|
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
|
|
|
1769 - 1828 (59 år)
Generation: 1
1. | Anders Jensen Bruun blev født i 1769 i Tamdrup s. (Enner); blev døbt den 12 feb. 1769 i Tamdrup; døde den 6 nov. 1828 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Beskæftigelse: Gårdmand i Enner
Anders blev gift med Anne Sørensdatter i 1791 i Tamdrup. Anne (datter af Søren Pedersen og Mette Sørensdatter) blev født i 1765 i Tamdrup s. (Enner); blev døbt den 17 feb. 1765 i Tamdrup; døde i 1799 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 23 jun. 1799 i Tamdrup. [Gruppeskema] [Familietavle]
Børn:
- 2. Anne Cathrine Andersdatter blev født i 1792 i Tamdrup s. (Enner); blev døbt den 5 aug. 1792 i Tamdrup.
- 3. Mette Marie Andersdatter blev født den 27 mar. 1794 i Tamdrup s. (Enner); døde den 27 mar. 1882 i Tamdrup s. (Vrønding).
- 4. Sidsel Andersdatter blev født den 16 jan. 1796 i Tamdrup s. (Enner); døde den 14 feb. 1837 i Underup s. (Vorbjerg).
- 5. Karen Andersdatter blev født i apr. 1799 i Tamdrup s. (Enner); døde i 1799 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 1 maj 1799 i Tamdrup.
|
Anders blev gift med Ane Kirstine Jensdatter den 16 aug. 1799 i Tamdrup. Ane blev født i 1781 i Tamdrup s. (Enner); døde i TIDL. 1840. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
Generation: 2
5. | Karen Andersdatter (1.Anders1) blev født i apr. 1799 i Tamdrup s. (Enner); døde i 1799 i Tamdrup s. (Enner); blev begravet den 1 maj 1799 i Tamdrup. |
7. | Anna Andersdatter (1.Anders1) blev født den 8 feb. 1802 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1816, Tamdrup
|
9. | Søren Andersen Bruun (1.Anders1) blev født den 12 jul. 1806 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1821, Tamdrup
|
10. | Hans Andersen Bruun (1.Anders1) blev født den 4 dec. 1808 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1823, Tamdrup
|
11. | Christen Andersen Bruun (1.Anders1) blev født den 27 mar. 1811 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1826, Tamdrup
|
12. | Birgitte Kirstine Andersdatter (1.Anders1) blev født den 26 sep. 1813 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1828, Tamdrup
- Beskæftigelse: 1834; Tjenestepige hos halvsøsteren Anne Cathrine.
|
13. | Jensine Andersdatter (1.Anders1) blev født den 24 jul. 1816 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1831, Tamdrup
|
Generation: 3
15. | Jens Nielsen (2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 17 sep. 1814 i Tamdrup s. (Enner); døde den 5 okt. 1814 i Tamdrup s. (Enner). |
17. | Niels Nielsen (2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 5 jun. 1818 i Tamdrup s. (Enner). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Beskæftigelse: 1834; Tjenestekarl hos moderen og stedfaderen.
|
19. | Anders Pedersen (2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 10 feb. 1824 i Tamdrup s. (Enner); døde den 4 feb. 1829 i Tamdrup s. (Enner). |
24. | Hans Michelsen (4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 1 dec. 1820 i Underup s. (Vorbjerg); døde den 17 dec. 1820 i Underup s. (Vorbjerg). |
26. | Hans Michelsen (4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 11 feb. 1825 i Underup s. (Vorbjerg); døde den 26 maj 1826 i Underup s. (Vorbjerg). |
27. | Mette Kirstine Michelsdatter (4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 19 mar. 1827 i Underup s. (Vorbjerg); døde den 26 apr. 1839 i Underup s. (Vorbjerg). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1839, Underup
|
32. | Jørgen Jensen (6.Jens2, 1.Anders1) blev født den 26 apr. 1837 i Tamdrup s. (Enner); døde den 31 mar. 1838 i Tamdrup s. (Enner). |
Generation: 4
36. | Dødfødt søn (16.Jens3, 2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 27 maj 1856 i Tamdrup s. (Enner Mark); døde den 27 maj 1856 i Tamdrup s. (Enner Mark). |
38. | Lene Jensen (16.Jens3, 2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 1 mar. 1861 i Tamdrup s. (Enner Mark). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1875, Tamdrup
|
57. | Søren Laursen (20.Ane3, 2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 20 maj 1869 i Tamdrup s. (Enner); døde den 19 jun. 1869 i Tamdrup s. (Enner). Notater:
Død:
Død før fremstillingen i kirken.
|
58. | Dødfødt søn (20.Ane3, 2.Anne2, 1.Anders1) blev født den 20 maj 1869 i Tamdrup s. (Enner); døde den 20 maj 1869 i Tamdrup s. (Enner). |
60. | Hans Nielsen (23.Karen3, 4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 19 dec. 1841 i Underup s. (Torp). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Bopæl: Var plejebarn hos morfaderen i 1845 og hos mosteren i 1850.
- Konfirmation: 1855, Ring k. (Føvling kb.)
|
62. | Severin Nielsen (23.Karen3, 4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 10 jun. 1846 i Føvling s. (Føvling Mark); døde den 23 dec. 1851 i Føvling s. (Føvling Mark). |
63. | Andersine Nielsen (23.Karen3, 4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 27 jul. 1851 i Føvling s. (Føvling Mark). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1865, Ring k. (Føvling kb.)
|
64. | Severin Nielsen (23.Karen3, 4.Sidsel2, 1.Anders1) blev født den 2 aug. 1853 i Føvling s. (Føvling Mark). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Konfirmation: 1868, Føvling
|
70. | Jens Bruun (31.Anders3, 6.Jens2, 1.Anders1) blev født den 20 aug. 1869 i Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde)); døde den 21 feb. 1957 i Hundborg s. (Gl. Raastrup). Andre Begivenheder og Egenskaber:
- Beskæftigelse: Købmand og proprietær (Gl. Raastrup)
Jens blev gift med Inger Yde den 6 maj 1897 i Hundborg. Inger (datter af Kristen Olesen Yde og Else Jensen Dybdahl) blev født den 29 jul. 1876 i Hundborg s. (Nørrefeld); døde den 4 apr. 1955 i Hundborg. [Gruppeskema] [Familietavle]
|
|
|
|