Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Niels Lauridsen Møller
ca. 1613 - 1689 (76 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Hans Feddersen
1801-1852
Hans Feddersen
F:
20 aug. 1801
Møgeltønder
D:
2 jun. 1852
Kiel
Friederike Henriette Willink
1805-1851
Friederike Henriette Willink
F:
21 maj 1805
Eckernförde (Hoffnungsthal)
G:
30 jul. 1830
Dänischenhagen
D:
21 mar. 1851
Kiel
Boy Feddersen
1804-1883
Boy Feddersen
F:
24 mar. 1804
Møgeltønder
D:
24 mar. 1883
Emmerlev s. (Søndergaarde)
Ingeborg Lucia Christiane Posselt
1807-1833
Ingeborg Lucia Christiane Posselt
F:
30 dec. 1807
Emmerlev s. (Kogsbøl Ladegård)
G:
28 apr. 1828
Emmerlev s. (i huset på Søndergaarde)
D:
22 apr. 1833
Emmerlev s. (Kogsbøl Ladegård)
Ingvart Christian Feddersen
1807-1878
Ingvart Christian Feddersen
F:
15 maj 1807
Møgeltønder
D:
24 dec. 1878
Møgeltønder
Nicoline Regine Rose
1813-1847
Nicoline Regine Rose
F:
8 feb. 1813
Tikøb s. (Rørtang)
G:
9 okt. 1835
Daler
D:
17 jun. 1847
Møgeltønder
Christine Caroline Feddersen
1809-1813
Christine Caroline Feddersen
F:
1809
Møgeltønder
D:
14 mar. 1813
Møgeltønder
Berend Feddersen
1811-1897
Berend Feddersen
F:
18 apr. 1811
Møgeltønder
D:
21 mar. 1897
Møgeltønder s. (Roy)
Elisabeth Catharina Bachmann
1815-1837
Elisabeth Catharina Bachmann
F:
4 jul. 1815
Sommersted
G:
10 okt. 1834
Møgeltønder s. (Roy)
D:
4 maj 1837
Møgeltønder s. (Roy)
Wilhelmine Brigitta Petersen
1824-1912
Wilhelmine Brigitta Petersen
F:
1 feb. 1824
Kliplev
G:
29 sep. 1841
Højst
D:
7 mar. 1912
Tønder (Vestergade 14)
Christine Karoline Feddersen
1813-1872
Christine Karoline Feddersen
F:
20 apr. 1813
Møgeltønder
D:
9 okt. 1872
Tønder
Hans Jensen Angel Petersen, kaldet Hans Petersen Angel
1801-1861
Hans Jensen Angel Petersen, kaldet Hans Petersen Angel
F:
24 jun. 1801
Tønder
G:
17 sep. 1830
Møgeltønder
D:
26 nov. 1861
Tønder
Amalie Magdalena Christiana Caroline Feddersen
1815-1853
Amalie Magdalena Christiana Caroline Feddersen
F:
30 apr. 1815
Møgeltønder
D:
12 sep. 1853
Højer
Hans Cramer Winding
1812-1885
Hans Cramer Winding
F:
21 apr. 1812
Bølling-Sæding
G:
20 okt. 1837
Emmerlev s. (i huset)
D:
27 nov. 1885
København
Maria Luise Feddersen
1818-1896
Maria Luise Feddersen
F:
7 jun. 1818
Møgeltønder
D:
16 feb. 1896
København (Johannes s.)
Fredericke Juliane Adamine Feddersen
1821-1894
Fredericke Juliane Adamine Feddersen
F:
1 jan. 1821
Møgeltønder
D:
21 jan. 1894
Frederiksberg
Johan Ludvig Thorstenson
1810-1868
Johan Ludvig Thorstenson
F:
16 jun. 1810
Island
G:
26 maj 1852
Møgeltønder
D:
5 jul. 1868
Hald?
Christiane Feddersen
1822-1866
Christiane Feddersen
F:
3 nov. 1822
Møgeltønder
D:
17 maj 1866
Aventoft s. (Mettenwarf)
Peter Wilhelm Thayssen
1819-1875
Peter Wilhelm Thayssen
F:
19 dec. 1819
Rodenæs s.
G:
9 maj 1843
Møgeltønder (i huset)
D:
1 okt. 1875
Aventoft s. (Mettenwarf)
Karl Detleff Feddersen
1824-1858
Karl Detleff Feddersen
F:
11 sep. 1824
Møgeltønder
D:
17 jan. 1858
Møgeltønder
Otto Diedrich Feddersen
1826-1864
Otto Diedrich Feddersen
F:
12 dec. 1826
Møgeltønder
D:
1 dec. 1864
Aventoft s. (Teglmark)
Ingeline Kirstine Kloster
1837-1914
Ingeline Kirstine Kloster
F:
28 feb. 1837
Hostrup s. (Rørkær)
G:
2 aug. 1861
Aventoft
D:
9 apr. 1914
Tønder
Caroline Thamsen
1783-1873
Caroline Thamsen
F:
17 aug. 1783
Møgeltønder
D:
14 dec. 1873
Møgeltønder
Berend Feddersen
1767-1846
Berend Feddersen
F:
30 aug. 1767
Højer
G:
12 okt. 1800
Møgeltønder
D:
19 aug. 1846
Møgeltønder
Christine Detlefsen
1751-1813
Christine Detlefsen
F:
16 sep. 1751
Tønder
D:
20 aug. 1813
Møgeltønder
Boy Thamsen
1748-1816
Boy Thamsen
F:
14 sep. 1748
G:
8 nov. 1782
Tønder
D:
3 nov. 1816
Møgeltønder
Hans Schack Detlefsen
1715-1798
Hans Schack Detlefsen
F:
12 feb. 1715
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
D:
23 jan. 1798
Tønder
Catharina Tychsen
1717-1754
Catharina Tychsen
F:
1717
Tønder
G:
17 feb. 1746
Tønder
D:
2 nov. 1754
Tønder
Anna Tychsen
1717-1765
Anna Tychsen
F:
13 aug. 1717
Tønder
G:
1755
Tønder
D:
13 okt. 1765
Tønder
Ester Marie Sønnichsdatter Møller
1682-ca. 1717
Ester Marie Sønnichsdatter Møller
F:
12 apr. 1682
Ballum s. (Østerende-Ballum)
D:
ca. 1717
Ballum
Detlef Hinrichsen
ca. 1675-ca. 1735
Detlef Hinrichsen
F:
ca. 1665/75
G:
1705
Ballum
D:
ca. 1730/35
Sønnich Nielsen Møller
ca. 1650-ca. 1732
Sønnich Nielsen Møller
F:
ca. 1640/50
D:
ca. 1732
Anne Andersdatter
ca. 1652-1705
Anne Andersdatter
F:
ca. 1652
Brede s. (Borrig)
G:
ca. 1680
D:
22 jan. 1705
Ballum s. (Østerende-Ballum)
Sønnich Møller Nicolaisen
1735-1798
Sønnich Møller Nicolaisen
F:
4 nov. 1735
D:
26 aug. 1798
Hans Truelsen
1799-1799
Hans Truelsen
F:
25 jul. 1799
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
D:
24 okt. 1799
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Peder Hansen Tofte
1800-
Peder Hansen Tofte
F:
22 okt. 1800
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Metmarie Truelsdatter
1802-1819
Metmarie Truelsdatter
F:
16 okt. 1802
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
D:
11 nov. 1819
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Sara Katrine Tofte
1841-1921
Sara Katrine Tofte
F:
8 okt. 1841
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
D:
29 jun. 1921
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
Gunder Tofte
1844-1920
Gunder Tofte
F:
7 dec. 1844
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
D:
3 aug. 1920
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
Truels Hansen Tofte
1847-1904
Truels Hansen Tofte
F:
13 dec. 1847
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
D:
28 sep. 1904
skibet Ter Neuzen (slagtilfælde om bord)
Esther Pedersen
1851-1941
Esther Pedersen
F:
18 okt. 1851
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
G:
28 dec. 1877
Ballum
D:
4 apr. 1941
Dyssegård s. (Gentofte)
Petrea Tofte
1850-1896
Petrea Tofte
F:
20 sep. 1850
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
D:
27 maj 1896
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
Hans Truelsen Tofte
1806-1883
Hans Truelsen Tofte
F:
7 sep. 1806
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
D:
5 feb. 1883
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
Maren Pedersdatter Lund
1810-1883
Maren Pedersdatter Lund
F:
29 nov. 1810
Ballum s. (Østerende-Ballum)
G:
5 jan. 1841
Ballum
D:
29 sep. 1883
Ballum s. (Bodsbøl-Ballum)
Sara Hansdatter
1766-1839
Sara Hansdatter
F:
24 maj 1766
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
D:
31 dec. 1839
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Truels Hansen Tofte
1764-1839
Truels Hansen Tofte
F:
20 jan. 1764
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
G:
30 dec. 1795
Ballum
D:
16 okt. 1839
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Peder Hansen
1768-
Peder Hansen
F:
18 jul. 1768
Sønnich Møller Hansen
1771-1771
Sønnich Møller Hansen
F:
24 aug. 1771
D:
9 dec. 1771
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Anne Christine Hansdatter
1774-
Anne Christine Hansdatter
F:
23 jun. 1774
Anne Cathrine Hansdatter
1777-
Anne Cathrine Hansdatter
F:
14 nov. 1777
Helene Nicolaisdatter
1737-
Helene Nicolaisdatter
F:
7 nov. 1737
Hans Pedersen Smed
Marie Nicolaisdatter
1740-1815
Marie Nicolaisdatter
F:
8 mar. 1740
D:
21 jun. 1815
Sara Cathrine Nicolaisdatter
1742-1755
Sara Cathrine Nicolaisdatter
F:
9 mar. 1742
D:
15 apr. 1755
Sønnich Møller
1782-
Sønnich Møller
F:
20 nov. 1782
Brede
Peder Nicolai Andresen
1744-1816
Peder Nicolai Andresen
F:
29 mar. 1744
D:
2 dec. 1816
Hanne Cathrine Luffe
1752-
Hanne Cathrine Luffe
F:
1752
G:
27 nov. 1781
Dødfødt søn
1747-1747
Dødfødt søn
F:
1747
D:
1747
Lorents Nicolai Andresen
1748-
Lorents Nicolai Andresen
F:
10 jul. 1748
Dødfødt søn
1751-1751
Dødfødt søn
F:
3 dec. 1751
D:
3 dec. 1751
Hans Nicolaisen
1757-
Hans Nicolaisen
F:
22 mar. 1757
Nicolai Andreas Sønnichsen
1709-
Nicolai Andreas Sønnichsen
F:
1709
Sara Pedersdatter
1708-1776
Sara Pedersdatter
F:
1708
Ballum s. (Mølby)
G:
11 nov. 1734
Ballum
D:
13 jul. 1776
Ballum s. (Vesterende-Ballum)
Hans Johannsen Schmidt
1740-1788
Hans Johannsen Schmidt
F:
1740
D:
7 jan. 1788
Ottilie Dorothea Sønnichsdatter
1763-1846
Ottilie Dorothea Sønnichsdatter
F:
7 jan. 1763
Emmerlev s. (Kogsbøl Mølle)
G:
12 aug. 1785
Højer
D:
5 aug. 1846
Højer
Sønnich Johannsen Schmidt
1741-1741
Sønnich Johannsen Schmidt
F:
1741
D:
1741
Botilla Schmidt
1748-1784
Botilla Schmidt
F:
1748
D:
11 mar. 1784
Anne Marie Sønnichsdatter
1712-1782
Anne Marie Sønnichsdatter
F:
1712
Ballum s. (Østerende-Ballum)
D:
2 jun. 1782
Højer
Johannes Hansen Schmidt
1699-1757
Johannes Hansen Schmidt
F:
1699
Højer s. (Højergård)
G:
18 jun. 1739
Ballum
D:
1757
Højer s. (Højergård)
Knud Sønnichsen
1715-FMTL. SOM BARN
Knud Sønnichsen
F:
1715
Ballum s. (Østerende-Ballum)
D:
FMTL. SOM BARN
Maren Andersdatter
1675-1744
Maren Andersdatter
F:
1675
Brøns s. (Astrupgård)
G:
25 nov. 1706
Brøns
D:
21 jan. 1744
Esther Nielsdatter
1715-1720
Esther Nielsdatter
F:
1715
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
1715/20
Ballum s. (Bodsbøl)
Laurids Nielsen Møller
1717-
Laurids Nielsen Møller
F:
1717
Ballum s. (Bodsbøl)
Esther Nielsdatter
1720-1752
Esther Nielsdatter
F:
1720
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
4 aug. 1752
Ballum s. (Bodsbøl)
Niels Nielsen Møller
1723-1810
Niels Nielsen Møller
F:
23 sep. 1723
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
31 aug. 1810
Ballum s. (Husum)
Ellen Andersdatter
1739-
Ellen Andersdatter
F:
1 mar. 1739
Ballum s. (Husum)
G:
8 feb. 1759
Ballum
Niels Lauridsen Møller
1691-ca. 1728
Niels Lauridsen Møller
F:
13 jul. 1691
Ballum s. (Bodsbøl)
D:
ca. 1728
Ballum s. (Bodsbøl)
Merret Nielsdatter
-1732
Merret Nielsdatter
D:
1732
Ballum s. (Bodsbøl)
Laust Nielsen Møller
1655-
Laust Nielsen Møller
F:
o. 1645/55
fmtl. Ballum s. (Østerende)
Ester Hansdatter
1655-
Ester Hansdatter
F:
o. 1650/55
fmtl. Ballum s. (Bodsbøl)
Tyge Nielsen Møller
ca. 1651-1686
Tyge Nielsen Møller
F:
ca. 1651
fmtl. Ballum s. (Østerende)
D:
1686
Ballum s. (Østerende)
Forældre
Laurids Hansen Møller
ca. 1580-før 1630
Maren
ca. 1585-1629
Niels Lauridsen Møller
ca. 1613-1689
Niels Lauridsen Møller
F:
ca. 1613
Ballum s.
D:
15 dec. 1689
Ballum s. (Østerende-Ballum)
Ester Sønnichsdatter
ca. 1617-1684
Ester Sønnichsdatter
F:
ca. 1617
Højer s. (Poppenbøl)
D:
2 mar. 1684
Ballum s. (Østerende-Ballum)