Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Mikkel Mule
før 1486 - 1537 (> 51 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Christen Mule
før 1523-eft. 1586
Christen Mule
F:
før 1523
D:
eft. 1586
Mikkel Hansen Mule
-1599
Mikkel Hansen Mule
D:
1599
Margrethe Knudsdatter Seeblad
1554-1609
Margrethe Knudsdatter Seeblad
F:
1554
D:
TIDL. 1609
Hans Caspersen Mule
før 1600-1631
Hans Caspersen Mule
F:
før 1600
D:
TIDL. 1631
NN
-ca. 1615
NN
D:
ca. 1615
Ester
-1631
Ester
D:
TIDL 1631
Maren Hansdatter Mule
1553-1607
Maren Hansdatter Mule
F:
SEN 1553
D:
15 jul. 1607
Casper Mule
-1581
Casper Mule
G:
23 jul. 1570
D:
12 jul. 1581
Mads Knudsen Skriver
-eft. 1620
Mads Knudsen Skriver
G:
23 feb. 1606
D:
eft. 1620
Hans Ejlersen Wolf
1683-1745
Hans Ejlersen Wolf
F:
19 feb. 1683
Hillested
D:
11 maj 1745
Skelby
Elisabeth Agnete Schumacher
-1721
Elisabeth Agnete Schumacher
G:
27 jun. 1711
D:
20 aug. 1721
Skelby
Cathrine Elisabeth Kaalund
Margrethe Christensdatter Teilmann
-1769
Margrethe Christensdatter Teilmann
G:
16 okt. 1737
D:
23 jun. 1769
Ejler Christian Hansen Wolf
1637-1711
Ejler Christian Hansen Wolf
F:
1637
Nakskov
D:
1711
Skelby (Falster)
Karen Pedersdatter Widsted
1648-1692
Karen Pedersdatter Widsted
F:
1648
G:
22 feb. 1676
Nakskov
D:
1692
Hillested
Margrethe Pedersdatter
-1711
Margrethe Pedersdatter
D:
1711
Hans Jacobsen Wolf
1605-1659
Hans Jacobsen Wolf
F:
3 jan. 1605
Odense
D:
22 feb. 1659
Nakskov
Karen Mathiasdatter
-1674
Karen Mathiasdatter
G:
25 nov. 1626
Nakskov
D:
14 dec. 1674
Nakskov
Maren Iversdatter
ca. 1579-1605
Maren Iversdatter
F:
ca. 1579
D:
3 jan. 1605
Odense
Jacob Jacobsen Wolf
1554-1635
Jacob Jacobsen Wolf
F:
24 aug. 1554
Odense
G:
30 aug. 1601
D:
31 maj 1635
på vejen mellem Slagelse og Korsør
Bertel Iversen Mule
ca. 1575-
Bertel Iversen Mule
F:
ca. 1575
NN
Iver Olsen Boeslund
1682-1758
Iver Olsen Boeslund
F:
1682
D:
11 jan. 1758
Charlotte Amalie Borthig
Charlotte Amalie Borthig
G:
Kalundborg
Datter
Ole Haagensen
-1691
Ole Haagensen
D:
4 aug. 1691
Iver Hansen Munk
1609-1684
Iver Hansen Munk
F:
9 dec. 1609
D:
24 jan. 1684
NN
Augustinus Hansen Boeslunde
ca. 1612-1670
Augustinus Hansen Boeslunde
F:
ca. 1612
D:
1670
Hans Iversen
NN
Kristoffer Iversen
Margrethe Iversdatter
Hans Henriksen Bang
1560-1620
Hans Henriksen Bang
F:
1560
Middelfart
D:
1620
Anne Iversdatter
Herman Holst
Else Hansdatter Mule
1556-1605
Else Hansdatter Mule
F:
SEN. 1556
D:
22 jan. 1605
Iver Bertelsen
1525-1583
Iver Bertelsen
F:
1525
Middelfart
G:
25 jul. 1573
Odense
D:
28 sep. 1583
Ringsted
Niels Pedersen Krag
ca. 1550-1602
Niels Pedersen Krag
F:
ca. 1550
Ribe
G:
22 aug. 1591
D:
14 maj 1602
København
Barbara Mule
1560-1591
Barbara Mule
F:
SEN 1560
D:
1591
Laurids Mule
ca. 1560-1603
Laurids Mule
F:
ca. 1560
D:
24 mar. 1603
København
Mette Jacobsdatter Vejle
-1607
Mette Jacobsdatter Vejle
G:
23 aug. 1601
Odense
D:
1607
Jens Mule
1564-1633
Jens Mule
F:
15 sep. 1564
Odense
D:
26 maj 1633
Odense
Else Hansdatter Dinesen
ca. 1560-1623
Else Hansdatter Dinesen
F:
ca. 1560
G:
26 maj 1605
Odense
D:
30 mar. 1623
Elisabeth Jensdatter Mule
1625-1678
Elisabeth Jensdatter Mule
F:
11 aug. 1625
D:
1678
Odense
Ludvig Hansen
1619-1652
Ludvig Hansen
F:
24 maj 1619
Odense
G:
19 maj 1650
Odense
D:
7 nov. 1652
Anne Thun Højelse
-eft. 1696
Anne Thun Højelse
D:
eft. 1696
Vilhelm Mule Højelse
-eft. 1696
Vilhelm Mule Højelse
D:
eft. 1696
Armgot Sofie Højelse
-1697
Armgot Sofie Højelse
D:
1697
Barbara Hansdatter Mule
1659-1738
Barbara Hansdatter Mule
F:
1659
Odense
D:
1738
Mikkel Andersen Høielse
1655-1696
Mikkel Andersen Høielse
F:
1655
Højelse
D:
7 nov. 1696
Faaborg
Anna Elisabeth Hansdatter Mule
ca. 1660-1744
Anna Elisabeth Hansdatter Mule
F:
ca. 1660
D:
1744
Hans Clausen Høyelse
ca. 1657-1735
Hans Clausen Høyelse
F:
ca. 1657
G:
31 jul. 1698
D:
21 dec. 1735
Hans Pedersen Samsing
-1661
Hans Pedersen Samsing
G:
1656
D:
1661
Georg Zeletzky
-1671
Georg Zeletzky
F:
Polen
G:
2 dec. 1668
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
1671
Mette Jensdatter Mule
1627-
Mette Jensdatter Mule
F:
19 feb. 1627
Cathrine Henriksdatter
1651-1652
Cathrine Henriksdatter
F:
fmtl. 1651
Skamby
D:
1652
Skamby
Anna Cathrine Henriksdatter
1652-
Anna Cathrine Henriksdatter
F:
1652
Skamby
Barbara Margrethe Lauritsdatter Thura
1698-1738
Barbara Margrethe Lauritsdatter Thura
F:
1698
København
D:
1 aug. 1738
Ringkøbing
Hans Lauridsen Allerup
ca. 1670-1744
Hans Lauridsen Allerup
F:
ca. 1670
Trondhjem
G:
10 sep. 1721
Ribe
D:
7 okt. 1744
Ringkøbing
Albert Lauritsen Thura
1700-1740
Albert Lauritsen Thura
F:
6 okt. 1700
København
D:
10 mar. 1740
Jacobe Marie Hansdatter
-1732
Jacobe Marie Hansdatter
G:
10 sep. 1726
Kolding
D:
29 nov. 1732
Cathrine Margrethe Anchersen
1714-1785
Cathrine Margrethe Anchersen
F:
1714
København
G:
18 jun. 1734
D:
1785
Diderik Lauritsen de Thurah
1704-1788
Diderik Lauritsen de Thurah
F:
1 maj 1704
København
D:
1788
Johanne Marie Syling (Sølling)
-1741
Johanne Marie Syling (Sølling)
G:
10 dec. 1736
København (Skt. Petri k.)
D:
dec. 1741
Indeborg Johanne Brønsdorph
1710-1745
Indeborg Johanne Brønsdorph
F:
1710
Skibsted
G:
okt. 1742
D:
jun. 1745
Friderica Christiane Scavenius
ca. 1717-1796
Friderica Christiane Scavenius
F:
ca. 1717
D:
26 sep. 1796
København (Skt. Petri)
Laurids Lauritsen de Thurah
1706-1759
Laurids Lauritsen de Thurah
F:
4 mar. 1706
Aarhus
D:
6 sep. 1759
København
Anna Rosenørn
1714-1748
Anna Rosenørn
F:
17 jul. 1714
Aarhus
G:
19 okt. 1740
D:
23 jan. 1748
København
Christiane Marie Kjærskjold
1714-1760
Christiane Marie Kjærskjold
F:
28 jul. 1714
G:
16 jan. 1750
D:
25 mar. 1760
Christiane Lauritsdatter Thura
1711-1775
Christiane Lauritsdatter Thura
F:
14 maj 1711
Aarhus
D:
1775
Støvringgård Kloster
Dorthea Lauritsdatter Thura
-ung
Dorthea Lauritsdatter Thura
D:
ung
Helene Cathrine Albertsdatter de Witt
1673-1760
Helene Cathrine Albertsdatter de Witt
F:
1673
D:
1760
København (Trinitatis s.)
Laurits Lauritsen Thura
1657-1731
Laurits Lauritsen Thura
F:
20 aug. 1657
Nakskov
G:
22 sep. 1697
København (Trinitatis s. (i huset))
D:
1 apr. 1731
Ribe
Barbara Albertine Fochsdatter de Witt
1717-
Barbara Albertine Fochsdatter de Witt
F:
1717
Christian Sørensen Ørsted
1695-1761
Christian Sørensen Ørsted
F:
2 maj 1695
Ærøskøbing
G:
1 aug. 1743
D:
8 maj 1761
Niels Randulph Fochsen de Witt
1720-1788
Niels Randulph Fochsen de Witt
F:
5 jul. 1720
D:
19 jul. 1788
Anna Maria Jensdatter Bering
1719-1781
Anna Maria Jensdatter Bering
F:
1719
D:
1781
Foch Albertsen de Witt
1677-1729
Foch Albertsen de Witt
F:
21 jun. 1677
Sværdborg
D:
3 nov. 1729
Anna Cathrine Benedicte Nielsdatter Randulph
1689-1759
Anna Cathrine Benedicte Nielsdatter Randulph
F:
1689
G:
4 jun. 1716
D:
1759
Henrik Wilhelm de Witt
-1712
Henrik Wilhelm de Witt
D:
1712
Brabrant
Ulrikke Catharina Frederikke de Witt
1721-1775
Ulrikke Catharina Frederikke de Witt
F:
24 feb. 1721
D:
21 maj 1775
Carl Rudolph de Bertouch
1709-1765
Carl Rudolph de Bertouch
F:
12 sep. 1709
G:
3 feb. 1745
D:
10 maj 1765
Fridericha Sophia de Witt
1722-1784
Fridericha Sophia de Witt
F:
7 nov. 1722
Helsingør
D:
24 dec. 1784
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johannes Benzon
1712-1784
Johannes Benzon
F:
7 mar. 1712
København
D:
7 jun. 1784
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Caspare Hermine de Witt
1723-1804
Caspare Hermine de Witt
F:
12 dec. 1723
Kristianssand (Norge)
D:
9 jan. 1804
Aalborg
Christian Braëm
1683-1752
Christian Braëm
F:
6 apr. 1683
Nordrupøster s. (Giesegård)
G:
19 aug. 1752
Viborg (Domkirken)
D:
19 aug. 1752
Viborg
Johan Albrecht de Witt
1683-1754
Johan Albrecht de Witt
F:
23 dec. 1683
Sværdborg
D:
6 aug. 1754
Viborg
Cathrine Ernestine von Hausmann
1692-1760
Cathrine Ernestine von Hausmann
F:
12 feb. 1692
G:
1719
D:
30 maj 1760
Albert (Albret) Christensen Lemvigh
1708-1771
Albert (Albret) Christensen Lemvigh
F:
6 jan. 1708
København
D:
11 jul. 1771
Elisabeth Fugl
1710-1799
Elisabeth Fugl
F:
1710
Assens
G:
17 sep. 1738
Ørsted
D:
1 apr. 1799
København
Søren Christensen Lemvigh
1709-1760
Søren Christensen Lemvigh
F:
20 apr. 1709
København
D:
26 aug. 1760
Elisabeth Mule de Witt
1686-1758
Elisabeth Mule de Witt
F:
1686
København (Trinitatis s.)
D:
12 jun. 1758
Christen Sørensen Lemvigh
1672-1724
Christen Sørensen Lemvigh
F:
14 jul. 1672
G:
1 mar. 1707
D:
15 okt. 1724
Vilhelm Lemvigh
1690-1768
Vilhelm Lemvigh
F:
8 jun. 1690
G:
2 jul. 1731
D:
21 jun. 1768
København
Barbara Henriksdatter Mule
1654-1723
Barbara Henriksdatter Mule
F:
20 nov. 1654
Skamby s. (præstegården)
D:
1723
Albert Fochsen de Witt
1640-1715
Albert Fochsen de Witt
F:
29 jan. 1640
Horsens
G:
6 jul. 1674
D:
29 mar. 1715
Anna Jensdatter Mule
1628-1654
Anna Jensdatter Mule
F:
4 mar. 1628
Odense
D:
1 dec. 1654
Skamby
Henrik Hansen
1622-1658
Henrik Hansen
F:
10 apr. 1622
Odense
G:
19 maj 1650
D:
20 okt. 1658
Skamby (fmtl.)
Willum Jensen Mule
1629-1710
Willum Jensen Mule
F:
28 feb. 1629
D:
10 jul. 1710
Anne Mortensdatter Tune
Anne Mortensdatter Tune
G:
1670
Hans Wilhelm Kaalund
1666-1735
Hans Wilhelm Kaalund
F:
1665/66
D:
27 jan. 1735
Kirstine Meyer
1675-1735
Kirstine Meyer
F:
13 jun. 1675
G:
22 jul. 1716
København (Holmens k.)
D:
1735
Anne Cathrine Jensdatter Kaalund
1668-1668
Anne Cathrine Jensdatter Kaalund
F:
1668
Herfølge
D:
1668
Herfølge
Else Marie Kaalund
1733-1780
Else Marie Kaalund
F:
1733
D:
1780
Rasmus Olsen
ca. 1724-eft. 1803
Rasmus Olsen
F:
ca. 1724
G:
8 dec. 1758
Stokkemarke
D:
eft. 1803
Abigael Marie Kaalund
1735-1737
Abigael Marie Kaalund
F:
1735
D:
1737
Jens Bartolomæus Kaalund
1736-1737
Jens Bartolomæus Kaalund
F:
1736
D:
1737
Sophie Amalie Kaalund
1739-eft. 1760
Sophie Amalie Kaalund
F:
1739
D:
eft. 1760
Mathias Kaalund
1742-1743
Mathias Kaalund
F:
dec. 1742
Toreby
D:
1743
Jens Mathias Kaalund
1746-1752
Jens Mathias Kaalund
F:
1746
D:
1752
Hans Peter Kaalund
1749-
Hans Peter Kaalund
F:
1749
Vilhelm Kaalund
ca. 1692-1760
Vilhelm Kaalund
F:
ca. 1692
D:
1760
Elisabeth Christine Kolding (Collin)
1709-1751
Elisabeth Christine Kolding (Collin)
F:
1709
G:
9 okt. 1732
Nykøbing F. (Slottet)
D:
1751
Barbara Cathrine Hackenberg
-1760
Barbara Cathrine Hackenberg
F:
Toreby
G:
9 maj 1755
Toreby
D:
1760
Jens Jensen Kaalund
ca. 1664-1721
Jens Jensen Kaalund
F:
ca. 1664
D:
1721
Elisabeth Maria Eggers
Birgitte Jensdatter Mule
1630-1670
Birgitte Jensdatter Mule
F:
20 apr. 1630
D:
28 apr. 1670
Herfølge
Jens Sørensen Kaalund
1620-1669
Jens Sørensen Kaalund
F:
29 nov. 1620
Kalundborg
G:
28 maj 1662
Herfølge
D:
10 nov. 1669
Herfølge
Karen Keitum
-1716
Karen Keitum
D:
23 nov. 1716
Høje Tåstrup
Jens Jensen Laasbye
1669-1738
Jens Jensen Laasbye
F:
1669
Aarhus
D:
26 jan. 1738
Peder Keitum
-1717
Peder Keitum
D:
12 nov. 1717
Kirsten Jensdatter Mule
1631-
Kirsten Jensdatter Mule
F:
5 apr. 1631
Morten Pedersen Keitum
1624-1671
Morten Pedersen Keitum
F:
2 feb. 1624
København
D:
1 jan. 1671
Hans Jensen Mule
1632-1659
Hans Jensen Mule
F:
24 jul. 1632
D:
1659
København
Barbara Mule
1633-1667
Barbara Mule
F:
26 maj 1633
D:
tidligst 1667
Anna Willumsdatter Lucassen
ca. 1602-1652
Anna Willumsdatter Lucassen
F:
ca. 1602
G:
24 nov. 1624
Odense
D:
6 okt. 1652
Odense
Wichmand Mule
-LILLE
Wichmand Mule
D:
LILLE
Holger Mule
-LILLE
Holger Mule
D:
LILLE
Jørgen Mule
-LILLE
Jørgen Mule
D:
LILLE
Hans Jørgensen Mule
1605-1669
Hans Jørgensen Mule
F:
8 mar. 1605
Odense
D:
3 sep. 1669
København
Maren Braad
1611-1663
Maren Braad
F:
21 jul. 1611
G:
15 dec. 1647
Odense
D:
21 dec. 1663
København
Jørgen Mule
Jens Mule
1659-1668
Jens Mule
F:
1659
D:
CA 1668
Mogens Mule
1714-1759
Mogens Mule
F:
maj 1714
D:
dec. 1759
Gertrud Thomasdatter Gertsen
1713-1774
Gertrud Thomasdatter Gertsen
F:
1713
D:
23 jul. 1774
Erik Mogensen Mule
1669-1751
Erik Mogensen Mule
F:
8 apr. 1669
Odense
D:
30 jan. 1751
Odense
Margrethe Klingenberg
-1723
Margrethe Klingenberg
G:
21 mar. 1706
Vejlevgård
D:
8 apr. 1723
Odense
Jacob Bircherod
1693-1737
Jacob Bircherod
F:
1693
Odense
D:
mar. 1737
Odense
Anne Mogensdatter Mule
1671-1754
Anne Mogensdatter Mule
F:
16 okt. 1671
D:
26 mar. 1754
Thomas Broderus Bircherod
1661-1731
Thomas Broderus Bircherod
F:
13 aug. 1661
Odense
G:
30 okt. 1688
Odense
D:
19 jan. 1731
Odense
Laurids Mule
ca. 1663-1706
Laurids Mule
F:
ca. 1663
D:
1706
København
Mogens Jørgensen Mule
1610-1680
Mogens Jørgensen Mule
F:
19 jul. 1610
D:
19 okt. 1680
Margrethe Eriksdatter
1634-1693
Margrethe Eriksdatter
F:
17 jul. 1634
G:
23 okt. 1653
Odense
D:
11 sep. 1693
Maren Dinesdatter
-før 1660
Maren Dinesdatter
D:
før 1660
Barbara Dinesdatter Mule
-1709
Barbara Dinesdatter Mule
D:
1709
Baltzar Hansen
-1673
Baltzar Hansen
G:
30 okt. 1666
Odense
D:
1673
Peder Nielsen Munch
1640-1682
Peder Nielsen Munch
F:
1640
Helsingør
G:
9 mar. 1675
D:
1682
Mette Jørgensdatter Mule
ca. 1612-1701
Mette Jørgensdatter Mule
F:
ca. 1612
D:
1701
Dines Jensen
ca. 1597-1660
Dines Jensen
F:
ca. 1597
G:
før okt. 1629
D:
17 mar. 1660
Jørgen Svendsen Mule
ca. 1635-ca. 1688
Jørgen Svendsen Mule
F:
ca. 1635
D:
ca. 1688
Birgitte Svendsdatter
Marie Christine Wielandt
1683-1721
Marie Christine Wielandt
F:
1683
Vester Skerninge
D:
18 maj 1721
Anne Elisabeth Wielandt
1685-
Anne Elisabeth Wielandt
F:
1685
Vester Skerninge
Jacob Ludvig Wielandt
1686-1739
Jacob Ludvig Wielandt
F:
1686
Vester Skerninge
D:
26 sep. 1739
Espe
Hedevig Dorthea Johansdatter Post
Jochum Christophersen Wielandt
1688-1766
Jochum Christophersen Wielandt
F:
25 mar. 1688
Vester Skerninge
D:
3 apr. 1766
Karen Dorothea Knudsdatter Rosenvinge
1698-1720
Karen Dorothea Knudsdatter Rosenvinge
F:
7 maj 1698
D:
18 maj 1720
Anna Frederiksdatter von Haven
1697-1747
Anna Frederiksdatter von Haven
F:
1697
D:
15 aug. 1747
Barbara Cathrine Wielandt
1690-
Barbara Cathrine Wielandt
F:
1690
Vester Skerninge
Christian Wielandt
-1693
Christian Wielandt
D:
1693
Vester Skerninge
Elisabeth Cathrine Wielandt
1694-
Elisabeth Cathrine Wielandt
F:
1694
Vester Skerninge
Johan Hieronimus Frederiksen
Johan Hieronimus Frederiksen
G:
25 nov. 1727
Birgitte Marie Wielandt
1696-
Birgitte Marie Wielandt
F:
1696
Vester Skerninge
Maren Christophersdatter Wielandt
1697-
Maren Christophersdatter Wielandt
F:
1697
Vester Skerninge
Lambert Frederiksen von Haven
1695-1738
Lambert Frederiksen von Haven
F:
1695
D:
7 mar. 1738
Vester Skerninge
Pernille Jacobsdatter
ca. 1662-1721
Pernille Jacobsdatter
F:
ca. 1662
D:
1721
Christopher Jochumsen Wielandt
1647-1729
Christopher Jochumsen Wielandt
F:
1647
København
G:
1682
D:
1729
Jacob Knud Blanchenborg
1678-1680
Jacob Knud Blanchenborg
F:
1678
D:
1680
Mette Cathrine Blanchenborg
1682-1702
Mette Cathrine Blanchenborg
F:
1682
D:
1702
Maren Blanchenborg
1683-1685
Maren Blanchenborg
F:
1683
D:
1685
Jacob Ludvig Blanchenborg
1685-1686
Jacob Ludvig Blanchenborg
F:
1685
D:
1686
Jacob Blanchenborg
1687-1720
Jacob Blanchenborg
F:
1687
D:
14 apr. 1720
Odense
Lovise Birgitte Blanchenborg
1690-
Lovise Birgitte Blanchenborg
F:
1690
Hans Preutz
Hans Preutz
G:
30 maj 1720
Odense (Skt. Knud)
Maria Dorothea Blanchenborg
1691-
Maria Dorothea Blanchenborg
F:
1691
Jens Boysen
Balthasar Blanchenborg
1696-
Balthasar Blanchenborg
F:
1696
Karen Jacobsdatter Mule
-1733
Karen Jacobsdatter Mule
D:
1733
Peder Knudsen Blanchenborg
1644-1711
Peder Knudsen Blanchenborg
F:
2 feb. 1644
Odense
D:
1711
Maren Svendsdatter
-1677
Maren Svendsdatter
D:
1677
Jacob Ludvigsen
1627-1684
Jacob Ludvigsen
F:
29 nov. 1627
Sorø
G:
10 dec. 1654
D:
27 jan. 1684
Horne (fmtl.)
Karen Jørgensdatter Mule
ca. 1615-1650
Karen Jørgensdatter Mule
F:
ca. 1615
D:
1650
Svend Pedersen
1590-1636
Svend Pedersen
F:
1590
Skåne
G:
12 okt. 1628
D:
3 JULI 1636
Anne Marie Justdatter
1684-1748
Anne Marie Justdatter
F:
1684
Faaborg
D:
9 jun. 1748
Faaborg
Hans Lauridsen Lund
-1734
Hans Lauridsen Lund
G:
5 mar. 1714
Faaborg
D:
5 mar. 1734
Faaborg
Jens Larsen Grønbech
-1752
Jens Larsen Grønbech
G:
21 nov. 1735
Faaborg
D:
12 jun. 1752
Faaborg
Maren Hansdatter Naur
ca. 1665-1712
Maren Hansdatter Naur
F:
ca. 1665
D:
21 dec. 1712
Faaborg
Just Michael Ludvigsen
-1690
Just Michael Ludvigsen
G:
29 mar. 1680
D:
16 nov. 1690
Christen Poulsen
1663-1699
Christen Poulsen
F:
1663
G:
2 dec. 1691
Faaborg
D:
16 nov. 1699
Fuglevig (præstegården)
Christian Børgesen Møllmark
1704-1739
Christian Børgesen Møllmark
F:
6 aug. 1704
Faaborg
D:
14 apr. 1739
Søllinge
Else Marie Faber
1698-1797
Else Marie Faber
F:
1698
Odense
G:
31 jan. 1735
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
2 feb. 1797
Børge Christiansen Møllmark
1677-1713
Børge Christiansen Møllmark
F:
24 aug. 1677
Faaborg
G:
16 nov. 1701
Faaborg (hjemme)
D:
29 jun. 1713
Faaborg
Barbara Henningsdatter Achton
1646-1728
Barbara Henningsdatter Achton
F:
20 aug. 1646
Odense
D:
2 mar. 1728
Faaborg
Hans Christensen Naur
1624-1703
Hans Christensen Naur
F:
1624
Naur
G:
20 jun. 1663
D:
1 apr. 1703
Henning Christensen Achton
1613-1677
Henning Christensen Achton
F:
1613
Jordløse
G:
ca. 1635
D:
1677
Nørre-Broby
Christian Henrik Winther
1696-1772
Christian Henrik Winther
F:
20 sep. 1696
Føns
D:
31 aug. 1772
Vejle
Helene Sophie Franch
1706-1781
Helene Sophie Franch
F:
1706
Assens
G:
29 apr. 1728
Assens
D:
8 apr. 1781
Vejle
Laurids Pedersen Winther
1698-1772
Laurids Pedersen Winther
F:
13 jul. 1698
D:
24 maj 1772
Anna Christine Nielsdatter Ravn
1709-1754
Anna Christine Nielsdatter Ravn
F:
14 jul. 1709
Dreslette
G:
25 jun. 1727
København
D:
4 sep. 1754
Kjerte
Isabella Christiane Lauridsdatter Hviid
1736-1778
Isabella Christiane Lauridsdatter Hviid
F:
1736
G:
11 sep. 1757
D:
1778
Euphrosyne Luja
1662-1736
Euphrosyne Luja
F:
1662
Odense
D:
1736
Peder Jensen Winther
1650-1725
Peder Jensen Winther
F:
2 jan. 1650
Aarhus
G:
12 dec. 1695
D:
26 apr. 1725
Føns
Marie Sophie Lauritsdatter Luja
1698-1731
Marie Sophie Lauritsdatter Luja
F:
1698
Odense
D:
25 aug. 1731
Jens Rasmussen Balslev
1690-1761
Jens Rasmussen Balslev
F:
3 okt. 1690
Odense (Skt. Knuds s.)
G:
16 aug. 1718
Odense (Skt. Knud)
D:
8 aug. 1761
Tommerup
Laurits Luja
1668-1732
Laurits Luja
F:
1668
Odense (Skt. Knud)
D:
1732
Odense (Skt. Knud)
Cathrine Stoud
1676-1722
Cathrine Stoud
F:
1676
Odense (Skt. Knud)
G:
19 okt. 1697
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
1722
Odense (Skt. Knud)
Abigael (Jacobsen) Hindsholm
1646-1732
Abigael (Jacobsen) Hindsholm
F:
1 nov. 1646
Odense
D:
13 mar. 1732
Odense
Christian Henrik Luja
1628-1709
Christian Henrik Luja
F:
13 sep. 1628
Merseburg
G:
20 aug. 1665
Odense
D:
2 apr. 1709
Odense
Anna Jørgensdatter Mule
ca. 1613-1687
Anna Jørgensdatter Mule
F:
ca. 1613
D:
25 nov. 1687
Laurids Jacobsen Hindsholm
ca. 1600-1663
Laurids Jacobsen Hindsholm
F:
ca. 1600
Viby (på Hindsholm)
G:
22 sep. 1639
D:
30 aug. 1663
Odense
Vilhelm Hahn
1707-1802
Vilhelm Hahn
F:
30 sep. 1707
D:
1802
Ingeborg Karstin
1713-1789
Ingeborg Karstin
F:
30 jul. 1713
Køge
G:
27 sep. 1734
Køge
B:
1789
Køge
Jørgen Hahn
1677-1730
Jørgen Hahn
F:
1677
D:
1730
Martinette Brochman
1676-1756
Martinette Brochman
F:
1676
D:
1756
Odense
Jørgen Hahn
1647-1699
Jørgen Hahn
F:
19 mar. 1647
Odense
D:
19 mar. 1699
Odense
Anna Cathrine Tavlov
-1683
Anna Cathrine Tavlov
G:
13 maj 1674
D:
27 aug. 1683
Odense
Karen Luja
1666-1731
Karen Luja
F:
jul. 1666
Odense
G:
5 nov. 1684
D:
29 mar. 1731
Odense
Else Cathrine Barfoed
1700-1776
Else Cathrine Barfoed
F:
jul. 1700
D:
20 apr. 1776
Kerte s. (Møllentorp)
Hans Pedersen
1698-1743
Hans Pedersen
F:
1698
G:
9 dec. 1726
København (Frue k.)
D:
28 mar. 1743
Assens
Thomas Christensen Barfoed
ca. 1701-1743
Thomas Christensen Barfoed
F:
ca. 1701
Fraugde
D:
1743
Karen Pedersdatter Vinding
1669-1739
Karen Pedersdatter Vinding
F:
1669
Ringe s. (Lammehave)
D:
1739
Fraugde
Christen Clausen Barfod
1665-1707
Christen Clausen Barfod
F:
6 jan. 1665
Fraugde
G:
22 jun. 1698
D:
21 maj 1707
Fraugde
Hans Christian Jørgensen Bang
1709-1742
Hans Christian Jørgensen Bang
F:
1709
Fraugde
D:
1742
Bodil Cathrine Mogensdatter Løwenhertz
1706-1785
Bodil Cathrine Mogensdatter Løwenhertz
F:
1706
G:
20 jul. 1736
Horsens
D:
1785
Viborg
Jørgen Christian Hansen Bang
1680-1738
Jørgen Christian Hansen Bang
F:
1676/80
D:
1738
Susanne Hermansdatter Hahne
-1701
Susanne Hermansdatter Hahne
D:
1701
Peder Winding
1637-1684
Peder Winding
F:
1637
G:
28 mar. 1666
D:
1684
Jacob Gottfried Becker
1638-1707
Jacob Gottfried Becker
F:
24 jul. 1638
Husum
G:
20 maj 1692
Lammehave
D:
29 maj 1707
Odense
Else Jørgensdatter Mule
1613-1687
Else Jørgensdatter Mule
F:
1613
D:
1687
Herman Hahne
1608-1660
Herman Hahne
F:
9 nov. 1608
G:
før 1647
D:
9 maj 1660
Odense
Jørgen Bertelsen Taulov
1606-1680
Jørgen Bertelsen Taulov
F:
6 apr. 1606
Taulov
G:
6 jan. 1664
Odense (Skt. Knud)
D:
14 maj 1680
Henrik Jørgensen Mule
Jørgen Mule
ca. 1569-1634
Jørgen Mule
F:
ca. 1569
Odense
D:
6 jul. 1634
Odense
Barbara Mogensdatter Rosenvinge
1578-1634
Barbara Mogensdatter Rosenvinge
F:
21 sep. 1578
Odense
D:
28 mar. 1634
Odense
Mette Nielsdatter Mule
ca. 1607-1677
Mette Nielsdatter Mule
F:
ca. 1607
D:
1677
Anna Catharina Jensdatter Spend
1662-
Anna Catharina Jensdatter Spend
F:
SEN. 1662
Hans Pedersen Faxe
1645-1678
Hans Pedersen Faxe
F:
senest 1645
G:
1678
D:
1678
Jens Sørensen Bergendahl
1650-1720
Jens Sørensen Bergendahl
F:
1650
G:
1678/79
D:
1720
Barbara Hansdatter Spend
-eft. 1755
Barbara Hansdatter Spend
D:
eft. 1755
Hans Rasmus Hansen Hegelund
ca. 1683-1755
Hans Rasmus Hansen Hegelund
F:
ca. 1683
G:
24 sep. 1710
Raklev
D:
9 dec. 1755
Kalundborg (Vor Frue s.)
Hans Jensen Spend
1664-1738
Hans Jensen Spend
F:
1664
D:
28 okt. 1738
Marie Elisabeth Vedel
ca. 1673-1712
Marie Elisabeth Vedel
F:
ca. 1673
D:
1712
Raklev
Beate (Bente) Maria Gemzøe
ca. 1673-1727
Beate (Bente) Maria Gemzøe
F:
ca. 1673
G:
18 jan. 1713
København (Helligånds s.)
D:
1727
Anna Teilmann
-1754
Anna Teilmann
D:
22 apr. 1754
Christen Jensen Spend
ca. 1668-1710
Christen Jensen Spend
F:
ca. 1668
D:
27 maj 1710
Christine Mortensdatter Vendel
ca. 1679-1717
Christine Mortensdatter Vendel
F:
ca. 1679
D:
1717
Barbara Fester
1696-1743
Barbara Fester
F:
1696
Pedersborg
D:
1728/43
Pedersborg
Hans Terchelsen
1698-1754
Hans Terchelsen
F:
1698
Hagested
G:
SEN. 1727
D:
1754
Slagelse
Jens Fester
1697-1747
Jens Fester
F:
1697
Pedersborg
D:
1747
Boeslunde
Juliane Frost
-1759
Juliane Frost
G:
1730
D:
1759
Claus Fester
1701-eft. 1744
Claus Fester
F:
1701
Pedersborg
D:
eft. ER 1744
NN
-1736
NN
D:
1736
Barbara Erichsdatter
Barbara Erichsdatter
G:
1737
Nordrupvester
Niels Fester
ca. 1702-1774
Niels Fester
F:
ca. 1702
Sønderup
D:
25 jan. 1774
Ørslev
Karen Keding
1710?-10 jan. 1780?
Karen Keding
F:
1710?
G:
SEN. 1733
D:
10 jan. 1780?
Diderich Fester
1705-1705
Diderich Fester
F:
senest 1705
Sønderup
D:
1705
Sønderup
Inger Marie Fester
1707-1707
Inger Marie Fester
F:
1707
Sønderup
D:
1707
Sønderup
Gedske Fester
1710-1744
Gedske Fester
F:
senest 1710
Sønderup
D:
efter 1744
Lave Valerius Christiansen Liebst
ca. 1693-1770
Lave Valerius Christiansen Liebst
F:
ca. 1693
G:
1728/30
D:
1770
Inger Marie Fester
1712-1750
Inger Marie Fester
F:
SEN. 1712
Sønderup
D:
1750
Aarhus Domsogn
Jacob Pedersen Abel
1703-1741
Jacob Pedersen Abel
F:
1703
Jystrup
G:
1730/33
D:
1741
Haderup
Anna Catharina Fester
1718-1750
Anna Catharina Fester
F:
senest 1718
Sønderup
D:
1750
Simon Ryge
ca. 1710-1781
Simon Ryge
F:
ca. 1710
G:
SEN. 1738
D:
1781
Christian Fester
1716-1749
Christian Fester
F:
1716
Sønderup
D:
1749
Vallensved
Mette Cathrine Danielsdatter
Anna Elisabeth Jensdatter Spend
1676-1743
Anna Elisabeth Jensdatter Spend
F:
1666/76
Herlufmagle
D:
4 apr. 1743
Boeslunde
Diderich Clausen Fester
ca. 1666-1728
Diderich Clausen Fester
F:
ca. 1666
Trondheim
G:
apr. 1695
Raklev
D:
1728
Sønderup
Inger Maria Jensdatter Spend
1670-
Inger Maria Jensdatter Spend
F:
SEN. 1670
Jens Sørensen Rechen
ca. 1656-1696
Jens Sørensen Rechen
F:
ca. 1656
G:
1687
D:
1696
Barbara Hansdatter Backer
1646-1689
Barbara Hansdatter Backer
F:
senest 1646
Næstved (Skt. Peder)
D:
1689
Aarhus
Jens Nielsen Spend
1632-1676
Jens Nielsen Spend
F:
22 apr. 1632
Sæby
G:
1659/62
D:
13 maj 1676
Herlufmagle
Anna Christiane Ludvigsdtr. Pontoppidan
1678-1751
Anna Christiane Ludvigsdtr. Pontoppidan
F:
1678
D:
1751
Hans Toxværd
ca. 1665-1728
Hans Toxværd
F:
ca. 1665
G:
13 sep. 1696
D:
1728
Else Sophie Pontoppidan
1712-1758
Else Sophie Pontoppidan
F:
1712
Fredericia
D:
1758
Erritsø
Jens Kellinghusen
1695-1744
Jens Kellinghusen
F:
1695
Fredericia
G:
21 sep. 1728
Fredericia (Michaelis k.)
D:
16 feb. 1744
Kippinge
Henrik Ludvigsen Pontoppidan
1679-1760
Henrik Ludvigsen Pontoppidan
F:
4 apr. 1679
Herlufmagle
D:
16 okt. 1760
Fredericia
Anna Rosine Biehl (Jungfos)
ca. 1681-1758
Anna Rosine Biehl (Jungfos)
F:
ca. 1681
Hamborg
G:
1704
D:
1758
Else Christenze Pontoppidan
1681-1682
Else Christenze Pontoppidan
F:
1681
D:
1682
Sara Ludvigsdatter Pontoppidan
1683-ca. 1761
Sara Ludvigsdatter Pontoppidan
F:
12 jun. 1683
D:
ca. 1761
Horsens
Jørgen Jørgensen Hatting
-1738
Jørgen Jørgensen Hatting
D:
1738
Christian Sørensen
-ca. 1761
Christian Sørensen
D:
ca. 1761
Elisabeth (Marine) Pontoppidan
1685-
Elisabeth (Marine) Pontoppidan
F:
15 aug. 1685
Christen Jensen Wegerslew
-1723
Christen Jensen Wegerslew
D:
1723
Hans August von Steffens
-1749
Hans August von Steffens
D:
1749
Floris Pontoppidan Friess (Friis)
1725-1770
Floris Pontoppidan Friess (Friis)
F:
20 sep. 1725
D:
13 mar. 1770
Kerteminde
Kirstine Elisabeth Bech
1734-1759
Kirstine Elisabeth Bech
F:
1734
G:
1751
D:
apr. 1759
Barbara Pontoppidan
1689-1743
Barbara Pontoppidan
F:
1689
D:
1743
Floris Friess
1680-1750
Floris Friess
F:
1680
G:
1708
D:
16 apr. 1750
Fredericia
Ludvig Henriksen Pontoppidan
1648-1706
Ludvig Henriksen Pontoppidan
F:
7 maj 1648
Vejle
G:
1677
D:
27 sep. 1706
Aarhus
Pernille Elisabeth Backer
1653-
Pernille Elisabeth Backer
F:
senest 1653
Peter Vitussen
1640-1678
Peter Vitussen
F:
senest 1640
G:
1671
D:
1677/78
Petronella Elisabeth Gregersdatter Weile
1711-1711
Petronella Elisabeth Gregersdatter Weile
F:
1711
D:
1711
Gregers Jensen Weile
1670-1711
Gregers Jensen Weile
F:
senest 1670
D:
tidligst 1711
Marie Lisbeth Andersdatter Bosel
1675-1711
Marie Lisbeth Andersdatter Bosel
F:
1670/75
G:
23 apr. 1710
Køge (i huset)
D:
tidligst 1711
Jens Gregersen Weile
1641-1706
Jens Gregersen Weile
F:
2 jan. 1641
Varde
G:
15 jan. 1679
D:
1706
Helvig Backer
Birgitte Marie Backer
1654-1722
Birgitte Marie Backer
F:
1654
D:
1722
Claus Tausen
-eft. 1679
Claus Tausen
G:
før 1680
D:
eft. 1679
Claus Güntelberg
1639-1711
Claus Güntelberg
F:
1639
G:
eft. 1696
D:
1711
Anne Sophie Backer
før 1660-1689
Anne Sophie Backer
F:
før 1660
D:
1689
Hans Trøner
1632-1693
Hans Trøner
F:
1632
G:
1682
København
D:
1693
Else Nielsdatter Mule
ca. 1608-1670
Else Nielsdatter Mule
F:
ca. 1608
Onsbjerg s. (Bisgaard)
D:
okt. 1670
Hans Rasmussen Backer
ca. 1612-1663
Hans Rasmussen Backer
F:
ca. 1612
Rudkøbing
G:
eft. 1636
D:
2 mar. 1663
Maren Mule
Hans Hansen Marup
1683-1689
Hans Hansen Marup
F:
24 dec. 1683
Køge
D:
21 sep. 1689
Køge
Else Pedersdatter Marup
1685-1772
Else Pedersdatter Marup
F:
26 dec. 1685
Køge
D:
2 sep. 1772
Ringsted
Hans Hansen
-1710
Hans Hansen
G:
26 sep. 1707
Køge
D:
4 aug. 1710
Køge
Hans Heinrich von Freiesleben
1683-1751
Hans Heinrich von Freiesleben
F:
1683
Werdau, Sachsen
G:
30 maj 1719
Køge
D:
dec. 1751
Køge
Niels Hansen Marup
1687-1743
Niels Hansen Marup
F:
29 okt. 1687
Køge
D:
23 jan. 1743
Køge
Hans Pedersen Marup
1689-1695
Hans Pedersen Marup
F:
19 okt. 1689
Køge
D:
31 maj 1695
Karen Ingeborg Pedersdatter Marup
1692-1695
Karen Ingeborg Pedersdatter Marup
F:
4 dec. 1692
Køge
D:
9 jul. 1695
Køge
Maren Mule
1662-1697
Maren Mule
F:
1662
D:
8 jan. 1697
Køge
Peder Hansen Marup
-1709
Peder Hansen Marup
G:
13 apr. 1683
Køge
D:
19 jun. 1709
Køge
Johannes Rasmussen Mule
-1737
Johannes Rasmussen Mule
D:
1737
Køge
Birgitte Kirstine Arsleben
-1759
Birgitte Kirstine Arsleben
D:
1759
Rasmus Mule
-1711
Rasmus Mule
D:
jul. 1711
Køge
Ingeborg
-1714
Ingeborg
D:
1714
Køge
Pernille Mule
1680-1756
Pernille Mule
F:
28 okt. 1680
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
1756
Elias Eskildsen Naur
1650-1728
Elias Eskildsen Naur
F:
17 feb. 1650
Navr
G:
1699
D:
6 maj 1728
København
Christian Mule
1683-ung
Christian Mule
F:
12 sep. 1683
Odense
D:
ung
Niels Mule
1647-1712
Niels Mule
F:
22 sep. 1647
D:
6 maj 1712
Gunder Fochsdatter de Witt
1640-1690
Gunder Fochsdatter de Witt
F:
29 jan. 1640
Horsens
G:
8 okt. 1679
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
1690
Rasmus Mikkelsen Mule
1649-1718
Rasmus Mikkelsen Mule
F:
1649
D:
aug. 1718
Hamborg
Jens Mule
1724-1725
Jens Mule
F:
1724
D:
1725
Johanne Amalie Mule
ca. 1718-1793
Johanne Amalie Mule
F:
ca. 1718
D:
29 maj 1793
Ryomgård (Marie Magdalene s.)
Henrik Mule
1683-1742
Henrik Mule
F:
8 feb. 1683
D:
6 jun. 1742
Maren NN
-1725
Maren NN
D:
1725
Mette Sophie Mule
Palle Kragh Hoff
1717-1799
Palle Kragh Hoff
F:
1717
G:
1747
D:
1799
Maren Mule
1735-1775
Maren Mule
F:
1735
D:
10 maj 1775
Hans Nicolai Hoff
1722-1806
Hans Nicolai Hoff
F:
1722
G:
19 sep. 1760
Folding
D:
11 feb. 1806
Viborg Domsogn
Jens Nicolai Mule
ca. 1738-1756
Jens Nicolai Mule
F:
ca. 1738
D:
1756
Maren Høstmark
Kirstine Marie Mule
1715-
Kirstine Marie Mule
F:
1715
Jens Mule
1717-1720
Jens Mule
F:
1717
D:
1720
Niels Mule
1720-
Niels Mule
F:
1720
Jens Mule
1722-
Jens Mule
F:
1722
NN
-1720
NN
D:
1720
Jens Christian Mule
1727-
Jens Christian Mule
F:
1727
Jens Henrik Mule
1730-
Jens Henrik Mule
F:
1730
Christian Michael Mule
1730-
Christian Michael Mule
F:
1730
Cathrine Birgitte Mule
1732-
Cathrine Birgitte Mule
F:
1732
Jens Christian Mule
1734-1745
Jens Christian Mule
F:
1734
D:
1745
Erik Mule
-1751
Erik Mule
D:
OKT. 1751
Anne Kirstine Christiansdatter Bøgvad
-1752
Anne Kirstine Christiansdatter Bøgvad
G:
27 jun. 1714
Bogense (i huset)
D:
TIDL 1752
Michael Mule
1687-1687
Michael Mule
F:
1687
D:
1687
Hans Mule
1688-1688
Hans Mule
F:
1688
D:
1688
Birgitte Sophie Mule
1688-
Birgitte Sophie Mule
F:
1688
Mikkel Johannes Mule
1690-1772
Mikkel Johannes Mule
F:
1690
D:
8 dec. 1772
Maren Christensdatter Lottrup
1693-1768
Maren Christensdatter Lottrup
F:
1693
G:
6 feb. 1719
Horsens
D:
1768
Hans Mule
1691-1696
Hans Mule
F:
1691
D:
1696
Jens Mule
1693-
Jens Mule
F:
1693
Jens Mule
-1692
Jens Mule
D:
NOV/DEC 1692
Cathrine Eriksdatter
-1714
Cathrine Eriksdatter
D:
1714
Mikkel Nielsen Mule
1609-1653
Mikkel Nielsen Mule
F:
25 jan. 1609
D:
7 apr. 1653
Vejlby (Fyn)
Pernille Backer
1626-1651
Pernille Backer
F:
1626
G:
1646
D:
2 maj 1651
Hans Mule
1610-eft. 1636
Hans Mule
F:
1610
D:
eft. 1636
Polen
Ellen Lauritsdatter Gorm
Hans Clausen Bachmann
1599-ca. 1653
Hans Clausen Bachmann
F:
1599
D:
ca. 1653
Mette Marie Broch
1696-
Mette Marie Broch
F:
1696
Henrik Hoffmeyer
ca. 1704-1736
Henrik Hoffmeyer
F:
ca. 1704
G:
13 aug. 1731
Stubbekøbing
D:
1736
Jens Ottesen
ca. 1707-1764
Jens Ottesen
F:
ca. 1707
G:
1736
Sdr. Kirkeby
D:
1764
Anne Nielsdatter Gorm
1672-1724
Anne Nielsdatter Gorm
F:
30 apr. 1672
Odense (Skt. Knuds s.)
D:
21 apr. 1724
Stubbekøbing
Søren Rasmussen Broch
-1705
Søren Rasmussen Broch
G:
25 jul. 1693
Odense (Skt. Knud)
D:
1705
Simon Simonsen Walter
1679-1731
Simon Simonsen Walter
F:
1679
Hellerup
G:
19 jul. 1712
D:
5 maj 1731
Stubbekøbing
Alexander Nielsen Gorm
1673-
Alexander Nielsen Gorm
F:
1673
Kirsten Nielsdatter Gorm
1677-1727
Kirsten Nielsdatter Gorm
F:
1677
D:
1727
Thomas Hansen Flensborg
Thomas Hansen Flensborg
G:
10 okt. 1702
Odense (Skt. Knud)
Laurids Nielsen Gorm
1674-
Laurids Nielsen Gorm
F:
1674
Ingeborg Madsdatter Hvid
-1714
Ingeborg Madsdatter Hvid
G:
2 sep. 1710
Odense (Skt. Knud)
D:
1714
Karen Nielsdatter Gorm
1675-1710
Karen Nielsdatter Gorm
F:
1675
D:
TIDL 1710
Niels Rasmussen
-1707
Niels Rasmussen
G:
24 sep. 1695
Odense (Skt. Knud)
D:
1707
Niels Laursen Gorm
ca. 1632-1710
Niels Laursen Gorm
F:
ca. 1632
D:
8 sep. 1710
Odense (Frue s.)
Mette Alexandersdatter Hirschnach
ca. 1649-1700
Mette Alexandersdatter Hirschnach
F:
ca. 1649
D:
1700
Anna Nielsdatter Mule
1612-1676
Anna Nielsdatter Mule
F:
senest 1612
D:
1676
Laurits Lauritsen Gorm
1588-1632
Laurits Lauritsen Gorm
F:
1588
Søllested
G:
22 nov. 1629
Odense
D:
14 maj 1632
Ringe
Jens Mule
1615-
Jens Mule
F:
SEN. 1615
Birgitte Nielsdatter Mule
1615-
Birgitte Nielsdatter Mule
F:
senest 1615
Else Cathrine Tidemandsdatter Lend
1683-1684
Else Cathrine Tidemandsdatter Lend
F:
18 aug. 1683
Endeslev s. (Præstegården)
D:
1684
Endeslev s. (Præstegården)
Else Cathrine Tidemandsdatter Lend
1685-1685
Else Cathrine Tidemandsdatter Lend
F:
1 maj 1685
Endeslev s. (Præstegården)
D:
1685
Endeslev s. (Præstegården)
Karen Tidemandsdatter Lend
1686-
Karen Tidemandsdatter Lend
F:
1686
Endeslev s. (Præstegården)
Hans Mortensen Hylling
-før 1720
Hans Mortensen Hylling
G:
20 jul. 1706
Endeslev
D:
før 1720
Anna Kirstine Andersdatter Bosel
ca. 1660-1688
Anna Kirstine Andersdatter Bosel
F:
ca. 1660
D:
1688
Tidemand Lauridsen Lend
-1719
Tidemand Lauridsen Lend
G:
1682
Vollerslev (fmtl.)
D:
27 jan. 1719
Endeslev s. (Præstegården)
Anne Kirstine Tidemandsdatter Lend
1689-før 1707
Anne Kirstine Tidemandsdatter Lend
F:
1689
Endeslev s. (Præstegården)
D:
før 10 maj 1707
Else Barbara Tidemandsdatter Lend
1690-1693
Else Barbara Tidemandsdatter Lend
F:
dec. 1690
Endeslev s. (Præstegården)
D:
1693
Endeslev s. (Præstegården)
Maria Elisabeth Tidemandsdatter Lend
1692-1739
Maria Elisabeth Tidemandsdatter Lend
F:
6 maj 1692
Endeslev s. (Præstegården)
D:
1739
Bjørn Pedersen Mahler
-1729
Bjørn Pedersen Mahler
G:
12 jul. 1712
Endeslev
D:
1729
Anders Bosel Tidemandsen Lend
1693-før 1719
Anders Bosel Tidemandsen Lend
F:
1693
Endeslev s. (Præstegården)
D:
før 21 sep. 1719
Barbara Tidemandsdatter Lend
1694-1753
Barbara Tidemandsdatter Lend
F:
16 nov. 1694
Endeslev s. (Præstegården)
D:
1753
Caspar Christensen Lemvig
1692-1732
Caspar Christensen Lemvig
F:
1692
G:
30 mar. 1716
Endeslev (Præstegården)
D:
1732
Magdalene Sybille Tidemandsdatter Lend
1696-1769
Magdalene Sybille Tidemandsdatter Lend
F:
7 jul. 1696
Endeslev s. (Præstegården)
D:
1769
Laurids Christensen (Lend)
ca. 1680-1746
Laurids Christensen (Lend)
F:
ca. 1680
Kerteminde
G:
27 nov. 1716
Endeslev
D:
1746
Terslev
Anne Kirstine Tidemandsdatter Lend
1698-1705
Anne Kirstine Tidemandsdatter Lend
F:
1698
Endeslev s. (Præstegården)
D:
2 dec. 1705
Endeslev s. (Præstegården)
Laurids Tidemandsen Lend
1702-1753
Laurids Tidemandsen Lend
F:
aug. 1702
Endeslev
D:
1753
Elisabeth Johansdatter Schrøder
1694-1760
Elisabeth Johansdatter Schrøder
F:
1694
G:
12 jul. 1730
D:
1760
Tidemand Tidemandsen Lend
1704-1705
Tidemand Tidemandsen Lend
F:
1704
Endeslev s. (Præstegården)
D:
2 mar. 1705
Endeslev s. (Præstegården)
Jørgen Tidemandsen Lend
1707-1707
Jørgen Tidemandsen Lend
F:
20 feb. 1707
Endeslev s. (Præstegården)
D:
16 jul. 1707
Endeslev s. (Præstegården)
Else Andersdatter Bosel
ca. 1665-1707
Else Andersdatter Bosel
F:
ca. 1665
D:
1707
Endeslev s. (Præstegården)
Tidemand Lauridsen Lend
-1719
Tidemand Lauridsen Lend
G:
ca. 1688
Vollerslev (fmtl.)
D:
27 jan. 1719
Endeslev s. (Præstegården)
Birgitte Andersdatter Bosel
ca. 1665-1728
Birgitte Andersdatter Bosel
F:
ca. 1665
D:
1701/1728
Hans Christian Alrom
-1699
Hans Christian Alrom
G:
ca. 1685
D:
1698/99
Peder Rasmussen Schmidt
Peder Rasmussen Schmidt
G:
13 apr. 1701
Maribo
Petronella Elisabeth Gregersdatter Weile
1711-1711
Petronella Elisabeth Gregersdatter Weile
F:
1711
D:
1711
Marie Lisbeth Andersdatter Bosel
1675-1711
Marie Lisbeth Andersdatter Bosel
F:
1670/75
D:
tidligst 1711
Gregers Jensen Weile
1670-1711
Gregers Jensen Weile
F:
senest 1670
G:
23 apr. 1710
Køge (i huset)
D:
tidligst 1711
Barbara Jørgensdatter Mule
ca. 1640-eft. 1698
Barbara Jørgensdatter Mule
F:
ca. 1640
D:
eft. 1698
Anders Andersen Bosel
1631-1691
Anders Andersen Bosel
F:
1631
Flensborg
G:
ca. 1668?
D:
25 jul. 1691
Vollerslev s. (Herlufstrup)
Jørgen Svennesen
Jørgen Svennesen
G:
senest 1694
Barbara Cathrine Pedersdatter
1679-eft. 1728
Barbara Cathrine Pedersdatter
F:
17 nov. 1679
Landet s. (Præstegården)
D:
eft. 1728
Birte Pedersdatter
1680-1680
Birte Pedersdatter
F:
17 okt. 1680
Landet s. (Præstegården)
D:
17 okt. 1680
Landet s. (Præstegården)
Søn
Jens Pedersen Lucoppidan
1682-1731
Jens Pedersen Lucoppidan
F:
21 apr. 1682
Landet s. (Præstegården)
D:
20 jan. 1731
Uby (fmtl.)
Margrethe E. S. Christensdtr. Schiønning
1686-1745
Margrethe E. S. Christensdtr. Schiønning
F:
1686
Herrested (fmtl.)
D:
1745
Uby (fmtl.)
Jørgen Pedersen Lucoppidan
1684-
Jørgen Pedersen Lucoppidan
F:
24 jun. 1684
Landet s. (Præstegården)
Niels Pedersen Lucoppidan
1686-1730
Niels Pedersen Lucoppidan
F:
20 feb. 1686
Landet s. (Præstegården)
D:
26 jun. 1730
Landet s. (Præstegården)
Dorothea Poulsdatter Langeland
1691-1721
Dorothea Poulsdatter Langeland
F:
1691
Svendborg (fmtl.)
D:
19 jun. 1721
Landet (fmtl.)
Peder Nielsen Lucoppidan
1724-
Peder Nielsen Lucoppidan
F:
11 aug. 1724
Landet s. (Præstegården)
Hans Nielsen Lucoppidan
1726-
Hans Nielsen Lucoppidan
F:
29 okt. 1726
Landet s. (Præstegården)
Dorthe Nielsdatter
1728-1729
Dorthe Nielsdatter
F:
14 apr. 1728
Landet s. (Præstegården)
D:
23 sep. 1729
Landet s. (Præstegården)
Anne Christina Nielsdatter
1729-
Anne Christina Nielsdatter
F:
9 mar. 1729
Landet s. (Præstegården)
Karen Hansdatter Rasch
1707-1745
Karen Hansdatter Rasch
F:
1707
Odense
G:
21 okt. 1722
D:
1745
Landet (fmtl.)
Margrete Pedersdatter
1687-1687
Margrete Pedersdatter
F:
30 maj 1687
Landet s. (Præstegården)
D:
21 aug. 1687
Landet s. (Præstegården)
Knud Pedersen Lucoppidan
1688-eft. 1729
Knud Pedersen Lucoppidan
F:
1688
Landet s. (Præstegården)
D:
eft. 1729
Ditlev Pedersen Lucoppidan
1690-
Ditlev Pedersen Lucoppidan
F:
27 apr. 1690
Landet s. (Præstegården)
Mogens Pedersen Lucoppidan
1691-
Mogens Pedersen Lucoppidan
F:
3 okt. 1691
Landet s. (Præstegården)
Peder Pedersen Lucoppidan
1692-
Peder Pedersen Lucoppidan
F:
13 dec. 1692
Landet s. (Præstegården)
Margrete Sophia Pedersdatter
1694-
Margrete Sophia Pedersdatter
F:
26 mar. 1694
Landet s. (Præstegården)
Andreas Pedersen
1696-1696
Andreas Pedersen
F:
10 sep. 1696
Landet s. (Præstegården)
D:
17 sep. 1696
Landet s. (Præstegården)
Anna Christine Jørgensdatter Falster
1654-1714
Anna Christine Jørgensdatter Falster
F:
24 mar. 1654
Odense
D:
27 mar. 1714
Landet (fmtl.)
Peder Jensen Lucoppidan
1651-1717
Peder Jensen Lucoppidan
F:
20 apr. 1651
Landet (fmtl.)
G:
18 okt. 1678
D:
31 dec. 1717
Landet (fmtl.)
Barbara Nielsdatter Mule
1616-1703
Barbara Nielsdatter Mule
F:
24 dec. 1616
D:
8 sep. 1703
Odense
Jørgen Jørgensen Falster
1601-1662
Jørgen Jørgensen Falster
F:
28 maj 1601
Stubbekøbing
G:
29 okt. 1637
D:
26 nov. 1662
Åsum (fmtl.)
Niels Mule
ca. 1574-1616
Niels Mule
F:
ca. 1574
D:
3 jul. 1616
Onsbjerg s. (Bisgaard)
Barbara Mikkelsdatter Møller
1586-1643
Barbara Mikkelsdatter Møller
F:
1575/86
København
G:
16 sep. 1604
København
D:
TIDL. 1643
Marcus Mule
før 1575-1626
Marcus Mule
F:
før 1575
D:
1626
Odense
Anne Lafrentz
ca. 1715-1742
Anne Lafrentz
F:
ca. 1715
D:
1742
Hans Frederik Pedersen Hegelund
1709-1765
Hans Frederik Pedersen Hegelund
F:
1 maj 1709
Næstved
G:
16 sep. 1740
D:
18 apr. 1765
Magdalene Christence Lafrentz
ca. 1716-eft. 1747
Magdalene Christence Lafrentz
F:
ca. 1716
D:
eft. 1747
Ellen Cathrine Lafrentz
ca. 1718-eft. 1747
Ellen Cathrine Lafrentz
F:
ca. 1718
D:
eft. 1747
Else Lafrentz
ca. 1719-
Else Lafrentz
F:
ca. 1719
Christoffer Didrik Jacobsen Hjort
Henrik Lafrentz
ca. 1720-
Henrik Lafrentz
F:
ca. 1720
Ellen Clausdatter Mule
1692-
Ellen Clausdatter Mule
F:
1692
Vilhelm Lafrentz
-ca. 1732
Vilhelm Lafrentz
D:
ca. 1732
Jens Vibe
-1747
Jens Vibe
G:
1732
D:
20 sep. 1747
Christence Mule
1694-
Christence Mule
F:
1694
Birgitte Mule
1697-
Birgitte Mule
F:
1697
Christence Magdalene Mule
1732-
Christence Magdalene Mule
F:
1732
Hans Clausen Mule
1698-
Hans Clausen Mule
F:
1698
NN
Christence Mule
1700-1700
Christence Mule
F:
1700
D:
7 aug. 1700
Nyborg
Claus Hansen Mule
ca. 1653-1720
Claus Hansen Mule
F:
ca. 1653
Vejlby
D:
28 okt. 1720
Anna Hansdatter Hornemann
Birgitte Jørgensdatter
Jens Hansen
1719-1754
Jens Hansen
F:
1719
Sørbymagle
D:
1754
Kirstine Elisabeth Hennings
Ellen Mule
1690-1722
Ellen Mule
F:
10 sep. 1690
København
D:
24 aug. 1722
Sørbymagle
Hans Hansen
1682-1758
Hans Hansen
F:
24 okt. 1682
Thisted
G:
13 jul. 1718
København (Vor Frue k.)
D:
20 maj 1758
Skjelby
Christian Mule
1654-1705
Christian Mule
F:
11 sep. 1654
Vejlby
D:
1705
Holland
Margrethe Albrechtsdatter Dysseldorph
ca. 1660-1690
Margrethe Albrechtsdatter Dysseldorph
F:
ca. 1655/60
G:
1689
D:
20 sep. 1690
København
Hans Mule
1692-ung
Hans Mule
F:
21 apr. 1692
D:
ung
udenlands
Peder Mule
1693-1749
Peder Mule
F:
21 maj 1693
D:
26 jan. 1749
København
Claus Mule
1694-1739
Claus Mule
F:
26 okt. 1694
D:
1739
Lisbet Margrethe Mule
1696-1754
Lisbet Margrethe Mule
F:
4 jan. 1696
D:
1754
Mikkel Mule
1697-1702
Mikkel Mule
F:
8 jan. 1697
D:
1702
Sophie Regitze Birgitte Mule
1701-1775
Sophie Regitze Birgitte Mule
F:
10 apr. 1701
D:
1775
Laurids Mule
1703-1711
Laurids Mule
F:
1703
D:
1711
Mikkel Mule
1705-1736
Mikkel Mule
F:
7 mar. 1705
D:
1736
Rendsborg
Jens Mule
1700-1759
Jens Mule
F:
7 feb. 1700
D:
30 mar. 1759
Margrethe Hansdatter Nansen
1672-1743
Margrethe Hansdatter Nansen
F:
26 apr. 1672
G:
15 jul. 1691
D:
13 jul. 1743
København
Ellen Thestrup
1683-1694
Ellen Thestrup
F:
6 feb. 1683
Nyborg
D:
29 jul. 1694
Nakskov
Christine Jensdatter Stampe
1720-1772
Christine Jensdatter Stampe
F:
1720
D:
1772
Gladsaxe
Niels Foss Nielsen Heining
1712-1780
Niels Foss Nielsen Heining
F:
18 nov. 1712
Pedersborg
G:
1742
D:
1780
Gladsaxe
Oluf Stampe
1717-
Oluf Stampe
F:
1717
Karen Thestrup
1730-
Karen Thestrup
F:
1730
G:
11 okt. 1752
Græshave
Marie Rothe
-1761
Marie Rothe
D:
1761
Christiane Amalie Thestrup
1693-1735
Christiane Amalie Thestrup
F:
1693
D:
1735
Jens Henrichsen Stampe
1682-1733
Jens Henrichsen Stampe
F:
24 nov. 1682
Hammer
G:
12 apr. 1712
Aalborg (Budolfi kirke)
D:
1733
Else Hansdatter Mule
1658-1697
Else Hansdatter Mule
F:
11 maj 1658
Odense
D:
7 jan. 1697
Nakskov
Frantz Olsen Thestrup
1653-1735
Frantz Olsen Thestrup
F:
5 jul. 1653
Dalby
G:
27 apr. 1682
Nyborg
D:
17 aug. 1735
Aalborg
Jens Hansen Mule
1660-1703
Jens Hansen Mule
F:
1660
D:
24 jan. 1703
Sophie Regitze Mule
-1701
Sophie Regitze Mule
D:
1701
Birte Mule
-ung
Birte Mule
D:
ung
Hans Clausen Mule
1621-1692
Hans Clausen Mule
F:
28 feb. 1621
Odense
D:
1 nov. 1692
Ellen Christensdatter Wellejus
1629-1681
Ellen Christensdatter Wellejus
F:
1629
G:
27 nov. 1653
D:
15 nov. 1681
Christence Rasmusdatter Bacher
ca. 1631-1698
Christence Rasmusdatter Bacher
F:
ca. 1631
G:
6 nov. 1684
D:
31 jul. 1698
Johannes Mikkelsen Mule
1714-1787
Johannes Mikkelsen Mule
F:
27 aug. 1714
Nørre Broby
D:
29 jun. 1787
Nørre Broby
Conradine Ottosdatter Ehlers
-1743
Conradine Ottosdatter Ehlers
F:
København
G:
25 jul. 1742
København (Skt. Petri)
D:
8 mar. 1743
Christine Marie Laugesdatter Borch
-1771
Christine Marie Laugesdatter Borch
D:
18 aug. 1771
Margrethe Kirstine Ulriksdatter Melbye
1746-1823
Margrethe Kirstine Ulriksdatter Melbye
F:
24 okt. 1746
Odense
G:
17 jan. 1772
Odense (Skt. Knud)
D:
17 jan. 1823
Mette Mikkelsdatter Mule
-eft. 1742
Mette Mikkelsdatter Mule
D:
eft. 1742
Anders Lauridsen
Mikkel Clausen (Mule)
1683-1743
Mikkel Clausen (Mule)
F:
25 mar. 1683
Nørre-Broby
D:
1 mar. 1743
Nørre-Broby
Anna Cathrine Johansdatter Dorscheus
1696-1746
Anna Cathrine Johansdatter Dorscheus
F:
1696
G:
10 nov. 1713
D:
jan. 1746
Claus Mikkelsen Mule
1649-1712
Claus Mikkelsen Mule
F:
27 mar. 1649
D:
9 dec. 1712
Mette Eriksdatter
1639-1729
Mette Eriksdatter
F:
9 apr. 1639
Odense
G:
21 sep. 1680
D:
15 jan. 1729
Hans Mikkelsen Mule
ca. 1647-1712
Hans Mikkelsen Mule
F:
ca. 1647
Nørre-Broby
D:
1712
Karen Clausdatter Mule
ca. 1625-1663
Karen Clausdatter Mule
F:
ca. 1625
Odense el. Nislevgård
D:
24 feb. 1663
Odense
Mikkel Hansen
1620-1653
Mikkel Hansen
F:
21 maj 1620
Odense
G:
24 okt. 1647
D:
8 maj 1653
Nørre-Broby
Ludvig Bertelsen
1684-1766
Ludvig Bertelsen
F:
12 jul. 1684
Odense
D:
26 dec. 1766
Assens
Cecilie Marie Ulriksdatter Schandorff
1700-1758
Cecilie Marie Ulriksdatter Schandorff
F:
1700
Skanderborg
D:
1758
Birgitte Cathrine Lauritzdatter
1715-
Birgitte Cathrine Lauritzdatter
F:
1715
Flemløse
Andreas Jespersen Engberg
1692-1766
Andreas Jespersen Engberg
F:
1692
Stubbekøbing ?
D:
12 feb. 1766
Flødstrup?
Sophie Amalie Lauritzdatter
eft. 1714-
Sophie Amalie Lauritzdatter
F:
eft. 1714
Flemløse
Hans Bertelsen Wichmand
1708-1768
Hans Bertelsen Wichmand
F:
5 feb. 1708
Nykøbing F.
G:
1739
D:
21 aug. 1768
Hans Lauritzen
ca. 1725-1800
Hans Lauritzen
F:
ca. 1725
Flemløse
D:
24 maj 1800
Skanderborg (slotsgrunden)
Marie Dorthea Bertelsen
1746-1820
Marie Dorthea Bertelsen
F:
1746
Kolding
G:
ca. 1770
D:
15 jan. 1820
Skanderborg
Bertel Lauritzen
-ca. 1789
Bertel Lauritzen
D:
ca. 1789
Christiane Louise Lauritzdatter
Anne Marie Bertelsdatter
1690-1740
Anne Marie Bertelsdatter
F:
1690
D:
20 jun. 1740
Assens
Lauritz Hansen
1685-1738
Lauritz Hansen
F:
10 sep. 1685
Flemløse
G:
23 nov. 1714
D:
1738
Flemløse
Christen Henrik Luja Bertelsen
1681-1738
Christen Henrik Luja Bertelsen
F:
1681
D:
apr. 1738
Anna Ottosdatter Stoud
Karen Bertelsdatter
Poul Jørgensen Bang
1667-1717
Poul Jørgensen Bang
F:
1667
Assens
G:
10 okt. 1711
D:
13 jul. 1717
Birgitte Luja
1659-1722
Birgitte Luja
F:
1659
Odense
D:
1722
Assens
Bertel Ludvigsen
1638-1719
Bertel Ludvigsen
F:
24 aug. 1638
Odense (Frue s.)
G:
16 apr. 1678
Odense (Skt. Knud)
D:
8 dec. 1719
Assens
Christian Henrik Luja
1628-1709
Christian Henrik Luja
F:
13 sep. 1628
Merseburg
G:
24 maj 1657
Odense (Skt. Hans s.)
D:
2 apr. 1709
Odense
Claus Hansen Mule
ca. 1575-1647
Claus Hansen Mule
F:
ca. 1575
Odense
D:
1647
Birgitte Mogensdatter Rosenvinge
1590-1623
Birgitte Mogensdatter Rosenvinge
F:
1590
G:
ca. 1620
D:
1623
Ingeborg Jensdatter Svaning
eft. 1577-1654
Ingeborg Jensdatter Svaning
F:
eft. 1577
D:
1654
Hans Mule
1525-1602
Hans Mule
F:
senest 1525
Odense
D:
25 sep. 1602
Mette Lauridsdatter Kotte
1534-1613
Mette Lauridsdatter Kotte
F:
1524/34
G:
før 1554
D:
20 mar. 1613
Jørgen Knudsen Seeblad
1545-1545
Jørgen Knudsen Seeblad
F:
1545
D:
1545
Maren Mule
1527-1545
Maren Mule
F:
SEN 1527
D:
1545
Knud Jørgensen Seeblad
1512-1580
Knud Jørgensen Seeblad
F:
18 okt. 1512
G:
12 okt. 1544
Odense
D:
1580
Marcus Mule
Jens Mule
1530-1565
Jens Mule
F:
SEN 1530
D:
2 sep. 1565
Forældre
Christen Mule
1460-1509
Marine
-eft. 1522
Mikkel Mule
før 1486-1537
Mikkel Mule
F:
før 1486
D:
1 nov. 1537
Anne Jensdatter Bang
før 1491-1569
Anne Jensdatter Bang
F:
før 1491
G:
før 1509
D:
20 apr. 1569