Karen Lasdatter blev født cirka 1634; døde i 1720 i Brøns s. (Havervad); blev begravet den 17 mar. 1720 i Brøns.
Karen blev gift med Laurids Hansen den 12 jun. 1664 i Brøns. Laurids blev født cirka 1631; døde den 11 nov. 1682 i Brøns s. (Havervad); blev begravet den 15 nov. 1682 i Brøns. [Gruppeskema] [Familietavle]
9. Botilla Schack Knudsen blev født den 16 dec. 1804 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 18 jun. 1877.
10. Knud Lausten Knudsen blev født den 10 dec. 1806 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 16 jun. 1866 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); blev begravet i Visby.
11. Kirstine Knudsen blev født den 3 maj 1810 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 23 maj 1886 i Ulfborg.
12. Caroline Knudsen blev født den 31 jan. 1812 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde i efter 1891.
13. Christiane Marine Knudsen blev født den 27 dec. 1813 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 19 apr. 1866 i Kiel; blev begravet i 1866 i Braderup.
14. Jens Lassen Knudsen blev født den 29 sep. 1819 i Ribe; døde den 25 apr. 1886 i Lejrskov.
15. Hanne Janniksen Beyer blev født den 12 nov. 1827 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 26 jul. 1862 i Ballum s. (Vesterende-Ballum).
16. Jannick Jensen Beyer blev født den 13 apr. 1830 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 6 maj 1850.
17. Kristen Knudsen Beyer blev født den 8 apr. 1832 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 5 feb. 1859.
18. Maren Beyer blev født den 10 jul. 1834 i Skærbæk s. (Barsbøl).
19. Ingeborg Beyer blev født den 8 apr. 1837 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 8 sep. 1869 i Tønder.
20. Dødfødt søn blev født den 5 jun. 1842 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 5 jun. 1842 i Skærbæk s. (Barsbøl).
21. Peter Beyer blev født den 3 okt. 1844 i Skærbæk s. (Barsbøl); døde den 3 aug. 1906.
10.
Knud Lausten Knudsen (8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 10 dec. 1806 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 16 jun. 1866 i Vandborg s. (Vandborg Vestergård); blev begravet i Visby.
22. Ane Marie Knudsen blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
23. Maren Knudsen blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
24. Hans Aagesen Knudsen blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
25. Christine Knudsen blev født den 16 mar. 1834 i Mjolden s. (Forballum); døde den 7 dec. 1924 i Haderslev.
26. Kresten Knudsen blev født den 26 mar. 1836 i Mjolden s. (Forballum); døde den 15 jan. 1922 i Visby s. (Visby Hedegård).
27. Ane Jacobine Knudsen blev født den 14 apr. 1839 i Mjolden s. (Forballum); døde i 1921 i København.
28. Caroline Amalia Knudsen blev født den 5 mar. 1841 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 okt. 1923 i Haderslev.
29. Laurids Guttorm Knudsen blev født den 20 okt. 1843 i Mjolden s. (Forballum); døde den 16 apr. 1850 i Mjolden s. (Forballum).
33. Jacob Aagaard blev født den 13 nov. 1831 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 17 sep. 1904 i Frederiksberg.
34. Maren Aagaard blev født den 20 dec. 1833 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 13 sep. 1882 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 19 sep. 1882 i Ribe (Domsognet).
35. Christen Knudsen Aagaard blev født den 6 aug. 1836 i Ribe (Domsognet); døde den 28 sep. 1867 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 4 okt. 1867 i Ribe (Domsognet).
36. Magdalene Sophie Aagaard blev født den 7 jul. 1838 i Ribe (Domsognet); døde den 2 nov. 1883 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 8 nov. 1883 i Ribe (Domsognet).
37. Caroline Aagaard blev født den 4 aug. 1840 i Ribe (Domsognet); døde den 26 maj 1843 i Ribe (Domsognet).
38. Kirstine Aagaard blev født den 28 sep. 1842 i Ribe (Domsognet); døde den 27 maj 1843 i Ribe (Domsognet).
39. Caroline Aagaard blev født den 2 maj 1844 i Ribe (Domsognet); døde den 27 apr. 1878 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 3 maj 1878 i Ribe (Domsognet).
40. Kirstine Aagaard blev født den 8 apr. 1846 i Ribe (Domsognet); døde den 8 dec. 1871 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 16 dec. 1871 i Ribe (Domsognet).
41. Juliane Maria Aagaard blev født den 24 maj 1848 i Ribe (Domsognet); døde den 1 jun. 1848 i Ribe (Domsognet).
42. Emma Aagaard blev født den 16 nov. 1849 i Ribe (Domsognet); døde den 17 dec. 1851 i Ribe (Domsognet).
43. Knud Aagaard blev født den 13 dec. 1851 i Ribe (Domsognet).
44. Emma Aagaard blev født den 2 feb. 1854 i Ribe (Domsognet); døde den 7 okt. 1854 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 12 okt. 1854 i Ribe.
60. Anton Nicolay Knudsen blev født den 24 aug. 1862 i Dalum; døde den 9 maj 1863 i Dalum; blev begravet den 15 maj 1863 i Dalum.
61. Idun Cathrine Knudsen blev født den 23 sep. 1863 i Dalum; døde den 16 feb. 1903 i Lejrskov s. (Ferup).
62. Elfride Mathilde Knudsen blev født den 6 dec. 1864 i Aggersborg; døde den 1 mar. 1946 i København (Gammel-Kloster s. (Gammel Kloster)); blev kremeret den 22 apr. 1946 i Hundslund.
63. Lars Nannestad Knudsen blev født den 7 maj 1868 i Aggersborg; døde den 18 dec. 1948.
Ane Marie Knudsen (10.Knud6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 18 aug. 1827 i Mjolden s. (Forballum); døde den 10 mar. 1909 i Odense (Skt. Knuds s.); blev begravet den 16 mar. 1909 i Munkebo.
78. Gyda Maria Schmidt blev født den 5 jun. 1865 i Daler; døde den 4 dec. 1866 i Daler; blev begravet den 10 dec. 1866 i Daler.
23.
Maren Knudsen (10.Knud6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 28 maj 1829 i Mjolden s. (Forballum); døde den 1 aug. 1911 i Nykøbing Mors; blev begravet den 8 aug. 1911 i Tønder.
Maren blev gift med Hans Clemendsen Refslund den 22 jul. 1853 i Visby. Hans (søn af Mathias Refslund og Maren Clemmensen) blev født den 20 mar. 1820 i Agerskov s. (Gestrup); blev døbt den 23 mar. 1820 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 16 maj 1902 i Tønder; blev begravet den 20 maj 1902 i Tønder. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
79. Gyde Marie Refslund blev født den 9 okt. 1855 i Tønder; døde den 1 maj 1927 i Dalum s. (Hjallese).
80. Mathias Refslund blev født den 23 feb. 1858 i Tønder; døde den 31 jul. 1858 i Tønder.
81. Maren Dagmar Refslund blev født den 28 dec. 1859 i Tønder; blev begravet i Vejlby.
82. Knud Lauritzen Refslund blev født den 2 jan. 1862 i Tønder; døde den 27 jul. 1880 i Tønder.
83. Agnes Refslund blev født den 20 jan. 1866 i Tønder; døde den 13 maj 1943 i Nykøbing Mors.
84. Hakon Aagesen Refslund blev født den 6 maj 1871 i Tønder; døde den 13 feb. 1954 i Haderslev.
24.
Hans Aagesen Knudsen (10.Knud6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 7 jan. 1831 i Mjolden s. (Forballum); døde den 4 maj 1917 i København (Davids s., Østerbrogade 152); blev begravet den 9 maj 1917 i Fredericia (Trinitatis k.).
95. Helga Knudsen blev født den 16 jul. 1875 i Visby (Trøjborg); døde den 8 dec. 1965 i Gentofte (Rosenvej 7); blev begravet den 11 dec. 1965 i Sønderborg (Marie kgd.).
100. Knud Lausten Knudsen blev født den 19 nov. 1867 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1938 i Sorø.
101. Hans Aage Knudsen blev født den 30 jul. 1869 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 26 okt. 1918 i Flensborg (Skt. Franciskus-hospitalet); blev begravet den 31 okt. 1918 i Visby.
102. Laurits Guttorm Knudsen blev født den 16 maj 1874 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 29 okt. 1931 i Sønderborg.
103. Gyde Marie Knudsen blev født den 11 feb. 1878 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 19 nov. 1948 i Tønder; blev begravet den 23 nov. 1948 i Visby.
104. Henriette Nancy Knudsen blev født den 17 jun. 1881 i Visby s. (Visby Hedegård); døde den 9 mar. 1962 i Visby s. (Visby Hedegård); blev begravet i Visby.
105. Asmus Boysen blev født den 1 nov. 1863 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 20 apr. 1945 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
106. Knud Lauritz Boysen blev født den 7 dec. 1864 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
107. Valdemar Boysen blev født den 14 aug. 1866 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 3 nov. 1900 i Nykøbing F..
108. Frederik Vigo Boysen blev født den 16 jan. 1869 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde den 30 apr. 1921 i Hammelev ?; blev begravet den 5 maj 1921 i Hammelev.
109. Gyde Marie Boysen blev født den 3 jul. 1871 i Hammelev s. (Tørning Mølle).
110. Anne Christine Boysen blev født den 1 okt. 1873 i Hammelev s. (Tørning Mølle); døde i 1963.
Maren Aagaard (12.Caroline6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 20 dec. 1833 i Ribe (Skt. Katharinæ s.); døde den 13 sep. 1882 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 19 sep. 1882 i Ribe (Domsognet).
Caroline Aagaard (12.Caroline6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 2 maj 1844 i Ribe (Domsognet); døde den 27 apr. 1878 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 3 maj 1878 i Ribe (Domsognet).
40.
Kirstine Aagaard (12.Caroline6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 8 apr. 1846 i Ribe (Domsognet); døde den 8 dec. 1871 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 16 dec. 1871 i Ribe (Domsognet).
Emma Aagaard (12.Caroline6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 2 feb. 1854 i Ribe (Domsognet); døde den 7 okt. 1854 i Ribe (Domsognet); blev begravet den 12 okt. 1854 i Ribe.
147. Peter Marcussen blev født den 8 jul. 1870 i Hostrup s. (Rørkær).
148. Iver Marcussen blev født den 2 apr. 1872 i Hostrup s. (Rørkær).
149. Hans Marcussen blev født den 13 aug. 1874 i Hostrup s. (Rørkær).
150. Christiane Marie Marcussen blev født den 3 mar. 1876 i Hostrup s. (Rørkær); døde den 15 jun. 1955 i Tønder; blev begravet den 20 jun. 1955 i Tønder.
151. Anna Catharina Marcussen blev født den 25 jun. 1877 i Hostrup s. (Rørkær); døde den 19 aug. 1877 i Hostrup s. (Rørkær).
155. Ingeborg Carstensen blev født den 8 jul. 1863 i Møgeltønder s. (Ved Aaen); døde den 18 aug. 1931 i Tønder.
156. Frederik Andersen Carstensen blev født den 17 aug. 1865 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 21 jul. 1884 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); blev begravet den 24 jul. 1884 i Møgeltønder.
157. Christiane Marie Carstensen blev født den 14 jun. 1867 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 15 dec. 1875 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); blev begravet den 20 dec. 1875 i Møgeltønder.
160. Hans Redlef Carstensen blev født den 16 jul. 1874 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 14 dec. 1938 i Tønder (Tønder sygehus).
161. Christian Matthiae Carstensen blev født den 2 aug. 1876 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 20 sep. 1949 i Tønder; blev begravet den 24 sep. 1949 i Møgeltønder.
162. Christiane Marie Carstensen blev født den 2 jun. 1879 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 12 jun. 1879 i Møgeltønder s. (Vesterfeld).
163. Marie Carstensen blev født den 1 mar. 1881 i Møgeltønder s. (Vesterfeld); døde den 25 aug. 1931 i Tønder (sygehuset).
167. Janne Marcussen blev født den 10 mar. 1877 i Klægsbøl s. (Vrågård); døde den 7 mar. 1956 i Løgumkloster s. (Skovgård); blev begravet den 12 mar. 1956 i Løgumkloster.
168. Christian Marcussen blev født den 27 mar. 1880 i Klægsbøl s. (Vrågård); døde den 10 apr. 1945 i Tønder; blev begravet den 14 apr. 1945 i Tønder.
Christiane blev gift med Johann Ludolph Outzen den 29 nov. 1878 i Højst. Johann blev født den 4 nov. 1843 i Højst s. (Adelvad); døde den 14 okt. 1918 i Tønder. [Gruppeskema] [Familietavle]
181. Louise Petrea Outzen blev født den 13 sep. 1883 i Højst s. (Adelvad); døde den 15 sep. 1966 i Tønder; blev begravet den 19 sep. 1966 i Møgeltønder.
182. Agathe Outzen blev født den 5 feb. 1886 i Højst s. (Adelvad); døde den 16 nov. 1962 i Møgeltønder.
191. Nanna Thulesen blev født den 24 maj 1895 i Lejrskov s. (Ferup).
192. Ane Marie Thulesen blev født den 19 jul. 1897 i Lejrskov s. (Ferup).
193. Dora Thulesen blev født den 14 aug. 1901 i Lejrskov s. (Ferup); døde den 27 apr. 1990 i Lejrskov s. (Højrup-Ferup).
62.
Elfride Mathilde Knudsen (14.Jens6, 8.Maren5, 7.Botilla4, 6.Willads3, 4.Kirsten2, 1.Karen1) blev født den 6 dec. 1864 i Aggersborg; døde den 1 mar. 1946 i København (Gammel-Kloster s. (Gammel Kloster)); blev kremeret den 22 apr. 1946 i Hundslund.