|
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
|
|
|
1740 - 1809 (69 år)
Generation: 1
Generation: 2
2. | Johan Clemensen (1.Clemen1) blev født i 1761 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1761 i Tamdrup s. (Vrønding). |
Generation: 3
11. | Clemen Terkildsen (3.Cathrine2, 1.Clemen1) blev født i 1790 i Sønder Vissing s. (Vissing Kloster); blev døbt i apr. 1790 i Sønder Vissing; døde i 1790 i Sønder Vissing s. (Vissing Kloster); blev begravet den 30 apr. 1790 i Sønder Vissing. |
12. | Mette Terkildsdatter (3.Cathrine2, 1.Clemen1) blev født i 1793 i Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster); døde i 1794 i Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster); blev begravet den 23 okt. 1794 i Sdr. Vissing. |
14. | Dødfødt datter (3.Cathrine2, 1.Clemen1) blev født den 18 nov. 1795 i Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster); døde den 18 nov. 1795 i Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster); blev begravet den 1 dec. 1795 i Sdr. Vissing. |
15. | Datter (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født i 1788 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1788 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 9 nov. 1788 i Tamdrup. |
18. | Dødfødt barn (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født i 1794 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1794 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 10 mar. 1794 i Tamdrup. |
19. | Dødfødt barn (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født i 1794 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1794 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 24 dec. 1794 i Tamdrup. |
22. | Klemen Andersen (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født den 7 feb. 1800 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1801 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 7 jan. 1801 i Tamdrup. |
23. | Clemen Andersen (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født den 18 apr. 1801 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1802 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 26 mar. 1802 i Tamdrup. |
24. | Klemen Andersen (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født den 11 apr. 1802 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1802 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 21 apr. 1802 i Tamdrup. |
25. | Christen Andersen (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født den 12 feb. 1803 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1803 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 27 feb. 1803 i Tamdrup. |
26. | Dødfødt barn (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født i 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 7 jan. 1804 i Tamdrup. |
27. | Dødfødt barn (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født i 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 7 jan. 1804 i Tamdrup. |
28. | Dødfødt barn (4.Bodil2, 1.Clemen1) blev født i 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 7 jan. 1804 i Tamdrup. |
30. | Mette Johansdatter (9.Johan2, 1.Clemen1) blev født i 1809 i Lundum; blev døbt den 19 apr. 1809 i Lundum; døde den 26 mar. 1834 i Lundum; blev begravet den 4 apr. 1834 i Lundum. |
Generation: 4
61. | Jacob Sørensen (32.Anne3, 9.Johan2, 1.Clemen1) blev født den 25 feb. 1855 i Nebel s. (Serridslev); døde den 5 dec. 1876 i Nebel s. (Serridslev). |
77. | Maren Jensen (36.Ane3, 10.Christen2, 1.Clemen1) blev født den 14 mar. 1847 i Tamdrup s. (Vrønding); døde den 20 mar. 1864 i Tamdrup s. (Vrønding). |
78. | Mette Jensen (36.Ane3, 10.Christen2, 1.Clemen1) blev født den 10 dec. 1848 i Tamdrup s. (Vrønding); døde den 1 jun. 1858 i Tamdrup s. (Vrønding). |
Generation: 5
Generation: 6
240. | Gudrun Høeg Andersen (138.Metus5, 65.Christen4, 34.Mette3, 10.Christen2, 1.Clemen1) blev født den 21 nov. 1933 i Randers (Skt. Peders s. (Skt. Josephs Hospital)); døde den 22 nov. 1933 i Randers (Skt. Peders s. (Skt. Josephs Hospital)); blev begravet i Hald. |
Generation: 7
|
|
|