6. Anne Marcusdatter blev født i 1743 i Tamdrup s. (Vrønding); døde den 13 apr. 1815 i Tamdrup s. (Lund); blev begravet den 21 apr. 1815 i Tamdrup.
7. Cathrine Marcusdatter blev født i 1746 i Tamdrup s. (Vrønding); blev døbt den 16 jan. 1746 i Tamdrup; døde den 23 feb. 1820 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 29 feb. 1820 i Tamdrup.
8. Niels Marcussen blev født i 1746 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1808 i Hornborg.
9. Christen Marcussen blev født i 1748 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1751 i Tamdrup s. (Vrønding).
10. Maren Marcusdatter blev født i 1751 i Tamdrup s. (Vrønding); døde den 6 feb. 1838 i Tamdrup s. (Vrønding).
11. Anne Cathrine Marcusdatter blev født i 1752 i Tamdrup s. (Vrønding); døde den 10 jan. 1822 i Tamdrup s. (Vrønding).
12. Jens Markussen blev født i 1755 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1805 i Tamdrup s. (Vrønding).
Kirsten Christensdatter (1.Christen1) blev født i 1719 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1764 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 18 sep. 1764 i Tamdrup.
Maren Christensdatter (1.Christen1) blev født i 1727 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1727 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 6 jul. 1727 i Tamdrup.
Generation: 3
6.
Anne Marcusdatter (3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1743 i Tamdrup s. (Vrønding); døde den 13 apr. 1815 i Tamdrup s. (Lund); blev begravet den 21 apr. 1815 i Tamdrup.
23. Knud Hansen blev født i 1779 i Tamdrup s. (Lund); døde i 1779 i Tamdrup s. (Lund).
24. Simon Hansen blev født i 1780 i Tamdrup s. (Lund); blev døbt den 18 jun. 1780 i Tamdrup; døde den 21 mar. 1855 i Tamdrup s. (Lund).
25. Anne Margrethe Hansdatter blev født i 1782 i Tamdrup s. (Lund); døde den 30 nov. 1847 i Tamdrup s. (Vinten).
26. Karen Hansdatter blev født i 1784 i Tamdrup s. (Lund); døde den 2 nov. 1836 i Tamdrup s. (Lund).
27. Knud Hansen blev født i 1787 i Tamdrup s. (Lund); døde i 1787 i Tamdrup s. (Lund).
7.
Cathrine Marcusdatter (3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1746 i Tamdrup s. (Vrønding); blev døbt den 16 jan. 1746 i Tamdrup; døde den 23 feb. 1820 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 29 feb. 1820 i Tamdrup.
Dorthe Davidsdatter (4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1746 i Tamdrup s. (Enner); døde i 1746 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 18 sep. 1746 i Tamdrup.
18.
Dorthe Davidsdatter (4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1748 i Tamdrup s. (Enner); døde den 21 maj 1824 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 27 maj 1824 i Tamdrup.
Maren Davidsdatter (4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1759 i Tamdrup s. (Enner); døde i 1760 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 20 feb. 1760 i Tamdrup.
Knud Hansen (6.Anne3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1779 i Tamdrup s. (Lund); døde i 1779 i Tamdrup s. (Lund).
24.
Simon Hansen (6.Anne3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1780 i Tamdrup s. (Lund); blev døbt den 18 jun. 1780 i Tamdrup; døde den 21 mar. 1855 i Tamdrup s. (Lund).
74. Anne Jørgensdatter blev født den 6 nov. 1819 i Nim s. (Nim Mark); døde den 8 jul. 1849 i Tamdrup s. (Vrønding).
75. Hans Jørgensen blev født den 25 dec. 1821 i Nim s. (Nim Mark); døde den 31 mar. 1900 i Tamdrup s. (Lund).
76. Jens Jørgensen blev født den 27 jan. 1825 i Tamdrup s. (Lund); døde den 29 jan. 1825 i Tamdrup s. (Lund).
77. Jens Jørgensen (Dahl) blev født den 10 nov. 1826 i Tamdrup s. (Lund); døde den 10 mar. 1910 i Tamdrup s. (Vrønding).
27.
Knud Hansen (6.Anne3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1787 i Tamdrup s. (Lund); døde i 1787 i Tamdrup s. (Lund).
28.
Karen Sørensdatter (7.Cathrine3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1770 i Tamdrup s. (Vrønding); blev døbt den 18 feb. 1770 i Tamdrup; døde i 1779 i Tamdrup s. (Vrønding).
29.
Mette Sørensdatter (7.Cathrine3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1771 i Tamdrup s. (Vrønding); blev døbt den 25 apr. 1771 i Tamdrup; døde den 15 aug. 1858 i Uth s. (Sejet).
Mette blev gift med Jørgen Nielsen den 20 okt. 1798 i Tamdrup. Jørgen blev født cirka 1761; døde den 21 sep. 1834 i Uth s. (Sejet). [Gruppeskema] [Familietavle]
30.
Henrik Sørensen (7.Cathrine3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1772 i Tamdrup s. (Vrønding); blev døbt den 30 jun. 1772 i Tamdrup; døde i 1779 i Tamdrup s. (Vrønding).
31.
Clemen Sørensen (7.Cathrine3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1774 i Tamdrup s. (Vrønding); blev døbt den 20 feb. 1774 i Tamdrup; døde den 9 apr. 1862 i Hansted.
Karen Sørensdatter (7.Cathrine3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1780 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i dec. 1804 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 2 jan. 1805 i Tamdrup.
Dødfødt søn (7.Cathrine3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1786 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1786 i Tamdrup s. (Vrønding); blev begravet den 20 mar. 1786 i Tamdrup.
37.
Søren Pedersen (10.Maren3, 3.Karen2, 1.Christen1) blev født i 1770 i Tamdrup s. (Vrønding); døde i 1811 i Tamdrup s. (Vrønding).
102. Jørgen David Clausen Bolund blev født den 19 feb. 1819 i Nim s. (Bolund); døde den 2 feb. 1905 i Vejle (Søndergade 4); blev begravet den 10 feb. 1905 i Løsning.
103. Jens Jørgen Clausen Bolund blev født den 8 sep. 1821 i Nim s. (Bolund); døde den 17 dec. 1872 i Klakring s. (Klakring Mark).
106. Lene Cathrine Ottesen blev født den 13 jun. 1837 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 1 okt. 1854 i Tamdrup s. (Molgjer).
107. Jørgen Peter Ottosen blev født den 17 jun. 1840 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 14 apr. 1843 i Tamdrup s. (Molgjer).
108. Karen Ottesen blev født den 5 jun. 1842 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 30 mar. 1843 i Tamdrup s. (Molgjer).
109. Jørgen Peter Ottesen blev født den 24 apr. 1844 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 18 maj 1850 i Tamdrup s. (Molgjer).
110. Dødfødt søn blev født den 28 sep. 1846 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 28 sep. 1846 i Tamdrup s. (Molgjer).
111. Niels Ottesen blev født den 20 maj 1848 i Tamdrup s. (Molgjer).
112. Peder Ottesen blev født den 4 mar. 1851 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 6 nov. 1912 i Klovborg s. (Nørskov).
113. David Ottesen blev født den 19 mar. 1854 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 14 jan. 1902 i Frederiksberg (Johnstrups Allé 9); blev begravet den 21 jan. 1902 i København (Vestre kgd.).
Peder Jørgensen (19.Jørgen3, 4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1790 i Tamdrup s. (Enner); døde den 21 maj 1822 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 24 maj 1822 i Tamdrup.
54.
Kirsten Jørgensdatter (19.Jørgen3, 4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1793 i Tamdrup s. (Enner); døde den 1 sep. 1835 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 6 sep. 1835 i Tamdrup.
115. Karen Nielsdatter blev født den 20 apr. 1826 i Tamdrup s. (Enner); døde den 11 aug. 1828 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 17 aug. 1828 i Tamdrup.
116. Sara Cathrine Nielsdatter blev født den 27 jan. 1828 i Tamdrup s. (Enner); døde den 14 feb. 1868 i Lundum s. (Lundum Skanhede).
117. Rasmus Nielsen blev født den 21 nov. 1829 i Tamdrup s. (Enner).
118. Jørgen Peter Nielsen blev født den 18 jun. 1831 i Tamdrup s. (Enner); døde den 8 apr. 1835 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 12 apr. 1835 i Tamdrup.
Ole Jørgensen (19.Jørgen3, 4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født den 7 jun. 1796 i Tamdrup s. (Enner); døde i 1796 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 10 nov. 1796 i Tamdrup.
56.
David Sørensen (22.Maren3, 4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1787 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 18 aug. 1852 i Øster Snede s. (Solskov).
Rasmus Sørensen (22.Maren3, 4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1794 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 3 okt. 1864 i Øster Snede s. (Gl. Sole Mark).
61.
Ole Sørensen (22.Maren3, 4.Kirsten2, 1.Christen1) blev født i 1796 i Tamdrup s. (Molgjer); døde den 2 jan. 1858 i Ødsted s. (Høllund); blev begravet den 5 jan. 1858 i Ødsted.