5. Hans Hansen blev født den 27 mar. 1835 i Arrild s. (Hønning); døde den 29 mar. 1912 i Aabenraa.
6. Henrik Jessen Hansen blev født den 18 apr. 1837 i Arrild s. (Hønning); døde den 6 maj 1916 i Agerskov s. (Bovlund).
7. Agatha Maria Hansen blev født den 26 okt. 1839 i Arrild s. (Hønning); døde den 1 feb. 1893 i Arrild.
8. Hans Jessen Hansen blev født den 13 apr. 1842 i Arrild s. (Hønning); døde den 3 mar. 1923 i Haderslev.
9. Peter Jessen Hansen blev født den 27 okt. 1844 i Arrild s. (Hønning); døde den 30 sep. 1850 i Arrild s. (Roost).
10. Mette Kirstine Hansen blev født den 24 maj 1848 i Arrild s. (Roost); døde den 21 jul. 1928 i Halk.
11. Peter Jessen Hansen blev født den 8 feb. 1852 i Arrild s. (Roost); døde den 3 dec. 1925 i Seest s. (Seestvej 78); blev begravet den 9 dec. 1925 i Seest.
3.
Kirsten Hansdatter (1.Hans1) blev født i 1798 i Arrild s. (Hønning); døde den 29 aug. 1854 i Brøns s. (Normsted); blev begravet den 2 sep. 1854 i Brøns.
12. Maren Andersen blev født den 4 dec. 1826 i Brøns s. (Normsted); døde den 19 sep. 1901 i Brøns.
13. Nis Hansen Andersen (Bastian) blev født den 23 jul. 1829 i Brøns s. (Normsted); døde den 15 nov. 1885 i Brøns s. (Normsted).
14. Anders Erichsen Andersen blev født den 27 apr. 1832 i Brøns s. (Normsted); døde den 4 okt. 1846 i Brøns s. (Normsted).
15. Hans Hansen Andersen blev født den 18 okt. 1834 i Brøns s. (Normsted); døde den 26 sep. 1917 i Besser s.; blev begravet den 29 sep. 1917 i Besser.
16. Karen Kirstine Andersen blev født den 2 nov. 1837 i Brøns s. (Normsted); døde den 2 sep. 1907 i Arrild s. (Rugbjerg).
17. Hans Jessen Andersen (Bastian) blev født den 15 jun. 1842 i Brøns s. (Normsted); døde den 22 apr. 1918 i Brøns s. (Virkelyst); blev begravet den 27 apr. 1918 i Brøns.
4.
Hans Jessen Hansen (1.Hans1) blev født den 31 mar. 1804 i Arrild s. (Hønning); døde den 10 maj 1831 i Arrild s. (Hønning).
Generation: 3
5.
Hans Hansen (2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 27 mar. 1835 i Arrild s. (Hønning); døde den 29 mar. 1912 i Aabenraa.
22. Margrethe Hansen blev født den 8 mar. 1869 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 16 maj 1962 i København; blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
23. Else Marie Hansen blev født den 7 mar. 1871 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 8 feb. 1947 i Agerskov s. (Bovlund).
24. Hans Lausten Hansen blev født den 3 maj 1874 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 12 maj 1952 i Aabenraa.
25. Nis Hansen Refslund blev født den 14 sep. 1878 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 6 jun. 1961 i Gram s. (Gram sygehus).
26. Marten Refslund Hansen blev født den 24 maj 1881 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 26 maj 1950 i Agerskov s. (Bovlund).
27. Holger Hansen blev født den 17 okt. 1882 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 9 okt. 1969 i Haderslev.
7.
Agatha Maria Hansen (2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 26 okt. 1839 i Arrild s. (Hønning); døde den 1 feb. 1893 i Arrild.
8.
Hans Jessen Hansen (2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 13 apr. 1842 i Arrild s. (Hønning); døde den 3 mar. 1923 i Haderslev.
34. Hans Thomsen blev født den 3 aug. 1875 i Arrild s. (Roost); døde den 17 feb. 1963 i Arrild s. (Roost).
35. Hans Lausten-Thomsen blev født den 6 jun. 1878 i Arrild s. (Roost); døde den 27 okt. 1958 i Aabenraa.
36. Hanna Thomsen blev født den 23 jun. 1881 i Arrild s. (Roost); døde den 18 mar. 1960 i Halk; blev begravet i Halk.
11.
Peter Jessen Hansen (2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 8 feb. 1852 i Arrild s. (Roost); døde den 3 dec. 1925 i Seest s. (Seestvej 78); blev begravet den 9 dec. 1925 i Seest.
61. Kirstine Bastian blev født den 18 okt. 1875 i Brøns s. (Normsted); døde den 5 sep. 1966.
62. Valdemar Bastian blev født den 23 jul. 1878 i Brøns s. (Normsted).
14.
Anders Erichsen Andersen (3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 27 apr. 1832 i Brøns s. (Normsted); døde den 4 okt. 1846 i Brøns s. (Normsted).
15.
Hans Hansen Andersen (3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 18 okt. 1834 i Brøns s. (Normsted); døde den 26 sep. 1917 i Besser s.; blev begravet den 29 sep. 1917 i Besser.
63. Margrethe Kirstine Andersen blev født den 9 jun. 1858 i Lyngby s. (Djursland); døde den 20 nov. 1930 i Besser s.; blev begravet den 25 nov. 1930 i Besser.
64. Laura Marthine Andersen blev født den 21 maj 1860 i Besser s.; døde i 1940 i Aarhus (Hasle).
65. Petra Janine Andersen blev født den 26 jul. 1862 i Besser s.; døde den 20 jan. 1929 i Koldby s..
66. Laurits Bastian Andersen blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 15 dec. 1864 i Besser s.; blev begravet den 18 dec. 1864 i Besser.
67. Otto Martin Boye Andersen blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 2 nov. 1864 i Besser s.; blev begravet den 6 nov. 1864 i Besser.
77. Laure Bergholt blev født den 8 maj 1872 i Arrild s. (Rugbjerg).
78. Andrea Bergholt blev født den 22 sep. 1875 i Arrild s. (Rugbjerg).
79. Nicolai Bergholt blev født den 27 feb. 1879 i Arrild s. (Rugbjerg).
17.
Hans Jessen Andersen (Bastian) (3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 15 jun. 1842 i Brøns s. (Normsted); døde den 22 apr. 1918 i Brøns s. (Virkelyst); blev begravet den 27 apr. 1918 i Brøns.
80. Kirstine Andersen blev født den 13 nov. 1870; døde den 2 maj 1874.
81. Ingeborg Andersen blev født den 31 mar. 1873 i Brøns s. (Virkelyst); døde den 29 sep. 1942 i Skærbæk.
82. Laurids Bastian Andersen blev født den 27 sep. 1875 i Brøns s. (Virkelyst); døde den 7 jan. 1944 i Brøns s. (Virkelyst).
83. Peter Obeling Andersen blev født den 15 nov. 1878 i Brøns s. (Astrup); døde den 26 aug. 1962.
Generation: 4
18.
Bothilde Hansen (5.Hans3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 17 aug. 1894 i Arrild s. (Roost); døde den 6 nov. 1927 i Aabenraa; blev begravet i Aabenraa Kirkegård.
Margrethe Hansen (6.Henrik3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 8 mar. 1869 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 16 maj 1962 i København; blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
93. Solvejg Dorthea Refslund blev født den 3 jul. 1909 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 3 dec. 2008 i Agerskov (Plejehjemmet); blev begravet den 9 dec. 2008 i Agerskov s. (Bovlund).
94. Else Marie Refslund blev født den 27 maj 1915 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 28 jan. 1989 i Tønder sygehus; blev begravet i Emmerlev.
95. Anna Dorthea Refslund blev født den 28 jun. 1919 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 7 mar. 2012 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 10 mar. 2012 i Løgumkloster.
96. Bunde Dan Refslund blev født den 9 jul. 1920 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 15 maj 2017 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 20 maj 2017 i Bovlund.
26.
Marten Refslund Hansen (6.Henrik3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 24 maj 1881 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 26 maj 1950 i Agerskov s. (Bovlund).
105. Anna Hansen blev født den 17 jun. 1922 i Haderslev; døde i 10 maj 1997 ? i ?.
28.
Margarethe Hansen (8.Hans3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 10 jun. 1867 i Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev); døde den 10 mar. 1919 i Kiel-Hassee?.
29.
Hanna Hansen (8.Hans3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 30 jun. 1870 i Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev); døde den 9 maj 1963 i Haderslev.
Hanna blev gift med Carl Andreas Kreutzer den 27 aug. 1897. Carl blev født den 2 feb. 1871 i Menselwitz, Sachsen; døde den 13 jul. 1921 i Haderslev. [Gruppeskema] [Familietavle]
Hans blev gift med Rigmor Jørgensen den 26 sep. 1958 i Aabenraa. Rigmor blev født den 15 jun. 1907 i Aarhus (Frue s.); døde i CA 1985 i Skive?. [Gruppeskema] [Familietavle]
36.
Hanna Thomsen (10.Mette3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 23 jun. 1881 i Arrild s. (Roost); døde den 18 mar. 1960 i Halk; blev begravet i Halk.
125. Maren Jacobsen blev født den 19 feb. 1901 i Aabenraa.
126. Agnete Jacobsen blev født den 19 jan. 1914 i Californien, USA; døde den 8 okt. 1999 i Santa Cruz, Californien, USA.
38.
Margrethe Hansen (11.Peter3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 30 nov. 1878 i Branderup s. (Rurup); døde den 29 maj 1967 i Agerskov s. (Gestrup); blev begravet den 2 jun. 1967.
129. Peter Hansen Lund blev født den 15 maj 1911 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 12 dec. 1995 i Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev); blev begravet den 15 dec. 1995 i Emmerlev.
130. Erik Lund blev født den 8 nov. 1912 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 27 aug. 1986.
131. Hans Thomsen Lund blev født den 25 jun. 1917 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 25 jun. 1917 i Agerskov s. (Gestrup).
132. Dødfødt søn blev født den 25 jun. 1917 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 25 jun. 1917 i Agerskov s. (Gestrup).
133. Dødfødt datter blev født den 25 jun. 1918 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 25 jun. 1918 i Agerskov s. (Gestrup).
39.
Hans Lausten Hansen (11.Peter3, 2.Hans2, 1.Hans1) blev født den 13 maj 1880 i Branderup s. (Rurup); døde den 17 jan. 1947 i Halk; blev begravet i Halk.
Margrethe Kirstine Andersen (15.Hans3, 3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 9 jun. 1858 i Lyngby s. (Djursland); døde den 20 nov. 1930 i Besser s.; blev begravet den 25 nov. 1930 i Besser.
Laura blev gift med Christian Hansen den 17 okt. 1888 i Besser. Christian blev født den 25 jun. 1861 i Tamdrup s.; døde den 2 feb. 1896 i Hasle; blev begravet den 8 feb. 1896 i Aarhus (Skt. Pauls s.). [Gruppeskema] [Familietavle]
Laurits Bastian Andersen (15.Hans3, 3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 15 dec. 1864 i Besser s.; blev begravet den 18 dec. 1864 i Besser.
67.
Otto Martin Boye Andersen (15.Hans3, 3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 14 sep. 1864 i Besser s.; døde den 2 nov. 1864 i Besser s.; blev begravet den 6 nov. 1864 i Besser.
Anna Cathrine Andersen (15.Hans3, 3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 13 maj 1868 i Besser s.; døde den 7 jul. 1902 i Besser s.; blev begravet den 10 jul. 1902 i Besser.
Anker Frederik Bay Andersen (15.Hans3, 3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 10 dec. 1875 i Besser s.; døde den 2 jan. 1876 i Besser s.; blev begravet den 5 jan. 1876 i Besser.
Laust Jensen Bergholt (16.Karen3, 3.Kirsten2, 1.Hans1) blev født den 13 sep. 1866 i Arrild s. (Rugbjerg); døde den 20 nov. 1867 i Arrild s. (Rugbjerg).