Bertel Jochimsen blev født den 24 nov. 1721 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 8 jan. 1763 i Moltrup s. (Bramdrup).
Bertel blev gift med Kirsten Antonisdatter den 5 nov. 1743 i Moltrup. Kirsten (datter af Anton Erichsen) blev født den 14 jun. 1723 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 23 jul. 1750 i Moltrup s. (Bramdrup); blev begravet den 26 jul. 1750 i Moltrup. [Gruppeskema] [Familietavle]
3. Kirsten Bertelsdatter blev født den 19 mar. 1746 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 20 jul. 1746 i Moltrup s. (Bramdrup); blev begravet den 24 jul. 1746 i Moltrup.
4. Jochim Bertelsen blev født den 14 jun. 1747 i Moltrup s. (Bramdrup).
5. Antoni Bertelsen blev født den 15 sep. 1749 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 18 jul. 1750 i Moltrup s. (Bramdrup); blev begravet den 23 jul. 1750 i Moltrup.
Kirsten Bertelsdatter (1.Bertel1) blev født den 19 mar. 1746 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 20 jul. 1746 i Moltrup s. (Bramdrup); blev begravet den 24 jul. 1746 i Moltrup.
Antoni Bertelsen (1.Bertel1) blev født den 15 sep. 1749 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 18 jul. 1750 i Moltrup s. (Bramdrup); blev begravet den 23 jul. 1750 i Moltrup.
6.
Peder Bertelsen (1.Bertel1) blev født den 19 jun. 1753 i Moltrup s. (Bramdrup); døde den 20 feb. 1797 i Gl. Haderslev s. (Fredsted).
21. Marcus Lorenzen blev født den 29 nov. 1847 i Felsted; døde den 28 jan. 1928 i Søllerød s. (Holte, Pilehuset, Frederikslundsvej); blev begravet den 1 feb. 1928 i Søllerød.
22. Anna Dorthea Lorenzen blev født den 1 aug. 1849 i Felsted; døde den 14 jul. 1932 i Agerskov s. (Bovlund).
23. Maria Amalia Lorenzen blev født den 24 jul. 1851 i Felsted; døde den 23 apr. 1926 i Felsted.
24. Lorenze Charlotte Andrea Lorenzen blev født den 2 jul. 1854 i Felsted; døde den 5 jan. 1913 i Felsted; blev begravet den 9 jan. 1913 i Felsted.
dødfødt (10.Maria3, 6.Peder2, 1.Bertel1) blev født den 13 apr. 1834 i Felsted; døde den 13 apr. 1834 i Felsted; blev begravet den 16 apr. 1834 i Felsted.
Marcus Lorenzen (16.Berthaline4, 10.Maria3, 6.Peder2, 1.Bertel1) blev født den 29 nov. 1847 i Felsted; døde den 28 jan. 1928 i Søllerød s. (Holte, Pilehuset, Frederikslundsvej); blev begravet den 1 feb. 1928 i Søllerød.
29. Christian Carl Iversen blev født den 27 jan. 1875 i Felsted; døde den 17 maj 1881 i Felsted.
30. Margrethe Iversen blev født den 1 apr. 1879 i Felsted; døde den 30 nov. 1910 i Gråsten.
31. Helene Christiane Iversen blev født den 22 mar. 1881 i Felsted; døde den 27 aug. 1954 i Gentofte (Amtssygehuset); blev kremeret den 2 sep. 1954 i Maglegård k..
32. Lorenz Marcus Petersen blev født den 10 nov. 1887 i Felsted; blev døbt den 30 dec. 1887 i Felsted (hjemme); døde den 24 dec. 1967 i Felsted (Kirkevej).
35. Kristine Marie Asmussen blev født den 6 dec. 1888 i Oksenvad s. (Ørsted); døde den 19 apr. 1945 i Oksenvad s. (Ørsted).
36. Marie Eleonora Asmussen blev født den 20 jan. 1890 i Oksenvad s. (Ørsted); døde den 23 sep. 1949 i Oksenvad s. (Ørsted).
37. Julius Asmussen blev født den 24 jan. 1891 i Oksenvad s. (Ørsted); døde den 7 dec. 1964 i Oksenvad s. (Ørsted).
38. Christian Barthold Asmussen blev født den 5 aug. 1894 i Ørsted; døde den 9 dec. 1983 i Tyrstrup s. (Christiansfeld); blev begravet i Tyrstrup.
39. Marcus Asmussen blev født den 13 mar. 1898 i Oksenvad s. (Ørsted); døde den 16 nov. 1936 i Gram s. (sygehuset); blev begravet den 20 nov. 1936 i Øster Lindet.
26.
Marcus Asmussen (17.Kirstina4, 10.Maria3, 6.Peder2, 1.Bertel1) blev født den 19 apr. 1866 i Kværs s. (Kværs Mark); døde den 22 mar. 1949 i Felsted (Gl. Egegård).
41. Solvejg Dorthea Refslund blev født den 3 jul. 1909 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 3 dec. 2008 i Agerskov (Plejehjemmet); blev begravet den 9 dec. 2008 i Agerskov s. (Bovlund).
42. Else Marie Refslund blev født den 27 maj 1915 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 28 jan. 1989 i Tønder sygehus; blev begravet i Emmerlev.
43. Anna Dorthea Refslund blev født den 28 jun. 1919 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 7 mar. 2012 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 10 mar. 2012 i Løgumkloster.
44. Bunde Dan Refslund blev født den 9 jul. 1920 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 15 maj 2017 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 20 maj 2017 i Bovlund.
48. Johanne Marie Løvengreen blev født den 7 sep. 1904 i Ringsted Landsogn (Ny Skt. Jørgensgård); døde den 31 jul. 1983.
49. Ingrid Louise Løvengreen blev født den 4 okt. 1905 i Ringsted Landsogn (Ny Skt. Jørgensgård); døde den 6 apr. 1967 i Lejre?.
50. Johan Anthon Løvengreen blev født den 8 okt. 1907 i Ringsted Landsogn (Ny Skt. Jørgensgård); døde den 4 apr. 1980 i Tølløse; blev begravet i Gentofte.
51. Irmelin Margrethe Amalie Løvengreen blev født den 31 jul. 1914 i Ringsted Landsogn (Ny Skt. Jørgensgård); døde den 11 aug. 2006 i Charlottenlund.
52. Carl Bent Løvengreen blev født den 11 jan. 1918 i Ringsted Landsogn (Ny Skt. Jørgensgård); døde cirka 1977.
56. Sara Charlotte Kristine Juhl blev født den 28 feb. 1921 i Branderup; døde den 5 dec. 1970 i Gl. Haderslev s. (Oksbøl).
57. Karl Christoffer Juhl blev født den 26 okt. 1924 i Branderup; døde den 27 sep. 2016 i Rødding; blev begravet den 4 okt. 2016 i Rødding Frimenighedskirke.
58. Markus Lorentzen Juhl blev født den 15 nov. 1927 i Branderup; døde den 12 aug. 2010; blev begravet i Branderup.
59. Inge Marie Asmussen blev født den 16 feb. 1922 i Tyrstrup s. (Christiansfeld); døde efter 1939.
60. Gerda Elisabeth Asmussen blev født den 19 aug. 1923 i Tyrstrup s. (Christiansfeld); døde efter 1939.
61. Lilian Christine Asmussen blev født den 2 nov. 1926 i Tyrstrup s. (Christiansfeld); døde efter 1939.
62. Lorenz Christian Asmussen blev født den 8 sep. 1929 i Tyrstrup s. (Christiansfeld); døde efter 1939.
39.
Marcus Asmussen (25.Lorenz5, 17.Kirstina4, 10.Maria3, 6.Peder2, 1.Bertel1) blev født den 13 mar. 1898 i Oksenvad s. (Ørsted); døde den 16 nov. 1936 i Gram s. (sygehuset); blev begravet den 20 nov. 1936 i Øster Lindet.
Marcus blev gift med Anne Margarethe Iversen den 26 nov. 1935 i Felsted. Anne blev født den 14 nov. 1910 i Flensborg (Diakonisseanstalten); blev døbt den 2 dec. 1910 i Felsted. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
64. Viggo Marcus Asmussen blev født den 8 maj 1937 i Aabenraa (Amtssygehuset); blev døbt den 20 jun. 1937 i Felsted.
Else blev gift med Peter Hansen Lund den 2 maj 1937 i Bovlund Frimenighedskirke. Peter (søn af Johannes Hansen Lund og Margrethe Hansen) blev født den 15 maj 1911 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 12 dec. 1995 i Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev); blev begravet den 15 dec. 1995 i Emmerlev. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
65. Ib Lund blev født den 14 maj 1939 i Emmerlev s. (Kærgård); døde den 7 apr. 1953; blev begravet den 10 apr. 1953.
66. Jing Lund blev født den 25 jun. 1941 i Emmerlev s. (Kærgård); døde den 13 jun. 2021 i Sønderborg (sygehuset); blev begravet den 22 jun. 2021 i Sønderborg (Marie K.).
68. Solvejg Refslund Lund blev født den 1 jun. 1949 i Emmerlev s. (Kærgård); døde den 27 sep. 2012 i Helnæs.
43.
Anna Dorthea Refslund (28.Berthaline6, 22.Anna5, 16.Berthaline4, 10.Maria3, 6.Peder2, 1.Bertel1) blev født den 28 jun. 1919 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 7 mar. 2012 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 10 mar. 2012 i Løgumkloster.
Bunde Dan Refslund (28.Berthaline6, 22.Anna5, 16.Berthaline4, 10.Maria3, 6.Peder2, 1.Bertel1) blev født den 9 jul. 1920 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 15 maj 2017 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 20 maj 2017 i Bovlund.
Bunde blev gift med Gudrun Olivia Anker den 6 mar. 1954 i Østerlars. Gudrun (datter af Frede Anker og Nanna Larsen) blev født den 21 mar. 1925 i Gudhjem s. (Gammelvælde); døde den 5 okt. 2008 i Agerskov s. (Bovlund); blev begravet den 9 okt. 2008 i Bovlund. [Gruppeskema] [Familietavle]
76. Agathe Refslund blev født den 7 feb. 1962 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 14 nov. 2018 i Vejle (Hospice); blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
82. Helene Bjerre Bonnek blev født den 19 apr. 1947 i Frederiksberg (Fødeklinik , Bakkegårds Allé 18); blev døbt den 13 jul. 1947 i Farum k.; døde i 1989.
Familie/Ægtefælle/Partner: Margrethe Busk. Margrethe blev født den 10 mar. 1929; døde den 14 feb. 2012; blev begravet den 18 feb. 2012 i Branderup. [Gruppeskema] [Familietavle]