Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Thomas Petersen
ca. 1590 - 1684 (94 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Catharina Cornelia Hensler
1736-1748
Catharina Cornelia Hensler
F:
14 jun. 1736
Kaltenkirchen
D:
10 sep. 1748
Kaltenkirchen
Tønne Vilhelm Christian Bloch
1796-1796
Tønne Vilhelm Christian Bloch
F:
1796
D:
1796
Margrete Christiane Maria Bloch
1798-1866
Margrete Christiane Maria Bloch
F:
7 jan. 1798
Odense
D:
12 maj 1866
København
Hans Peter Thrige
1792-1827
Hans Peter Thrige
F:
9 jan. 1792
København
G:
4 jun. 1819
D:
14 jan. 1827
Roskilde
Paul Christian Detlev Paulsen
1798-1854
Paul Christian Detlev Paulsen
F:
10 jan. 1798
Flensborg
G:
24 sep. 1835
D:
28 dec. 1854
Flensborg
Charlotte Elisabeth Amalie Bloch
1799-1887
Charlotte Elisabeth Amalie Bloch
F:
14 aug. 1799
Odense
D:
20 mar. 1887
Hobro
Jakob Bredow Heide
1794-1855
Jakob Bredow Heide
F:
20 jun. 1794
Slagelse
G:
13 dec. 1823
D:
11 dec. 1855
Antonie Vilhelmine Bloch
1801-1882
Antonie Vilhelmine Bloch
F:
9 maj 1801
Odense
D:
3 maj 1882
Roskilde
Thora Alvilde Bloch
1802-1834
Thora Alvilde Bloch
F:
6 apr. 1802
Odense
D:
4 mar. 1834
Kiel
Paul Christian Detlev Paulsen
1798-1854
Paul Christian Detlev Paulsen
F:
10 jan. 1798
Flensborg
G:
6 apr. 1826
D:
28 dec. 1854
Flensborg
Magdalena Margaretha von Hensler
1774-1821
Magdalena Margaretha von Hensler
F:
23 mar. 1774
Skt. Thomas
D:
11 sep. 1821
Roskilde
Søren Niclas Johan Bloch
1772-1862
Søren Niclas Johan Bloch
F:
13 feb. 1772
Middelfart
G:
27 nov. 1794
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
27 jun. 1862
København
Hans Vilhelm Berg
1798-1850
Hans Vilhelm Berg
F:
31 dec. 1798
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
30 juli 1850
Vester Hæsinge s.
Marie Olave Christiane Berg
1800-1866
Marie Olave Christiane Berg
F:
14 jan. 1800
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
2 okt. 1866
København
Thomas Hermann Lange
1795-1882
Thomas Hermann Lange
F:
24 apr. 1795
København
G:
24 apr. 1823
Stenstrup
D:
9 apr. 1882
København
Christian Frederik Berg
1801-1879
Christian Frederik Berg
F:
13 mar. 1801
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
30 jul. 1879
Frederiksberg
Maren Kirstine Fylster
1803-1889
Maren Kirstine Fylster
F:
30 maj 1803
Fåborg
G:
25 nov. 1833
Lyø præstegård
D:
16 jan. 1889
Djernisse s. (Bavnehøjgård)
Jens Rudolph Johannes Berg
1802-1857
Jens Rudolph Johannes Berg
F:
28 mar. 1802
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
3 dec. 1857
Dannemare
Anna Thorsen
1804-1839
Anna Thorsen
F:
5 jul. 1804
Sandby s. (Asserstrup hovedgård)
G:
24 jun. 1836
Sandby
D:
31 maj 1839
Sandby
Karen Cathrine Engel
1820-1859
Karen Cathrine Engel
F:
5 jun. 1820
Nakskov
G:
20 aug. 1840
Sandby
D:
25 dec. 1859
København
Tønne Carl Emil Berg
1803-1878
Tønne Carl Emil Berg
F:
2 sep. 1803
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
9 apr. 1878
Hårby s. (Nellemose)
Dorthea Rasmine Lange
1799-1841
Dorthea Rasmine Lange
F:
2 feb. 1799
Fåborg
G:
25 okt. 1828
Bredstrup
D:
26 jan. 1841
Seest s.
Betty Berg
1804-1834
Betty Berg
F:
24 aug. 1804
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
15 maj 1834
København (Frue s.)
Poul Martin Møller
1794-1838
Poul Martin Møller
F:
21 mar. 1794
Uldum
G:
1 jul. 1827
Stenstrup
D:
13 mar. 1838
København (Frue s.)
Wilhelmine Berg
1806-1844
Wilhelmine Berg
F:
21 jul. 1806
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
17 maj 1844
Odense (Skt. Knuds s.)
Hans Gabriel Frederik Paulsen
1804-1852
Hans Gabriel Frederik Paulsen
F:
26 okt. 1804
Flensborg (Skt. Nicolai s.)
G:
3 jun. 1827
Stenstrup
D:
18 jul. 1852
Adelby s. (Nr. Jørgensby)
Johanne Caroline Berg
1808-1849
Johanne Caroline Berg
F:
27 apr. 1808
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
17 mar. 1849
Brenderup s. (Kjærsgård)
Johan Theodor Petersen
1806-1860
Johan Theodor Petersen
F:
22 aug. 1806
Flensborg (Skt. Marie s.)
G:
10 apr. 1830
Stenstrup
D:
6 jan. 1860
Fåborg (Vennerslyst)
Margarete Sørine Berg
1808-1857
Margarete Sørine Berg
F:
27 apr. 1808
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
10 okt. 1857
Vester Skerninge s. (Rødkilde)
Erik Harding Lange
1795-1874
Erik Harding Lange
F:
16 jul. 1795
Vester Skerninge s. (Rødkilde)
G:
26 okt. 1828
Stenstrup
D:
15 nov. 1874
København
Gustav Berg
1812-1830
Gustav Berg
F:
2 sep. 1812
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
22 jun. 1830
Stenstrup s. (Skjoldemose)
Julius Berg
1817-
Julius Berg
F:
5 maj 1817
Stenstrup s. (Skjoldemose)
Abigael Deckers
Abigael Deckers
G:
1841
Amalia Lovisa Augusta Berg
1821-1888
Amalia Lovisa Augusta Berg
F:
20 sep. 1821
Stenstrup s. (Skjoldemose)
D:
6 aug. 1888
Åstrup s. (Moseby)
Diderich Nicolai Blicher Glahn
1812-1892
Diderich Nicolai Blicher Glahn
F:
28 jun. 1812
Ulsø
G:
7 aug. 1842
Stenstrup
D:
19 maj 1892
Åstrup s. (Moseby)
Elisabeth Esmith von Hensler
1775-1851
Elisabeth Esmith von Hensler
F:
4 jun. 1775
Skt. Thomas
D:
15 mar. 1851
København
Christian Frederik Berg
1774-1851
Christian Frederik Berg
F:
3 aug. 1774
Rynkeby s. (Skovsby)
G:
3 aug. 1797
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
16 sep. 1851
Ollerup s. (Skovgård)
Johann Nicolaus Kragh Hensler
1780-1822
Johann Nicolaus Kragh Hensler
F:
23 apr. 1780
Odense (Skt. Hans s.)
D:
25 sep. 1822
Roskilde
Caroline Sophie Emmerentze Bloch
1778-1830
Caroline Sophie Emmerentze Bloch
F:
13 apr. 1778
Ribe
G:
14 apr. 1805
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
21 jun. 1830
Frederiksberg
Bendix Wilhelm Hensler
1737-1789
Bendix Wilhelm Hensler
F:
25 jun. 1737
Kaltenkirchen
D:
29 maj 1789
Odense
Anna Maria Kragh
Anna Christine Kohl
1748-1825
Anna Christine Kohl
F:
27 dec. 1748
København (Trinitatis s.)
G:
1783
D:
14 mar. 1825
Vordingborg
Philipp Friedrich Hensler
1739-1789
Philipp Friedrich Hensler
F:
18 jun. 1739
Kaltenkirchen
D:
28 maj 1789
Kaltenkirchen
Adriane Durloo
Anna Maria de Wint
Anna Maria de Wint
G:
8 sep. 1770
Christiansted, Dansk Vestindien
Emmelina Dorothea Johanna Hensler
1821-1911
Emmelina Dorothea Johanna Hensler
F:
2 jul. 1821
Kappel
D:
26 nov. 1911
Bordesholm
Johann Thaddäus Nikolaus Schlüter Hensler
1823-
Johann Thaddäus Nikolaus Schlüter Hensler
F:
7 jan. 1823
Kappel
Marianne Wilhelmine Margaretha Christine Agnes Hensler
1825-1907
Marianne Wilhelmine Margaretha Christine Agnes Hensler
F:
24 apr. 1825
Kappel
D:
28 jan. 1907
Slesvig
Conrad Adolph Hermann Wilhelm Mackersen Hensler
1829-1902
Conrad Adolph Hermann Wilhelm Mackersen Hensler
F:
18 apr. 1829
Kappel
D:
3 apr. 1902
Slesvig (på Provinzial-Irrenanstalt)
Conrad Friedrich Joachim Hensler
1775-1831
Conrad Friedrich Joachim Hensler
F:
15 apr. 1775
Slesvig
D:
24 maj 1831
Kiel
Nikolina Franck
Peter Christian Wilhelm Hensler
1777-1777
Peter Christian Wilhelm Hensler
F:
3 apr. 1777
Slesvig
D:
4 nov. 1777
Slesvig
Ida Johanne Henriette Hensler
1813-1853
Ida Johanne Henriette Hensler
F:
7 aug. 1813
Grube
D:
25 sep. 1853
Slesvig
Wilhelm Nikolaus Christian Hansen
1811-1855
Wilhelm Nikolaus Christian Hansen
F:
13 jan. 1811
Godset Rundtoft ved Flensborg
G:
14 sep. 1843
Barkau
D:
23 nov. 1855
Barkau
Adolf Christian Hensler
1779-1842
Adolf Christian Hensler
F:
2 aug. 1779
Slesvig
D:
11 okt. 1842
Kiel
Christine Charlotte Louise Callisen
1770-1862
Christine Charlotte Louise Callisen
F:
30 nov. 1770
Zarpen
G:
9 mar. 1810
Rendsborg
D:
3 jan. 1862
Elmshorn
Peter Hermann Hensler
1781-1806
Peter Hermann Hensler
F:
11 jul. 1781
Slesvig
D:
1806
Jena
Luise Magdalena Mariane Johanna Hansen
1803-1894
Luise Magdalena Mariane Johanna Hansen
F:
31 mar. 1803
Rundhof ved Flensborg
D:
18 jan. 1894
Preetz
Jacob Friedrich Georg Henningsen
1790-1854
Jacob Friedrich Georg Henningsen
F:
23 aug. 1790
Tellingstedt
G:
21 jul. 1821
Brügge
D:
24 jan. 1854
Preetz
Magdalena Cäcilia Konradine Hansen
1805-1828
Magdalena Cäcilia Konradine Hansen
F:
12 jul. 1805
Rundhof ved Flensborg
D:
19 okt. 1828
Schillsdorf
Sophie Dorothea Adelaide Hansen
1807-1858
Sophie Dorothea Adelaide Hansen
F:
27 mar. 1807
Rundhof ved Flensborg
D:
27 nov. 1858
Preetz
Charlotte Auguste Georgine Hansen
1808-1885
Charlotte Auguste Georgine Hansen
F:
30 dec. 1808
Rundhof ved Flensborg
D:
25 mar. 1885
Kiel
Theodor Jess
1808-1848
Theodor Jess
F:
12 apr. 1808
Kiel
G:
1 jun. 1838
Brügge
D:
26 feb. 1848
Itzehoe
Wilhelm Nikolaus Christian Hansen
1811-1855
Wilhelm Nikolaus Christian Hansen
F:
13 jan. 1811
Godset Rundtoft ved Flensborg
D:
23 nov. 1855
Barkau
Ida Johanne Henriette Hensler
1813-1853
Ida Johanne Henriette Hensler
F:
7 aug. 1813
Grube
G:
14 sep. 1843
Barkau
D:
25 sep. 1853
Slesvig
Adolf Heinrich Hermann Hansen
1813-1833
Adolf Heinrich Hermann Hansen
F:
26 jan. 1813
Rundhof ved Flensborg
D:
7 jun. 1833
Schillsdorf
Franz Volkmar Reinhard Hansen
1815-1879
Franz Volkmar Reinhard Hansen
F:
4 apr. 1815
Schillsdorf
D:
28 jun. 1879
Slesvig
Maria Agnes Meher
1803-1870
Maria Agnes Meher
F:
29 sep. 1803
Adsbøl-Gråsten
G:
1843
D:
26 nov. 1870
Slesvig
Sara Engelina Blicker
1828-1908
Sara Engelina Blicker
F:
4 nov. 1828
Keitum
G:
1873
D:
5 jan. 1908
Rendsborg
Dorothea Magdalena Johanna Christiana Henriette Hansen
1818-1884
Dorothea Magdalena Johanna Christiana Henriette Hansen
F:
17 jul. 1818
Schillsdorf
D:
2 aug. 1884
Schillsdorf
Heinrich Eustachius Schütze
1811-1894
Heinrich Eustachius Schütze
F:
5 feb. 1811
Barkau
G:
20 okt. 1843
Barkau
D:
2 apr. 1894
Lübeck
Wilhelm Detlev Nikolaus Hensler Hansen
1820-1835
Wilhelm Detlev Nikolaus Hensler Hansen
F:
30 sep. 1820
Schillsdorf
D:
7 jun. 1835
Schillsdorf
Magdalene Catharina Friederika Hensler
1784-1871
Magdalene Catharina Friederika Hensler
F:
9 jan. 1784
Slesvig
D:
18 apr. 1871
Brügge s. (Schillsdorf)
Nikolaus Wilhelm Hansen
1780-1845
Nikolaus Wilhelm Hansen
F:
1780
G:
21 aug. 1801
D:
1845
Margaretha Johanna Dorothea Hensler
1785-
Margaretha Johanna Dorothea Hensler
F:
16 dec. 1785
Jacob Friederich Lorenzen
Emilie Elisabeth Christiane Hensler
1787-
Emilie Elisabeth Christiane Hensler
F:
13 maj 1787
Slesvig
Christine Cäcilie Elisabeth Hensler
1788-1822
Christine Cäcilie Elisabeth Hensler
F:
1788
D:
okt. 1822
Barkau
Henriette Charlotte Johanne Hensler
Johann Nicolaus Hensler
1740-1807
Johann Nicolaus Hensler
F:
26 okt. 1740
Slesvig
D:
11 maj 1807
Slesvig
Catharina Dorothea Stresow
1750-1794
Catharina Dorothea Stresow
F:
2 jul. 1750
Flensborg
G:
5 maj 1774
Slesvig
D:
15 apr. 1794
Heinrich Wilhelm Hensler
1774-
Heinrich Wilhelm Hensler
F:
24 jul. 1774
Eckernförde
Peter Friedrich Hensler
1742-1817
Peter Friedrich Hensler
F:
1 okt. 1742
Slesvig
D:
5 mar. 1817
Dorothea Lundius
ca. 1740-1769
Dorothea Lundius
F:
ca. 1740
G:
23 dec. 1768
Eckernförde
D:
18 aug. 1769
Eckernförde
Margaretha Dorothea Hensler
Peter Friedrich Hensler
1807-1843
Peter Friedrich Hensler
F:
21 aug. 1807
Eckernförde
D:
31 mar. 1843
Charlotte Cäcilie Friederike Schienholz
Peter Friedrich Hensler
1780-1844
Peter Friedrich Hensler
F:
19 feb. 1780
Eckernförde
D:
26 jun. 1844
Anna Sophia Friederike Frank
Friederike Margarethe Josephine Hensler
Karl Friedrich Heinrich Hensler
Anna Christina Mass
Anna Sabina Frelsen
ca. 1745-1782
Anna Sabina Frelsen
F:
ca. 1745
G:
13 sep. 1771
Eckernförde
D:
22 feb. 1782
Eckernförde
Friederike Henriette Willink
1805-1851
Friederike Henriette Willink
F:
21 maj 1805
Eckernförde (Hoffnungsthal)
D:
21 mar. 1851
Kiel
Hans Feddersen
1801-1852
Hans Feddersen
F:
20 aug. 1801
Møgeltønder
G:
30 jul. 1830
Dänischenhagen
D:
2 jun. 1852
Kiel
Hermann Friedrich Elking Willink
1806-1886
Hermann Friedrich Elking Willink
F:
21 okt. 1806
Eckernförde (Hoffnungsthal)
D:
11 dec. 1886
Lütjenburg
Carl Heinrich Willink
1807-1875
Carl Heinrich Willink
F:
28 okt. 1807
Eckernförde (Hoffnungsthal)
D:
12 sep. 1875
Lockstedt
Emily Lydia Stringham
1812-1877
Emily Lydia Stringham
F:
7 jan. 1812
Skt. Thomas
G:
1835
D:
13 nov. 1877
Hamborg
Metta Christiana Fridrica Hensler
1786-1863
Metta Christiana Fridrica Hensler
F:
30 maj 1786
Eckernförde
D:
28 okt. 1863
Kiel
Hermann Elking Willink
1781-1863
Hermann Elking Willink
F:
25 sep. 1781
Hamborg
G:
10 jul. 1804
D:
29 maj 1863
Lockstedt v. Hamborg
Friderica Eleonora Adolphine Bluhme
1753-
Friderica Eleonora Adolphine Bluhme
F:
17 dec. 1753
Hohenwestedt
Adolph Heinrich Ludwig Leonhard Lüders
1804-1881
Adolph Heinrich Ludwig Leonhard Lüders
F:
16 mar. 1804
Slesvig
D:
1 nov. 1881
Vig s.
Ane Marie Conradine Luff
1810-1867
Ane Marie Conradine Luff
F:
18 aug. 1810
København (Trinitatis s.)
G:
7 okt. 1829
Aalborg (Budolfi)
D:
24 dec. 1867
København
Karen Dorthea Henrikke Krüger
1829-1853
Karen Dorthea Henrikke Krüger
F:
9 apr. 1829
Odense
G:
30 nov. 1849
Odense
D:
26 jan. 1853
Sakskøbing
Maria Dorthea Hansen
1820-1856
Maria Dorthea Hansen
F:
18 dec. 1820
Aabenraa
G:
1 sep. 1854
Nykøbing S.
D:
10 maj 1856
Nykøbing S.
Sofie Hedewig Louise Bech
1820-
Sofie Hedewig Louise Bech
F:
23 sep. 1820
Egebjerg s.
G:
8 feb. 1867
Ferdinand Henrik Leonhard Lüders
1806-1883
Ferdinand Henrik Leonhard Lüders
F:
15 sep. 1806
Krummbek ved Bad Oldesloe
D:
6 maj 1883
København (Skt. Johannes s.)
Marie Benedicte Sophie Hedevig Bendtsen
ca. 1817-1851
Marie Benedicte Sophie Hedevig Bendtsen
F:
ca. 1817
G:
21 apr. 1840
Stenmagle
D:
28 nov. 1851
Stenmagle s. (Marienlund)
Adelaide Louise Frederikke Lüders
1810-1854
Adelaide Louise Frederikke Lüders
F:
16 jun. 1810
Slesvig
D:
18 mar. 1854
Tjørring s.
Søren Christian Gade
1815-1888
Søren Christian Gade
F:
20 jun. 1815
Orø
G:
30 mar. 1844
Binderup k. (indskrevet i Tisted kirkebog)
D:
2 nov. 1888
Margaretha Marie Caroline Louise Lüders
1812-1900
Margaretha Marie Caroline Louise Lüders
F:
11 aug. 1812
Reinfeld, Holsten
D:
12 apr. 1900
Tjørring s. (Øster Sivebæk)
Søren Christian Gade
1815-1888
Søren Christian Gade
F:
20 jun. 1815
Orø
G:
25 maj 1855
Tjørring
D:
2 nov. 1888
Heinrich Lüders
ca. 1819-
Heinrich Lüders
F:
ca. 1819
Adolph Wilhelm Lüders
ca. 1821-
Adolph Wilhelm Lüders
F:
ca. 1821
Rudolph Ludewig Lüders
1823-
Rudolph Ludewig Lüders
F:
16 dec. 1823
København (Skt. Petri s.)
Benedicte Louise Christiane Hensler
1788-1833
Benedicte Louise Christiane Hensler
F:
13 sep. 1788
Lütjenburg
D:
20 mar. 1833
København (Holmens s. )
Hans Lüders
1774-1848
Hans Lüders
F:
14 aug. 1774
Flensborg (Skt. Marie s.)
G:
1803
D:
8 dec. 1848
København (Trinitatis s.)
Adolph Gabriel Hensler
1743-1801
Adolph Gabriel Hensler
F:
1 okt. 1743
Slesvig
D:
9 nov. 1801
Lütjenburg
Lucia Margaretha Schildknecht
1751-1843
Lucia Margaretha Schildknecht
F:
1751
Slesvig
G:
12 dec. 1784
Slesvig
D:
20 jan. 1843
Magdalena Lucia Hensler
Catharina Dorothea Hensler
1783-
Catharina Dorothea Hensler
F:
3 feb. 1783
Eckernförde
Georg Wilhelm Hensler
1785-1786
Georg Wilhelm Hensler
F:
7 jan. 1785
Eckernförde
D:
23 jun. 1786
Eckernförde
Christina Margaretha Friedericia Hensler
1787-1787
Christina Margaretha Friedericia Hensler
F:
9 jul. 1787
Eckernförde
D:
17 jul. 1787
Eckernförde
Johann Friedrich Hensler
1790-
Johann Friedrich Hensler
F:
6 feb. 1790
Eckernförde
Carl Hannibal Hensler
1791-1793
Carl Hannibal Hensler
F:
26 sep. 1791
Eckernförde
D:
12 mar. 1793
Eckernförde
Joachim Friedrich Hensler
1745-1797
Joachim Friedrich Hensler
F:
20 jan. 1745
Slesvig
D:
4 feb. 1797
Eckernförde
Anna Elisabeth Magdalena Hass
-1792
Anna Elisabeth Magdalena Hass
G:
28 apr. 1779
Eckernförde
D:
26 mar. 1792
Eckernförde
Alexander Friedemann Leopold Streckenbach
1814-1890
Alexander Friedemann Leopold Streckenbach
F:
31 jul. 1814
Eckernförde
D:
18 maj 1890
Tønder
Friedericke Marie Magdalene Schlüter
1830-1917
Friedericke Marie Magdalene Schlüter
F:
16 jun. 1830
København
G:
19 mar. 1861
Trittau
D:
11 nov. 1917
Altona
Magdalena Friedericia Henriette Hensler
1794-
Magdalena Friedericia Henriette Hensler
F:
6 apr. 1794
Eckernförde
Ferdinand Friedrich Streckenbach
Amalia Lucia Hensler
1796-1827
Amalia Lucia Hensler
F:
8 maj 1796
Eckernförde
D:
25 feb. 1827
Gettorf
Carl Friedrich Ferdinand von Lange
1793-1848
Carl Friedrich Ferdinand von Lange
F:
7 jul. 1793
Eckernförde
G:
3 jul. 1821
Eckernförde
D:
27 sep. 1848
Neuenbrook
Johanna Margaretha Wittrock
Peter Hensler
1699-1748
Peter Hensler
F:
1 jan. 1699
Frederikstad
D:
21 feb. 1748
Slesvig
Magdalena Margaretha Fürsen
1712-1781
Magdalena Margaretha Fürsen
F:
30 sep. 1712
Bovenau
G:
1735
Kaltenkirchen
D:
30 nov. 1781
Slesvig
Margarete Lucie Philippine Hensler
1787-1831
Margarete Lucie Philippine Hensler
F:
7 jul. 1787
Kiel
D:
10 jan. 1831
Bonn
Barthold Georg Niebuhr
1776-1831
Barthold Georg Niebuhr
F:
27 aug. 1776
København
G:
24 jun. 1816
Berlin
D:
2 jan. 1831
Bonn
Christian Gotthilf Hensler
1760-1812
Christian Gotthilf Hensler
F:
9 mar. 1760
Preetz
D:
24 apr. 1812
Halle
Anna Katharina Elisabeth Wulff
1763-1789
Anna Katharina Elisabeth Wulff
F:
12 nov. 1763
Behrensbrook
G:
29 sep. 1786
Satjewitz
D:
8 aug. 1789
Kiel
Christine Jakobine Thomsen
Hieronymus Friedrich Philipp Hensler
1766-1793
Hieronymus Friedrich Philipp Hensler
F:
10 aug. 1766
Segeberg
D:
21 jun. 1793
Scharlach
Benedicta Wilhelmine Dorothea Behrens
1770-1860
Benedicta Wilhelmine Dorothea Behrens
F:
1770
Marne
D:
22 feb. 1860
Kiel
Philipp Gabriel Hensler
1733-1805
Philipp Gabriel Hensler
F:
11 dec. 1733
Oldenswort
D:
31 dec. 1805
Kiel
Christina Lucia Kramer
1727-1794
Christina Lucia Kramer
F:
1727
G:
23 mar. 1760
Preetz
D:
6 dec. 1794
Kiel
Margaretha Catharina Hensler
Louise Caroline Baleman
1800-1837
Louise Caroline Baleman
F:
1800
D:
19 dec. 1837
Franz Spliedt
1797-1866
Franz Spliedt
F:
21 jan. 1797
Neuendorf
D:
15 mar. 1866
Süderau
Carl Heinrich Anton Baleman
1802-1862
Carl Heinrich Anton Baleman
F:
17 jan. 1802
Reinfeld
D:
22 nov. 1862
Sophie Agathe Suhl
ca. 1799-1866
Sophie Agathe Suhl
F:
ca. 1799
D:
6 dec. 1866
Adolph Friedrich Baleman
1806-1876
Adolph Friedrich Baleman
F:
3 maj 1806
Reinfeld
D:
2 jun. 1876
Sophie Magdalene Harms
1815-
Sophie Magdalene Harms
F:
13 okt. 1815
G:
dec. 1838
Ida Dorothea Baleman
Franz Spliedt
1797-1866
Franz Spliedt
F:
21 jan. 1797
Neuendorf
D:
15 mar. 1866
Süderau
Catharina Elisabeth Hoyer
1767-1835
Catharina Elisabeth Hoyer
F:
24 apr. 1767
Süderau
D:
25 apr. 1835
Reinfeld
Adolph Friedrich Baleman
1743-1826
Adolph Friedrich Baleman
F:
5 maj 1743
Eutin
D:
19 apr. 1826
Reinfeld
Hermann Olshausen
1796-1839
Hermann Olshausen
F:
21 aug. 1796
Oldesloe
D:
4 sep. 1839
Erlangen
Agnes von Prittwitz-Gaffron
Agnes von Prittwitz-Gaffron
G:
4 okt. 1827
Wilhelm Olshausen
1798-1835
Wilhelm Olshausen
F:
22 maj 1798
Oldesloe
D:
5 nov. 1835
Slesvig
Justus Olshausen
1800-1882
Justus Olshausen
F:
9 maj 1800
Hohenfelde
D:
28 dec. 1882
Berlin
Anna Karoline Wiedemanns
1809-1829
Anna Karoline Wiedemanns
F:
3 dec. 1809
Kiel
G:
22 apr. 1828
Kiel
D:
12 jan. 1829
Kiel
Marie Luise Michaelis
1805-1874
Marie Luise Michaelis
F:
15 dec. 1805
Hamborg
G:
24 feb. 1831
D:
29 aug. 1874
Berlin
Theodor Olshausen
1802-1869
Theodor Olshausen
F:
19 jun. 1802
Glückstadt
D:
31 mar. 1869
Hamborg
Ida Gabriele Friederike Wilhelmine Hoyer
1771-1804
Ida Gabriele Friederike Wilhelmine Hoyer
F:
3 dec. 1771
Süderau
D:
25 apr. 1804
Glückstadt
Detlev Johann Wilhelm Olshausen
1766-1823
Detlev Johann Wilhelm Olshausen
F:
30 mar. 1766
Northeim
G:
4 jan. 1795
Süderau
D:
14 jan. 1823
Eutin
Elisabeth Cornelia Hensler
1738-1807
Elisabeth Cornelia Hensler
F:
24 aug. 1738
Preetz
D:
18 sep. 1807
Reinfeld
Johannes Hoyer
1728-1783
Johannes Hoyer
F:
10 nov. 1728
Karlum
G:
24 apr. 1765
Preetz
D:
2 sep. 1783
Oldesloe
Charlotte Margaretha Catharina Thomsen
1789-1885
Charlotte Margaretha Catharina Thomsen
F:
16 mar. 1789
Grambow
D:
30 maj 1885
August Friedrich Nikolaus von Krohn
1781-1856
August Friedrich Nikolaus von Krohn
F:
23 feb. 1781
Neustadt
G:
4 jan. 1810
Rendsborg
D:
12 jun. 1856
Ballenstedt
Sophie Elisabeth Thomsen
1790-1885
Sophie Elisabeth Thomsen
F:
30 sep. 1790
Grambow
D:
1 apr. 1885
Elmshorn
Carl Ludwig Harding
1788-1870
Carl Ludwig Harding
F:
1788
D:
1870
Johann Philip Emil Thomsen
1792-1813
Johann Philip Emil Thomsen
F:
7 okt. 1792
Grambow
D:
1813
Carl Georg Andreas Thomsen
1794-1851
Carl Georg Andreas Thomsen
F:
24 jun. 1794
Grambow
D:
11 feb. 1851
Bordesholm
Maria Sophie Lassen
1809-1889
Maria Sophie Lassen
F:
25 feb. 1809
Haderslev
G:
30 maj 1832
D:
4 maj 1889
Altona
Engeline Mariane Johanne Thomsen
1796-1875
Engeline Mariane Johanne Thomsen
F:
7 jul. 1796
Grambow
D:
2 jan. 1875
Gersdorf
Frederik Wilhelm Pauly
1790-1845
Frederik Wilhelm Pauly
F:
27 jun. 1790
Horst
D:
17 dec. 1845
Gersdorf
Adolph Christian Leonhard Theodor Thomsen
1798-1817
Adolph Christian Leonhard Theodor Thomsen
F:
18 sep. 1798
Grambow
D:
1817
Plön
Heinrich Friedrich Julius Thomsen
1803-1871
Heinrich Friedrich Julius Thomsen
F:
30 maj 1803
Grambow
D:
24 dec. 1871
Oldesloe
Anna Louise Caroline Elise von Colditz
1813-1854
Anna Louise Caroline Elise von Colditz
F:
25 dec. 1813
Krempe
G:
28 apr. 1835
Oldesloe
D:
8 mar. 1854
Oldesloe
Christine Charlotte Louise Callisen
1770-1862
Christine Charlotte Louise Callisen
F:
30 nov. 1770
Zarpen
D:
3 jan. 1862
Elmshorn
Hans Friedrich Thomsen
1751-1809
Hans Friedrich Thomsen
F:
11 jun. 1751
Strohkirchen
D:
10 sep. 1809
Ida Johanne Henriette Hensler
1813-1853
Ida Johanne Henriette Hensler
F:
7 aug. 1813
Grube
D:
25 sep. 1853
Slesvig
Wilhelm Nikolaus Christian Hansen
1811-1855
Wilhelm Nikolaus Christian Hansen
F:
13 jan. 1811
Godset Rundtoft ved Flensborg
G:
14 sep. 1843
Barkau
D:
23 nov. 1855
Barkau
Adolf Christian Hensler
1779-1842
Adolf Christian Hensler
F:
2 aug. 1779
Slesvig
G:
9 mar. 1810
Rendsborg
D:
11 okt. 1842
Kiel
Christina Margaretha Philippina Callisen
1772-1776
Christina Margaretha Philippina Callisen
F:
13 dec. 1772
Zarpen
D:
22 sep. 1776
Zarpen
Leonhard Friedrich Christian Callisen
1803-1839
Leonhard Friedrich Christian Callisen
F:
17 feb. 1803
Hohenfelde
D:
31 dec. 1839
Slesvig
Christiane Drews
1806-1834
Christiane Drews
F:
apr. 1806
D:
8 jan. 1834
Ida Christiane Johanna Callisen
1804-1836
Ida Christiane Johanna Callisen
F:
9 okt. 1804
Hohenfelde
D:
7 jun. 1836
Slesvig
Carl Theodor Schumacher
1799-1868
Carl Theodor Schumacher
F:
11 nov. 1799
Husum
D:
7 feb. 1868
Berlin
Heinrich Theodor Cornelius Callisen
1806-
Heinrich Theodor Cornelius Callisen
F:
17 dec. 1806
Rendsborg
Johan Friedrich Leonhard Callisen
1775-1864
Johan Friedrich Leonhard Callisen
F:
2 aug. 1775
Zarpen
D:
26 mar. 1864
Rendsborg
Dorothea Maria Rømer
1783-1838
Dorothea Maria Rømer
F:
30 okt. 1783
København
G:
1802
D:
28 nov. 1838
Rendsborg
Christian Emil Callisen
1777-1789
Christian Emil Callisen
F:
2 apr. 1777
Zarpen
D:
29 okt. 1789
Zarpen
Ida Sophie Henriette Schow
1806-1811
Ida Sophie Henriette Schow
F:
18 okt. 1806
Aabenraa
D:
19 feb. 1811
Aabenraa
Charlotte Marie Christine Schow
1809-1853
Charlotte Marie Christine Schow
F:
26 dec. 1809
Aabenraa
D:
1853
Hamborg
Johann Frederik Hansen
1788-1875
Johann Frederik Hansen
F:
11 mar. 1788
København
G:
1 aug. 1828
D:
18 apr. 1875
Augustenborg
Georg Heinrich Leonhard Schow
1810-1889
Georg Heinrich Leonhard Schow
F:
16 feb. 1810
Aabenraa
D:
30 nov. 1889
Magdeburg
Sophie Bachmann
1820-1892
Sophie Bachmann
F:
23 sep. 1820
G:
1840
D:
10 apr. 1892
Kiel
Johanne Amalie Dorothea Schow
1812-1880
Johanne Amalie Dorothea Schow
F:
27 dec. 1812
Aabenraa
D:
1880
Lübeck
Caroline Sophie Dorothea Schow
1815-1829
Caroline Sophie Dorothea Schow
F:
18 jul. 1815
Aabenraa
D:
1829
August Ludwig Friedrich Schow
1817-1896
August Ludwig Friedrich Schow
F:
20 okt. 1817
Aabenraa
D:
29 okt. 1896
Krempe
Betty Maria Louise Bargum
1832-1921
Betty Maria Louise Bargum
F:
10 nov. 1832
Krempe
G:
25 mar. 1859
Krempe
D:
12 dec. 1921
Krempe
August Ludwig Johann Schow
1819-1840
August Ludwig Johann Schow
F:
16 okt. 1819
Aabenraa
D:
1840
Jena
Wilhelm Carl Emil Schow
1821-1900
Wilhelm Carl Emil Schow
F:
15 mar. 1821
Aabenraa
D:
16 jul. 1900
Neustadt
Malwine Katharine Christine Karstens
1826-1899
Malwine Katharine Christine Karstens
F:
25 aug. 1826
G:
25 maj 1852
D:
1 dec. 1899
Neustadt
Georgine Johanne Christiane Sophie Callisen
1781-1849
Georgine Johanne Christiane Sophie Callisen
F:
17 maj 1781
Zarpen
D:
23 feb. 1849
Aabenraa
Bendix Frantz Ludwig Schow
1778-1839
Bendix Frantz Ludwig Schow
F:
20 apr. 1778
Rendsborg
G:
18 okt. 1805
D:
19 aug. 1839
Aabenraa
Ida Margaretha Hensler
1740-1814
Ida Margaretha Hensler
F:
23 feb. 1740
Preetz
D:
23 nov. 1814
Rendsborg
Johann Leonhard Callisen
1738-1806
Johann Leonhard Callisen
F:
22 aug. 1738
Preetz
G:
11 jun. 1767
Süderau
D:
12 nov. 1806
Rendsborg
Peter Wilhelm Hensler
August Wilhelm Hensler, senere Reichardt
-1835
August Wilhelm Hensler, senere Reichardt
D:
1835
Paris
Charlotte Elisabeth Hensler
1776-1858
Charlotte Elisabeth Hensler
F:
1776
Stade
D:
1858
Berlin
Carl Philipp Henrich Pistor
Carl Philipp Henrich Pistor
G:
18 jul. 1803
Giebichenstein
Wilhelmine Johanna Hensler
1778-1851
Wilhelmine Johanna Hensler
F:
1778
Stade
D:
1851
Berlin
Karl Alberti
1763-1829
Karl Alberti
F:
20 sep. 1763
Hamborg
G:
1794
D:
1829
Berlin
Peter Wilhelm Hensler
1742-1779
Peter Wilhelm Hensler
F:
14 feb. 1742
Preetz
D:
29 jul. 1779
Altona
Johanna Dorothea Wilhelmine Alberti
1754-1827
Johanna Dorothea Wilhelmine Alberti
F:
3 jun. 1754
Göttingen
G:
dec. 1772
D:
23 sep. 1827
Werningerode
Friedrich Hensler
1704-1742
Friedrich Hensler
F:
1704
D:
3 mar. 1742
Preetz
Margarete Elisabeth Wedderkopp
1715-1784
Margarete Elisabeth Wedderkopp
F:
22 jul. 1715
Oldensworth
G:
13 okt. 1731
Oldensworth?
D:
30 jan. 1784
Altona
Philipp Hensler Rohde
1721-1775
Philipp Hensler Rohde
F:
13 aug. 1721
Tetensbüll
D:
8 feb. 1775
Tetensbüll
Ilsabe Margaretha Milden
Sara Hensler
Hieronymus Rohde
ca. 1683-1740
Hieronymus Rohde
F:
ca. 1683
Friedrichstadt
D:
8 maj 1740
Tetensbüll
Philipp Hensler
1656-1720
Philipp Hensler
F:
1656
Slesvig
D:
23 maj 1720
Frederikstad
Cornelia Jacobs
-1704
Cornelia Jacobs
F:
Frederikstad
G:
19 sep. 1693
Frederikstad
D:
22 feb. 1704
Frederikstad?
Maria Petersen
ca. 1625-eft. 1693
Maria Petersen
F:
ca. 1625
D:
eft. 1693
Slesvig
Philipp Hensler
1616-eft. 1693
Philipp Hensler
F:
1616
Hamborg
G:
1 maj 1653
Slesvig
D:
eft. 1693
Slesvig
Thomas Petersen
ca. 1590-1684
Thomas Petersen
F:
ca. 1590
D:
16 aug. 1684
Slesvig
Christine Schubius
1593-
Christine Schubius
F:
12 aug. 1593
Brockdorf