|
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
|
|
|
1814 - 1891 (76 år)
Generation: 1
Generation: 2
2. | Frands Mortensen (1.Morten1) blev født den 6 aug. 1839 i Underup s. (Torp Mark); døde den 18 apr. 1864 i Dybbøl. |
4. | Jørgen Mortensen (1.Morten1) blev født den 26 jun. 1842 i Underup s. (Torp Mark); døde den 31 maj 1847 i Underup s. (Torp Mark). |
8. | Pethrine Mortensen (1.Morten1) blev født den 4 nov. 1849 i Underup s. (Torp Mark); døde den 10 aug. 1850 i Underup s. (Torp Mark). |
10. | Søren Mortensen (1.Morten1) blev født den 4 jul. 1853 i Underup s. (Torp Mark); døde den 5 okt. 1868 i Underup s. (Torp Mark). |
Generation: 3
27. | Mette Andreasen (6.Ane2, 1.Morten1) blev født den 15 nov. 1871 i Underup s. (Torp); døde den 23 apr. 1884 i Underup s. (Torp). |
38. | Ane Justesen (7.Mette2, 1.Morten1) blev født den 15 mar. 1883 i Underup s. (Torp Mark); døde den 10 jun. 1884 i Underup s. (Torp Mark). |
39. | Valdemar Justesen (7.Mette2, 1.Morten1) blev født den 4 apr. 1884 i Underup s. (Torp Mark); døde den 7 jun. 1884 i Underup s. (Torp Mark). |
42. | Anna Justesen (7.Mette2, 1.Morten1) blev født den 15 jun. 1888 i Underup s. (Torp Mark); døde den 8 sep. 1889 i Underup s. (Torp Mark). |
62. | Kristiane Mortensen (13.Laurs2, 1.Morten1) blev født den 14 dec. 1894 i Underup s. (Torp mark); døde den 22 jan. 1970 i Østbirk; blev begravet den 27 jan. 1970 i Underup. |
64. | Ingrid Marie Mortensen (13.Laurs2, 1.Morten1) blev født den 18 apr. 1897 i Underup s. (Torp mark); døde den 23 sep. 1939 i Løsning s. (Hvilehjemmet); blev begravet den 29 sep. 1939 i Underup. |
Generation: 4
102. | Dødfødt datter (25.Marie3, 5.Ane2, 1.Morten1) blev født den 30 dec. 1914 i Nim s. (Nim Mark); døde den 30 dec. 1914 i Nim s. (Nim Mark). |
105. | Dødfødt datter (28.Ane3, 6.Ane2, 1.Morten1) blev født den 11 apr. 1902 i Alrø s. (Alrø by); døde den 11 apr. 1902 i Alrø s. (Alrø by). |
107. | Dødfødt søn (28.Ane3, 6.Ane2, 1.Morten1) blev født den 2 sep. 1908 i Alrø s. (Alrø by); døde den 2 sep. 1908 i Alrø s. (Alrø by). |
110. | Dødfødt datter (32.Teodora3, 6.Ane2, 1.Morten1) blev født den 16 dec. 1908 i Havbro s. (Mølgårdsmark); døde den 16 dec. 1908 i Havbro s. (Mølgårdsmark). |
111. | Dødfødt datter (32.Teodora3, 6.Ane2, 1.Morten1) blev født den 1 apr. 1910 i Havbro s. (Mølgårdsmark); døde den 1 apr. 1910 i Havbro s. (Mølgårdsmark). |
120. | Børge Jensen (43.Dagmar3, 7.Mette2, 1.Morten1) blev født den 20 jan. 1919 i Underup; døde den 13 jun. 1934 i Ring s. (Brædstrup sygehus); blev begravet den 18 jun. 1934 i Underup. |
185. | Ole Holm (81.Erna3, 15.Frandsiska2, 1.Morten1) blev født den 14 feb. 1931 i Horsens Klostersogn; døde den 2 mar. 1931 i Horsens (Kommunehospitalet). |
|
|
|