Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
 Fra fattiglemmer til konger og kejsere

Odense (Skt. Knuds k.)



 


Fødsel

Match 1 til 1 fra 1

   Efternavn, Fornavn    Fødsel    Person-ID 
1 Mule, Pernille  28 okt. 1680Odense (Skt. Knuds k.) I9105

Døbt

Match 1 til 14 fra 14

   Efternavn, Fornavn    Døbt    Person-ID 
1 Balslev, Laurits Luja Jensen  22 dec. 1722Odense (Skt. Knuds k.) I5298
2 Bolt, Birgitte  6 aug. 1682Odense (Skt. Knuds k.) I31391
3 Bolt, Charlotte Amalie  1 sep. 1683Odense (Skt. Knuds k.) I31392
4 Bolt, Constance Sørensdatter  13 apr. 1685Odense (Skt. Knuds k.) I371
5 Bolt, Constantin  19 dec. 1679Odense (Skt. Knuds k.) I31390
6 Bolt, Else Catharina Gabrielsdatter  9 mar. 1713Odense (Skt. Knuds k.) I31399
7 Bolt, Friderich  29 aug. 1675Odense (Skt. Knuds k.) I31388
8 Bolt, Gabriel  2 dec. 1686Odense (Skt. Knuds k.) I31393
9 Bolt, Lambert  14 jan. 1692Odense (Skt. Knuds k.) I31396
10 Bolt, Laurids  13 apr. 1689Odense (Skt. Knuds k.) I31395
11 Bolt, Maria Sophia  12 jan. 1688Odense (Skt. Knuds k.) I31394
12 Bolt, Matthias  3 jul. 1674Odense (Skt. Knuds k.) I31387
13 Bolt, Poul  9 feb. 1677Odense (Skt. Knuds k.) I31389
14 Døcker, Mariane  24 nov. 1772Odense (Skt. Knuds k.) I31176

Begravet

Match 1 til 26 fra 26

   Efternavn, Fornavn    Begravet    Person-ID 
1 Barn  8 feb. 1713Odense (Skt. Knuds k.) I31398
2 NN  10 sep. 1737Odense (Skt. Knuds k.) I31397
3 Balslev, Rasmus Andersen  11 nov. 1718Odense (Skt. Knuds k.) I5292
4 Bang, Marie Elisabeth Hansdatter  10 aug. 1705Odense (Skt. Knuds k.) I5293
5 Bircherod, Jacob Jensen  1688Odense (Skt. Knuds k.) I5746
6 Blanchenborg, Baltzer Knudsen  26 jan. 1671Odense (Skt. Knuds k.) I21140
7 Blanchenborg, Cathrine Knudsdatter  14 dec. 1659Odense (Skt. Knuds k.) I21138
8 Blanchenborg, Johan Knudsen  24 nov. 1667Odense (Skt. Knuds k.) I21139
9 Blanchenborg, Laurids Knudsen  1 apr. 1672Odense (Skt. Knuds k.) I21141
10 Bolt, Constantin  30 dec. 1679Odense (Skt. Knuds k.) I31390
11 Bolt, Poul  9 maj 1677Odense (Skt. Knuds k.) I31389
12 Faber, Christian Gotfred Weber  Odense (Skt. Knuds k.) I113335
13 Fabricius, Elise Nyboe  12 nov. 1886Odense (Skt. Knuds k.) I114003
14 Juel, Hiere Jespersen  29 apr. 1692Odense (Skt. Knuds k.) I684
15 Jørgensdatter, Mette  18 dec. 1693Odense (Skt. Knuds k.) I685
16 Luja, Christian Henrik  23 apr. 1709Odense (Skt. Knuds k.) I5575
17 Luja, Laurits  27 okt. 1732Odense (Skt. Knuds k.) I9373
18 Mule, Erik Mogensen  1 feb. 1751Odense (Skt. Knuds k.) I9049
19 Mule, Mette Nielsdatter  24 aug. 1677Odense (Skt. Knuds k.) I5365
20 Mule, Mogens Jørgensen  29 okt. 1680Odense (Skt. Knuds k.) I5204
21 Muus, Christian Laurids  3 dec. 1885Odense (Skt. Knuds k.) I113187
22 Møller, Barbara Mikkelsdatter  Odense (Skt. Knuds k.) I5200
23 Naur, Elias Eskildsen  13 maj 1728Odense (Skt. Knuds k.) I5211
24 Stoud, Cathrine  3 jun. 1722Odense (Skt. Knuds k.) I9374
25 Tommerup, Elise Kirstine  Odense (Skt. Knuds k.) I114047
26 Tommerup, Jens Lauritz  Odense (Skt. Knuds k.) I114002

Dåb

Match 1 til 48 fra 48

   Efternavn, Fornavn    Dåb    Person-ID 
1 Allerup, Caroline Augustine Pætges  13 okt. 1864Odense (Skt. Knuds k.) I20601
2 Allerup, Christine Amalie Henriette  5 aug. 1866Odense (Skt. Knuds k.) I20580
3 Allerup, Elisabeth Amalie  29 mar. 1872Odense (Skt. Knuds k.) I20585
4 Allerup, Emanuel Carl Emil  24 apr. 1861Odense (Skt. Knuds k.) I20547
5 Allerup, Emil Christian Julius  23 jul. 1840Odense (Skt. Knuds k.) I20627
6 Allerup, Emil Mathias Peder  2 dec. 1869Odense (Skt. Knuds k.) I20629
7 Allerup, Emma Elsine Petra  30 jun. 1837Odense (Skt. Knuds k.) I20625
8 Allerup, Emma Louise Alexandra  17 okt. 1871Odense (Skt. Knuds k.) I20637
9 Allerup, Georg Mathias Valentin  26 sep. 1858Odense (Skt. Knuds k.) I20538
10 Allerup, Harald Jacob William  19 jun. 1862Odense (Skt. Knuds k.) I20562
11 Allerup, Hugo Emil  30 apr. 1899Odense (Skt. Knuds k.) I20633
12 Allerup, Johannes Christian Gottlieb  27 jul. 1864Odense (Skt. Knuds k.) I20563
13 Allerup, Laurentius Andreas  26 aug. 1870Odense (Skt. Knuds k.) I20584
14 Allerup, Marie  20 maj 1874Odense (Skt. Knuds k.) I20590
15 Allerup, Mathias Peter  19 jul. 1863Odense (Skt. Knuds k.) I20599
16 Allerup, Ove Emanuel  13 aug. 1866Odense (Skt. Knuds k.) I20605
17 Allerup, Poul Herman  10 nov. 1895Odense (Skt. Knuds k.) I20542
18 Allerup, Robert Nimmo  17 sep. 1873Odense (Skt. Knuds k.) I20641
19 English, Thomas Regnar  27 aug. 1853Odense (Skt. Knuds k.) I20527
20 Frydendahl, Anne Marie Christine  5 okt. 1854Odense (Skt. Knuds k.) I20309
21 Frydendahl, Christian Alfred Emanuel  23 mar. 1852Odense (Skt. Knuds k.) I20307
22 Frydendahl, Emil Frederik Rasmus  13 jul. 1853Odense (Skt. Knuds k.) I20308
23 Frydendahl, Henriette Louise  16 jul. 1856Odense (Skt. Knuds k.) I20490
24 Frydendahl, Johanne Cathrine  15 dec. 1861Odense (Skt. Knuds k.) I20507
25 Frydendahl, Johannes Mathias  16 jul. 1856Odense (Skt. Knuds k.) I20505
26 Frydendahl, Marius Christian Henrich  9 jun. 1850Odense (Skt. Knuds k.) I20306
27 Frydendahl, Niels Christian  3 aug. 1821Odense (Skt. Knuds k.) I20303
28 Huus, Emilie Louise  9 aug. 1876Odense (Skt. Knuds k.) I20548
29 Luja, Laurits  26 aug. 1668Odense (Skt. Knuds k.) I9373
30 Mule, Christian  Odense (Skt. Knuds k.) I9117
31 Mule, Jens  2 apr. 1659Odense (Skt. Knuds k.) I9153
32 Muus, Hans Arendrup   I113970
33 Muus, Harald Arendrup   I113978
34 Olsen, Elvira Hansine Marie  5 maj 1882Odense (Skt. Knuds k.) I20272
35 Ortmann, Johanne  16 jan. 1781Odense (Skt. Knuds k.) I108687
36 Schousboe, Jan  Odense (Skt. Knuds k.) I113954
37 Schousboe, Torben   I113963
38 Servais, Carl Ludvig  27 maj 1883Odense (Skt. Knuds k.) I114740
39 Stoud, Cathrine  23 jul. 1676Odense (Skt. Knuds k.) I9374
40 Svarre, Johan Peder Michael   I56707
41 Sørensen, Emilie Kirstine Marie Magdalene  19 nov. 1865Odense (Skt. Knuds k.) I20539
42 Sørensen, Marie Sophie Christine  11 feb. 1877Odense (Skt. Knuds k.) I20223
43 Tauber, Frederik Bagger  3 okt. 1786Odense (Skt. Knuds k.) I114062
44 Thygesen, Else   I113446
45 Thygesen, Mogens Bent   I113445
46 Tychsen, Marie Wilhelmine Sophie  22 apr. 1836Odense (Skt. Knuds k.) I20537
47 Weber, Matthias  10 nov. 1850Odense (Skt. Knuds k.) I113337
48 Zerlang, Johan Reimer  Odense (Skt. Knuds k.) I113110

Gift

Match 1 til 25 fra 25

   Familie    Gift    Familie-ID 
1 Allerup / Faber  24 maj 1889Odense (Skt. Knuds k.) F9418
2 Allerup / Huus  16 aug. 1895Odense (Skt. Knuds k.) F9412
3 Allerup / Høybye  23 jun. 1896Odense (Skt. Knuds k.) F9447
4 Allerup / Pætges  2 sep. 1862Odense (Skt. Knuds k.) F9431
5 Allerup / Sørensen  9 nov. 1894Odense (Skt. Knuds k.) F9408
6 Allerup / Tychsen  28 jul. 1857Odense (Skt. Knuds k.) F9407
7 Berg / von Hensler  3 aug. 1797Odense (Skt. Knuds k.) F10427
8 Beyer / Frydendahl  7 maj 1880Odense (Skt. Knuds k.) F9394
9 Bloch / Kohl  25 sep. 1793Odense (Skt. Knuds k.) F9764
10 Bloch / von Hensler  27 nov. 1794Odense (Skt. Knuds k.) F10292
11 Eckardt / Allerup  6 dec. 1895Odense (Skt. Knuds k.) F9427
12 English / Allerup  10 jun. 1852Odense (Skt. Knuds k.) F9405
13 Fog / Haugsted  27 okt. 1900Odense (Skt. Knuds k.) F38966
14 Frantzen / Engberg  23 okt. 1860Odense (Skt. Knuds k.) F5007
15 Hensler / Bloch  14 apr. 1805Odense (Skt. Knuds k.) F10931
16 Hoppe / Allerup  28 jul. 1846Odense (Skt. Knuds k.) F9401
17 Jensen / Allerup  16 sep. 1899Odense (Skt. Knuds k.) F9449
18 Krag / Mikkelsen  14 maj 1901Odense (Skt. Knuds k.) F22279
19 Lassen / Allerup  21 aug. 1861Odense (Skt. Knuds k.) F9445
20 Luja / Stoud  19 okt. 1697Odense (Skt. Knuds k.) F3101
21 Mule / de Witt  8 okt. 1679Odense (Skt. Knuds k.) F3145
22 Møllmark / Faber  31 jan. 1735Odense (Skt. Knuds k.) F9629
23 Qvist / Allerup  3 jun. 1892Odense (Skt. Knuds k.) F9425
24 Schousboe / Muus   F38818
25 Zeletzky / Mule  2 dec. 1668Odense (Skt. Knuds k.) F3080