Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Anna Willumsdatter Lucassen
ca. 1602 - 1652 (50 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Elisabeth Jensdatter Mule
1625-1678
Elisabeth Jensdatter Mule
F:
11 aug. 1625
D:
1678
Odense
Ludvig Hansen
1619-1652
Ludvig Hansen
F:
24 maj 1619
Odense
G:
19 maj 1650
Odense
D:
7 nov. 1652
Anne Thun Højelse
-eft. 1696
Anne Thun Højelse
D:
eft. 1696
Vilhelm Mule Højelse
-eft. 1696
Vilhelm Mule Højelse
D:
eft. 1696
Armgot Sofie Højelse
-1697
Armgot Sofie Højelse
D:
1697
Barbara Hansdatter Mule
1659-1738
Barbara Hansdatter Mule
F:
1659
Odense
D:
1738
Mikkel Andersen Høielse
1655-1696
Mikkel Andersen Høielse
F:
1655
Højelse
D:
7 nov. 1696
Faaborg
Anna Elisabeth Hansdatter Mule
ca. 1660-1744
Anna Elisabeth Hansdatter Mule
F:
ca. 1660
D:
1744
Hans Clausen Høyelse
ca. 1657-1735
Hans Clausen Høyelse
F:
ca. 1657
G:
31 jul. 1698
D:
21 dec. 1735
Hans Pedersen Samsing
-1661
Hans Pedersen Samsing
G:
1656
D:
1661
Georg Zeletzky
-1671
Georg Zeletzky
F:
Polen
G:
2 dec. 1668
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
1671
Mette Jensdatter Mule
1627-
Mette Jensdatter Mule
F:
19 feb. 1627
Cathrine Henriksdatter
1651-1652
Cathrine Henriksdatter
F:
fmtl. 1651
Skamby
D:
1652
Skamby
Anna Cathrine Henriksdatter
1652-
Anna Cathrine Henriksdatter
F:
1652
Skamby
Barbara Margrethe Steenberg
1742-1742
Barbara Margrethe Steenberg
F:
9 mar. 1742
Blære
D:
1742
Dødfødt søn
1743-1743
Dødfødt søn
F:
8 jul. 1743
Blære
D:
8 jul. 1743
Blære
Barbara Margrethe Steenberg
1743-1743 (FMTL.)
Barbara Margrethe Steenberg
F:
8 jul. 1743
Blære
D:
1743 (FMTL.)
Blære (fmtl.)
Hans Allerup Steenberg
1745-1820
Hans Allerup Steenberg
F:
16 mar. 1745
Gauerslund s.
D:
4 feb. 1820
Skanderborg
Anna Margrethe Schousboe
1756-1788
Anna Margrethe Schousboe
F:
17 jul. 1756
G:
16 jul. 1773
Gauerslund
D:
11 maj 1788
Gauerslund
Oliva Bang
1759-1841
Oliva Bang
F:
28 nov. 1759
Kattrup s. (Borup)
G:
20 nov. 1788
Pjedsted k.
D:
27 okt. 1841
Ovsted s. (Ejer)
Anne Kirstine Steenberg
1746-1755
Anne Kirstine Steenberg
F:
1 aug. 1746
Gauerslund
D:
31 jan. 1755
Gauerslund
Ove Thiesen Steenberg
1748-1751
Ove Thiesen Steenberg
F:
22 jun. 1748
Gauerslund
D:
1751
Niels Sommer Thiesen Steenberg
1749-1754
Niels Sommer Thiesen Steenberg
F:
15 okt. 1749
Gauerslund
D:
19 jun. 1754
Gauerslund
Barbara Margrete Steenberg
1750-1808
Barbara Margrete Steenberg
F:
25 dec. 1750
Gauerslund
D:
3 jan. 1808
Jørgen Henrik Munch
ca. 1742-1785
Jørgen Henrik Munch
F:
ca. 1742
G:
19 okt. 1771
Dalby
D:
6 jun. 1785
Dalby ?
Jacob Johan Peter Reichstein
1758-1829
Jacob Johan Peter Reichstein
F:
1758
G:
27 okt. 1785
Dalby ?
D:
1829
Ermegaard Steenberg
1751-1831
Ermegaard Steenberg
F:
20 dec. 1751
Gauerslund
D:
13 jan. 1831
Sakskøbing
Jacob Thune
1735-1792
Jacob Thune
F:
1735
Køng
G:
9 jun. 1772
D:
6 dec. 1792
Sørup s.
Ove Thiesen Steenberg
1754-1756
Ove Thiesen Steenberg
F:
24 apr. 1754
Gauerslund
D:
7 jun. 1756
Gauerslund
Anne Kirstine Steenberg
1755-1756
Anne Kirstine Steenberg
F:
jun. 1755
Gauerslund
D:
jan. 1756
Gauerslund
Ove Mathiesen Steenberg
1756-1800
Ove Mathiesen Steenberg
F:
17 jun. 1756
Gauerslund
D:
25 sep. 1800
Knebel
Maren Bjørn Fog
1764-1825
Maren Bjørn Fog
F:
13 aug. 1764
Dalby
G:
9 okt. 1789
Dalby
D:
18 dec. 1825
Ullits
Anne Kirstine Sommer Steenberg
1758-1818
Anne Kirstine Sommer Steenberg
F:
12 jun. 1758
Gauerslund
D:
25 jun. 1818
Bredstrup s. (Torp)
Henrich Henrichsen Bützow
1724-1798
Henrich Henrichsen Bützow
F:
8 apr. 1724
Øls
G:
CA 1784
D:
23 aug. 1798
Niels Sommer Steenberg
1759-1760
Niels Sommer Steenberg
F:
28 dec. 1759
Gauerslund
D:
4 jun. 1760
Gauerslund
Barbara Helena Hansdatter Allerup
1722-1760
Barbara Helena Hansdatter Allerup
F:
16 mar. 1722
Ringkøbing
D:
7 jul. 1760
Gauerslund
Thiis Martin Ovesen Steenberg
1710-1760
Thiis Martin Ovesen Steenberg
F:
28 dec. 1710
Hedensted
G:
8 jun. 1741
Ringkøbing
D:
3 aug. 1760
Gauerslund s.
Florentine Margrethe Allerup
1751-1829
Florentine Margrethe Allerup
F:
1751
København (Holmens)
D:
24 apr. 1829
Birkerød
Emanuel Reenberg
1734-1801
Emanuel Reenberg
F:
1734
Finderup ?
G:
4 aug. 1778
Kirke-Helsinge
D:
31 dec. 1801
Johanne Christiane Allerup
1756-SOM SPX
Johanne Christiane Allerup
F:
1756
D:
SOM SPX
Johanne Christiane Allerup
1758-1776
Johanne Christiane Allerup
F:
1758
D:
1776
Frederik Albertin Allerup
1760-1799
Frederik Albertin Allerup
F:
1760
D:
20 mar. 1799
Reerslev ("Jomfruens Minde")
Lars Albertin Allerup
1723-1797
Lars Albertin Allerup
F:
29 okt. 1723
Ringkjøbing
D:
19 maj 1797
Helsinge
Catharina Rosendahl
1728-1764
Catharina Rosendahl
F:
1728
Helsingør (Skt. Olai)
D:
mar. 1764
Barbara Cathrine Margrethe Allerup
1767-
Barbara Cathrine Margrethe Allerup
F:
1767
Johannes Thomsen Prom
ca. 1769-
Johannes Thomsen Prom
F:
ca. 1769
G:
25 okt. 1799
København (Nicolai k.)
Johan Gottlieb Meyer Allerup
1773-1806
Johan Gottlieb Meyer Allerup
F:
1773
D:
16 jan. 1806
København
Karen Marie Krollerup
ca. 1776-
Karen Marie Krollerup
F:
ca. 1776
G:
28 aug. 1799
København (Helligånds k.)
Hans Laurentius Allerup
1769-
Hans Laurentius Allerup
F:
25 sep. 1769
Kirke-Helsinge
Cicilia Elisabeth Mossin
1770-
Cicilia Elisabeth Mossin
F:
1770
København
G:
15 mar. 1799
København (Frue k.)
Lauritz Thura Allerup
1775-1782
Lauritz Thura Allerup
F:
1775
D:
1782
Anne Kirstine Allerup
1777-1835
Anne Kirstine Allerup
F:
1777
D:
22 mar. 1835
København
Bertel Sørensen Pagh
ca. 1752-1823
Bertel Sørensen Pagh
F:
ca. 1752
Jylland
G:
28 sep. 1798
København (i huset)
D:
16 maj 1823
København
Karen Møller
-1804
Karen Møller
G:
18 okt. 1764
Gjørlev
D:
jul. 1804
Kristen Henrik Allerup
1726-1727
Kristen Henrik Allerup
F:
23 sep. 1726
Ringkøbing
D:
20 jul. 1727
Ringkøbing
Maren Kristine Allerup
1727-1743
Maren Kristine Allerup
F:
19 sep. 1727
Ringkøbing
D:
23 nov. 1743
Ringkøbing
Barbara Catharina Margrethe Allerup
ca. 1766-ca. 1808
Barbara Catharina Margrethe Allerup
F:
ca. 1766
Nykøbing F. ?
D:
ca. 1808
Frederiks
Anders Dehn
1778-1849
Anders Dehn
F:
1778
G:
17 mar. 1804
Nykøbing F.
D:
28 dec. 1849
Ulvedal
Lauritz Thura Allerup
1731-1797
Lauritz Thura Allerup
F:
23 sep. 1731
Ringkøbing
D:
3 mar. 1797
Nykøbing F.
Inger Catharina Boletha Barchmann
-før 1767
Inger Catharina Boletha Barchmann
D:
før 1767
Friderica Charlotte Allerup
ca. 1773-1800
Friderica Charlotte Allerup
F:
ca. 1773
D:
1800
Catharina Hedewig Allerup
ca. 1771-1794
Catharina Hedewig Allerup
F:
ca. 1771
D:
28 jun. 1794
Nykøbing F.
Anna Margretha Allerup
1774-1775
Anna Margretha Allerup
F:
1774
D:
17 feb. 1775
Nykøbing F.
Anna Frederikke Dahlstrøm
ca. 1747-1795
Anna Frederikke Dahlstrøm
F:
ca. 1747
Nygaard på Falster
G:
8 maj 1767
Nr. Vedby
D:
28 mar. 1795
Nykøbing F.
Barbara Margrethe Lauritsdatter Thura
1698-1738
Barbara Margrethe Lauritsdatter Thura
F:
1698
København
D:
1 aug. 1738
Ringkøbing
Hans Lauridsen Allerup
ca. 1670-1744
Hans Lauridsen Allerup
F:
ca. 1670
Trondhjem
G:
10 sep. 1721
Ribe
D:
7 okt. 1744
Ringkøbing
Jørgen Thura
1763-1804
Jørgen Thura
F:
1763
D:
2 aug. 1804
Stege
Kirstine von Erpecom
Albert Thura
1764-1764
Albert Thura
F:
1764
D:
1764
Cathrine Jacobe Thura
1765-1847
Cathrine Jacobe Thura
F:
1765
D:
1 nov. 1847
Reerslev
Andreas Winding Thrap
1753-1792
Andreas Winding Thrap
F:
14 apr. 1753
Hvidbjerg
G:
23 sep. 1785
Hvidbjerg
D:
24 jun. 1792
Hvidbjerg
Carl Georg Betzmann
Carl Georg Betzmann
G:
30 mar. 1800
Skt. Hans Hospitals k.
Albert Thura
1766-1801
Albert Thura
F:
15 apr. 1766
D:
1801
Eleonora Elisabeth Giese
Eleonora Elisabeth Giese
G:
20 okt. 1791
København (Trinitatis k.)
Magdalene Cathrine Thura
1767-1850
Magdalene Cathrine Thura
F:
1767
Hvidbjerg
D:
5 mar. 1850
Kerteminde
Gumme Brandt Larsen
1768-1822
Gumme Brandt Larsen
F:
1 jul. 1768
G:
19 maj 1803
Viby
D:
21 dec. 1822
Søn
Lauritz Albertsen Thura
1727-1781
Lauritz Albertsen Thura
F:
1 jul. 1727
Lejrskov
D:
20 maj 1781
Hvidbjerg
Karen Fogh Jørgensdatter Clementin
1742-1767
Karen Fogh Jørgensdatter Clementin
F:
21 jul. 1742
Kjettrup
D:
28 apr. 1767
Hvidbjerg
Karen Clementine Thura
1770-1793
Karen Clementine Thura
F:
1770
Hvidbjerg
D:
1793
Jens Torst
Jens Torst
G:
16 sep. 1791
København (Frue k.)
Maren Ørsnis Thura
1771-1772
Maren Ørsnis Thura
F:
6 apr. 1771
D:
12 feb. 1772
Frederikke Thura
1771-SOM LILLE
Frederikke Thura
F:
7 apr. 1771
D:
SOM LILLE
Charlotte Cathrine Pedersdatter Brøchner
1744-1771
Charlotte Cathrine Pedersdatter Brøchner
F:
10 aug. 1744
Karby
G:
14 mar. 1769
Hvidbjerg
D:
14 apr. 1771
Hvidbjerg
Dorothea Maria Olesdatter Westergaard
-1787
Dorothea Maria Olesdatter Westergaard
G:
11 dec. 1772
D:
1787
Nykøbing M.
Albert Hansen Thura
1767-1795
Albert Hansen Thura
F:
25 sep. 1767
D:
17 jun. 1795
Rørup s. (Aalsbo)
Gertrud Pedersdatter
1762-
Gertrud Pedersdatter
F:
1762
Nyborg landsogn
G:
ca. 1792
Hans Albertsen Thura
1728-1776
Hans Albertsen Thura
F:
1 sep. 1728
Lejrskov
D:
29 jan. 1776
Helligsø
Anna Dorothea Olufsdatter Ascanius
-1782
Anna Dorothea Olufsdatter Ascanius
G:
1766
D:
1782
Albert de Thurah
1761-1801
Albert de Thurah
F:
1 mar. 1761
København
D:
2 apr. 1801
København
Margarethe Catharine Behr
1768-1828
Margarethe Catharine Behr
F:
26 sep. 1768
G:
15 mar. 1793
D:
30 nov. 1828
København
Christence Marie de Thurah
1763-1766
Christence Marie de Thurah
F:
1 nov. 1763
København
D:
18 sep. 1766
Herman de Thurah
1768-1832
Herman de Thurah
F:
20 feb. 1768
København
D:
20 aug. 1832
Margrete Kruse
1760-1822
Margrete Kruse
F:
25 apr. 1760
Roskilde
G:
apr. 1796
D:
27 aug. 1822
Bolette Catrine Møller
1793-1839
Bolette Catrine Møller
F:
1793
G:
2 aug. 1832
D:
12 mar. 1839
København
Lauritz de Thurah
1770-1827
Lauritz de Thurah
F:
8 sep. 1770
København
D:
31 maj 1827
København
Christian Henrik de Thurah
1729-1812
Christian Henrik de Thurah
F:
22 okt. 1729
Lejrskov
D:
18 sep. 1812
Helene de Weinigell
1737-1815
Helene de Weinigell
F:
4 mar. 1737
G:
19 maj 1760
D:
11 feb. 1815
Wilhelm Thura
1730-1730
Wilhelm Thura
F:
14 nov. 1730
Lejrskov
D:
1730
Lejrskov
Helene Cathrine Thura
1732-1732
Helene Cathrine Thura
F:
21 apr. 1732
Lejrskov
D:
23 apr. 1732
Lejrskov
Albert Lauritsen Thura
1700-1740
Albert Lauritsen Thura
F:
6 okt. 1700
København
D:
10 mar. 1740
Jacobe Marie Hansdatter
-1732
Jacobe Marie Hansdatter
G:
10 sep. 1726
Kolding
D:
29 nov. 1732
Marie Elisabeth Thura
1735-1805
Marie Elisabeth Thura
F:
22 mar. 1735
Lejrskov
D:
22 jul. 1805
København
Helene Cathrine Thura
1736-1803
Helene Cathrine Thura
F:
25 maj 1736
Lejrskov
D:
23 jul. 1803
Christiansfeld
Jacobe Marie Thura
1737-1798
Jacobe Marie Thura
F:
5 okt. 1737
Lejrskov
D:
10 jul. 1798
Christiansfeld
Johan Albert Vieth
1766-ca. 1781
Johan Albert Vieth
F:
1766
D:
ca. 1781
Søn
-1775
Søn
D:
senest 1775
Datter
-1775
Datter
D:
senest 1775
Datter
-1775
Datter
D:
senest 1775
Datter
-1775
Datter
D:
senest 1775
Barbara Margrethe Thura
1739-1815
Barbara Margrethe Thura
F:
26 sep. 1739
Lejrskov
D:
19 feb. 1815
Christiansfeld
Peter Johan Vieth
ca. 1729-1775
Peter Johan Vieth
F:
ca. 1729
Lejrskov
G:
6 jul. 1763
D:
23 feb. 1775
Christiansfeld
Cathrine Margrethe Anchersen
1714-1785
Cathrine Margrethe Anchersen
F:
1714
København
G:
18 jun. 1734
D:
1785
Diderik Lauritsen de Thurah
1704-1788
Diderik Lauritsen de Thurah
F:
1 maj 1704
København
D:
1788
Johanne Marie Syling (Sølling)
-1741
Johanne Marie Syling (Sølling)
G:
10 dec. 1736
København (Skt. Petri k.)
D:
dec. 1741
Indeborg Johanne Brønsdorph
1710-1745
Indeborg Johanne Brønsdorph
F:
1710
Skibsted
G:
okt. 1742
D:
jun. 1745
Friderica Christiane Scavenius
ca. 1717-1796
Friderica Christiane Scavenius
F:
ca. 1717
D:
26 sep. 1796
København (Skt. Petri)
Christiane Sophie Magdalene de Thurah
1741-ung
Christiane Sophie Magdalene de Thurah
F:
1741
D:
ung
Poul Rosenørn de Thurah
1743-1746
Poul Rosenørn de Thurah
F:
1743
D:
1746
Laurids de Thurah
1744-1746
Laurids de Thurah
F:
1744
D:
1746
Anna Sophie Frederikke Kruse
1764-1792
Anna Sophie Frederikke Kruse
F:
5 jan. 1764
D:
12 sep. 1792
Laurids Kruse
1778-1840
Laurids Kruse
F:
16 sep. 1778
D:
19 feb. 1840
Paris
Stephan Diderik Kruse
1765-1813
Stephan Diderik Kruse
F:
10 dec. 1765
D:
27 dec. 1813
Glückstadt
Bodil Kirstine Schaltz
1764-1828
Bodil Kirstine Schaltz
F:
1764
D:
8 maj 1828
Mette Benzon de Thurah
1745-1807
Mette Benzon de Thurah
F:
5 jun. 1745
D:
6 jan. 1807
Poul Caspersen Kruse
1731-1809
Poul Caspersen Kruse
F:
mar. 1731
G:
23 sep. 1762
D:
4 nov. 1809
Laurids Vilhelm de Thurah
1747-ung
Laurids Vilhelm de Thurah
F:
1747
D:
ung
Laurids Lauritsen de Thurah
1706-1759
Laurids Lauritsen de Thurah
F:
4 mar. 1706
Aarhus
D:
6 sep. 1759
København
Anna Rosenørn
1714-1748
Anna Rosenørn
F:
17 jul. 1714
Aarhus
G:
19 okt. 1740
D:
23 jan. 1748
København
Christiane Marie Kjærskjold
1714-1760
Christiane Marie Kjærskjold
F:
28 jul. 1714
G:
16 jan. 1750
D:
25 mar. 1760
Christiane Lauritsdatter Thura
1711-1775
Christiane Lauritsdatter Thura
F:
14 maj 1711
Aarhus
D:
1775
Støvringgård Kloster
Dorthea Lauritsdatter Thura
-ung
Dorthea Lauritsdatter Thura
D:
ung
Helene Cathrine Albertsdatter de Witt
1673-1760
Helene Cathrine Albertsdatter de Witt
F:
1673
D:
1760
København (Trinitatis s.)
Laurits Lauritsen Thura
1657-1731
Laurits Lauritsen Thura
F:
20 aug. 1657
Nakskov
G:
22 sep. 1697
København (Trinitatis s. (i huset))
D:
1 apr. 1731
Ribe
Jacob Albert Christensen Ørsted
1748-1787
Jacob Albert Christensen Ørsted
F:
25 jul. 1748
D:
16 aug. 1787
Ester Marie Thygesen
ca. 1755-1803
Ester Marie Thygesen
F:
ca. 1755
G:
12 sep. 1781
Nyborg
D:
1803
Hans Christian Ørsted
1777-1851
Hans Christian Ørsted
F:
14 aug. 1777
Rudkøbing
D:
9 mar. 1851
København (Frue s.)
Inger Birgitte Ballum
1789-1875
Inger Birgitte Ballum
F:
28 mar. 1789
Keldby
D:
3 nov. 1875
København (Frue k.)
Anders Sandøe Ørsted
1778-1860
Anders Sandøe Ørsted
F:
21 dec. 1778
Rudkøbing
D:
1 maj 1860
København
Sophie Wilhelmine Bertha Øhlenschlæger
1782-1818
Sophie Wilhelmine Bertha Øhlenschlæger
F:
16 jul. 1782
Frederiksberg (Frederiksberg slot)
D:
9 feb. 1818
København (Frederiksberg)
Mathilde Elisabeth Rogert
1782-1824
Mathilde Elisabeth Rogert
F:
25 apr. 1782
Viborg
G:
27 mar. 1819
København (Frue kirke)
D:
26 jun. 1824
Frederiksberg
Jacob Albert Ørsted
1780-1828
Jacob Albert Ørsted
F:
1780
D:
1828
Petronelle Cathrine Bang
Søren Christian Ørsted
1750-1822
Søren Christian Ørsted
F:
1750
D:
1822
Karen Hermansen
1745-1793
Karen Hermansen
F:
1745
D:
1793
Anna Dorothea Ørsted
1799-
Anna Dorothea Ørsted
F:
1799
Frederik Ludv. Müller
Anna Dorothea Borring
ca. 1767-1827
Anna Dorothea Borring
F:
ca. 1767
D:
1827
Barbara Albertine Fochsdatter de Witt
1717-
Barbara Albertine Fochsdatter de Witt
F:
1717
Christian Sørensen Ørsted
1695-1761
Christian Sørensen Ørsted
F:
2 maj 1695
Ærøskøbing
G:
1 aug. 1743
D:
8 maj 1761
Foch Christian Nielsen Witt
1754-1785
Foch Christian Nielsen Witt
F:
20 jul. 1754
D:
21 jun. 1785
Maria Margrethe Discher
1752-1802
Maria Margrethe Discher
F:
1752
G:
26 aug. 1781
D:
1802
København
Niels Randulph Fochsen de Witt
1720-1788
Niels Randulph Fochsen de Witt
F:
5 jul. 1720
D:
19 jul. 1788
Anna Maria Jensdatter Bering
1719-1781
Anna Maria Jensdatter Bering
F:
1719
D:
1781
Foch Albertsen de Witt
1677-1729
Foch Albertsen de Witt
F:
21 jun. 1677
Sværdborg
D:
3 nov. 1729
Anna Cathrine Benedicte Nielsdatter Randulph
1689-1759
Anna Cathrine Benedicte Nielsdatter Randulph
F:
1689
G:
4 jun. 1716
D:
1759
Henrik Wilhelm de Witt
-1712
Henrik Wilhelm de Witt
D:
1712
Brabrant
Georg de Bertouch
1745-1746
Georg de Bertouch
F:
16 dec. 1745
D:
25 feb. 1746
Ernst Albrecht von Bertouch
1745-1815
Ernst Albrecht von Bertouch
F:
16 dec. 1745
D:
17 dec. 1815
Marie Magdalene le Sage de Fontenay
1768-1827
Marie Magdalene le Sage de Fontenay
F:
10 aug. 1768
København
G:
28 jan. 1783
D:
31 aug. 1827
Slesvig
Frederik Ferdinand von Bertouch
1749-1786
Frederik Ferdinand von Bertouch
F:
3 jun. 1749
København
D:
31 aug. 1786
Margrethe Lütken
1766-1794
Margrethe Lütken
F:
28 okt. 1766
G:
28 jul. 1785
D:
30 aug. 1794
Ribe
Frederik Julian Christian von Bertouch
1764-1831
Frederik Julian Christian von Bertouch
F:
23 apr. 1764
København
D:
9 sep. 1831
Fuglse s. (Søholt)
Margrethe Lütken
1766-1794
Margrethe Lütken
F:
28 okt. 1766
G:
8 okt. 1791
D:
30 aug. 1794
Ribe
Poul Godske Bertouch-Lehn
1796-1831
Poul Godske Bertouch-Lehn
F:
6 okt. 1796
D:
16 okt. 1831
Olstrup s. (Lungholm)
Louise Juliane von Wallmoden
1775-1831
Louise Juliane von Wallmoden
F:
15 jun. 1775
G:
1803
D:
7 sep. 1831
Elisabeth Catharina Lehn
1772-1802
Elisabeth Catharina Lehn
F:
30 nov. 1772
Egense s. (Hvidkilde)
G:
2 jan. 1796
Egense s. (Hvidkilde)
D:
21 okt. 1802
Ulrikke Catharina Frederikke de Witt
1721-1775
Ulrikke Catharina Frederikke de Witt
F:
24 feb. 1721
D:
21 maj 1775
Carl Rudolph de Bertouch
1709-1765
Carl Rudolph de Bertouch
F:
12 sep. 1709
G:
3 feb. 1745
D:
10 maj 1765
Catharina Ernestina von Benzon
1743-1743
Catharina Ernestina von Benzon
F:
5 sep. 1743
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
19 sep. 1743
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johanna Albertine von Benzon
1744-1745
Johanna Albertine von Benzon
F:
13 dec. 1744
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
17 mar. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Elsebet von Benzon
1745-1745
Elsebet von Benzon
F:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Catharina Ernestina von Benzon
1745-1745
Catharina Ernestina von Benzon
F:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johan Albert von Benzon
1746-1746
Johan Albert von Benzon
F:
23 dec. 1746
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
30 dec. 1746
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Catharina Ernestina von Benzon
1746-1747
Catharina Ernestina von Benzon
F:
23 dec. 1746
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
4 jan. 1747
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Hans von Benzon
1749-1817
Hans von Benzon
F:
10 jan. 1749
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
5 dec. 1817
København (Frederiks Hospital)
Ida Louise Holck
1746-1772
Ida Louise Holck
F:
27 jun. 1746
G:
24 nov. 1769
Ajstrup k.
D:
3 apr. 1772
Ulsted s. (Gettrup)
Ida Louise Holck von Benzon
1774-
Ida Louise Holck von Benzon
F:
1774
NN von Benzon
1777-1777
NN von Benzon
F:
1777
D:
1777
Johannes von Benzon
1779-
Johannes von Benzon
F:
1779
Johanne Frederica Sophie Charlotte von Benzon
1784-1852
Johanne Frederica Sophie Charlotte von Benzon
F:
3 sep. 1784
Skanderborg
D:
4 apr. 1852
København
Caspar Johannes von Benzon
1786-1868
Caspar Johannes von Benzon
F:
23 dec. 1786
Hylke s. (Jordbjerggård)
D:
4 maj 1868
Jægersborg
Georgine Dorothea Albertine von Benzon
1788-1844
Georgine Dorothea Albertine von Benzon
F:
11 feb. 1788
Hylke s. (Jordbjerggård)
D:
27 maj 1844
København (Frederiks Hospital)
Frederik Hendrik Christian Benzon-Buchwald
1789-1834
Frederik Hendrik Christian Benzon-Buchwald
F:
3 jun. 1789
Skanderborg
D:
1 sep. 1834
København
Johanne Augusta Sophie von Benzon
1791-1791
Johanne Augusta Sophie von Benzon
F:
12 maj 1791
Visborg
D:
sep. 1791
Antoinette Charlotte Christiane von Arenstorff
1756-1813
Antoinette Charlotte Christiane von Arenstorff
F:
9 okt. 1756
G:
29 okt. 1773
Udbyneder s. (Overgård)
D:
10 jan. 1813
Hans von Benzon
1795-1850
Hans von Benzon
F:
6 maj 1795
Nakskov
D:
12 aug. 1850
København
Marcus Gerhard Rosecrone von Benzon
1796-1798
Marcus Gerhard Rosecrone von Benzon
F:
10 okt. 1796
Nakskov
D:
1798
Nakskov
Gerhard Marianus Rosencrone von Benzon
1797-1865
Gerhard Marianus Rosencrone von Benzon
F:
27 dec. 1797
Nakskov
D:
24 sep. 1865
Frederiksberg
Cathrine Antoinette Ferdinandine von Benzon
1799-1861
Cathrine Antoinette Ferdinandine von Benzon
F:
26 nov. 1799
Ørsted
D:
4 jan. 1861
Randers
Peter Severin Fønss von Benzon
1801-1882
Peter Severin Fønss von Benzon
F:
5 mar. 1801
Ørsted
D:
14 maj 1882
København
Anne Margrethe Bech
1763-1814
Anne Margrethe Bech
F:
19 maj 1763
Flensborg
G:
20 dec. 1793
Nakskov
D:
10 nov. 1814
Sæby
Joachim Hans Karl Peter von Benzon
1816-1885
Joachim Hans Karl Peter von Benzon
F:
7 maj 1816
København
D:
15 maj 1885
Jochumine Nicoline Dorothea Tronier
1788-1841
Jochumine Nicoline Dorothea Tronier
F:
20 feb. 1788
G:
21 sep. 1815
Frederiksberg
D:
17 mar. 1841
København (Christianshavn)
Ida Johanne Frederikke von Arenstorff
1774-1798
Ida Johanne Frederikke von Arenstorff
F:
10 apr. 1774
Udbyneder s. (Overgård)
D:
6 sep. 1798
Kiel (Christianspris, Frederiksort)
Christiane Charlotte von Arenstorff
1775-1826
Christiane Charlotte von Arenstorff
F:
15 jun. 1775
Udbyneder s. (Overgård)
D:
15 mar. 1826
Viborg
Frederikke Sophie von Arenstorff
1777-1812
Frederikke Sophie von Arenstorff
F:
20 aug. 1777
D:
11 nov. 1812
Frederik von Arenstorff
1777-1844
Frederik von Arenstorff
F:
20 aug. 1777
D:
19 mar. 1844
Albertine Cathrine von Benzon
1751-1828
Albertine Cathrine von Benzon
F:
26 feb. 1751
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
20 mar. 1828
Udbyneder s. (Overgård)
Frederik Christian von Arenstorff
1750-1793
Frederik Christian von Arenstorff
F:
18 jun. 1750
Udbyneder s. (Overgård)
G:
4 jun. 1773
D:
24 jun. 1793
Udbyneder s. (Overgård)
Adam Gottlob von Benzon
1752-1753
Adam Gottlob von Benzon
F:
6 aug. 1752
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
16 mar. 1753
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Anna Beate Frederikke Adeler
1776-1838
Anna Beate Frederikke Adeler
F:
9 maj 1776
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
22 feb. 1838
Paris, Frankrig
Johannes Emil Adeler
1777-1842
Johannes Emil Adeler
F:
11 apr. 1777
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
7 maj 1842
Sorø
Sophie Frederikke Adeler
1778-1778
Sophie Frederikke Adeler
F:
8 jun. 1778
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
11 jun. 1778
Galtrup s. (Ullerup Gods)
Karen Christiane Holgine Adeler
1780-1849
Karen Christiane Holgine Adeler
F:
1780
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
aug. 1849
Avignon, Frankrig
Cort Sivertsen Adeler
1783-1794
Cort Sivertsen Adeler
F:
18 dec. 1783
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
13 nov. 1794
København
Caspar Hermann Adeler
1787-1855
Caspar Hermann Adeler
F:
10 okt. 1787
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
8 jul. 1855
Beautiran, Castries, Frankrig
Friderica Ferdinandine von Benzon
1754-1828
Friderica Ferdinandine von Benzon
F:
14 maj 1754
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
30 aug. 1828
Marseille, Frankrig
Theodor Adler
1747-1826
Theodor Adler
F:
15 mar. 1747
Gundetved (Selchausdal)
G:
26 maj 1775
Nr. Tranders k.
D:
28 sep. 1826
Gromelle, Frankrig
Fridericha Sophia de Witt
1722-1784
Fridericha Sophia de Witt
F:
7 nov. 1722
Helsingør
D:
24 dec. 1784
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johannes Benzon
1712-1784
Johannes Benzon
F:
7 mar. 1712
København
D:
7 jun. 1784
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Caspare Hermine de Witt
1723-1804
Caspare Hermine de Witt
F:
12 dec. 1723
Kristianssand (Norge)
D:
9 jan. 1804
Aalborg
Christian Braëm
1683-1752
Christian Braëm
F:
6 apr. 1683
Nordrupøster s. (Giesegård)
G:
19 aug. 1752
Viborg (Domkirken)
D:
19 aug. 1752
Viborg
Johan Albrecht de Witt
1683-1754
Johan Albrecht de Witt
F:
23 dec. 1683
Sværdborg
D:
6 aug. 1754
Viborg
Cathrine Ernestine von Hausmann
1692-1760
Cathrine Ernestine von Hausmann
F:
12 feb. 1692
G:
1719
D:
30 maj 1760
Christen Vilhelm Lemvigh
-før 1800
Christen Vilhelm Lemvigh
D:
før 1800
Elisabeth Mule Lemvigh
-eft. 1798
Elisabeth Mule Lemvigh
D:
eft. 1798
C.C. Schumacher
-før 1800
C.C. Schumacher
D:
før 1800
Johanne Cathrine Ernestine Lemvigh
-eft. 1798
Johanne Cathrine Ernestine Lemvigh
D:
eft. 1798
Jochum Levin von Mähren
-før 1800
Jochum Levin von Mähren
D:
før 1800
Julian Vilhelmine Albertine Spreckelsen
-eft. 1798
Julian Vilhelmine Albertine Spreckelsen
D:
eft. 1798
Søren Louns
Inger Helene Lemvigh
-før 1800
Inger Helene Lemvigh
D:
før 1800
NN Spreckelsen
Albert (Albret) Christensen Lemvigh
1708-1771
Albert (Albret) Christensen Lemvigh
F:
6 jan. 1708
København
D:
11 jul. 1771
Elisabeth Fugl
1710-1799
Elisabeth Fugl
F:
1710
Assens
G:
17 sep. 1738
Ørsted
D:
1 apr. 1799
København
Søren Christensen Lemvigh
1709-1760
Søren Christensen Lemvigh
F:
20 apr. 1709
København
D:
26 aug. 1760
Elisabeth Mule de Witt
1686-1758
Elisabeth Mule de Witt
F:
1686
København (Trinitatis s.)
D:
12 jun. 1758
Christen Sørensen Lemvigh
1672-1724
Christen Sørensen Lemvigh
F:
14 jul. 1672
G:
1 mar. 1707
D:
15 okt. 1724
Vilhelm Lemvigh
1690-1768
Vilhelm Lemvigh
F:
8 jun. 1690
G:
2 jul. 1731
D:
21 jun. 1768
København
Barbara Henriksdatter Mule
1654-1723
Barbara Henriksdatter Mule
F:
20 nov. 1654
Skamby s. (præstegården)
D:
1723
Albert Fochsen de Witt
1640-1715
Albert Fochsen de Witt
F:
29 jan. 1640
Horsens
G:
6 jul. 1674
D:
29 mar. 1715
Anna Jensdatter Mule
1628-1654
Anna Jensdatter Mule
F:
4 mar. 1628
Odense
D:
1 dec. 1654
Skamby
Henrik Hansen
1622-1658
Henrik Hansen
F:
10 apr. 1622
Odense
G:
19 maj 1650
D:
20 okt. 1658
Skamby (fmtl.)
Willum Jensen Mule
1629-1710
Willum Jensen Mule
F:
28 feb. 1629
D:
10 jul. 1710
Anne Mortensdatter Tune
Anne Mortensdatter Tune
G:
1670
Hans Wilhelm Kaalund
1666-1735
Hans Wilhelm Kaalund
F:
1665/66
D:
27 jan. 1735
Kirstine Meyer
1675-1735
Kirstine Meyer
F:
13 jun. 1675
G:
22 jul. 1716
København (Holmens k.)
D:
1735
Anne Cathrine Jensdatter Kaalund
1668-1668
Anne Cathrine Jensdatter Kaalund
F:
1668
Herfølge
D:
1668
Herfølge
Else Marie Kaalund
1733-1780
Else Marie Kaalund
F:
1733
D:
1780
Rasmus Olsen
ca. 1724-eft. 1803
Rasmus Olsen
F:
ca. 1724
G:
8 dec. 1758
Stokkemarke
D:
eft. 1803
Abigael Marie Kaalund
1735-1737
Abigael Marie Kaalund
F:
1735
D:
1737
Jens Bartolomæus Kaalund
1736-1737
Jens Bartolomæus Kaalund
F:
1736
D:
1737
Sophie Amalie Kaalund
1739-eft. 1760
Sophie Amalie Kaalund
F:
1739
D:
eft. 1760
Mathias Kaalund
1742-1743
Mathias Kaalund
F:
dec. 1742
Toreby
D:
1743
Jens Mathias Kaalund
1746-1752
Jens Mathias Kaalund
F:
1746
D:
1752
Hans Peter Kaalund
1749-
Hans Peter Kaalund
F:
1749
Vilhelm Kaalund
ca. 1692-1760
Vilhelm Kaalund
F:
ca. 1692
D:
1760
Elisabeth Christine Kolding (Collin)
1709-1751
Elisabeth Christine Kolding (Collin)
F:
1709
G:
9 okt. 1732
Nykøbing F. (Slottet)
D:
1751
Barbara Cathrine Hackenberg
-1760
Barbara Cathrine Hackenberg
F:
Toreby
G:
9 maj 1755
Toreby
D:
1760
Jens Jensen Kaalund
ca. 1664-1721
Jens Jensen Kaalund
F:
ca. 1664
D:
1721
Elisabeth Maria Eggers
Birgitte Jensdatter Mule
1630-1670
Birgitte Jensdatter Mule
F:
20 apr. 1630
D:
28 apr. 1670
Herfølge
Jens Sørensen Kaalund
1620-1669
Jens Sørensen Kaalund
F:
29 nov. 1620
Kalundborg
G:
28 maj 1662
Herfølge
D:
10 nov. 1669
Herfølge
Karen Keitum
-1716
Karen Keitum
D:
23 nov. 1716
Høje Tåstrup
Jens Jensen Laasbye
1669-1738
Jens Jensen Laasbye
F:
1669
Aarhus
D:
26 jan. 1738
Peder Keitum
-1717
Peder Keitum
D:
12 nov. 1717
Kirsten Jensdatter Mule
1631-
Kirsten Jensdatter Mule
F:
5 apr. 1631
Morten Pedersen Keitum
1624-1671
Morten Pedersen Keitum
F:
2 feb. 1624
København
D:
1 jan. 1671
Hans Jensen Mule
1632-1659
Hans Jensen Mule
F:
24 jul. 1632
D:
1659
København
Barbara Mule
1633-1667
Barbara Mule
F:
26 maj 1633
D:
tidligst 1667
Forældre
Willum Lucassen
-1617
Barbara Arntsdatter
-1643
Anna Willumsdatter Lucassen
ca. 1602-1652
Anna Willumsdatter Lucassen
F:
ca. 1602
D:
6 okt. 1652
Odense
Jens Mule
1564-1633
Jens Mule
F:
15 sep. 1564
Odense
G:
24 nov. 1624
Odense
D:
26 maj 1633
Odense
Jens Schultz
Christopher Schultz
-1646
Christopher Schultz
G:
23 sep. 1638
D:
1646