Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Cathrine Bodil Mette Andersdatter
1765 - 1844 (79 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Mette Cathrine Pedersdatter
1817-
Mette Cathrine Pedersdatter
F:
5 sep. 1817
Ane Mette Christiansen
1857-
Ane Mette Christiansen
F:
4 aug. 1857
Horsens (Vor Frelsers s.)
Cathrine Bolette Pedersdatter
1820-
Cathrine Bolette Pedersdatter
F:
27 sep. 1820
Tamdrup s. (Lund)
Jens Christiansen
1829-1865
Jens Christiansen
F:
23 jul. 1829
Dover s. (Firgårde Mark)
G:
26 apr. 1856
Horsens (Vor Frelsers s.) (i huset)
D:
25 jul. 1865
Horsens (Vor Frelsers s.)
Jørgen Pedersen
1823-
Jørgen Pedersen
F:
26 apr. 1823
Nr. Snede s. (Boest)
G:
6 dec. 1867
Horsens (Vor Frelsers k.)
Niels Anton Pedersen
1871-
Niels Anton Pedersen
F:
24 jan. 1871
Aarhus (Vor Frue)
Carl Rudolf Pedersen
1898-1971
Carl Rudolf Pedersen
F:
30 jan. 1898
Aarhus (Vor Frue)
D:
1971
Rise s. (Rødekro)
Olga Elisabeth Pedersen
1899-1984
Olga Elisabeth Pedersen
F:
14 nov. 1899
Aarhus (Vor Frue)
D:
4 aug. 1984
Karla Anna Pedersen
1902-
Karla Anna Pedersen
F:
25 mar. 1902
Aarhus (Vor Frue)
Ella Johanne Pedersen
1903-1989
Ella Johanne Pedersen
F:
6 mar. 1903
Aarhus (Skt. Pauls s.)
D:
6 dec. 1989
Aarhus
Emmy Erna Pedersen
1906-1953
Emmy Erna Pedersen
F:
6 jan. 1906
Aarhus
D:
1953
Aarhus (Skt. Lukas s.)
Julius Johan Carl Pedersen
1872-1919
Julius Johan Carl Pedersen
F:
20 jun. 1872
Aarhus
D:
10 jan. 1919
Aarhus (Skt. Pauls s.)
Ellen Marie Frandsen
Ellen Overgaard
1897-1988
Ellen Overgaard
F:
26 sep. 1897
Aarhus (Vor Frue)
D:
1988
Johan Overgaard
1898-
Johan Overgaard
F:
13 nov. 1898
Aarhus (Vor Frue)
Martha Overgaard
1900-
Martha Overgaard
F:
25 jul. 1900
Aarhus (Vor Frue)
Valdemar Overgaard
1902-
Valdemar Overgaard
F:
19 jan. 1902
Aarhus (Vor Frue)
Karen Overgaard
1903-
Karen Overgaard
F:
17 mar. 1903
Aarhus (Vor Frue)
William Overgaard
1905-1972
William Overgaard
F:
24 jul. 1905
Aarhus (Vor Frue)
D:
1972
Erna Overgaard
1907-1996
Erna Overgaard
F:
27 maj 1907
Aarhus (Vor Frue)
D:
1996
Frederikssund
Ninna Overgaard
1908-1925
Ninna Overgaard
F:
29 jul. 1908
Aarhus
D:
26 jun. 1925
Jørgen Overgaard
1911-2004
Jørgen Overgaard
F:
13 sep. 1911
Aarhus
D:
12 maj 2004
Grete Overgaard
Kristian Overgaard
1915-2006
Kristian Overgaard
F:
31 mar. 1915
Aarhus
D:
2006
Silkeborg
Dagny Overgaard
Johanne Henriette Pedersen
1874-1963?
Johanne Henriette Pedersen
F:
28 apr. 1874
Aarhus (Vor Frue)
D:
1963?
Aarhus
Jacob Severin Rasmussen Overgaard
Jacob Severin Rasmussen Overgaard
G:
8 dec. 1896
Aarhus (rådhuset)
Valborg Pedersen
Charles Rasmus Pedersen
1877-
Charles Rasmus Pedersen
F:
4 maj 1877
Aarhus (Vor Frue)
Peter Emil Petersen
1879-
Peter Emil Petersen
F:
2 feb. 1879
Aarhus (Vor Frue)
Cecilie Elisabeth Pedersen
1880-1967?
Cecilie Elisabeth Pedersen
F:
20 aug. 1880
Aarhus (Vor Frue)
D:
1967?
Svend Aage Pedersen
1903-1962
Svend Aage Pedersen
F:
30 sep. 1903
Aarhus (Vor Frue)
D:
24 feb. 1962
Los Angeles, Californien, USA
Mathilde Birgitte Pedersen
1881-1967?
Mathilde Birgitte Pedersen
F:
30 aug. 1881
Aarhus (Vor Frue)
D:
1967?
Aarhus
Johannes Dam
Rigmor Karlby
1908-
Rigmor Karlby
F:
29 jul. 1908
Ingrid Karlby
1909-1994
Ingrid Karlby
F:
27 jul. 1909
Aarhus (Vor Frue)
D:
14 mar. 1994
Trige
Anders Christian Laurits Karlby
1876-
Anders Christian Laurits Karlby
F:
20 mar. 1876
Aarhus (Vor Frue)
G:
8 nov. 1908
Aarhus (Vor Frue)
Peder Pedersen
1846-1916
Peder Pedersen
F:
23 dec. 1846
Horsens (Vor Frelsers s.)
D:
5 jan. 1916
Aarhus (Domsognet)
Maren Petrea Petersen
1846-1917
Maren Petrea Petersen
F:
6 apr. 1846
Aarhus
D:
6 nov. 1917
Aarhus (Skt. Johannes s.)
Sidsel Marie Pedersdatter
1823-
Sidsel Marie Pedersdatter
F:
20 feb. 1823
Tamdrup s. (Lund)
Christen Pedersen
Søren Peter Pedersen
1868-
Søren Peter Pedersen
F:
24 apr. 1868
Tamdrup s. (Vrønding)
Peder Christian Pedersen
1825-
Peder Christian Pedersen
F:
26 sep. 1825
Tamdrup s. (Lund)
Mette Marie Sørensen
1830-1882
Mette Marie Sørensen
F:
19 jul. 1830
Balle s. (Hvinningdal)
G:
6 mar. 1855
Tamdrup
D:
25 feb. 1882
Grædstrup s. (Dauding)
Laurids Pedersen
1827-1828
Laurids Pedersen
F:
25 sep. 1827
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
31 mar. 1828
Tamdrup s. (Vrønding)
Laurids Pedersen
1829-1829
Laurids Pedersen
F:
8 jun. 1829
D:
15 dec. 1829
Christiane Pedersdatter
1830-1830
Christiane Pedersdatter
F:
15 aug. 1830
D:
19 okt. 1830
Laurids Pedersen
1832-1833
Laurids Pedersen
F:
28 feb. 1832
D:
28 maj 1833
Christen Pedersen
1833-
Christen Pedersen
F:
2 jul. 1833
Tamdrup s. (Vrønding)
Abelone Pedersen
Jens Pedersen
1834-1835
Jens Pedersen
F:
7 aug. 1834
D:
15 feb. 1835
Peder Pedersen
1794-1864
Peder Pedersen
F:
1 aug. 1794
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
16 mar. 1864
Tamdrup s. (Vrønding)
Mette Lauridsdatter
1792-1852
Mette Lauridsdatter
F:
1792
Hansted s. (Rådved)
G:
2 nov. 1816
Tamdrup k.
D:
28 feb. 1852
Tamdrup s. (Vrønding)
Niels Pedersen
1848-1862
Niels Pedersen
F:
11 okt. 1848
Skjold
D:
TIDLIGST 1862
Peder Christian Andersen
1820-
Peder Christian Andersen
F:
19 mar. 1820
Østbirk s. (Vestbirk)
Karen Marie Jensdatter
1818-1854
Karen Marie Jensdatter
F:
31 jan. 1818
Skjold
G:
17 nov. 1848
Skjold
D:
9 sep. 1854
Horsens (Vor Frelsers s.)
Kirsten Andersen
1848-
Kirsten Andersen
F:
29 jun. 1848
Østbirk s. (Vestbirk)
Marie Andersen
1861-1865
Marie Andersen
F:
25 aug. 1861
Tønning
D:
28 jun. 1865
Tønning
Frederik Martin Andersen
1866-
Frederik Martin Andersen
F:
9 maj 1866
Tønning
Andreas Christian Andersen
1867-
Andreas Christian Andersen
F:
14 okt. 1867
Tønning
Karen Andersdatter
1826-1905
Karen Andersdatter
F:
11 feb. 1826
Østbirk s. (Vestbirk)
D:
13 jun. 1905
Tønning s. (Gammelstrup)
Anders Laursen
1824-1885
Anders Laursen
F:
6 mar. 1824
Østbirk s. (Vestbirk)
G:
9 nov. 1860
Tønning
D:
1 feb. 1885
Tønning s. (Gammelstrup)
Sidsel Marie Andersen
1829-eft. 1859
Sidsel Marie Andersen
F:
9 jan. 1829
Østbirk s. (Vestbirk)
D:
eft. 1859
Anders Pedersen
1796-1863
Anders Pedersen
F:
10 maj 1796
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
6 apr. 1863
Østbirk s. (Vestbirk)
Maren Nielsdatter
1792-1864
Maren Nielsdatter
F:
1792
Hansted
G:
25 jan. 1818
Lundum
D:
21 apr. 1864
Østbirk s. (Vestbirk)
Rasmus Pedersen
1798-1812
Rasmus Pedersen
F:
10 maj 1798
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
TIDLIGST 1812
Karen Pedersdatter
ca. 1799-
Karen Pedersdatter
F:
ca. 1799
Tamdrup s. (Herlykke)
Dødfødt datter
1800-1800
Dødfødt datter
F:
dec. 1800
Tamdrup s. (Lund)
D:
dec. 1800
Tamdrup s. (Lund)
Jens Laursen (Skovgaard)
1827-
Jens Laursen (Skovgaard)
F:
16 nov. 1827
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Johanne Marie Christensdatter
1828-1858
Johanne Marie Christensdatter
F:
5 jul. 1828
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
25 apr. 1856
Tamdrup
D:
24 jan. 1858
Tamdrup s. (Vrønding)
Jensine Cathrine Christensdatter
1832-1858
Jensine Cathrine Christensdatter
F:
2 okt. 1832
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
20 jul. 1858
Tamdrup
D:
15 nov. 1858
Tamdrup s. (Vrønding)
Laurits Skovgaard
1863-1865
Laurits Skovgaard
F:
4 maj 1863
Tamdrup s. (Vrønding Mark)
D:
19 mar. 1865
Tamdrup s. (Vrønding Mark)
Peder Hans Christian Skovgaard
1866-
Peder Hans Christian Skovgaard
F:
26 apr. 1866
Tamdrup s. (Vrønding Mark)
Birthe Kirstine Andreasdatter
1830-
Birthe Kirstine Andreasdatter
F:
29 sep. 1830
Hvirring s. (Honum Skov (Skyggeslund))
G:
18 nov. 1859
Hornborg
Anton Christian Laurentius Hansted
1855-
Anton Christian Laurentius Hansted
F:
31 jan. 1855
Horsens (Vor Frelsers s.)
Anna Jørgine Sophie Hansted
1859-
Anna Jørgine Sophie Hansted
F:
3 mar. 1859
Horsens (Vor Frelsers s.)
Chatrine Bolette Laursdatter
1829-
Chatrine Bolette Laursdatter
F:
12 nov. 1829
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Jørgen Christensen Hansted
1826-eft. 1860
Jørgen Christensen Hansted
F:
2 aug. 1826
Nebsager s. (Hornsyld)
D:
eft. ER 1860
Laurs Nielsen
1857-
Laurs Nielsen
F:
6 dec. 1857
Veng s. (Veng Mark)
Laurs Peter Nielsen
1859-
Laurs Peter Nielsen
F:
20 dec. 1859
Veng s. (Veng Mark)
Kirsten Marie Laursdatter
1833-
Kirsten Marie Laursdatter
F:
31 jan. 1833
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Niels Laursen
1821-1865
Niels Laursen
F:
4 maj 1821
Østbirk s. (Sattrup)
G:
5 dec. 1856
Veng k.
D:
3 aug. 1865
Veng s. (Veng Mark)
Hansine Cathrine Mikkelsen
1869-
Hansine Cathrine Mikkelsen
F:
3 jul. 1869
Østbirk s. (Vestbirk)
Niels Mikael Mikkelsen
1871-
Niels Mikael Mikkelsen
F:
1 mar. 1871
Østbirk s. (Vestbirk)
Jens Mikkelsen
1832-
Jens Mikkelsen
F:
28 feb. 1832
Hvilsted s. (Onsted Mark)
G:
5 apr. 1867
Veng k.
Peder Christian Laursen
1835-
Peder Christian Laursen
F:
2 aug. 1835
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Jens Cramer
1866-
Jens Cramer
F:
23 jul. 1866
Østbirk s. (Vestbirk Mark))
Niels Herman Bergfriedt Andersen
1920-2012
Niels Herman Bergfriedt Andersen
F:
23 jul. 1920
Aarhus (Vor Frue)
D:
4 aug. 2012
Linköping, Sverige
Kaj Bergfriedt Andersen
1925-2000
Kaj Bergfriedt Andersen
F:
22 sep. 1925
Egå
D:
11 jan. 2000
Aarhus
Hans Bergfriedt Andersen
1927-1978
Hans Bergfriedt Andersen
F:
22 nov. 1927
Egå
D:
1978
Karl Nygaard Andersen
1894-
Karl Nygaard Andersen
F:
21 jan. 1894
Stjær s.
Emma Marie Bergfriedt
1893-1955
Emma Marie Bergfriedt
F:
24 apr. 1893
Asferg
G:
24 sep. 1918
Asferg
D:
7 dec. 1955
Aarhus (kommunehospitalet)
Anders Kristian Andersen
1895-
Anders Kristian Andersen
F:
15 maj 1895
Stjær s. (Stjær Mark)
Svend Aage Teglgaard Andersen
1920-1991
Svend Aage Teglgaard Andersen
F:
15 aug. 1920
D:
8 okt. 1991
Laurits Teglgaard Andersen
1897-
Laurits Teglgaard Andersen
F:
30 jul. 1897
Stjær s. (Stjær Mark)
Anna Petra Sophie Hansen
1899-1974
Anna Petra Sophie Hansen
F:
1899
D:
1974
Bolette Andersen
1899-
Bolette Andersen
F:
2 jun. 1899
Stjær s. (Stjær Mark)
D:
Ormslev s.
Jørgen Nielsen Sørensen Madsen
1894-
Jørgen Nielsen Sørensen Madsen
F:
27 nov. 1894
Egens s.
G:
22 jul. 1927
Egå
D:
Ormslev s.
Ole Andersen
1933-2003
Ole Andersen
F:
28 jan. 1933
København (Rigshospitalet)
D:
26 jul. 2003
København
Ejner Thorvald Andersen
1901-1990
Ejner Thorvald Andersen
F:
3 feb. 1901
Stjær s. (Stjær Mark)
D:
24 okt. 1990
København
Johanne Kirstine Povline Pedersen
1910-1968
Johanne Kirstine Povline Pedersen
F:
3 nov. 1910
Teestrup s. (Skulderløse)
G:
27 dec. 1930
København (rådhuset)
D:
14 okt. 1968
København
Martin Aage Andersen
1906-
Martin Aage Andersen
F:
1 jun. 1906
Storring s. (Høver Mark)
Bent Skovgaard Andersen
1939-1958
Bent Skovgaard Andersen
F:
1939
D:
1958
Edvard Skovgaard Andersen
1908-1973
Edvard Skovgaard Andersen
F:
16 apr. 1908
Storring s. (Høver Mark)
D:
1973
Ingrid Nielsen
-1989
Ingrid Nielsen
F:
Egå
D:
1989
Ane Cramer
1868-1948
Ane Cramer
F:
10 jan. 1868
Stjær s. (Stjær Mark)
D:
8 aug. 1948
Aarhus (Amtssygehuset)
Niels Andersen
1869-1949
Niels Andersen
F:
17 maj 1869
Todbjerg s.
G:
1893?
D:
13 feb. 1949
Egå s. (Egå Bro)
Laurs Hansen Cramer
1869-
Laurs Hansen Cramer
F:
1 dec. 1869
Stjær s. (Stjær Mark)
Cathrine Bolette Cramer
1872-
Cathrine Bolette Cramer
F:
6 jan. 1872
Stjær s. (Stjær Mark)
Marie Cramer
1874-1883
Marie Cramer
F:
18 sep. 1874
Stjær s. (Stjær Mark)
D:
8 maj 1883
Stjær s. (Stjær Mark)
NN
Marie Kramer
1906-1987
Marie Kramer
F:
13 dec. 1906
Harlev s. (Tåstrup)
D:
1987
Svendborg (sygehuset)
Jens Otto Fischer Jensen
Freddy Schjerlund Hansen
Sofus Schjerlund Hansen
1906-1972
Sofus Schjerlund Hansen
F:
27 apr. 1906
D:
1972
Martha Kramer
1907-
Martha Kramer
F:
29 dec. 1907
Harlev s. (Tåstrup)
Arthur Andersen
1907-1965
Arthur Andersen
F:
28 aug. 1907
Storring s.
G:
10 maj 1929
Stjær
D:
26 maj 1965
Låsby s.
Eda Kramer
1909-1999
Eda Kramer
F:
11 mar. 1909
Stjær s. (Stjær Skov)
D:
24 jun. 1999
Gladsaxe
Anker Frandsen
1910-1985
Anker Frandsen
F:
9 okt. 1910
Tamdrup s. (Kørup (Marienborghus))
G:
8 sep. 1935
Stjær k.
D:
8 jan. 1985
Bagsværd s. (Bagsværd st.)
Ejler Gunner Knudsen
1912-1992
Ejler Gunner Knudsen
F:
9 maj 1912
København (Skt. Pauls s.)
D:
1992
Karl Kramer
Arne Kramer
NN
NN
Per Kramer Møller
1942-2010
Per Kramer Møller
F:
6 feb. 1942
Voel
D:
16 nov. 2010
Aarhus (Vor Frue)
Kamma Kramer
Rudolf Møller
1903-
Rudolf Møller
F:
9 dec. 1903
Skovby
Karlo Kramer
1913-1994
Karlo Kramer
F:
27 dec. 1913
Stjær s. (Stjær Skov)
D:
1994
Jens Kramer
1918-1945
Jens Kramer
F:
5 dec. 1918
Stjær s. (Stjær Skov)
D:
28 aug. 1945
Anna Kramer
Aksel Petersen
Peder Jørgen Kramer
1877-1922
Peder Jørgen Kramer
F:
19 feb. 1877
Stjær s. (Stjær Mark)
D:
29 jun. 1922
Aarhus (Amtssygehuset)
Petrine Jensen
1876-1950
Petrine Jensen
F:
2 jun. 1876
Viby s. (Marselisborg Skov)
G:
28 apr. 1905
Harlev
D:
4 nov. 1950
Aarhus (Domsognet)
Anders Nielsen Kramer
1879-1880
Anders Nielsen Kramer
F:
1 jun. 1879
Stjær s. (Stjær Mark)
D:
23 feb. 1880
Stjær s. (Stjær Mark)
Maren Laursdatter
1838-1915
Maren Laursdatter
F:
26 jan. 1838
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
D:
1915
Karl Kramer
1840-1915
Karl Kramer
F:
6 apr. 1840
Underup
G:
17 nov. 1865
Østbirk k.
D:
1915
Christen Laursen
1840-
Christen Laursen
F:
1 feb. 1840
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Anders Laursen
1842-1850
Anders Laursen
F:
27 maj 1842
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
D:
3 feb. 1850
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Hans Laursen
1844-
Hans Laursen
F:
15 dec. 1844
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Jens Peter Laursen
1848-1855
Jens Peter Laursen
F:
7 jun. 1848
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
D:
13 okt. 1855
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Peder Jørgensen Laursen
1851-
Peder Jørgensen Laursen
F:
1 apr. 1851
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
Laust Pedersen (Skovgaard)
1802-1867
Laust Pedersen (Skovgaard)
F:
17 feb. 1802
Tamdrup s. (Lund)
D:
29 dec. 1867
Østbirk s. (Vestbirk)
Anna Jensdatter
1805-1870
Anna Jensdatter
F:
21 maj 1805
Østbirk s. (Vestbirk Mark (Skovgård))
G:
10 apr. 1824
Østbirk
D:
5 feb. 1870
Østbirk s. (Vestbirk)
Christen Pedersen
1806-1807
Christen Pedersen
F:
31 jul. 1806
Tamdrup s. (Lund)
D:
1807
Tamdrup s. (Lund)
Forældre
Anders Sørensen Bonde
1711-1775
Karen Sørensdatter
1726-1799
Cathrine Bodil Mette Andersdatter
1765-1844
Cathrine Bodil Mette Andersdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Lund)
D:
2 sep. 1844
Østbirk s. (Vestbirk)
Peder Christian Pedersen
1770-1812
Peder Christian Pedersen
F:
1770
Tamdrup s. (Herlykke)
G:
14 feb. 1794
Tamdrup
D:
4 jun. 1812
Tamdrup s. (Lund)