen (26.Knud4, 5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 19 aug. 1890 i Sønder-Nissum s. (Udstrup); døde den 23 jan. 1892 i Sønder-Nissum s. (Udstrup).
117.
Anna Jensen (26.Knud4, 5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 18 okt. 1891 i Sønder-Nissum s. (Udstrup); døde den 27 jan. 1892 i Sønder-Nissum s. (Udstrup).
118.
Ludvig Jensen (26.Knud4, 5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 23 jan. 1893 i Sønder-Nissum s. (Udstrup); døde den 24 feb. 1966 i Esbjerg.
Maren Jensen (26.Knud4, 5.Kirstine3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 10 maj 1895 i Sønder-Nissum s. (Udstrup); døde den 27 feb. 1898 i Sønder-Nissum s. (Udstrup).
329. Ane Marie Jensen blev født den 20 okt. 1893 i Flynder; døde i 1938 i Vandborg.
330. Kirstine Jensen blev født den 12 aug. 1895 i Flynder; døde den 7 mar. 1976 i Lemvig sygehus; blev begravet i Flynder.
331. Jakob Jensen Noe blev født den 11 jun. 1897 i Flynder (V. Agergård); døde den 27 okt. 1965 i Lemvig sygehus; blev begravet den 1 nov. 1965 i Nørre-Nissum.
332. Hans Christian Jensen blev født den 4 apr. 1899 i Flynder; døde den 7 jul. 1983 i Bækmarksbro Plejehjem.
343. Caroline Christiane Thayssen blev født den 1 mar. 1883 i Rodenæs s. (Mettenwarf); døde den 11 sep. 1968 i Lübeck.
344. Frederika Maria Thayssen blev født den 6 jan. 1885 i Aventoft s. (Mettenwarf); døde den 17 jun. 1931 i Wyk (Föhr).
345. Ingeborg Caroline Thayssen blev født den 24 mar. 1886 i Aventoft s. (Mettenwarf); døde den 29 mar. 1886 i Aventoft s. (Mettenwarf).
346. Luise Caroline Thayssen blev født den 23 aug. 1887 i Aventoft s. (Mettenwarf); døde den 11 sep. 1946 i Flensborg.
347. Magda Wilhelmine Thayssen blev født den 22 mar. 1889 i Aventoft s. (Mettenwarf); døde den 9 dec. 1911 i Kiel.
348. Anna Wilhelmine Thayssen blev født den 15 apr. 1891 i Rodenæs s. (Mettenwarf); døde den 29 apr. 1910 i Tønder s. (Nieholm).
150.
Frederik Andersen Carstensen (41.Maren4, 7.Christiane3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 17 aug. 1865 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 21 jul. 1884 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); blev begravet den 24 jul. 1884 i Møgeltønder.
151.
Christiane Marie Carstensen (41.Maren4, 7.Christiane3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 14 jun. 1867 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 15 dec. 1875 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); blev begravet den 20 dec. 1875 i Møgeltønder.
362. Maren Carstensen blev født den 24 okt. 1916 i Flensborg; døde den 5 jun. 1996.
363. Johann Ludolf Outzen Carstensen blev født den 4 dec. 1918 i Tønder (sygehuset); døde den 17 jan. 1999 i Højer; blev begravet den 22 jan. 1999 i Møgeltønder.
Janne Marcussen (44.Peter4, 7.Christiane3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 10 mar. 1877 i Klægsbøl s. (Vrågård); døde den 7 mar. 1956 i Løgumkloster s. (Skovgård); blev begravet den 12 mar. 1956 i Løgumkloster.
Christian Marcussen (44.Peter4, 7.Christiane3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 27 mar. 1880 i Klægsbøl s. (Vrågård); døde den 10 apr. 1945 i Tønder; blev begravet den 14 apr. 1945 i Tønder.
362. Maren Carstensen blev født den 24 okt. 1916 i Flensborg; døde den 5 jun. 1996.
363. Johann Ludolf Outzen Carstensen blev født den 4 dec. 1918 i Tønder (sygehuset); døde den 17 jan. 1999 i Højer; blev begravet den 22 jan. 1999 i Møgeltønder.
377. Otto Dietrich Lück blev født den 14 feb. 1925 i Møgeltønder; døde den 7 dec. 1954 i Haderslev (sygehuset); blev begravet den 11 dec. 1954 i Møgeltønder.
Nanna blev gift med Einar Matthiesen den 31 dec. 1929 i København. Einar blev født den 29 nov. 1902 i Ugerløse; døde den 6 feb. 1992. [Gruppeskema] [Familietavle]
Dora Thulesen (55.Idun4, 8.Jens3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 14 aug. 1901 i Lejrskov s. (Ferup); døde den 27 apr. 1990 i Lejrskov s. (Højrup-Ferup).
Kjerstine Jensen (58.Skak5, 9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 21 jun. 1877 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum); døde den 22 jul. 1877 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum).
Kirstine blev gift med Hans Olde Petersen den 30 sep. 1900 i Ballum. Hans blev født den 8 nov. 1876 i Tønder; døde den 20 jan. 1951 i Flensborg. [Gruppeskema] [Familietavle]
199.
Magnus Jensen (58.Skak5, 9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 18 nov. 1884 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum); døde den 2 jul. 1885 i Ballum s. (Bodsbøl-Ballum).
200.
Magnus Jensen (58.Skak5, 9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 2 apr. 1888 i Ballum s. (Bodsbøl); døde den 6 feb. 1950 i Augustenborg Sindssygehospital; blev begravet den 11 feb. 1950 i Ballum.
Jens Lassen Jensen (60.Theodor5, 9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 1 jan. 1889 i Ballum s. (Vesterende-Ballum); døde den 11 jun. 1918 i Frankrig (mellem Ressons og Marquelise).
404. Theodor Jensen blev født den 4 maj 1923 i Tønder (sygehuset); blev døbt den 10 jun. 1923 i Ballum; døde den 28 dec. 1999; blev begravet i jan. 2000 i Ballum.
405. Hans Jacob Jensen blev født den 15 aug. 1925 i Ballum s. (Bodsbøl); døde den 20 aug. 2003.
409. Knud Hansen Jensen blev født den 27 jun. 1927 i Ballum s. (Husum-Ballum); døde den 8 sep. 1995.
209.
Maren Jensen (60.Theodor5, 9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 13 dec. 1894 i Ballum s. (Husum-Ballum); døde den 15 mar. 1897 i Ballum s. (Husum-Ballum).
Ellen Hansen (73.Gyde5, 17.Maren4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 16 jul. 1881 i Nykøbing Mors; døde den 11 jun. 1948; blev begravet den 15 jun. 1948 i Helsinge.
456. Maren Dagmar Refslund Knudsen blev født den 18 jan. 1923 i Ullerup s. (Højgård i Egum); døde den 13 jan. 1999 i Aabenraa; blev begravet den 18 jan. 1999 i Aabenraa.
457. Agnes Emilie Knudsen blev født den 22 sep. 1925 i Ullerup s. (Højgård i Egum); døde efter ER 2003.
Knud Oksen Knudsen (75.Maren5, 17.Maren4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 8 nov. 1896 i Nørup s. (Engelsholm Ladegård); døde i 1986; blev begravet i 1986 i Tønder.
Signe Knudsen (83.Gudmund5, 18.Hans4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 8 apr. 1894 i Halk s. (Beierholm); døde den 25 mar. 1895 i Halk s. (Beierholm).
Louise blev gift med Otto Sørensen den 2 sep. 1928 i Skuldelev. Otto blev født den 9 nov. 1897 i Forlev; døde den 19 jun. 1954 i Frederiksberg. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
481. Jørgen Otto Sørensen blev født den 3 sep. 1930 i Frederikssund; døde den 24 aug. 1994 i Perth (Australien).
482. Lise Sørensen blev født den 1 dec. 1934 i København; døde den 30 dec. 2011.
495. Henriette Refslund Poulsen blev født den 3 okt. 1943 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 21 nov. 2019 i Aabenraa (sygehuset); blev begravet den 27 nov. 2019 i Bovlund.
Anna Jakobine Boysen (100.Knud5, 22.Caroline4, 4.Knud3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 3 feb. 1898 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); døde den 11 jun. 1985; blev begravet i Aabenraa Kirkegård.
Jakob Jensen Noe (133.Jens5, 39.Christine4, 7.Christiane3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 11 jun. 1897 i Flynder (V. Agergård); døde den 27 okt. 1965 i Lemvig sygehus; blev begravet den 1 nov. 1965 i Nørre-Nissum.
Karoline blev gift med Niels Bæk Danielsen den 29 maj 1938 i Vandborg. Niels blev født den 29 jun. 1908 i Flynder; døde den 16 feb. 1993 i Nr. Felding. [Gruppeskema] [Familietavle]
Theodor Jensen (207.Jens6, 60.Theodor5, 9.Hanne4, 3.Botilla3, 2.Maren2, 1.Botilla1) blev født den 4 maj 1923 i Tønder (sygehuset); blev døbt den 10 jun. 1923 i Ballum; døde den 28 dec. 1999; blev begravet i jan. 2000 i Ballum.
Knud blev gift med Anne-Lise Simonsen den 14 apr. 1949 i Aarhus. Anne-Lise blev født den 21 okt. 1923 i Ballerup; døde den 22 jun. 2001. [Gruppeskema] [Familietavle]
Gerda blev gift med Odd Reidar Eriksen den 9 jul. 1949 i København, og blev skilt den 15 okt. 1985. Odd blev født den 3 apr. 1925 i Oslo; døde den 22 okt. 1997. [Gruppeskema] [Familietavle]
Jørgen blev gift med Jytte Irene Nielsen den 29 mar. 1956 i Vanløse. Jytte blev født den 4 jul. 1934 i København; døde den 14 sep. 1981 i Vanløse. [Gruppeskema] [Familietavle]
Ingeborg blev gift med Otto Peter Heinrich Söth den 29 dec. 1934 i Buenos Aires. Otto blev født den 9 maj 1906 i Rendsborg; døde den 8 okt. 1983 i Buenos Aires. [Gruppeskema] [Familietavle]