2. Anna Svendsdatter blev født cirka 1728 i Brede s. (Abterp)?; døde den 13 maj 1803 i Brede s. (Abterp); blev begravet den 19 maj 1803 i Brede.
Generation: 2
2.
Anna Svendsdatter (1.Maren1) blev født cirka 1728 i Brede s. (Abterp)?; døde den 13 maj 1803 i Brede s. (Abterp); blev begravet den 19 maj 1803 i Brede.
Anna blev gift med Oluf Hansen den 9 okt. 1756 i Brede. Oluf (søn af Hans Olufsen og Merret Bohsdatter) blev født den 30 sep. 1712 i Daler s. (Gærup); døde den 22 dec. 1789 i Brede s. (Abterp); blev begravet den 27 dec. 1789 i Brede. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
3. Sven Olufsen blev født i 1757 i Brede s. (Abterp); døde den 27 sep. 1816 i Brede s. (Abterp); blev begravet den 3 okt. 1816 i Brede.
8. Merret Olufsdatter blev født den 27 mar. 1770 i Brede s. (Abterp); døde den 4 mar. 1853 i Døstrup s. (Drengsted).
Generation: 3
3.
Sven Olufsen (2.Anna2, 1.Maren1) blev født i 1757 i Brede s. (Abterp); døde den 27 sep. 1816 i Brede s. (Abterp); blev begravet den 3 okt. 1816 i Brede.
Maren Olufsdatter (2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 19 jun. 1762 i Brede s. (Abterp); døde den 28 okt. 1763 i Brede s. (Abterp); blev begravet den 1 nov. 1763 i Brede.
Marie Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 6 aug. 1837 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 24 feb. 1909 i Agerskov s. (Bovlund).
27. Marten Refslund blev født den 14 jun. 1878 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 25 jul. 1878 i Agerskov s. (Bovlund).
18.
Martha Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 7 dec. 1838 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 17 jul. 1917 i Branderup s. (Branderup Mølle).
Anna Maria Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 20 jul. 1843 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 22 maj 1908 i Agerskov s. (Bovlund).
30. Margrethe Hansen blev født den 8 mar. 1869 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 16 maj 1962 i København; blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
31. Else Marie Hansen blev født den 7 mar. 1871 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 8 feb. 1947 i Agerskov s. (Bovlund).
32. Hans Lausten Hansen blev født den 3 maj 1874 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 12 maj 1952 i Aabenraa.
33. Nis Hansen Refslund blev født den 14 sep. 1878 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 6 jun. 1961 i Gram s. (Gram sygehus).
34. Marten Refslund Hansen blev født den 24 maj 1881 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 26 maj 1950 i Agerskov s. (Bovlund).
35. Holger Hansen blev født den 17 okt. 1882 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 9 okt. 1969 i Haderslev.
21.
Hans Nissen Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 10 okt. 1846 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 7 apr. 1848 i Agerskov s. (Bovlund).
22.
Hanne Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 24 apr. 1849 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 4 apr. 1899.
23.
Hans Nissen Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 7 mar. 1853 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 22 apr. 1853 i Agerskov s. (Bovlund).
24.
Anders Nissen Johnsen (12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 7 mar. 1853 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 24 mar. 1853 i Agerskov s. (Bovlund).
Marten Refslund (17.Marie5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 14 jun. 1878 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 25 jul. 1878 i Agerskov s. (Bovlund).
28.
Jens Lautrup (18.Martha5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 29 jan. 1878 i Agerskov s. (Gestrup); blev døbt i Gestrup; døde den 20 maj 1955 i Agerskov s. (Gestrup).
41. Marie Top blev født den 27 aug. 1904 i Agerskov.
42. Martha Top blev født den 22 nov. 1905 i Agerskov.
43. Peter Top blev født den 13 jan. 1910 i Branderup s. (Branderup Mølle).
44. Tøger Top blev født den 24 okt. 1912 i Branderup s. (Branderup Mølle).
45. Chresten Lautrup Top blev født den 14 jan. 1914 i Branderup s. (Branderup Mølle).
46. Ester Top blev født den 9 okt. 1915 i Branderup s. (Branderup Mølle).
47. Else Marie Top blev født den 9 okt. 1915 i Branderup s. (Branderup Mølle).
30.
Margrethe Hansen (20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 8 mar. 1869 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 16 maj 1962 i København; blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
48. Bodil Lebeck blev født den 18 dec. 1896 i Aabenraa; døde den 6 okt. 1974 i København; blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
49. Anna Lebeck blev født den 6 mar. 1898 i Aabenraa; døde den 22 jan. 1993 i Aabenraa; blev begravet den 29 jan. 1993 i Aabenraa.
50. Henrik Lebeck blev født den 27 sep. 1900 i Aabenraa; døde den 2 mar. 1955 i Olivos (Argentina); blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
31.
Else Marie Hansen (20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 7 mar. 1871 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 8 feb. 1947 i Agerskov s. (Bovlund).
54. Helga Hansen blev født den 12 jun. 1909 i Aabenraa; døde den 3 mar. 1938.
33.
Nis Hansen Refslund (20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 14 sep. 1878 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 6 jun. 1961 i Gram s. (Gram sygehus).
55. Solvejg Dorthea Refslund blev født den 3 jul. 1909 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 3 dec. 2008 i Agerskov (Plejehjemmet); blev begravet den 9 dec. 2008 i Agerskov s. (Bovlund).
56. Else Marie Refslund blev født den 27 maj 1915 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 28 jan. 1989 i Tønder sygehus; blev begravet i Emmerlev.
57. Anna Dorthea Refslund blev født den 28 jun. 1919 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 7 mar. 2012 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 10 mar. 2012 i Løgumkloster.
58. Bunde Dan Refslund blev født den 9 jul. 1920 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 15 maj 2017 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 20 maj 2017 i Bovlund.
Margrethe Lautrup (28.Jens6, 18.Martha5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 1 jun. 1916 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 8 jun. 2003 i Toftlund; blev begravet den 12 jun. 2003 i Toftlund.
Bodil Lebeck (30.Margrethe6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 18 dec. 1896 i Aabenraa; døde den 6 okt. 1974 i København; blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
49.
Anna Lebeck (30.Margrethe6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 6 mar. 1898 i Aabenraa; døde den 22 jan. 1993 i Aabenraa; blev begravet den 29 jan. 1993 i Aabenraa.
80. Knud Lebeck Ølgaard blev født den 25 aug. 1930 i Aabenraa; døde den 13 mar. 2010; blev begravet i 2010 i Lemvig.
50.
Henrik Lebeck (30.Margrethe6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 27 sep. 1900 i Aabenraa; døde den 2 mar. 1955 i Olivos (Argentina); blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
Solvejg Dorthea Refslund (33.Nis6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 3 jul. 1909 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 3 dec. 2008 i Agerskov (Plejehjemmet); blev begravet den 9 dec. 2008 i Agerskov s. (Bovlund).
56.
Else Marie Refslund (33.Nis6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 27 maj 1915 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 28 jan. 1989 i Tønder sygehus; blev begravet i Emmerlev.
Else blev gift med Peter Hansen Lund den 2 maj 1937 i Bovlund Frimenighedskirke. Peter (søn af Johannes Hansen Lund og Margrethe Hansen) blev født den 15 maj 1911 i Agerskov s. (Gestrup); døde den 12 dec. 1995 i Emmerlev s. (Sdr. Sejerslev); blev begravet den 15 dec. 1995 i Emmerlev. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
93. Ib Lund blev født den 14 maj 1939 i Emmerlev s. (Kærgård); døde den 7 apr. 1953; blev begravet den 10 apr. 1953.
94. Jing Lund blev født den 25 jun. 1941 i Emmerlev s. (Kærgård); døde den 13 jun. 2021 i Sønderborg (sygehuset); blev begravet den 22 jun. 2021 i Sønderborg (Marie K.).
96. Solvejg Refslund Lund blev født den 1 jun. 1949 i Emmerlev s. (Kærgård); døde den 27 sep. 2012 i Helnæs.
57.
Anna Dorthea Refslund (33.Nis6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 28 jun. 1919 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 7 mar. 2012 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 10 mar. 2012 i Løgumkloster.
Bunde Dan Refslund (33.Nis6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 9 jul. 1920 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 15 maj 2017 i Løgumkloster s. (Plejehjemmet Lindevang); blev begravet den 20 maj 2017 i Bovlund.
Bunde blev gift med Gudrun Olivia Anker den 6 mar. 1954 i Østerlars. Gudrun (datter af Frede Anker og Nanna Larsen) blev født den 21 mar. 1925 i Gudhjem s. (Gammelvælde); døde den 5 okt. 2008 i Agerskov s. (Bovlund); blev begravet den 9 okt. 2008 i Bovlund. [Gruppeskema] [Familietavle]
104. Agathe Refslund blev født den 7 feb. 1962 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 14 nov. 2018 i Vejle (Hospice); blev begravet i Bovlund Frimenigheds Kirkegård.
Mogens Hansen (34.Marten6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 16 aug. 1912 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 20 apr. 1914 i Agerskov s. (Bovlund).
62.
Mogens Hansen (34.Marten6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 2 maj 1914 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 13 jul. 1990 i Halk s. (Hejsager); blev begravet i Halk.
Marten Refslund Hansen (34.Marten6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 29 nov. 1915 i Agerskov s. (Bovlund); døde den 5 sep. 1992 i Odense; blev begravet den 11 sep. 1992 i Skast.
117. Anette Refslund Hansen blev født den 17 jan. 1952 i Skast s. (Skastgård); døde den 17 dec. 2000 i Haderslev; blev begravet den 22 dec. 2000 i Skast.
Else Hansen (35.Holger6, 20.Anna5, 12.Else4, 8.Merret3, 2.Anna2, 1.Maren1) blev født den 20 sep. 1914 i Haderslev; døde den 20 mar. 1994 i Haderslev; blev begravet den 25 mar. 1994 i Haderslev.
Else blev gift med Christian Bruhn den 10 dec. 1938 i Haderslev. Christian blev født den 8 jul. 1913 i Haderslev; døde den 29 okt. 1983. [Gruppeskema] [Familietavle]