Marie Johanne Jørgensdatter blev født i 1755 i Tamdrup s. (Vinten); blev døbt den 14 maj 1755 i Tamdrup; døde den 3 sep. 1820 i Underup.
Marie blev gift med Jens Rasmussen den 1 jul. 1774 i Tamdrup. Jens (søn af Rasmus Jensen og Elsebeth Jonsdatter) blev født i 1746 i Tamdrup s. (Vinten); blev døbt den 18 sep. 1746 i Tamdrup; døde i apr. 1783 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 13 apr. 1783 i Tamdrup. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
2. Dødfødt søn blev født i 1776 i Tamdrup s. (Vinten); døde i 1776 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 28 apr. 1776 i Tamdrup.
3. Jørgen Jensen blev født i 1778 i Tamdrup s. (Vinten); døde i 1778 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 25 jan. 1778 i Tamdrup.
4. Rasmus Jensen blev født i 1779 i Tamdrup s. (Vinten); døde i 1779 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 24 maj 1779 i Tamdrup.
5. Rasmus Jensen blev født i 1780 i Tamdrup s. (Vinten); blev døbt den 21 jun. 1780 i Tamdrup; døde i 1787 i Underup; blev begravet den 4 mar. 1787 i Underup.
6. Jørgen Jensen blev født i 1783 i Tamdrup s. (Vinten); blev døbt den 16 mar. 1783 i Tamdrup.
Marie blev gift med Peder Hansen den 5 jul. 1783 i Tamdrup. Peder (søn af Hans Pedersen) blev født i 1757 i Underup; blev døbt den 21 aug. 1757 i Underup; døde den 16 maj 1800 i Underup s. (Underup Mark). [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
7. Jørgen Pedersen blev født i 1783 i Underup; døde i 1785 i Underup; blev begravet den 17 apr. 1783 i Underup.
8. Jens Pedersen blev født i 1785 i Underup; blev døbt den 28 mar. 1785 i Underup.
9. Maren Pedersdatter blev født i 1787 i Underup; blev døbt den 22 jul. 1787 i Underup; døde den 20 nov. 1802 i Underup.
10. Hans Pedersen blev født i 1789 i Underup; blev døbt den 12 jul. 1789 i Underup.
11. Jørgen Pedersen blev født i 1791 i Underup; blev døbt den 10 jul. 1791 i Underup; døde den 15 feb. 1862 i Horsens (Vor Frelsers s.).
12. Anders Pedersen blev født i 1793 i Underup; blev døbt den 29 sep. 1793 i Underup; døde den 16 feb. 1799 i Underup.
13. Anne Pedersdatter blev født den 29 nov. 1795 i Underup; døde den 8 maj 1869 i Lundum.
14. Jensine Pedersdatter blev født den 6 maj 1800 i Underup s. (Underup (Kærsgård)); døde den 8 jan. 1847 i Underup s. (Underup (Kærsgård)); blev begravet den 14 jan. 1847 i Underup.
Dødfødt søn (1.Marie1) blev født i 1776 i Tamdrup s. (Vinten); døde i 1776 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 28 apr. 1776 i Tamdrup.
3.
Jørgen Jensen (1.Marie1) blev født i 1778 i Tamdrup s. (Vinten); døde i 1778 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 25 jan. 1778 i Tamdrup.
4.
Rasmus Jensen (1.Marie1) blev født i 1779 i Tamdrup s. (Vinten); døde i 1779 i Tamdrup s. (Vinten); blev begravet den 24 maj 1779 i Tamdrup.
5.
Rasmus Jensen (1.Marie1) blev født i 1780 i Tamdrup s. (Vinten); blev døbt den 21 jun. 1780 i Tamdrup; døde i 1787 i Underup; blev begravet den 4 mar. 1787 i Underup.
6.
Jørgen Jensen (1.Marie1) blev født i 1783 i Tamdrup s. (Vinten); blev døbt den 16 mar. 1783 i Tamdrup.
7.
Jørgen Pedersen (1.Marie1) blev født i 1783 i Underup; døde i 1785 i Underup; blev begravet den 17 apr. 1783 i Underup.
8.
Jens Pedersen (1.Marie1) blev født i 1785 i Underup; blev døbt den 28 mar. 1785 i Underup.
9.
Maren Pedersdatter (1.Marie1) blev født i 1787 i Underup; blev døbt den 22 jul. 1787 i Underup; døde den 20 nov. 1802 i Underup.
10.
Hans Pedersen (1.Marie1) blev født i 1789 i Underup; blev døbt den 12 jul. 1789 i Underup.
11.
Jørgen Pedersen (1.Marie1) blev født i 1791 i Underup; blev døbt den 10 jul. 1791 i Underup; døde den 15 feb. 1862 i Horsens (Vor Frelsers s.).
Jensine Pedersdatter (1.Marie1) blev født den 6 maj 1800 i Underup s. (Underup (Kærsgård)); døde den 8 jan. 1847 i Underup s. (Underup (Kærsgård)); blev begravet den 14 jan. 1847 i Underup.
37. Mette Kirstine Frandsen blev født den 4 aug. 1835 i Underup s. (Underup Mark); døde den 10 feb. 1836 i Underup s. (Underup Mark).
38. Mette Kirstine Frandsen blev født den 30 dec. 1836 i Underup s. (Underup Mark); døde den 1 dec. 1928 i Horsens (Vimmelskaftet 22).
39. Jørgen Peter Frandsen blev født den 24 maj 1839 i Underup s. (Underup Mark); døde den 22 feb. 1916 i Horsens (Klostersognet); blev begravet den 28 feb. 1916 i Horsens ny kirkegård.
Mette Sørensdatter (13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 9 feb. 1815 i Lundum; døde den 8 jan. 1847 i Underup s. (Torp Mark).
Mette blev gift med Morten Laursen den 4 nov. 1838 i Underup. Morten blev født den 28 feb. 1814 i Underup s. (Torp); døde den 8 feb. 1891 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)). [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
40. Frands Mortensen blev født den 6 aug. 1839 i Underup s. (Torp Mark); døde den 18 apr. 1864 i Dybbøl.
41. Mette Kirstine Mortensen blev født den 12 okt. 1840 i Underup s. (Torp Mark); døde den 12 mar. 1876 i Underup s. (Torp Mark).
42. Jørgen Mortensen blev født den 26 jun. 1842 i Underup s. (Torp Mark); døde den 31 maj 1847 i Underup s. (Torp Mark).
43. Ane Marie Mortensen blev født den 6 mar. 1844 i Underup s. (Torp Mark); døde den 5 nov. 1911 i Nim.
44. Ane Mortensen blev født den 8 jan. 1846 i Underup s. (Torp Mark); døde den 3 apr. 1898 i Underup s. (Torp Mark).
45. Hans Pedersen blev født den 19 dec. 1836 i Lundum; døde den 23 aug. 1839 i Lundum.
46. Kirsten Pedersdatter blev født den 17 jan. 1839 i Lundum; døde den 7 sep. 1926 i Glud s. (Nørby); blev begravet den 14 sep. 1926 i Horsens ny kirkegård.
59. Petra Maria Honum blev født den 2 jun. 1858 i Aarhus (Vor Frue).
20.
Hansine Kirstine Sørensdatter (13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 14 feb. 1823 i Lundum s. (Lundum); døde den 15 jul. 1878 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)).
Hansine blev gift med Morten Laursen den 12 jun. 1847 i Lundum. Morten blev født den 28 feb. 1814 i Underup s. (Torp); døde den 8 feb. 1891 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)). [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
60. Mette Mortensen blev født den 1 jun. 1848 i Underup s. (Torp Mark); døde den 2 jun. 1927 i Nim; blev begravet den 8 jun. 1927 i Underup.
61. Pethrine Mortensen blev født den 4 nov. 1849 i Underup s. (Torp Mark); døde den 10 aug. 1850 i Underup s. (Torp Mark).
62. Laura Mortensen blev født den 24 mar. 1851 i Underup s. (Torp Mark).
63. Søren Mortensen blev født den 4 jul. 1853 i Underup s. (Torp Mark); døde den 5 okt. 1868 i Underup s. (Torp Mark).
64. Jørgen Mortensen blev født den 12 maj 1856 i Underup s. (Torp Mark).
65. Peder Mortensen blev født den 11 aug. 1858 i Underup s. (Torp Mark); døde den 27 apr. 1943 i Horsens (Kommunehospitalet); blev begravet den 2 maj 1943 i Ovsted.
66. Laurs Mortensen blev født den 10 apr. 1860 i Underup s. (Torp); døde den 19 apr. 1936 i Underup s. (Torp mark); blev begravet den 25 apr. 1936 i Underup.
67. Niels Peder Mortensen blev født den 10 feb. 1862 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)); døde den 25 jan. 1950 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)).
68. Frandsiska Petrea Mortensen blev født den 23 maj 1864 i Underup s. (Torp Mark); døde den 1 aug. 1948 i Horsens (Kommunehospitalet).
Marie Johanne Frandsdatter (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 10 feb. 1823 i Underup s. (Underup Mark); døde den 20 jan. 1828 i Underup s. (Underup Mark).
31.
Peder Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 10 okt. 1824 i Underup s. (Underup Mark); døde den 31 dec. 1846 i Underup s. (Underup Mark).
32.
Hans Peter Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 19 jan. 1827 i Underup s. (Underup Mark); døde den 20 feb. 1827 i Underup s. (Underup Mark).
33.
Jørgen Peter Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 7 dec. 1827 i Underup s. (Underup Mark); døde den 20 maj 1828 i Underup s. (Underup Mark).
34.
Jens Peter Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 23 mar. 1829 i Underup s. (Underup Mark); døde den 3 feb. 1831 i Underup s. (Underup Mark).
35.
Jørgen Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 29 maj 1831 i Underup s. (Underup Mark); døde den 19 jan. 1835 i Underup s. (Underup Mark).
75. Ane Sørensen blev født den 23 dec. 1866 i Lundum; døde den 27 mar. 1868 i Lundum.
76. Ane Sørensen blev født den 22 maj 1870 i Lundum; døde i Tamdrup s. (Bruunsminde).
37.
Mette Kirstine Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 4 aug. 1835 i Underup s. (Underup Mark); døde den 10 feb. 1836 i Underup s. (Underup Mark).
38.
Mette Kirstine Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 30 dec. 1836 i Underup s. (Underup Mark); døde den 1 dec. 1928 i Horsens (Vimmelskaftet 22).
101. Jens Bruun blev født den 20 aug. 1869 i Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde)); døde den 21 feb. 1957 i Hundborg s. (Gl. Raastrup).
102. Frants Peter Bruun blev født den 17 maj 1871 i Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde)).
103. Mette Kirstine Amalie Bruun blev født den 7 okt. 1873 i Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde)); døde den 6 nov. 1951 i Tamdrup s. (Ennergård).
104. Dagmar Camilla Bruun blev født den 16 dec. 1875 i Tamdrup s. (Bruunsminde); døde den 24 sep. 1947 i Horsens.
39.
Jørgen Peter Frandsen (14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 24 maj 1839 i Underup s. (Underup Mark); døde den 22 feb. 1916 i Horsens (Klostersognet); blev begravet den 28 feb. 1916 i Horsens ny kirkegård.
108. Hans Viggo Frandsen blev født den 18 feb. 1868 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 27 okt. 1950 i Glud s. (Glud Plejehjem); blev begravet den 3 nov. 1950 i Skjold.
109. Frode Valdemar Frandsen blev født den 10 aug. 1870 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 11 jul. 1941 i Glud s. (Nørby).
111. Georg Frederik Frandsen blev født den 15 sep. 1874 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 5 mar. 1953 i Skjold s. (Brund Mark).
112. Odin Ankjær Frandsen blev født den 10 nov. 1877 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 1 jul. 1958 i Horsens (Klostersognet); blev begravet den 7 jul. 1958 i Østbirk.
Frands Mortensen (15.Mette3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 6 aug. 1839 i Underup s. (Torp Mark); døde den 18 apr. 1864 i Dybbøl.
41.
Mette Kirstine Mortensen (15.Mette3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 12 okt. 1840 i Underup s. (Torp Mark); døde den 12 mar. 1876 i Underup s. (Torp Mark).
42.
Jørgen Mortensen (15.Mette3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 26 jun. 1842 i Underup s. (Torp Mark); døde den 31 maj 1847 i Underup s. (Torp Mark).
124. Mette Andreasen blev født den 15 nov. 1871 i Underup s. (Torp); døde den 23 apr. 1884 i Underup s. (Torp).
125. Ane Marie Andreasen blev født den 25 feb. 1874 i Underup s. (Torp); døde den 12 sep. 1956 i Horsens (Klostersognet); blev begravet den 15 sep. 1956 i Søvind.
127. Hansine Andreasen blev født den 10 mar. 1878 i Underup s. (Torp).
128. Andrea Maria Andreasen blev født den 8 jun. 1880 i Underup s. (Torp); døde den 1 mar. 1881 i Underup s. (Torp).
129. Teodora Andrea Andreasen blev født den 9 nov. 1881 i Underup s. (Torp); døde den 27 mar. 1966 i Horsens (Klostersognet).
130. Frands Peder Andreasen blev født den 28 apr. 1884 i Underup s. (Torp); døde den 9 okt. 1888 i Underup s. (Torp).
131. Andreas Emanuel Andreasen blev født den 19 sep. 1886 i Underup s. (Torp); døde den 9 maj 1942 i Østbirk s. (Stenbjerg).
45.
Hans Pedersen (16.Marie3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 19 dec. 1836 i Lundum; døde den 23 aug. 1839 i Lundum.
46.
Kirsten Pedersdatter (16.Marie3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 17 jan. 1839 i Lundum; døde den 7 sep. 1926 i Glud s. (Nørby); blev begravet den 14 sep. 1926 i Horsens ny kirkegård.
135. Hans Viggo Frandsen blev født den 18 feb. 1868 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 27 okt. 1950 i Glud s. (Glud Plejehjem); blev begravet den 3 nov. 1950 i Skjold.
136. Frode Valdemar Frandsen blev født den 10 aug. 1870 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 11 jul. 1941 i Glud s. (Nørby).
138. Georg Frederik Frandsen blev født den 15 sep. 1874 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 5 mar. 1953 i Skjold s. (Brund Mark).
139. Odin Ankjær Frandsen blev født den 10 nov. 1877 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 1 jul. 1958 i Horsens (Klostersognet); blev begravet den 7 jul. 1958 i Østbirk.
Anna Sørine Amalia Honum (19.Mette3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 6 mar. 1854 i Aarhus (Vor Frue); døde den 21 feb. 1891 i Østbirk s. (Østbirk Mark).
Mette Mortensen (20.Hansine3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 1 jun. 1848 i Underup s. (Torp Mark); døde den 2 jun. 1927 i Nim; blev begravet den 8 jun. 1927 i Underup.
164. Ane Justesen blev født den 15 mar. 1883 i Underup s. (Torp Mark); døde den 10 jun. 1884 i Underup s. (Torp Mark).
165. Valdemar Justesen blev født den 4 apr. 1884 i Underup s. (Torp Mark); døde den 7 jun. 1884 i Underup s. (Torp Mark).
166. Olaf Justesen blev født den 20 apr. 1885 i Underup s. (Torp Mark).
167. Viggo Justesen blev født den 12 jul. 1886 i Underup s. (Torp Mark).
168. Anna Justesen blev født den 15 jun. 1888 i Underup s. (Torp Mark); døde den 8 sep. 1889 i Underup s. (Torp Mark).
169. Dagmar Justesen blev født den 14 apr. 1893 i Underup s. (Torp Mark); døde den 1 feb. 1925 i Stouby s. (Vejle Fjord Sanatorium); blev begravet den 6 feb. 1925 i Underup.
61.
Pethrine Mortensen (20.Hansine3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 4 nov. 1849 i Underup s. (Torp Mark); døde den 10 aug. 1850 i Underup s. (Torp Mark).
Jørgen blev gift med Mette Catrine Nielsen den 18 nov. 1887 i Underup. Mette (datter af Niels Christensen og Karen Pedersen) blev født den 6 sep. 1858 i Tamdrup s. (Molgjer Mark); døde den 1 mar. 1937 i Hornborg s. (Hornborg Mark); blev begravet den 6 mar. 1937 i Underup. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
175. Ane Kirstine Mortensen blev født den 15 sep. 1888 i Underup s. (Torp Mark); døde den 7 nov. 1904 i Underup s. (Torp Mark).
179. Niels Mortensen blev født den 28 dec. 1896 i Underup s. (Torp Mark).
180. Johannes Mortensen blev født den 20 aug. 1899 i Underup s. (Torp Mark); døde den 3 jan. 1900 i Underup s. (Torp Mark).
65.
Peder Mortensen (20.Hansine3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 11 aug. 1858 i Underup s. (Torp Mark); døde den 27 apr. 1943 i Horsens (Kommunehospitalet); blev begravet den 2 maj 1943 i Ovsted.
Laurs Mortensen (20.Hansine3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 10 apr. 1860 i Underup s. (Torp); døde den 19 apr. 1936 i Underup s. (Torp mark); blev begravet den 25 apr. 1936 i Underup.
Laurs blev gift med Petrea Andersen den 27 okt. 1885 i Voerladegård. Petrea (datter af Rasmus Andersen og Karen Pedersdatter) blev født den 24 sep. 1860 i Tolstrup s. (Eldrup); døde den 29 feb. 1952 i Underup s. (Torp); blev begravet den 5 mar. 1952 i Underup. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
183. Helga Mortensen blev født den 28 sep. 1887 i Underup s. (Torp mark).
184. Peder Sigfred Mortensen blev født den 25 jul. 1889 i Underup s. (Torp mark); døde den 13 maj 1964 i Vinding s. (Vesterskov); blev begravet den 16 maj 1964 i Østbirk.
186. Karen Johanne Mortensen blev født den 17 feb. 1892 i Underup s. (Torp mark); døde den 12 okt. 1980.
187. Hansine Sørine Mortensen blev født den 22 apr. 1893 i Underup s. (Torp mark); døde den 7 dec. 1952 i Tåning; blev begravet den 13 dec. 1952 i Tåning.
188. Kristiane Mortensen blev født den 14 dec. 1894 i Underup s. (Torp mark); døde den 22 jan. 1970 i Østbirk; blev begravet den 27 jan. 1970 i Underup.
189. Rasmus Mortensen blev født den 12 feb. 1896 i Underup s. (Torp mark); døde i USA.
190. Ingrid Marie Mortensen blev født den 18 apr. 1897 i Underup s. (Torp mark); døde den 23 sep. 1939 i Løsning s. (Hvilehjemmet); blev begravet den 29 sep. 1939 i Underup.
191. Marie Mortensen blev født den 20 sep. 1898 i Underup s. (Torp mark).
192. Astrid Mortensen blev født den 5 feb. 1900 i Underup s. (Torp mark).
Niels Peder Mortensen (20.Hansine3, 13.Anne2, 1.Marie1) blev født den 10 feb. 1862 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)); døde den 25 jan. 1950 i Underup s. (Torp Mark (Torp Søgård)).
196. Birgitte Mortensen blev født den 2 jun. 1892 i Underup s. (Torp Søgård); døde den 27 mar. 1949 i Silkeborg (sygehuset); blev begravet den 1 apr. 1949 i Føvling kirkegård.
197. Morten Søgaard Mortensen blev født den 19 feb. 1894 i Underup s. (Torp Mark); døde den 31 mar. 1981 i Horsens (Sygehuset).
198. Sigrid Søgaard Mortensen blev født den 29 jan. 1896 i Underup s. (Torp Mark); døde den 5 jan. 1939 i Hatting s. (Hatting Mark).
200. Valdemar Søgaard Mortensen blev født den 16 sep. 1899 i Underup s. (Torp Mark); døde den 4 jul. 1978 i Ring s. (Brædstrup).
201. Ingeborg Søgaard Mortensen blev født den 27 jun. 1901 i Underup s. (Torp Mark); døde den 14 okt. 1952 i Horsens (Kommunehospitalet); blev begravet den 18 okt. 1952 i Tamdrup.
202. Johannes Søgaard Mortensen blev født den 1 apr. 1907 i Underup s. (Torp Mark); døde den 8 apr. 1907 i Underup s. (Torp Mark).
208. Holger Andersen blev født den 28 okt. 1902 i Horsens (Vor Frelsers s.); døde den 4 jan. 1960 i Viborg (Domsognet); blev begravet den 8 jan. 1960 i Herning.
209. Olga Andersen blev født den 12 jul. 1905 i Horsens (Vor Frelsers s.).
210. Henry Andersen blev født den 8 apr. 1908 i Horsens (Vor Frelsers s.); døde den 7 nov. 1972.
Laurs Laursen (29.Elsebeth3, 14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 28 feb. 1848 i Lundum; døde den 27 sep. 1917 i Vejle; blev begravet den 2 okt. 1917 i Skanderup.
Kathrine Marie Bruun (38.Mette3, 14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 26 sep. 1862 i Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde)); døde den 7 aug. 1931 i på rejse til Hillerød.
Jens Bruun (38.Mette3, 14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 20 aug. 1869 i Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde)); døde den 21 feb. 1957 i Hundborg s. (Gl. Raastrup).
Dagmar blev gift med Anton Jensen den 5 dec. 1902 i Tamdrup. Anton (søn af Jens Nielsen og Karen Jacobsen) blev født den 10 maj 1870 i Tamdrup s. (Enner); døde den 11 dec. 1919 i Horsens (Kommunehospitalet); blev begravet den 17 dec. 1919 i Tamdrup. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
246. Lene Bruun Jensen blev født den 12 apr. 1904 i Tamdrup s. (Enner); døde cirka 1922.
247. Jens Bruun Jensen blev født cirka 1906 i Tamdrup s. (Enner); døde cirka 1906.
248. Andreas Bruun Jensen blev født den 5 jun. 1908 i Tamdrup s. (Enner); døde den 2 okt. 1924 i Tamdrup s. (Enner).
Hans Viggo Frandsen (39.Jørgen3, 14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 18 feb. 1868 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 27 okt. 1950 i Glud s. (Glud Plejehjem); blev begravet den 3 nov. 1950 i Skjold.
260. Olaf Halling Frandsen blev født den 19 mar. 1904 i Glud s. (Nørby); døde den 15 aug. 1966 i Nebsager s. (Hornsyld sygehus); blev begravet den 18 aug. 1966 i Glud.
261. Oskar Frandsen blev født den 26 mar. 1905 i Glud s. (Nørby).
262. Hans Viggo Frandsen blev født den 9 apr. 1906 i Glud s. (Nørby); døde den 20 mar. 1907 i Glud s. (Nørby).
263. Jørgen Peter Frandsen blev født den 16 apr. 1909 i Glud s. (Nørby); døde den 8 feb. 1954 i Horsens (Kommunehospitalet); blev begravet den 13 feb. 1954 i Vær.
Odin Ankjær Frandsen (39.Jørgen3, 14.Jensine2, 1.Marie1) blev født den 10 nov. 1877 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 1 jul. 1958 i Horsens (Klostersognet); blev begravet den 7 jul. 1958 i Østbirk.
268. Jørgen Peter Frandsen blev født den 18 feb. 1903 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 15 dec. 1906 i Ølsted s. (Ølsted Skovhave); blev begravet den 20 dec. 1906 i Østbirk.
269. Marius Bjerg Frandsen blev født den 23 apr. 1904 i Østbirk s. (Vestbirk Mark); døde den 14 dec. 1904 i Østbirk s. (Vestbirk Mark).
273. Haakon Bjerre blev født den 11 sep. 1903 i Lemvig (Kirstinelyst).
274. Ejner Bjerre blev født den 6 jul. 1905 i Lemvig (Kirstinelyst).
275. Agnete Bjerre blev født den 23 jun. 1907 i Lemvig (Kirstinelyst).
276. Dagny Bjerre blev født den 28 jun. 1909 i Lemvig (Kirstinelyst).
277. Gudrun Bjerre blev født den 9 aug. 1916 i Nørre Nissum s. (Øster Kamstrup); døde den 16 jan. 1930 i Lemvig (Amtssygehuset); blev begravet den 20 jan. 1930 i Nørre Nissum.