Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Anders Jensen Bruun
1769 - 1828 (59 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Jens Nielsen
1814-1814
Jens Nielsen
F:
17 sep. 1814
Tamdrup s. (Enner)
D:
5 okt. 1814
Tamdrup s. (Enner)
Ane Catrine Jensen
1848-
Ane Catrine Jensen
F:
8 okt. 1848
Tamdrup s. (Enner Mark)
Mette Catrine Marcusmine Jensen
1851-
Mette Catrine Marcusmine Jensen
F:
18 jan. 1851
Tamdrup s. (Enner Mark)
Jens Christensen
1852-
Jens Christensen
F:
16 jan. 1852
Tamdrup s. (Vinten)
G:
11 okt. 1878
Tamdrup
Niels Jensen
1853-
Niels Jensen
F:
14 nov. 1853
Tamdrup s. (Enner Mark)
Dødfødt søn
1856-1856
Dødfødt søn
F:
27 maj 1856
Tamdrup s. (Enner Mark)
D:
27 maj 1856
Tamdrup s. (Enner Mark)
Jens Nielsen
1815-1892
Jens Nielsen
F:
29 nov. 1815
Tamdrup s. (Enner)
D:
13 feb. 1892
Tamdrup s. (Enner Mark)
Lene Marcusdatter
1827-1857
Lene Marcusdatter
F:
22 feb. 1827
Tamdrup s. (Enner)
G:
1 aug. 1846
Tamdrup
D:
25 apr. 1857
Tamdrup s. (Enner Mark)
Jacob Nielsen Jensen
1858-
Jacob Nielsen Jensen
F:
29 sep. 1858
Tamdrup s. (Enner Mark)
Lene Jensen
1861-
Lene Jensen
F:
1 mar. 1861
Tamdrup s. (Enner Mark)
Mette Marie Jensen
1863-
Mette Marie Jensen
F:
18 aug. 1863
Tamdrup s. (Enner Mark)
Anders Jensen
1866-
Anders Jensen
F:
25 okt. 1866
Tamdrup s. (Enner Mark)
Anthon Jensen
1870-
Anthon Jensen
F:
10 maj 1870
Tamdrup s. (Enner Mark)
Andreas Jensen
1872-1901
Andreas Jensen
F:
30 dec. 1872
Tamdrup s. (Enner)
D:
5 mar. 1901
Tamdrup
Dagmar Camilla Bruun
1875-1947
Dagmar Camilla Bruun
F:
16 dec. 1875
Tamdrup s. (Bruunsminde)
G:
30 mar. 1897
Tamdrup
D:
24 sep. 1947
Horsens
Karen Jacobsdatter
1831-1906
Karen Jacobsdatter
F:
21 dec. 1831
Tamdrup s. (Vinten)
G:
3 okt. 1857
Tamdrup
D:
26 nov. 1906
Tamdrup s. (Enner Mark)
Niels Nielsen
1818-
Niels Nielsen
F:
5 jun. 1818
Tamdrup s. (Enner)
Anne Cathrine Andersdatter
1792-
Anne Cathrine Andersdatter
F:
1792
Tamdrup s. (Enner)
Niels Jensen
ca. 1760-1817
Niels Jensen
F:
ca. 1760
G:
5 mar. 1814
Tamdrup
D:
19 okt. 1817
Tamdrup s. (Enner)
Anne Cathrine Pedersen
1847-1848
Anne Cathrine Pedersen
F:
17 maj 1847
Tamdrup s. (Vinten)
D:
6 jan. 1848
Tamdrup s. (Vinten)
Ane Catrine Pedersen
1848-
Ane Catrine Pedersen
F:
8 okt. 1848
Tamdrup s. (Vinten)
Anders Pedersen Skovgaard
1850-
Anders Pedersen Skovgaard
F:
2 mar. 1850
Tamdrup s. (Vinten)
Ane Kirstine Christensen
1851-
Ane Kirstine Christensen
F:
23 sep. 1851
Tamdrup s. (Enner)
G:
10 maj 1878
Tamdrup
Jensine Mariane Pedersen (Skovgaard)
1853-1944
Jensine Mariane Pedersen (Skovgaard)
F:
18 sep. 1853
Tamdrup s. (Vinten)
D:
8 jun. 1944
Fåborg
Søren Knudsen
1840-
Søren Knudsen
F:
8 mar. 1840
Nim s. (Nim Mark)
G:
14 jul. 1876
Tamdrup
Peder Pedersen Skovgaard
1855-1937
Peder Pedersen Skovgaard
F:
20 jul. 1855
Tamdrup s. (Vinten)
D:
3 mar. 1937
Tamdrup s. (Lund)
Maren Pedersen
1858-1925
Maren Pedersen
F:
21 jan. 1858
Tamdrup s. (Grønbjerg)
G:
26 nov. 1878
Tamdrup
D:
8 mar. 1925
Tamdrup s. (Lund)
Ane Kirstine Pedersen
1859-1923
Ane Kirstine Pedersen
F:
11 sep. 1859
Tamdrup s. (Vinten)
D:
15 feb. 1923
København
Svend Peter Andreasen
1859-1923
Svend Peter Andreasen
F:
4 feb. 1859
Tamdrup s. (Oleslund)
G:
6 maj 1881
Tamdrup
D:
25 maj 1923
København (Øresundshospitalet)
Peder Pedersen
1821-1871
Peder Pedersen
F:
18 apr. 1821
Tamdrup s. (Enner)
D:
6 aug. 1871
Tamdrup s. (Vinten)
Marie Kirstine Andersdatter
1819-1893
Marie Kirstine Andersdatter
F:
26 feb. 1819
Tamdrup s. (Vinten)
G:
5 dec. 1846
Tamdrup
D:
17 dec. 1893
Tamdrup s. (Vinten)
Anders Pedersen
1824-1829
Anders Pedersen
F:
10 feb. 1824
Tamdrup s. (Enner)
D:
4 feb. 1829
Tamdrup s. (Enner)
Mariane Laursen
1852-1877
Mariane Laursen
F:
2 jan. 1852
Tamdrup s. (Enner)
D:
12 jan. 1877
Tamdrup s. (Vinten Mark)
Peder Sørensen
1843-1904
Peder Sørensen
F:
4 dec. 1843
Tamdrup s. (Vinten)
G:
29 maj 1874
Tamdrup
D:
16 jun. 1904
Tamdrup s. (Vinten Mark)
Petrine Laursen
1853-1925
Petrine Laursen
F:
12 apr. 1853
Tamdrup s. (Enner)
D:
6 feb. 1925
Tamdrup s. (Vinten Mark)
Peder Sørensen
1843-1904
Peder Sørensen
F:
4 dec. 1843
Tamdrup s. (Vinten)
G:
27 apr. 1878
Tamdrup
D:
16 jun. 1904
Tamdrup s. (Vinten Mark)
Ane Kirstine Laursen
1855-1901
Ane Kirstine Laursen
F:
26 okt. 1855
Tamdrup s. (Enner)
D:
1 apr. 1901
Tamdrup s. (Enner)
Anders Skovgaard
1857-1910
Anders Skovgaard
F:
5 okt. 1857
Tamdrup s. (Enner)
D:
22 apr. 1910
København (Kommunehospitalet)
Ane Sofie Jacobsen
1868-1931
Ane Sofie Jacobsen
F:
23 mar. 1868
Østbirk
G:
21 okt. 1898
Østbirk
D:
15 dec. 1931
Nim
Peder Skovgaard
1860-
Peder Skovgaard
F:
11 feb. 1860
Tamdrup s. (Enner)
Else Marie Therkelsen
1868-
Else Marie Therkelsen
F:
17 jul. 1868
Tamdrup s. (Vinten Mark; Hesselballegård)
G:
29 apr. 1890
Tamdrup
Jens Skovgaard
1862-
Jens Skovgaard
F:
20 jan. 1862
Tamdrup s. (Enner)
Ane Kathrine Jensen
1869-
Ane Kathrine Jensen
F:
14 mar. 1869
Gylling s. (Gyllingskov)
G:
7 okt. 1903
Tamdrup
Lene Skovgaard
1863-
Lene Skovgaard
F:
18 maj 1863
Tamdrup s. (Enner)
Ane Kathrine Marie Magdalene Skovgaard
1867-1901
Ane Kathrine Marie Magdalene Skovgaard
F:
22 jan. 1867
Tamdrup s. (Enner)
D:
24 aug. 1901
Tamdrup s. (Vinten)
Anton Jensen
1870-1919
Anton Jensen
F:
10 maj 1870
Tamdrup s. (Enner)
G:
30 okt. 1896
Tamdrup
D:
11 dec. 1919
Horsens (Kommunehospitalet)
Søren Laursen
1869-1869
Søren Laursen
F:
20 maj 1869
Tamdrup s. (Enner)
D:
19 jun. 1869
Tamdrup s. (Enner)
Dødfødt søn
1869-1869
Dødfødt søn
F:
20 maj 1869
Tamdrup s. (Enner)
D:
20 maj 1869
Tamdrup s. (Enner)
Ane Elise Kirstine Pedersdatter
1827-1891
Ane Elise Kirstine Pedersdatter
F:
12 apr. 1827
Tamdrup s. (Enner)
D:
27 feb. 1891
Tamdrup s. (Enner)
Laurs Andersen (Skovgaard)
1817-1891
Laurs Andersen (Skovgaard)
F:
23 nov. 1817
Tamdrup s. (Vinten)
G:
17 maj 1850
Tamdrup
D:
26 jun. 1891
Tamdrup s. (Enner)
Peder Pedersen
1788-1839
Peder Pedersen
F:
1788
Tamdrup s. (Lund)
G:
15 nov. 1823
Tamdrup
D:
15 jun. 1839
Tamdrup s. (Enner)
Ane Lene Sophie Hornbech
1825-
Ane Lene Sophie Hornbech
F:
15 nov. 1825
Tamdrup s. (Kørup)
Jens Ottesen
1827-
Jens Ottesen
F:
17 jan. 1827
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
25 maj 1852
Tamdrup
Mette Marie Andersdatter
1794-1882
Mette Marie Andersdatter
F:
27 mar. 1794
Tamdrup s. (Enner)
D:
27 mar. 1882
Tamdrup s. (Vrønding)
Hans Rasmussen Hornbek
-1827
Hans Rasmussen Hornbek
G:
7 feb. 1824
Tamdrup
D:
15 sep. 1827
Tamdrup s. (Kørup)
Jens Jensen Ballegaard
1786-1851
Jens Jensen Ballegaard
F:
1786
Hornborg s. (Hornborg)
G:
15 sep. 1833
Tamdrup
D:
20 nov. 1851
Tamdrup s. (Vrønding)
Anders Peder Svendsen
1850-1851
Anders Peder Svendsen
F:
7 jun. 1850
Underup s. (Vorbjerg)
D:
29 jun. 1851
Underup s. (Vorbjerg)
Ane Michelsdatter
1816-1850
Ane Michelsdatter
F:
10 aug. 1816
Underup s. (Vorbjerg)
D:
25 jun. 1850
Underup s. (Vorbjerg)
Svend Pedersen
1818-
Svend Pedersen
F:
7 aug. 1818
Østbirk s. (Kollerup)
G:
5 maj 1849
Underup
Hans Nielsen
1841-
Hans Nielsen
F:
19 dec. 1841
Underup s. (Torp)
Marie Kirstine Nielsen
1843-
Marie Kirstine Nielsen
F:
15 jun. 1843
Føvling s. (Føvling Mark)
Severin Nielsen
1846-1851
Severin Nielsen
F:
10 jun. 1846
Føvling s. (Føvling Mark)
D:
23 dec. 1851
Føvling s. (Føvling Mark)
Andersine Nielsen
1851-
Andersine Nielsen
F:
27 jul. 1851
Føvling s. (Føvling Mark)
Severin Nielsen
1853-
Severin Nielsen
F:
2 aug. 1853
Føvling s. (Føvling Mark)
Simon Micael Nielsen
1862-1862
Simon Micael Nielsen
F:
25 mar. 1862
Føvling s. (Føvling Mark)
D:
21 jun. 1862
Føvling s. (Føvling Mark)
Karen Michelsdatter
1818-
Karen Michelsdatter
F:
28 aug. 1818
Underup s. (Vorbjerg)
Niels Simonsen
1812-
Niels Simonsen
F:
19 aug. 1812
Underup s. (Torp)
G:
18 dec. 1841
Underup
Hans Michelsen
1820-1820
Hans Michelsen
F:
1 dec. 1820
Underup s. (Vorbjerg)
D:
17 dec. 1820
Underup s. (Vorbjerg)
Mette Kirstine Michelsdatter
1822-1822
Mette Kirstine Michelsdatter
F:
4 feb. 1822
Underup s. (Vorbjerg)
D:
7 nov. 1822
Underup s. (Vorbjerg)
Hans Michelsen
1825-1826
Hans Michelsen
F:
11 feb. 1825
Underup s. (Vorbjerg)
D:
26 maj 1826
Underup s. (Vorbjerg)
Mette Kirstine Michelsdatter
1827-1839
Mette Kirstine Michelsdatter
F:
19 mar. 1827
Underup s. (Vorbjerg)
D:
26 apr. 1839
Underup s. (Vorbjerg)
Anders Jensen Michelsen
1830-
Anders Jensen Michelsen
F:
7 feb. 1830
Underup s. (Vorbjerg)
Hansine Michelsen
1834-1837
Hansine Michelsen
F:
3 apr. 1834
Underup s. (Vorbjerg)
D:
21 mar. 1837
Underup s. (Vorbjerg)
Sidsel Andersdatter
1796-1837
Sidsel Andersdatter
F:
16 jan. 1796
Tamdrup s. (Enner)
D:
14 feb. 1837
Underup s. (Vorbjerg)
Michel Hansen
1782-1848
Michel Hansen
F:
1782
Underup s. (Vorbjerg)
G:
14 okt. 1815
Tamdrup
D:
1 aug. 1848
Underup s. (Vorbjerg)
Karen Andersdatter
1799-1799
Karen Andersdatter
F:
apr. 1799
Tamdrup s. (Enner)
D:
1799
Tamdrup s. (Enner)
Anders Jensen Bruun
1769-1828
Anders Jensen Bruun
F:
1769
Tamdrup s. (Enner)
D:
6 nov. 1828
Tamdrup s. (Enner)
Anne Sørensdatter
1765-1799
Anne Sørensdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Enner)
G:
1791
Tamdrup
D:
1799
Tamdrup s. (Enner)
Cathrine Marie Kjær
1853-1922
Cathrine Marie Kjær
F:
6 dec. 1853
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
6 jun. 1922
Vejle
Laurs Laursen
1848-1917
Laurs Laursen
F:
28 feb. 1848
Lundum
G:
17 apr. 1874
Tamdrup
D:
27 sep. 1917
Vejle
Ane Jensdatter
1833-
Ane Jensdatter
F:
12 jun. 1833
Tamdrup s. (Enner)
Jens Kjær Christensen
Jens Kjær Christensen
G:
16 jul. 1853
Tamdrup
Kathrine Marie Bruun
1862-1931
Kathrine Marie Bruun
F:
26 sep. 1862
Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde))
D:
7 aug. 1931
på rejse til Hillerød
Jens Christian Sørensen Bruun
1855-1924
Jens Christian Sørensen Bruun
F:
13 mar. 1855
Rårup s. (Ravnholt)
G:
3 nov. 1888
Tamdrup
D:
23 jul. 1924
Tamdrup s. (Vinten-Enner skole)
Jensine Kirstine Bruun
1865-1886
Jensine Kirstine Bruun
F:
25 aug. 1865
Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde))
D:
23 sep. 1886
Tamdrup
Fransiska Georgine Bruun
1867-
Fransiska Georgine Bruun
F:
25 jul. 1867
Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde))
Søren Peder Sørensen (Houmann)
1871-
Søren Peder Sørensen (Houmann)
F:
14 jan. 1871
Vær s. (Stensballe)
G:
2 maj 1896
Tamdrup
Jens Bruun
1869-1957
Jens Bruun
F:
20 aug. 1869
Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde))
D:
21 feb. 1957
Hundborg s. (Gl. Raastrup)
Inger Yde
1876-1955
Inger Yde
F:
29 jul. 1876
Hundborg s. (Nørrefeld)
G:
6 maj 1897
Hundborg
D:
4 apr. 1955
Hundborg
Frants Peter Bruun
1871-
Frants Peter Bruun
F:
17 maj 1871
Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde))
Ane Sørensen
1870-
Ane Sørensen
F:
22 maj 1870
Lundum
G:
9 jun. 1893
Underup
D:
Tamdrup s. (Bruunsminde)
Martine Elise Andreasen
1867-1946
Martine Elise Andreasen
F:
21 mar. 1867
Harlev
G:
Jelling
D:
7 nov. 1946
Esbjerg
Mette Kirstine Amalie Bruun
1873-1951
Mette Kirstine Amalie Bruun
F:
7 okt. 1873
Tamdrup s. (Enner (Bruunsminde))
D:
6 nov. 1951
Tamdrup s. (Ennergård)
Anders Peter Therkelsen
1873-1929
Anders Peter Therkelsen
F:
4 jan. 1873
Tamdrup s. (Hesselballegård)
G:
30 mar. 1897
Tamdrup
D:
28 mar. 1929
Tamdrup s. (Hesselballegård)
Dagmar Camilla Bruun
1875-1947
Dagmar Camilla Bruun
F:
16 dec. 1875
Tamdrup s. (Bruunsminde)
D:
24 sep. 1947
Horsens
Andreas Jensen
1872-1901
Andreas Jensen
F:
30 dec. 1872
Tamdrup s. (Enner)
G:
30 mar. 1897
Tamdrup
D:
5 mar. 1901
Tamdrup
Anton Jensen
1870-1919
Anton Jensen
F:
10 maj 1870
Tamdrup s. (Enner)
G:
5 dec. 1902
Tamdrup
D:
11 dec. 1919
Horsens (Kommunehospitalet)
Søren Olsen
Anders Jensen Bruun
1835-1897
Anders Jensen Bruun
F:
28 feb. 1835
Tamdrup s. (Enner)
D:
21 feb. 1897
Tamdrup s. (Enner)
Mette Kirstine Frandsen
1836-1928
Mette Kirstine Frandsen
F:
30 dec. 1836
Underup s. (Underup Mark)
D:
1 dec. 1928
Horsens (Vimmelskaftet 22)
Jørgen Jensen
1837-1838
Jørgen Jensen
F:
26 apr. 1837
Tamdrup s. (Enner)
D:
31 mar. 1838
Tamdrup s. (Enner)
Jens Andersen Bruun
1800-1874
Jens Andersen Bruun
F:
4 nov. 1800
Tamdrup s. (Enner)
D:
21 jan. 1874
Tamdrup s. (Enner)
Cathrine Marie Jørgensdatter
1807-1837
Cathrine Marie Jørgensdatter
F:
21 aug. 1807
Tamdrup s. (Vinten)
G:
23 mar. 1833
Tamdrup
D:
25 dec. 1837
Tamdrup s. (Enner)
Mette Kirstine Laursdatter
1796-1886
Mette Kirstine Laursdatter
F:
13 jun. 1796
Tamdrup s. (Vinten)
G:
2 dec. 1843
Tamdrup
D:
15 feb. 1886
Tamdrup s. (Enner)
Anna Andersdatter
1802-
Anna Andersdatter
F:
8 feb. 1802
Tamdrup s. (Enner)
Mette Kirstine Andersdatter
1804-
Mette Kirstine Andersdatter
F:
17 mar. 1804
Tamdrup s. (Enner)
Søren Andersen Bruun
1806-
Søren Andersen Bruun
F:
12 jul. 1806
Tamdrup s. (Enner)
Hans Andersen Bruun
1808-
Hans Andersen Bruun
F:
4 dec. 1808
Tamdrup s. (Enner)
Christen Andersen Bruun
1811-
Christen Andersen Bruun
F:
27 mar. 1811
Tamdrup s. (Enner)
Birgitte Kirstine Andersdatter
1813-
Birgitte Kirstine Andersdatter
F:
26 sep. 1813
Tamdrup s. (Enner)
Jensine Andersdatter
1816-
Jensine Andersdatter
F:
24 jul. 1816
Tamdrup s. (Enner)
Lars Andreas Andersen Bruun
1819-
Lars Andreas Andersen Bruun
F:
21 nov. 1819
Tamdrup s. (Enner)
Ane Kirstine Jensdatter
1781-1840
Ane Kirstine Jensdatter
F:
1781
Tamdrup s. (Enner)
G:
16 aug. 1799
Tamdrup
D:
TIDL. 1840