Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Andreas Thomsen
1576 - 1624 (48 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Thomas Andersen
ca. 1646-ca. 1649
Thomas Andersen
F:
ca. 1646
D:
ca. 1649
Johannes Andersen
ca. 1646-ca. 1648
Johannes Andersen
F:
ca. 1646
D:
ca. 1648
Hans Adolf Thomas Andersen
1672-1674
Hans Adolf Thomas Andersen
F:
1672
D:
1674
Lucas Andersen (Ambders)
-1692
Lucas Andersen (Ambders)
D:
1692
NN
Thomas Andersen (Ambders)
-1654
Thomas Andersen (Ambders)
D:
3 mar. 1654
Anna Preuss
1614-1670
Anna Preuss
F:
1614
D:
1670
Magdalena Carstensen
1623-1684
Magdalena Carstensen
F:
1623
D:
1684
Johann Preuss
1619-1674
Johann Preuss
F:
28 feb. 1619
G:
1647
D:
13 nov. 1674
Tønder
Nicolai Fries
-1679
Nicolai Fries
G:
1677
D:
1679
Ingeborg Carstensen
Nis Hansen
ca. 1610-1659
Nis Hansen
F:
ca. 1610
D:
1659
Catharina Magdalena von Hatten
1664-1669
Catharina Magdalena von Hatten
F:
1664
D:
1669
Margarethe Elisabeth von Hatten
1666-1670
Margarethe Elisabeth von Hatten
F:
1666
D:
1670
Dorothea Margarethe von Hatten
Johann Adolph Reinboth
Hinrich von Hatten
-1679
Hinrich von Hatten
D:
16 jul. 1679
Detlef Dethlefsen
-ung
Detlef Dethlefsen
D:
ung
Nicolai Dethlefsen
Niels Hansen Friis
1706-1797
Niels Hansen Friis
F:
1706
D:
1797
Ide Sofie Pedersdatter Endorph
1715-1744
Ide Sofie Pedersdatter Endorph
F:
FMTL. 1715
G:
15 nov. 1740
D:
1744
Datter
1745-1745
Datter
F:
1745
D:
1745
Anna Benedicte Poulsdatter Curtz
1719-1745
Anna Benedicte Poulsdatter Curtz
F:
1719
G:
18 feb. 1745
D:
1745
Sophie Benedicte Nielsdatter Friis
Ove Thiesen Jensen Foss
1737-1791
Ove Thiesen Jensen Foss
F:
13 jun. 1737
Sønderho
D:
25 okt. 1791
Sønderho
Steen Steensen Friis
1751-1763
Steen Steensen Friis
F:
3 jul. 1751
D:
1763
Hans Detlef Friis
1752-1827
Hans Detlef Friis
F:
25 aug. 1752
D:
4 feb. 1827
Kirstine Nissen
1766-1844
Kirstine Nissen
F:
1766
G:
23 sep. 1786
D:
27 jul. 1844
Marie Cathrine Friis
1754-1812
Marie Cathrine Friis
F:
20 apr. 1754
Nordby?
D:
14 dec. 1812
V. Nykirke
Hans Jensen Foss
-1793
Hans Jensen Foss
F:
Sønderho
D:
1793
Maria Catharina Friis
Lauge Friis
Johanne Cathrine Friis
Sophie Amalie Friis
1791-1870
Sophie Amalie Friis
F:
30 dec. 1791
D:
21 nov. 1870
Hans Buhl Steenberg
1797-1857
Hans Buhl Steenberg
F:
20 dec. 1797
Gauerslund
G:
20 apr. 1825
Vester Nykirke
D:
29 sep. 1857
Førslev
Gabriel Michael Friis
1762-1829
Gabriel Michael Friis
F:
7 feb. 1762
Nordby
D:
22 jan. 1829
V. Nykirke
Frederikke Tranberg
1763-1844
Frederikke Tranberg
F:
1 aug. 1763
V. Nykirke
D:
22 dec. 1844
Brøns
Agnete Cathrine Steensen
1726-1777
Agnete Cathrine Steensen
F:
28 nov. 1726
D:
7 jun. 1777
Endrup Mølle
Marie Hansdatter Friis
Gabriel Friis
Marie Friis
Anna Friis
Niels Friis
Johann (Hans) Dethlefsen
1674-1743
Johann (Hans) Dethlefsen
F:
16 apr. 1674
Tønder
D:
1743
Karen Nielsdatter Lassen
1672-1757
Karen Nielsdatter Lassen
F:
1672
G:
27 dec. 1700
Arrild
D:
1757
Thomas Dethlefsen
-1681
Thomas Dethlefsen
D:
1681
Metta Maria Preuss
1649-1674
Metta Maria Preuss
F:
15 nov. 1649
G:
17 apr. 1664
D:
7 maj 1674
Andreas Carstensen
-1652
Andreas Carstensen
D:
1652
Catharina Andersen Ambders
1599-1636
Catharina Andersen Ambders
F:
1599
D:
1636
Detlef Carstensen
1597-1645
Detlef Carstensen
F:
1597
G:
1616
D:
18 nov. 1645
Lübeck
Laurents Andersen
1606-1671
Laurents Andersen
F:
1606
D:
25 jun. 1671
Rebecca von Minden
1608-1649
Rebecca von Minden
F:
1608
D:
28 okt. 1649
Andreas Ambders
1677-
Andreas Ambders
F:
14 mar. 1677
Andreas Ambders
1647-1694
Andreas Ambders
F:
3 nov. 1647
Burkal
D:
20 aug. 1694
Nibøl
Maria Asbahr
-1685
Maria Asbahr
G:
25 jan. 1676
D:
2 apr. 1685
Barbara Johanne Brodersen
Friedrich Christian Jördening
1732-1790
Friedrich Christian Jördening
F:
7 jan. 1732
Ølsby
G:
19 jun. 1772
D:
30 dec. 1790
Maria Brodersen
1747-1773
Maria Brodersen
F:
1747
D:
18 aug. 1773
Satrup (Angel)
Christian Fabricius
1733-1789
Christian Fabricius
F:
1 mar. 1733
Løjt
G:
19 jun. 1772
D:
8 jun. 1789
Dorothea Brodersen
1752-1825
Dorothea Brodersen
F:
1752
D:
6 jan. 1825
Füsing
Johann Jacob Druckenmüller
1739-1814
Johann Jacob Druckenmüller
F:
11 dec. 1739
Glückstadt
G:
13 okt. 1775
D:
31 maj 1814
Satrup (Angel)
Laurentius Brodersen
1716-1806
Laurentius Brodersen
F:
10 aug. 1716
Nibøl
D:
1806
Satrup (Angel)
Marina Bendixen
1719-
Marina Bendixen
F:
8 jun. 1719
Tønder
G:
1744
Tønder
Maria Ambders
1687-
Maria Ambders
F:
12 mar. 1687
Lauritz Brodersen
Margaretha Ambders
1689-
Margaretha Ambders
F:
26 jun. 1689
NN Volquarts
NN Volquarts
G:
9 feb. 1719
Bernhard Ambders
1692-1733
Bernhard Ambders
F:
21 feb. 1692
Nibøl
D:
23 mar. 1733
Westerhever
Anna Maria Petræus
Anna Maria Petræus
G:
15 jul. 1729
Dorothea Boëthius
1665-
Dorothea Boëthius
F:
14 sep. 1665
G:
15 jun. 1686
Andreas Ambders
1613-1687
Andreas Ambders
F:
28 sep. 1613
Tønder
D:
23 nov. 1687
Burkal
Margaretha Mauritius
1613-1649
Margaretha Mauritius
F:
12 maj 1613
Tønder
G:
15 nov. 1643
D:
21 jan. 1649
Tønder
Johannes Ambders
1651-1651
Johannes Ambders
F:
6 okt. 1651
D:
27 dec. 1651
Dødfødt søn
1652-1652
Dødfødt søn
F:
1652
D:
1652
Catharina Friedlieb
-1707
Catharina Friedlieb
D:
26 jun. 1707
Deezbøl
Petrus Dalichius
-1694
Petrus Dalichius
D:
1694
Deezbøl
Peter Petræus
1695-1745
Peter Petræus
F:
2 feb. 1695
Deezbøl
D:
15 dec. 1745
Garding
Margaretha Schwartz
-1728
Margaretha Schwartz
G:
1719
D:
14 mar. 1728
Margaretha Petræus
-1759
Margaretha Petræus
D:
1759
Tønder
Boye Nommels
1754-1818
Boye Nommels
F:
1754
D:
14 feb. 1818
Garding
Margaretha Hedwig Friederika Leifhold
1767-før 1799
Margaretha Hedwig Friederika Leifhold
F:
1767
G:
22 okt. 1784
D:
før 1799
Dorothea Auguste Johanne Leifhold
1775-1807
Dorothea Auguste Johanne Leifhold
F:
1775
D:
1807
Catharina Margaretha Petræus
1733-
Catharina Margaretha Petræus
F:
27 feb. 1733
Peter Boye Nommels
1725-1761
Peter Boye Nommels
F:
18 jun. 1725
Tetenbøl
G:
7 sep. 1753
D:
2 feb. 1761
Tetenbøl
Claus Martensen
Claus Martensen
G:
19 apr. 1765
Christian Ernst Petræus
-1757
Christian Ernst Petræus
D:
1757
Jena
Maria Elisabeth Petræus
1740-1774
Maria Elisabeth Petræus
F:
2 dec. 1740
Garding
D:
11 feb. 1774
Garding
Marcus Detlef Voss
1741-1815
Marcus Detlef Voss
F:
15 dec. 1741
Tetenbøl
G:
25 maj 1770
D:
14 aug. 1815
Garding
Peter Christian Petræus
1744-
Peter Christian Petræus
F:
29 jun. 1744
Catharina Ambders
1700-1760
Catharina Ambders
F:
15 okt. 1700
Burkal
G:
15 sep. 1729
D:
1760
Anna Marie Margrethe Lytzen
1783-
Anna Marie Margrethe Lytzen
F:
15 jul. 1783
Thomas Hoyer Jensen
1771-1846
Thomas Hoyer Jensen
F:
27 maj 1771
G:
dec. 1822
D:
13 dec. 1846
Bov
Lauretha Petræus
Søncke Lytzen
1745-1819
Søncke Lytzen
F:
27 jul. 1745
Nykirke
G:
13 sep. 1782
Tønder
D:
7 okt. 1819
Nr. Haksted
Johann Peter Petræus
1710-1768
Johann Peter Petræus
F:
25 nov. 1710
Deezbøl
D:
1768
Anna Catharina Tychsen
1739-
Anna Catharina Tychsen
F:
1739
Tønder
Anna Maria Petræus
Bernhard Ambders
1692-1733
Bernhard Ambders
F:
21 feb. 1692
Nibøl
G:
15 jul. 1729
D:
23 mar. 1733
Westerhever
Peter Christian Petræus
1665-1719
Peter Christian Petræus
F:
1665
Ubjerg
G:
26 jun. 1694
D:
13 jun. 1719
Deezbøl
Margarethe Ambders
1653-
Margarethe Ambders
F:
13 dec. 1653
Burkal
Ernst Friedlieb
-1693
Ernst Friedlieb
F:
Oldenburg
G:
14 jun. 1670
D:
1693
Emmelsbøl
Carsten Ambders
1655-1655
Carsten Ambders
F:
12 jan. 1655
D:
28 nov. 1655
Eschel Andreas Lohmann
1675-1743
Eschel Andreas Lohmann
F:
10 dec. 1675
Ensted
D:
24 jul. 1743
Tinglev
Christina Clausdatter Caspergaard
1668-1719
Christina Clausdatter Caspergaard
F:
1668
Arrild s. (Roost)
G:
20 jun. 1708
D:
12 aug. 1719
Tinglev
Christine Marie Lohmann
1723-1723
Christine Marie Lohmann
F:
12 jan. 1723
Tinglev
D:
7 maj 1723
Tinglev
Hinrich Andersen
1768-1838
Hinrich Andersen
F:
13 jul. 1768
Bylderup s.
D:
25 nov. 1838
Arrild s. (Roost)
Maren Andersdatter
1769-1848
Maren Andersdatter
F:
27 jun. 1769
G:
27 nov. 1789
Daler
D:
19 apr. 1848
Arrild s. (Roost)
Johann Andersen
1769-1848
Johann Andersen
F:
12 okt. 1769
Bylderup s.
D:
6 aug. 1848
Arrild s. (Roost)
Andreas Andersen
1770-1771
Andreas Andersen
F:
8 dec. 1770
Bylderup s.
D:
4 apr. 1771
Bylderup s.
Metta Catharina Andersen
1772-1773
Metta Catharina Andersen
F:
2 maj 1772
Bylderup s.
D:
9 apr. 1773
Bylderup s.
Andreas Andersen
1774-
Andreas Andersen
F:
22 feb. 1774
Bylderup s.
Friderich Andersen
1775-
Friderich Andersen
F:
14 sep. 1775
Bylderup s.
Diderich Andersen
1776-
Diderich Andersen
F:
24 nov. 1776
Bylderup s.
Metta Catharina Andersen
1778-
Metta Catharina Andersen
F:
2 aug. 1778
Bylderup s.
Baltzer Andersen
1779-1848
Baltzer Andersen
F:
14 sep. 1779
Bylderup s.
D:
13 jul. 1848
Flensborg
Anna Maria Petersen
Anna Maria Petersen
G:
16 dec. 1812
Flensborg
Anna Christina Andersen
1781-1783
Anna Christina Andersen
F:
26 jun. 1781
Bylderup s.
D:
29 dec. 1783
Bylderup s.
Eschel Andreas Andersen
1782-1784
Eschel Andreas Andersen
F:
11 sep. 1782
Bylderup s.
D:
14 feb. 1784
Bylderup s.
Anna Christina Andersen
1784-1857
Anna Christina Andersen
F:
2 apr. 1784
Bylderup s.
D:
23 aug. 1857
Andreas Carstensen
1776-1845
Andreas Carstensen
F:
6 jan. 1776
Hostrup s. (Rørkær)
G:
8 dec. 1804
Hostrup
D:
23 jun. 1845
Møgeltønder s. (Brink)
Lorentz Andersen
1787-
Lorentz Andersen
F:
14 mar. 1787
Bylderup s.
D:
Hostrup s. (Rørkær)
Hedevig Friderica Low
1742-1808
Hedevig Friderica Low
F:
17 feb. 1742
D:
27 mar. 1808
Andreas Andersen
1738-1796
Andreas Andersen
F:
1738
Tønder
G:
7 aug. 1767
Bylderup
D:
24 maj 1796
Bylderup s. (Lendemark)
Eschild Andreas Low
1743-1808
Eschild Andreas Low
F:
1743
D:
24 dec. 1808
Anne Kirstine Low
1775-1846
Anne Kirstine Low
F:
11 jul. 1775
D:
27 jan. 1846
Kirsten Marie Low
1777-1864
Kirsten Marie Low
F:
17 maj 1777
D:
24 jan. 1864
Johann Low
1779-1851
Johann Low
F:
15 mar. 1779
D:
16 jul. 1851
Hostrup s. (Jejsing)
Peter Low
1781-
Peter Low
F:
11 feb. 1781
Eschild Andreas Low
1783-1863
Eschild Andreas Low
F:
5 dec. 1783
D:
20 nov. 1863
Hostrup
Mette Marie Friderichsen
ca. 1796-1858
Mette Marie Friderichsen
F:
ca. 1796
D:
14 apr. 1858
Hostrup
Maria Low
1786-
Maria Low
F:
1 jun. 1786
Hans Ingwert Jürgensen
Hans Ingwert Jürgensen
G:
15 feb. 1812
Hostrup
Johann Peter Low eller Lau
1788-1870
Johann Peter Low eller Lau
F:
29 jun. 1788
D:
15 dec. 1870
Tønder
Maria Christensen
Maria Christensen
G:
1827
Lene Low
1790-1830
Lene Low
F:
1790
Nykirke s. (Segelsbüll)
D:
10 jun. 1830
Hostrup s. (Jejsing)
Hans Low
1791-1794
Hans Low
F:
1791
Nykirke s. (Segelsbüll)
D:
11 feb. 1794
Hostrup s. (Jejsing)
Emanuel Low
1795-1835
Emanuel Low
F:
21 jun. 1795
Hostrup s. (Jejsing)
D:
21 apr. 1835
Hostrup s. (Jejsing)
Hans Low
1744-1819
Hans Low
F:
20 jul. 1744
D:
23 sep. 1819
Hostrup s. (Jejsing)
Maren Petersdatter
1751-1832
Maren Petersdatter
F:
21 jun. 1751
G:
1 jul. 1774
D:
20 sep. 1832
Johann Peter Low
1745-1787
Johann Peter Low
F:
1745
D:
7 feb. 1787
Vrågård
Mathias Biering Low
1789-
Mathias Biering Low
F:
1789
Lemvig
Johan Low
1791-
Johan Low
F:
1791
Lemvig
Jens Henrik Brask Low
1794-1794
Jens Henrik Brask Low
F:
27 feb. 1794
Lemvig
D:
1794
Anne Margrethe Low
1795-
Anne Margrethe Low
F:
21 jul. 1795
Lindtorp
Baltasar Low
1799-
Baltasar Low
F:
1 jul. 1799
Lindtorp
Baltzer Low
1746-1799
Baltzer Low
F:
21 nov. 1746
D:
5 maj 1799
Anne Margrethe Biering
1765-1817
Anne Margrethe Biering
F:
1765
G:
15 okt. 1788
D:
23 mar. 1817
Kirstine Marie Low
1748-1755
Kirstine Marie Low
F:
19 sep. 1748
D:
19 sep. 1755
Anne Christine Lohmann
1725-1799
Anne Christine Lohmann
F:
4 apr. 1725
Tinglev
D:
12 apr. 1799
Hostrup s. (Rørkær)
Johann Hansen Low
1701-1766
Johann Hansen Low
F:
29 sep. 1701
København
G:
1741
D:
27 apr. 1766
Anna Magdalene Lohmann
1728-1728
Anna Magdalene Lohmann
F:
10 mar. 1728
Tinglev
D:
23 nov. 1728
Marina Høyer
1693-1756
Marina Høyer
F:
21 jun. 1693
G:
10 jun. 1721
D:
4 apr. 1756
Lendemark
Anne Frederiksdatter
Kalle Hansen
Kalle Hansen
G:
1785
Anna Maria Frederiksdatter
Christian Johansen
Ingeborg Cathrine Lautrup
1735-1806
Ingeborg Cathrine Lautrup
F:
20 aug. 1735
Holbøl s. (Rønshoved)
D:
8 feb. 1806
Ensted s. (Røllum)
Frederik Hansen
-1769
Frederik Hansen
G:
17 feb. 1763
Ensted
D:
24 apr. 1769
Felsted s. (Skovbøl)
Hans Lautrup
1736-
Hans Lautrup
F:
1736
Anna Salome Lautrup
1775-1833
Anna Salome Lautrup
F:
28 dec. 1775
Aastrup
D:
15 jul. 1833
Hårslev
Rasmus Balslev
1762-1840
Rasmus Balslev
F:
3 feb. 1762
Guldbjerg s. (Kolshave præstegård)
G:
7 jul. 1797
Tyrstrup
D:
25 dec. 1840
Hårslev
Erasmus Lautrup
1782-1857
Erasmus Lautrup
F:
15 mar. 1782
Tyrstrup
D:
12 sep. 1857
Haderslev
Sophie Charlotte Voss
1782-1851
Sophie Charlotte Voss
F:
25 sep. 1782
G:
1809
D:
9 jul. 1851
Haderslev
Marie Elisabeth Lautrup
1780-1850
Marie Elisabeth Lautrup
F:
21 maj 1780
D:
31 dec. 1850
Hårslev
Rasmus Lassen
1755-1825
Rasmus Lassen
F:
25 feb. 1755
Hejls
G:
11 jun. 1802
D:
27 apr. 1825
Caroline Christine Lautrup
Hans Kronborg Winther
Margrethe Cathrine Lautrup
Johan Christian Lautrup
1737-1803
Johan Christian Lautrup
F:
11 dec. 1737
Ensted s. (Stubbæk)
D:
5 dec. 1803
Tyrstrup
Salome Sass
1754-1828
Salome Sass
F:
3 apr. 1754
G:
5 mar. 1773
Haderslev (Vor Frue)
D:
8 mar. 1828
Haderslev (Vor Frue)
Anna Maria Lautrup
1740-1774
Anna Maria Lautrup
F:
24 sep. 1740
D:
26 jul. 1774
Glückstadt
Asmus Lautrup
1743-
Asmus Lautrup
F:
16 jul. 1743
Anna Lautrup
1713-1756
Anna Lautrup
F:
1713
Ensted
D:
13 dec. 1756
Ensted
Asmus Jessen
1701-1743
Asmus Jessen
F:
1701
Holbøl s. (Rønshoved)
G:
1734
Ensted
D:
16 mar. 1743
Ensted s. (Stubbæk)
Johannes Wilhelmus Lautrup
1746-
Johannes Wilhelmus Lautrup
F:
17 jan. 1746
Ensted s. (Stubbæk)
Anna Christiana Nisdatter
1747-1781
Anna Christiana Nisdatter
F:
4 aug. 1747
Ensted s. (Stubbæk)
D:
22 jun. 1781
Peter Hansen Stahl
-1819
Peter Hansen Stahl
G:
12 jun. 1778
D:
19 maj 1819
Nis Asmussen
1713-1786
Nis Asmussen
F:
1713
Bylderup s. (Lendemark)
G:
3 jul. 1744
Ensted
D:
1786
Ensted
Anna Christiane Lautrup
1794-1884
Anna Christiane Lautrup
F:
14 apr. 1794
Aabenraa
D:
28 jun. 1884
Tinglev
Jürgen Simon Jessen
1790-1842
Jürgen Simon Jessen
F:
12 maj 1790
Vedsted
G:
2 jun. 1819
D:
17 feb. 1842
Vedsted
Lorenz Paulsen Ludvigsen
1815-1864
Lorenz Paulsen Ludvigsen
F:
1815
G:
27 sep. 1844
D:
1864
Johan Christian Lauterup
1793-1845
Johan Christian Lauterup
F:
21 jan. 1793
Hjordkær
D:
4 jul. 1845
Brede
Anna Bonnichsen
1749-1827
Anna Bonnichsen
F:
1749
D:
6 jun. 1827
Brede
Johanne Christiane Lautrup
1719-1801
Johanne Christiane Lautrup
F:
1719
D:
26 jan. 1801
Brede
Lorenz Lorenzen
1734-1824
Lorenz Lorenzen
F:
20 aug. 1734
G:
25 jul. 1760
Hjordkær
D:
2 jan. 1824
Brede
Anne Marie Lohmann
1681-1764
Anne Marie Lohmann
F:
12 sep. 1681
Ensted
D:
9 jul. 1764
Johan Christian Lautrup
1680-1731
Johan Christian Lautrup
F:
1680
Bylderup s. (Bredevad)
G:
16 aug. 1712
Ensted
D:
19 jan. 1731
Ensted
Anna Magdalena Ambders
1656-1725
Anna Magdalena Ambders
F:
22 nov. 1656
Burkal
D:
30 aug. 1725
Johannes Lohmann
-1717
Johannes Lohmann
F:
Uge
G:
1673
D:
10 okt. 1717
Ensted
Andreas Ewald
1687-1741
Andreas Ewald
F:
1687
Dagebøl
D:
14 mar. 1741
Dagebøl
Anna Margaretha Reyer
1693-
Anna Margaretha Reyer
F:
12 feb. 1693
Flensborg
G:
12 aug. 1721
Christian Friedrich Gottfried Ewald
Heinrich Christian Gottfried Ewald
1728-1780
Heinrich Christian Gottfried Ewald
F:
24 jan. 1728
Rendsborg
D:
9 mar. 1780
Brockdorf
Wiebke Catharina Storm
1736-
Wiebke Catharina Storm
F:
18 mar. 1736
G:
11 sep. 1755
Johann Ewald
-1741
Johann Ewald
F:
Dagebøl
D:
26 apr. 1741
Rendsborg
Dorothea Christlieb Heering
Dorothea Christlieb Heering
G:
31 mar. 1727
Ülsby
Ernst Adolph Enewald
-1757
Ernst Adolph Enewald
F:
Nykirke
D:
18 maj 1757
Elmschenhagen
Broder Ewald
-1709
Broder Ewald
F:
Dagebøl
D:
1709
Nykirke
Gude Ambders
1657-1725
Gude Ambders
F:
17 nov. 1657
Burkal
D:
25 jul. 1725
Laurentius Ewald
1643-1698
Laurentius Ewald
F:
okt. 1643
Bylderup s. (Lendemark)
G:
9 maj 1681
D:
12 nov. 1698
Dagebøl
Laurentius Moller
1665-1727
Laurentius Moller
F:
18 okt. 1665
Flensborg
G:
25 jul. 1699
D:
25 jul. 1727
Dagebøl
Thomas Fabricius
Laurids Fabricius
1682-1720
Laurids Fabricius
F:
1682
Rinkenæs
D:
1720
Jörl
Cæcilia Catharina Arends
Cæcilia Catharina Arends
G:
10 jun. 1716
Rinkenæs
Catharina Ambders
1658-
Catharina Ambders
F:
16 dec. 1658
Burkal
Friedrich Fabricius
1651-1689
Friedrich Fabricius
F:
1651
Varnæs
D:
1689
Rinkenæs
Marie Elise Margrethe Bahnsen
1812-1844
Marie Elise Margrethe Bahnsen
F:
13 okt. 1812
Aabenraa
D:
29 mar. 1844
Markus Adolf Jørgensen
1807-1883
Markus Adolf Jørgensen
F:
13 dec. 1807
G:
13 okt. 1835
D:
11 aug. 1883
Gråsten
Barthold Bahnsen
1764-1831
Barthold Bahnsen
F:
31 maj 1764
Aabenraa
D:
26 sep. 1831
Aabenraa
Anna Kathrine Nielsen
1780-1852
Anna Kathrine Nielsen
F:
4 sep. 1780
Randers
G:
10 feb. 1809
Aabenraa
D:
12 sep. 1852
Aabenraa
Martin Bahnsen
1719-1801
Martin Bahnsen
F:
28 jun. 1719
Aabenraa
D:
6 apr. 1801
Aabenraa
Gertrud Maria Bartelsen
1728-1785
Gertrud Maria Bartelsen
F:
7 sep. 1728
G:
14 nov. 1749
Aabenraa
D:
1 aug. 1785
Aabenraa
Anna Cathrine Marie Lund
1693-
Anna Cathrine Marie Lund
F:
nov. 1693
Hinrich Bahnsen
-1755
Hinrich Bahnsen
G:
1717
D:
1755
NN Nissen
Daniel Timm
1736-1788
Daniel Timm
F:
23 jul. 1736
Husum
D:
4 mar. 1788
Flensborg
Elsabe Margarethe Lund
1697-
Elsabe Margarethe Lund
F:
16 feb. 1697
Rinkenæs
Johannes Georg Nissen
1687-1777
Johannes Georg Nissen
F:
1687
Solt
G:
10 okt. 1720
D:
10 maj 1777
Solt
Christian Lund
1665-1724
Christian Lund
F:
1665
Ladelund
G:
22 jul. 1690
D:
3 nov. 1724
Rinkenæs
Andreas Ambders
1690-1771
Andreas Ambders
F:
23 apr. 1690
D:
24 okt. 1771
Slesvig
Christian Ambders
1732-
Christian Ambders
F:
1 aug. 1732
Burkal
Johann Ambders
1733-
Johann Ambders
F:
12 dec. 1733
Burkal
Brigitta Margaretha Ambders
1736-
Brigitta Margaretha Ambders
F:
3 jul. 1736
Burkal
Christian Herman Brinckmann
Eva Catharina Gude Storm
1782-
Eva Catharina Gude Storm
F:
26 apr. 1782
Westermühlen
Hans Storm
1776-1838
Hans Storm
F:
1776
Vordamm
D:
1838
Vordamm
Hans August Storm
1787-
Hans August Storm
F:
12 dec. 1787
Westermühlen
Johann Casimir Storm
1790-1874
Johann Casimir Storm
F:
26 apr. 1790
Westermühlen
D:
15 sep. 1874
Husum
Lucia Woldsen
1797-1879
Lucia Woldsen
F:
30 jul. 1797
Husum
G:
25 maj 1816
Husum
D:
28 jul. 1879
Husum
Margarethe Brigitte Storm
1792-1866
Margarethe Brigitte Storm
F:
1792
D:
1866
Hans Carstens
1789-1851
Hans Carstens
F:
1789
D:
1851
Heinrich Christian Storm
1796-
Heinrich Christian Storm
F:
21 mar. 1796
Westermühlen
Helene Christina Storm
1800-1801
Helene Christina Storm
F:
9 jul. 1800
Westermühlen
D:
10 dec. 1801
Westermühlen
Helene Dorethea Storm
1802-1864
Helene Dorethea Storm
F:
1802
Westermühlen
D:
1864
Fritz Ohem
1801-1880
Fritz Ohem
F:
1801
D:
1880
Maria Brigitta Cæcilia Clausen
1759-1823
Maria Brigitta Cæcilia Clausen
F:
14 dec. 1759
Hohn
D:
17 maj 1823
Westermühlen
Hans Storm
-1820
Hans Storm
D:
27 nov. 1820
Westermühlen
Ludwig Nicolaus Christian Clausen
1773-1835
Ludwig Nicolaus Christian Clausen
F:
3 sep. 1773
Hohn
D:
8 feb. 1835
Nieby ved Gelting
Catharina Gude Ambders
1737-1798
Catharina Gude Ambders
F:
1737
Burkal
D:
1798
Johann Casimir Clausen
1728-1796
Johann Casimir Clausen
F:
1728
Moringen
D:
25 aug. 1796
Anna Elisabeth Ambders
1738-
Anna Elisabeth Ambders
F:
8 mar. 1738
Burkal
Andreas Christian Ambders
1692-1749
Andreas Christian Ambders
F:
22 mar. 1692
Burkal
D:
8 nov. 1749
Burkal
Margaretha Christina Hoyer
1715-
Margaretha Christina Hoyer
F:
15 jul. 1715
G:
13 sep. 1731
Elsabe Margrethe Ambders
1695-1782
Elsabe Margrethe Ambders
F:
3 apr. 1695
Burkal
D:
1782
Andreas Nissen
Andreas Nissen
G:
10 aug. 1717
Catharina Gude Hoier
1736-
Catharina Gude Hoier
F:
6 mar. 1736
Kay Rumohr
Kay Rumohr
G:
1751
Christiana Sophia Magdalena Hoier
1737-1747
Christiana Sophia Magdalena Hoier
F:
22 sep. 1737
D:
1747
Andreas Hoyer
1690-1739
Andreas Hoyer
F:
18 maj 1690
Karlum
G:
1735
D:
28 aug. 1739
Slesvig
Johann Ambders
1698-
Johann Ambders
F:
23 feb. 1698
Burkal
Anna Cathrina Hassel
1716-
Anna Cathrina Hassel
F:
15 apr. 1716
G:
14 okt. 1739
Margaretha Petræus
-1759
Margaretha Petræus
D:
1759
Tønder
Boye Nommels
1754-1818
Boye Nommels
F:
1754
D:
14 feb. 1818
Garding
Margaretha Hedwig Friederika Leifhold
1767-før 1799
Margaretha Hedwig Friederika Leifhold
F:
1767
G:
22 okt. 1784
D:
før 1799
Dorothea Auguste Johanne Leifhold
1775-1807
Dorothea Auguste Johanne Leifhold
F:
1775
D:
1807
Catharina Margaretha Petræus
1733-
Catharina Margaretha Petræus
F:
27 feb. 1733
Peter Boye Nommels
1725-1761
Peter Boye Nommels
F:
18 jun. 1725
Tetenbøl
G:
7 sep. 1753
D:
2 feb. 1761
Tetenbøl
Claus Martensen
Claus Martensen
G:
19 apr. 1765
Christian Ernst Petræus
-1757
Christian Ernst Petræus
D:
1757
Jena
Maria Elisabeth Petræus
1740-1774
Maria Elisabeth Petræus
F:
2 dec. 1740
Garding
D:
11 feb. 1774
Garding
Marcus Detlef Voss
1741-1815
Marcus Detlef Voss
F:
15 dec. 1741
Tetenbøl
G:
25 maj 1770
D:
14 aug. 1815
Garding
Peter Christian Petræus
1744-
Peter Christian Petræus
F:
29 jun. 1744
Catharina Ambders
1700-1760
Catharina Ambders
F:
15 okt. 1700
Burkal
D:
1760
Peter Petræus
1695-1745
Peter Petræus
F:
2 feb. 1695
Deezbøl
G:
15 sep. 1729
D:
15 dec. 1745
Garding
Nicolaus Bernhard Ambders
1703-1763
Nicolaus Bernhard Ambders
F:
26 jun. 1703
Burkal
D:
19 jun. 1763
Christian Ambders
1707-1779
Christian Ambders
F:
18 sep. 1707
Burkal
D:
8 aug. 1779
Cäcilia Hoier
1731-1790
Cäcilia Hoier
F:
4 feb. 1731
G:
1 aug. 1747
D:
11 aug. 1790
Johan Christian Ambders
1710-1795
Johan Christian Ambders
F:
14 mar. 1710
Burkal
D:
27 maj 1795
Nordborg
Dorothea Ægidiæ
1706-1739
Dorothea Ægidiæ
F:
1706
Bylderup
G:
12 apr. 1736
Bylderup
D:
7 maj 1739
Nordborg
Christian Friedrich Ambders
1741-
Christian Friedrich Ambders
F:
12 sep. 1741
Abraham Schetzel Ambders
1744-1814
Abraham Schetzel Ambders
F:
14 dec. 1744
D:
14 mar. 1814
Nordborg
Ida Margrethe Ambders
1746-1749
Ida Margrethe Ambders
F:
7 jul. 1746
Nordborg
D:
1749
Nordborg
Ida Margrethe Ambders
1750-
Ida Margrethe Ambders
F:
30 jul. 1750
Nordborg
Johan Henrich Oswald Benniche
Margareta Magdalena Ambders
1754-1836
Margareta Magdalena Ambders
F:
13 dec. 1754
Nordborg
D:
1 nov. 1836
Nordborg
Theodor Johan Christian Ambders Brorsen
1819-1895
Theodor Johan Christian Ambders Brorsen
F:
29 jul. 1819
Nordborg
D:
31 mar. 1895
Annette Schumacher
Christian Brorsen
Brigitta Dorothea Ambders
1758-
Brigitta Dorothea Ambders
F:
17 jul. 1758
Nordborg
Balthazar Gerhard Schumacher
Balthazar Gerhard Schumacher
G:
23 mar. 1787
Nordborg
Anna Cathrina Schetzel
1724-1811
Anna Cathrina Schetzel
F:
20 dec. 1724
Garding
G:
25 apr. 1740
Nordborg
D:
25 feb. 1811
Nordborg
Christian Ambders
1660-1725
Christian Ambders
F:
23 dec. 1660
Burkal
D:
23 dec. 1725
Burkal
Brigitte Margarethe Hoyer
1673-1760
Brigitte Margarethe Hoyer
F:
1673
G:
23 maj 1689
D:
19 okt. 1760
NN Ambders
Peter Bøtker
1669-
Peter Bøtker
F:
1669
Lemvig
Dorethea Lange
Andreas Ambders
1668-1733
Andreas Ambders
F:
26 maj 1668
Burkal
D:
1733
Rømø
Elsabe Ambders
1662-
Elsabe Ambders
F:
15 jan. 1662
Burkal
Mathias Lange
ca. 1648-1726
Mathias Lange
F:
ca. 1648
G:
4 nov. 1684
Brøns
D:
1726
Marie Sophie Outzen
1726-1806
Marie Sophie Outzen
F:
14 mar. 1726
D:
9 apr. 1806
Friedrich Christopher Bruun
1692-1756
Friedrich Christopher Bruun
F:
16 jul. 1692
Løgumkloster
G:
1746
D:
12 nov. 1756
Humtrup
Friedrich Christopher Fabricius
1758-1830
Friedrich Christopher Fabricius
F:
13 okt. 1758
D:
12 apr. 1830
Rinkenæs s. (præstegården)
Augusta Eugen Fabricius
-1809
Augusta Eugen Fabricius
D:
9 apr. 1809
Ernst Ferdinand Fabricius
Lorenz Wilhed Fabricius
1760-1825
Lorenz Wilhed Fabricius
F:
17 jul. 1760
D:
11 jan. 1825
NN
Anna Margrethe Fabricius
1762-
Anna Margrethe Fabricius
F:
23 mar. 1762
Jacob Friedrich Wieck
1747-
Jacob Friedrich Wieck
F:
7 jul. 1747
G:
1 sep. 1790
Christiansfeld
Johann Ludolph Fabricius
1764-1838
Johann Ludolph Fabricius
F:
8 feb. 1764
D:
1838
Herrnhut
Johanne Magdalene Bauditzin
Johanne Magdalene Bauditzin
G:
1790
Anna Elisabeth Fabricius
1766-
Anna Elisabeth Fabricius
F:
12 apr. 1766
Andreas Gottlieb Fabricius
1732-1804
Andreas Gottlieb Fabricius
F:
27 aug. 1732
Medelby
G:
2 dec. 1757
D:
11 sep. 1804
Ullerup
Ove Autzen
1697-ca. 1757
Ove Autzen
F:
1697
Aventoft
D:
ca. 1757
Johann Ludolph Autzen
1695-1756
Johann Ludolph Autzen
F:
6 sep. 1695
Aventoft
D:
12 okt. 1756
Aventoft
Anna Elisabeth Bahnsen
Anna Elisabeth Bahnsen
G:
7 jun. 1725
Marina Sophie Ambders
1663-
Marina Sophie Ambders
F:
24 okt. 1663
Burkal
Georg Autzen
-1723
Georg Autzen
D:
1723
Aventoft
Johannes Bernhard Ambders
1664-1746
Johannes Bernhard Ambders
F:
4 dec. 1664
Burkal
D:
maj 1746
Westerland (Sild)
Marina Andersen
Catharina Margretha Ambders
-1765
Catharina Margretha Ambders
D:
TIDL. 1765
Johann Bernhard Ambders
ca. 1741-1810
Johann Bernhard Ambders
F:
ca. 1741
Sdr. Løgum
D:
3 feb. 1810
Sønderborg
Anna Charlotte Zoffinem
1744-1795
Anna Charlotte Zoffinem
F:
1744
Sønderborg
D:
7 nov. 1795
Johann Ambders
Sophia Amalia Ambders
-1765
Sophia Amalia Ambders
D:
TIDL. 1765
Christoph Herman Ambders
-1765
Christoph Herman Ambders
D:
TIDL. 1765
Peter Christian Ambders
-1765
Peter Christian Ambders
D:
TIDL. 1765
Andreas Wilhelm Ambders
1749-1807
Andreas Wilhelm Ambders
F:
18 mar. 1749
Sdr. Løgum
D:
2 aug. 1807
Christiane Sophie Rauberg
Christiane Sophie Rauberg
G:
25 jul. 1786
Svallerup
Andreas Ambders
1705-1787
Andreas Ambders
F:
31 mar. 1705
Westerland
D:
13 jul. 1787
Sdr. Løgum
Anna Maria Holst
1714-1776
Anna Maria Holst
F:
1714
D:
1776
Margaretha Maria Ambders
Peter Wolff
Johann Christian Ambders
-ca. 1775
Johann Christian Ambders
F:
Westerland
D:
ca. 1775
Bunzlau
Catharina Sophia Ambders
Margaretha Magdalena Ambders
Johann Ambders
Paul Christian Ambders
Christina Margraretha Magdalena Lohmann
Christina Margraretha Magdalena Lohmann
G:
Aabenraa
Hermann Johann Ambders
Anna Margareta Helena Ambders
-SOM BARN
Anna Margareta Helena Ambders
D:
SOM BARN
Catharina Breckling
Catharina Breckling
G:
2 okt. 1703
Thomas Ambders
1666-1666
Thomas Ambders
F:
15 mar. 1666
Burkal
D:
3 jun. 1666
Burkal
NN Ambders
Peter Bøtker
1669-
Peter Bøtker
F:
1669
Lemvig
Andreas Ambders
1668-1733
Andreas Ambders
F:
26 maj 1668
Burkal
D:
1733
Rømø
Dorethea Lange
Metta Aarhuus
Herlig Ambders
1669-1669
Herlig Ambders
F:
23 aug. 1669
Burkal
D:
2 sep. 1669
Burkal
Elsabe Carstensdatter Jensen
1633-1675
Elsabe Carstensdatter Jensen
F:
11 dec. 1633
G:
6 okt. 1650
D:
10 jan. 1675
Emmelsbøl
Berend Ambders
1618-1652
Berend Ambders
F:
1618
D:
1652
Golding (Kurland)
Forældre
Thomas Andersen
1542-1588
Catharina Hansdatter Jensen
ca. 1552-1608
Andreas Thomsen
1576-1624
Andreas Thomsen
F:
1576
Tønder
D:
22 jun. 1624
Tønder
Magdalene de Bähr
ca. 1576-1661
Magdalene de Bähr
F:
ca. 1576
D:
23 aug. 1661
Tønder