Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Henrik Hansen
1622 - 1658 (36 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Cathrine Henriksdatter
1651-1652
Cathrine Henriksdatter
F:
fmtl. 1651
Skamby
D:
1652
Skamby
Anna Cathrine Henriksdatter
1652-
Anna Cathrine Henriksdatter
F:
1652
Skamby
Barbara Margrethe Steenberg
1742-1742
Barbara Margrethe Steenberg
F:
9 mar. 1742
Blære
D:
1742
Dødfødt søn
1743-1743
Dødfødt søn
F:
8 jul. 1743
Blære
D:
8 jul. 1743
Blære
Barbara Margrethe Steenberg
1743-1743 (FMTL.)
Barbara Margrethe Steenberg
F:
8 jul. 1743
Blære
D:
1743 (FMTL.)
Blære (fmtl.)
Hans Schousboe Steenberg
1777-1777
Hans Schousboe Steenberg
F:
17 feb. 1777
Gauerslund
D:
20 apr. 1777
Gauerslund
Barbara Helene Martine Steenberg
1779-1850
Barbara Helene Martine Steenberg
F:
10 jun. 1779
Gauerslund
D:
TIDL. 1850
Jens Olesen Welling
ca. 1770-1850
Jens Olesen Welling
F:
ca. 1770
G:
6 jun. 1805
Gauerslund
D:
TIDL. 1850
Hans Schousboe Steenberg
1781-1806
Hans Schousboe Steenberg
F:
10 jan. 1781
Gauerslund
D:
6 mar. 1806
St. Croix
Anna Christine Møller
1780-1855
Anna Christine Møller
F:
1780
København
G:
7 mar. 1805
København (Garnisons k.)
D:
3 jan. 1855
Thiis Martin Steenberg
1784-1784
Thiis Martin Steenberg
F:
3 feb. 1784
Gauerslund
D:
1784
Gauerslund
Claudiane Sophie Margrete Steenberg
1785-1786
Claudiane Sophie Margrete Steenberg
F:
2 dec. 1785
Gauerslund
D:
1786
Gauerslund
Thiis Martin Steenberg
1787-1788
Thiis Martin Steenberg
F:
8 jul. 1787
Gauerslund
D:
1788
Gauerslund
Hans Allerup Steenberg
1745-1820
Hans Allerup Steenberg
F:
16 mar. 1745
Gauerslund s.
D:
4 feb. 1820
Skanderborg
Anna Margrethe Schousboe
1756-1788
Anna Margrethe Schousboe
F:
17 jul. 1756
G:
16 jul. 1773
Gauerslund
D:
11 maj 1788
Gauerslund
Kirsten Bang Steenberg
1792-1864
Kirsten Bang Steenberg
F:
21 nov. 1792
Gauerslund
D:
8 maj 1864
Voerladegård s. (Gantrup)
Hans Jacob Mørch
1799-1869
Hans Jacob Mørch
F:
19 jan. 1799
Julianehåb, Grønland
G:
25 jul. 1820
Hylke (hjemme)
D:
10 jan. 1869
Voerladegård s. (Gantrup)
Oliva Bang
1759-1841
Oliva Bang
F:
28 nov. 1759
Kattrup s. (Borup)
G:
20 nov. 1788
Pjedsted k.
D:
27 okt. 1841
Ovsted s. (Ejer)
Anne Kirstine Steenberg
1746-1755
Anne Kirstine Steenberg
F:
1 aug. 1746
Gauerslund
D:
31 jan. 1755
Gauerslund
Ove Thiesen Steenberg
1748-1751
Ove Thiesen Steenberg
F:
22 jun. 1748
Gauerslund
D:
1751
Niels Sommer Thiesen Steenberg
1749-1754
Niels Sommer Thiesen Steenberg
F:
15 okt. 1749
Gauerslund
D:
19 jun. 1754
Gauerslund
Barbara Margrete Steenberg
1750-1808
Barbara Margrete Steenberg
F:
25 dec. 1750
Gauerslund
D:
3 jan. 1808
Jørgen Henrik Munch
ca. 1742-1785
Jørgen Henrik Munch
F:
ca. 1742
G:
19 okt. 1771
Dalby
D:
6 jun. 1785
Dalby ?
Jørgen Christian Reichstein
1786-1838
Jørgen Christian Reichstein
F:
1 jul. 1786
Dalby
D:
5 aug. 1838
Dalby s. (Birkebjerg)
Karen Christiansdatter
1793-1879
Karen Christiansdatter
F:
1793
Stubberup s.
G:
4 jul. 1830
Dalby
D:
27 apr. 1879
Dalby s. (Birkebjerg)
Dødfødt søn
1786-1786
Dødfødt søn
F:
1 jul. 1786
Dalby
D:
1 jul. 1786
Dalby
Thiis Martin Reichstein
1788-1788
Thiis Martin Reichstein
F:
1788
Dalby
D:
1788
Dalby
Thiis Martin Reichstein
1789-1850
Thiis Martin Reichstein
F:
1789
Dalby
D:
14 apr. 1850
Dalby
Karen Larsdatter
1806-1861
Karen Larsdatter
F:
1806
Dalby
G:
30 jan. 1830
Dalby
D:
21 sep. 1861
Dalby
Anna Cathrina Reichstein
1793-1858
Anna Cathrina Reichstein
F:
27 aug. 1793
Dalby
D:
18 feb. 1858
Dalby
Jacob Johan Peter Reichstein
1758-1829
Jacob Johan Peter Reichstein
F:
1758
G:
27 okt. 1785
Dalby ?
D:
1829
Maren Bjørn Thune
1773-1778
Maren Bjørn Thune
F:
3 jul. 1773
Askø
D:
20 aug. 1778
Anna Mathæa Thune
1774-1774
Anna Mathæa Thune
F:
19 sep. 1774
Askø
D:
19 nov. 1774
Barbara Hellena Thune
1774-1774
Barbara Hellena Thune
F:
19 sep. 1774
Askø
D:
19 nov. 1774
Matthias Martin Thune
1775-1777
Matthias Martin Thune
F:
19 nov. 1775
Askø
D:
16 feb. 1777
Matthias Martin Thune
1777-1831
Matthias Martin Thune
F:
2 mar. 1777
Vigsnæs
D:
15 mar. 1831
Marie Zippel
ca. 1785-1865
Marie Zippel
F:
ca. 1785
D:
22 mar. 1865
Mogens Nicolaj Thune
1778-1778
Mogens Nicolaj Thune
F:
19 mar. 1778
D:
24 mar. 1778
Mogens Nicolaj Thune
1779-1843
Mogens Nicolaj Thune
F:
1 maj 1779
D:
16 apr. 1843
Inger Vibeke Sara Garde
1798-1882
Inger Vibeke Sara Garde
F:
3 maj 1798
Roskilde
G:
30 okt. 1819
D:
29 jan. 1882
Sakskøbing
Maren Bjørn Thune
1780-
Maren Bjørn Thune
F:
19 jun. 1780
Povel Abraham Thune
1781-1837
Povel Abraham Thune
F:
4 aug. 1781
D:
1837
Barbara Hellena Thune
1782-
Barbara Hellena Thune
F:
17 sep. 1782
Anna Mathæa Thune
1784-
Anna Mathæa Thune
F:
19 apr. 1784
Erasmus (Rasmus) Georg Fog Thune
1785-1829
Erasmus (Rasmus) Georg Fog Thune
F:
7 jun. 1785
D:
11 apr. 1829
København
Kirstine Thune
1786-1787
Kirstine Thune
F:
31 dec. 1786
D:
5 mar. 1787
Kirstine Fredericke Thune
1788-1788
Kirstine Fredericke Thune
F:
21 maj 1788
D:
10 jun. 1788
Friderick Christian Thune
1789-
Friderick Christian Thune
F:
10 sep. 1789
Jacob Thune
1791-1855
Jacob Thune
F:
22 jan. 1791
D:
16 mar. 1855
København
Ursula Jensine Christine Nørgaard
-1855
Ursula Jensine Christine Nørgaard
D:
23 dec. 1855
København
Christiane Terkelline Hviid
Christiane Terkelline Hviid
G:
1829
Ermegaard Steenberg
1751-1831
Ermegaard Steenberg
F:
20 dec. 1751
Gauerslund
D:
13 jan. 1831
Sakskøbing
Jacob Thune
1735-1792
Jacob Thune
F:
1735
Køng
G:
9 jun. 1772
D:
6 dec. 1792
Sørup s.
Ove Thiesen Steenberg
1754-1756
Ove Thiesen Steenberg
F:
24 apr. 1754
Gauerslund
D:
7 jun. 1756
Gauerslund
Anne Kirstine Steenberg
1755-1756
Anne Kirstine Steenberg
F:
jun. 1755
Gauerslund
D:
jan. 1756
Gauerslund
Barbara Helene Cecilie Steenberg
1790-1871
Barbara Helene Cecilie Steenberg
F:
9 aug. 1790
Knebel
D:
14 feb. 1871
Lorents Udum Stalknecht
1802-1856
Lorents Udum Stalknecht
F:
30 sep. 1802
Øster Nykirke
G:
26 apr. 1837
Ullits
D:
8 maj 1856
Viborg
Jørgen Fog Steenberg
1791-1859
Jørgen Fog Steenberg
F:
18 dec. 1791
Knebel
D:
30 sep. 1859
Næstved
Regine Magdalene Knorr
1791-1873
Regine Magdalene Knorr
F:
7 apr. 1791
København
G:
4 maj 1817
Aarhus Domk.
D:
24 jan. 1873
Frederiksberg
Cecilie Steenberg
1793-1794
Cecilie Steenberg
F:
6 jul. 1793
Knebel
D:
9 apr. 1794
Knebel
Cecilia Charlotte Amalia Steenberg
1795-
Cecilia Charlotte Amalia Steenberg
F:
10 nov. 1795
Knebel
Ove Mathiesen Steenberg
1756-1800
Ove Mathiesen Steenberg
F:
17 jun. 1756
Gauerslund
D:
25 sep. 1800
Knebel
Maren Bjørn Fog
1764-1825
Maren Bjørn Fog
F:
13 aug. 1764
Dalby
G:
9 okt. 1789
Dalby
D:
18 dec. 1825
Ullits
Barbara Helene Marie Bützow
1785-1814
Barbara Helene Marie Bützow
F:
1785
D:
TIDL 1814
Thiis Henrich Bützow
1788-1789
Thiis Henrich Bützow
F:
26 jan. 1788
D:
1789
Christopher Martin Bützow
1789-1789
Christopher Martin Bützow
F:
1789
D:
1789
Thiis Christopher Bützow
1791-1814
Thiis Christopher Bützow
F:
1791
D:
TIDL 1814
Ole Henrich Bützow
1793-1794
Ole Henrich Bützow
F:
1793
D:
1794
Anne Kirstine Sommer Steenberg
1758-1818
Anne Kirstine Sommer Steenberg
F:
12 jun. 1758
Gauerslund
D:
25 jun. 1818
Bredstrup s. (Torp)
Henrich Henrichsen Bützow
1724-1798
Henrich Henrichsen Bützow
F:
8 apr. 1724
Øls
G:
CA 1784
D:
23 aug. 1798
Niels Sommer Steenberg
1759-1760
Niels Sommer Steenberg
F:
28 dec. 1759
Gauerslund
D:
4 jun. 1760
Gauerslund
Barbara Helena Hansdatter Allerup
1722-1760
Barbara Helena Hansdatter Allerup
F:
16 mar. 1722
Ringkøbing
D:
7 jul. 1760
Gauerslund
Thiis Martin Ovesen Steenberg
1710-1760
Thiis Martin Ovesen Steenberg
F:
28 dec. 1710
Hedensted
G:
8 jun. 1741
Ringkøbing
D:
3 aug. 1760
Gauerslund s.
Henriette Amalia Reenberg
1778-1844
Henriette Amalia Reenberg
F:
1778
Ruds Vedby ?
D:
TIDL. 1844
Conrad Wilhelm Reenberg
1780-1844
Conrad Wilhelm Reenberg
F:
18 maj 1780
Vedbygård
D:
16 dec. 1844
København (Alm. Hospital)
Karen Kirstine Ellebrock
1785-1864
Karen Kirstine Ellebrock
F:
1 feb. 1785
Aalborg
G:
14 aug. 1808
Frederiksberg kirke
D:
20 maj 1864
København
Christian Christopher Reenberg
1782-1857
Christian Christopher Reenberg
F:
1782
Kirke-Helsinge
D:
12 aug. 1857
København
Anne Sophie Jørgensen
ca. 1791-1838
Anne Sophie Jørgensen
F:
ca. 1791
G:
10 jul. 1812
Frederikberg
D:
29 mar. 1838
København
Ane Pouline Olsen
ca. 1815-1888
Ane Pouline Olsen
F:
ca. 1815
København
G:
22 feb. 1839
København (Garnisons kirke)
D:
10 maj 1888
København
Frants Laurentius (Laurids) Reenberg
1784-1845
Frants Laurentius (Laurids) Reenberg
F:
1784
D:
22 jan. 1845
København
Else Line Bechmann
ca. 1790-1818
Else Line Bechmann
F:
ca. 1790
G:
1 aug. 1817
huset (Trinitatis s.)
D:
21 okt. 1818
København
Christine Katrine Reenberg
1786-før 1845
Christine Katrine Reenberg
F:
1786
D:
før 1845
Christian Christiansen Varlo
ca. 1795-1851
Christian Christiansen Varlo
F:
ca. 1795
København
G:
8 dec. 1818
København (Frue k.)
D:
19 sep. 1851
København (Alm. Hospital)
Anna Matthea Reenberg
1789-1850
Anna Matthea Reenberg
F:
1789
D:
25 jan. 1850
København
Frederik Teilmann Reenberg
1793-1829
Frederik Teilmann Reenberg
F:
1793
D:
1806/1829
Florentine Margrethe Allerup
1751-1829
Florentine Margrethe Allerup
F:
1751
København (Holmens)
D:
24 apr. 1829
Birkerød
Emanuel Reenberg
1734-1801
Emanuel Reenberg
F:
1734
Finderup ?
G:
4 aug. 1778
Kirke-Helsinge
D:
31 dec. 1801
Johanne Christiane Allerup
1756-SOM SPX
Johanne Christiane Allerup
F:
1756
D:
SOM SPX
Johanne Christiane Allerup
1758-1776
Johanne Christiane Allerup
F:
1758
D:
1776
Frederik Albertin Allerup
1760-1799
Frederik Albertin Allerup
F:
1760
D:
20 mar. 1799
Reerslev ("Jomfruens Minde")
Lars Albertin Allerup
1723-1797
Lars Albertin Allerup
F:
29 okt. 1723
Ringkjøbing
D:
19 maj 1797
Helsinge
Catharina Rosendahl
1728-1764
Catharina Rosendahl
F:
1728
Helsingør (Skt. Olai)
D:
mar. 1764
Johannes Laurentius Prom
1802-
Johannes Laurentius Prom
F:
14 okt. 1802
København
Barbara Cathrine Margrethe Allerup
1767-
Barbara Cathrine Margrethe Allerup
F:
1767
Johannes Thomsen Prom
ca. 1769-
Johannes Thomsen Prom
F:
ca. 1769
G:
25 okt. 1799
København (Nicolai k.)
Mathias Peter Allerup
1799-1858
Mathias Peter Allerup
F:
23 nov. 1799
København
D:
17 nov. 1858
Korsør
Else Christine (Gjødt) Friedr.dtr. Seier
1796-1881
Else Christine (Gjødt) Friedr.dtr. Seier
F:
28 jul. 1796
Slagelse
G:
7 maj 1824
København (Trinitatis k.)
D:
31 maj 1881
Odense
Johanne Marie Allerup
1805-1867
Johanne Marie Allerup
F:
20 okt. 1805
København
D:
9 nov. 1867
Gentofte
Christian Frederik Gotsche
1797-1874
Christian Frederik Gotsche
F:
10 jun. 1797
Søllerød
G:
7 maj 1851
København (Helligånds k.)
D:
3 apr. 1874
Gentofte
Johan Gottlieb Meyer Allerup
1773-1806
Johan Gottlieb Meyer Allerup
F:
1773
D:
16 jan. 1806
København
Karen Marie Krollerup
ca. 1776-
Karen Marie Krollerup
F:
ca. 1776
G:
28 aug. 1799
København (Helligånds k.)
Severine Albertine Allerup
1800-1834
Severine Albertine Allerup
F:
18 aug. 1800
København
D:
5 nov. 1834
København
Frederik Christian Bilfeldt
1798-1864
Frederik Christian Bilfeldt
F:
8 jan. 1798
København
G:
24 feb. 1826
København (Garnisons k.)
D:
5 jun. 1864
København
Ane Laurine Allerup
1804-1804
Ane Laurine Allerup
F:
1804
D:
1804
Hans Laurentius Allerup
1769-
Hans Laurentius Allerup
F:
25 sep. 1769
Kirke-Helsinge
Cicilia Elisabeth Mossin
1770-
Cicilia Elisabeth Mossin
F:
1770
København
G:
15 mar. 1799
København (Frue k.)
Lauritz Thura Allerup
1775-1782
Lauritz Thura Allerup
F:
1775
D:
1782
Rasmus Laurentius Pagh
1800-1837
Rasmus Laurentius Pagh
F:
13 sep. 1800
København
D:
1 aug. 1837
København
Gustava Valentine Frederikke Groth
1800-1855
Gustava Valentine Frederikke Groth
F:
14 feb. 1800
Stege
D:
29 jul. 1855
St. Heddinge
Birgitte Caroline Pagh
1805-1806
Birgitte Caroline Pagh
F:
23 aug. 1805
København
D:
9 jun. 1806
København
Niels Lauritz Pagh
1814-1878
Niels Lauritz Pagh
F:
4 okt. 1814
København
D:
15 mar. 1878
Frederiksberg
Ida Emilie Tofft
1814-1900
Ida Emilie Tofft
F:
2 maj 1814
København
G:
19 nov. 1842
København (Holmens k.)
D:
1 maj 1900
Frederiksberg
Ditlev Pagh
1802-
Ditlev Pagh
F:
31 dec. 1802
København
D:
USA?
Frederikke Helms
ca. 1804-
Frederikke Helms
F:
ca. 1804
G:
19 maj 1827
København (Frue k.)
Anne Kirstine Allerup
1777-1835
Anne Kirstine Allerup
F:
1777
D:
22 mar. 1835
København
Bertel Sørensen Pagh
ca. 1752-1823
Bertel Sørensen Pagh
F:
ca. 1752
Jylland
G:
28 sep. 1798
København (i huset)
D:
16 maj 1823
København
Karen Møller
-1804
Karen Møller
G:
18 okt. 1764
Gjørlev
D:
jul. 1804
Kristen Henrik Allerup
1726-1727
Kristen Henrik Allerup
F:
23 sep. 1726
Ringkøbing
D:
20 jul. 1727
Ringkøbing
Maren Kristine Allerup
1727-1743
Maren Kristine Allerup
F:
19 sep. 1727
Ringkøbing
D:
23 nov. 1743
Ringkøbing
Barbara Catharina Margrethe Allerup
ca. 1766-ca. 1808
Barbara Catharina Margrethe Allerup
F:
ca. 1766
Nykøbing F. ?
D:
ca. 1808
Frederiks
Anders Dehn
1778-1849
Anders Dehn
F:
1778
G:
17 mar. 1804
Nykøbing F.
D:
28 dec. 1849
Ulvedal
Lauritz Thura Allerup
1731-1797
Lauritz Thura Allerup
F:
23 sep. 1731
Ringkøbing
D:
3 mar. 1797
Nykøbing F.
Inger Catharina Boletha Barchmann
-før 1767
Inger Catharina Boletha Barchmann
D:
før 1767
Friderica Charlotte Allerup
ca. 1773-1800
Friderica Charlotte Allerup
F:
ca. 1773
D:
1800
Catharina Hedewig Allerup
ca. 1771-1794
Catharina Hedewig Allerup
F:
ca. 1771
D:
28 jun. 1794
Nykøbing F.
Anna Margretha Allerup
1774-1775
Anna Margretha Allerup
F:
1774
D:
17 feb. 1775
Nykøbing F.
Anna Frederikke Dahlstrøm
ca. 1747-1795
Anna Frederikke Dahlstrøm
F:
ca. 1747
Nygaard på Falster
G:
8 maj 1767
Nr. Vedby
D:
28 mar. 1795
Nykøbing F.
Barbara Margrethe Lauritsdatter Thura
1698-1738
Barbara Margrethe Lauritsdatter Thura
F:
1698
København
D:
1 aug. 1738
Ringkøbing
Hans Lauridsen Allerup
ca. 1670-1744
Hans Lauridsen Allerup
F:
ca. 1670
Trondhjem
G:
10 sep. 1721
Ribe
D:
7 okt. 1744
Ringkøbing
Albert Lauritz Thura
1794-1801
Albert Lauritz Thura
F:
1794
D:
1801
Jørgen Thura
1763-1804
Jørgen Thura
F:
1763
D:
2 aug. 1804
Stege
Kirstine von Erpecom
Albert Thura
1764-1764
Albert Thura
F:
1764
D:
1764
Lauritz Thurah Thrap
1786-1839
Lauritz Thurah Thrap
F:
1786
Nykøbing M.
D:
1839
Bergen
Gjertrud Garmann Astrup
1781-1827
Gjertrud Garmann Astrup
F:
1781
G:
ca. 1810
D:
27 mar. 1827
Johanne Marie Trap
1789-
Johanne Marie Trap
F:
1789
Nykøbing M.
Niels Christian Mathias Trap
1791-
Niels Christian Mathias Trap
F:
1791
Hvidbjerg
Cathrine Jacobe Thura
1765-1847
Cathrine Jacobe Thura
F:
1765
D:
1 nov. 1847
Reerslev
Andreas Winding Thrap
1753-1792
Andreas Winding Thrap
F:
14 apr. 1753
Hvidbjerg
G:
23 sep. 1785
Hvidbjerg
D:
24 jun. 1792
Hvidbjerg
Maria Amalie Thura Betzmann
1800-1870
Maria Amalie Thura Betzmann
F:
1799/1800
København
D:
9 jul. 1870
Reerslev
Hilmar Frantzen
ca. 1799-1886
Hilmar Frantzen
F:
ca. 1799
Reerslev
G:
12 jul. 1820
Sæby
D:
17 jun. 1886
Reerslev s. (Reerslev Mark)
Marie Elisabeth Thura Betzmann
1806-1807
Marie Elisabeth Thura Betzmann
F:
1806
Alsted s. (Brunemarken)
D:
1807
Alsted s. (Brunemarken)
Carl Georg Betzmann
Carl Georg Betzmann
G:
30 mar. 1800
Skt. Hans Hospitals k.
Karen Clementine Thura
1792-1796
Karen Clementine Thura
F:
1792
D:
1795/1796
Johan Christian Thura
1795-1824
Johan Christian Thura
F:
1795
D:
1824
Marie Elisabeth Thura
1797-1888
Marie Elisabeth Thura
F:
24 aug. 1797
D:
6 jun. 1888
Sophus Warming
1798-1843
Sophus Warming
F:
27 apr. 1798
G:
15 mar. 1826
Asmindrup
D:
15 nov. 1843
Karen Clementin Thura
1799-1799
Karen Clementin Thura
F:
24 mar. 1799
D:
7 maj 1799
Albert Thura
1766-1801
Albert Thura
F:
15 apr. 1766
D:
1801
Eleonora Elisabeth Giese
Eleonora Elisabeth Giese
G:
20 okt. 1791
København (Trinitatis k.)
Birgitte Cathrine Larsen
1804-1818
Birgitte Cathrine Larsen
F:
1804
Viby s.
D:
1 jan. 1818
Kerteminde
Magdalene Cathrine Thura
1767-1850
Magdalene Cathrine Thura
F:
1767
Hvidbjerg
D:
5 mar. 1850
Kerteminde
Gumme Brandt Larsen
1768-1822
Gumme Brandt Larsen
F:
1 jul. 1768
G:
19 maj 1803
Viby
D:
21 dec. 1822
Søn
Lauritz Albertsen Thura
1727-1781
Lauritz Albertsen Thura
F:
1 jul. 1727
Lejrskov
D:
20 maj 1781
Hvidbjerg
Karen Fogh Jørgensdatter Clementin
1742-1767
Karen Fogh Jørgensdatter Clementin
F:
21 jul. 1742
Kjettrup
D:
28 apr. 1767
Hvidbjerg
Dødfødt barn
1793-1793
Dødfødt barn
F:
1793
D:
1793
Karen Clementine Thura
1770-1793
Karen Clementine Thura
F:
1770
Hvidbjerg
D:
1793
Jens Torst
Jens Torst
G:
16 sep. 1791
København (Frue k.)
Maren Ørsnis Thura
1771-1772
Maren Ørsnis Thura
F:
6 apr. 1771
D:
12 feb. 1772
Frederikke Thura
1771-SOM LILLE
Frederikke Thura
F:
7 apr. 1771
D:
SOM LILLE
Charlotte Cathrine Pedersdatter Brøchner
1744-1771
Charlotte Cathrine Pedersdatter Brøchner
F:
10 aug. 1744
Karby
G:
14 mar. 1769
Hvidbjerg
D:
14 apr. 1771
Hvidbjerg
Dorothea Maria Olesdatter Westergaard
-1787
Dorothea Maria Olesdatter Westergaard
G:
11 dec. 1772
D:
1787
Nykøbing M.
Peder Christian Albertsen Thura
1793-1821
Peder Christian Albertsen Thura
F:
1793
D:
17 apr. 1821
Avnslev
Albert Hansen Thura
1767-1795
Albert Hansen Thura
F:
25 sep. 1767
D:
17 jun. 1795
Rørup s. (Aalsbo)
Gertrud Pedersdatter
1762-
Gertrud Pedersdatter
F:
1762
Nyborg landsogn
G:
ca. 1792
Hans Albertsen Thura
1728-1776
Hans Albertsen Thura
F:
1 sep. 1728
Lejrskov
D:
29 jan. 1776
Helligsø
Anna Dorothea Olufsdatter Ascanius
-1782
Anna Dorothea Olufsdatter Ascanius
G:
1766
D:
1782
Christian Erik de Thurah
1794-1869
Christian Erik de Thurah
F:
27 apr. 1794
Arendal
D:
28 jan. 1869
København
Anna Cathrine Klingenberg
1798-1870
Anna Cathrine Klingenberg
F:
6 aug. 1798
København
G:
17 jul. 1821
København
D:
23 feb. 1870
København
Peder de Thurah
1798-1799
Peder de Thurah
F:
8 aug. 1798
København
D:
feb. 1799
Albertine Margrethe de Thurah
1799-1876
Albertine Margrethe de Thurah
F:
6 dec. 1799
København
D:
9 mar. 1876
Støvringgård Kloster
Albert de Thurah
1761-1801
Albert de Thurah
F:
1 mar. 1761
København
D:
2 apr. 1801
København
Margarethe Catharine Behr
1768-1828
Margarethe Catharine Behr
F:
26 sep. 1768
G:
15 mar. 1793
D:
30 nov. 1828
København
Christence Marie de Thurah
1763-1766
Christence Marie de Thurah
F:
1 nov. 1763
København
D:
18 sep. 1766
Helene Elisabeth de Thurah
1798-1876
Helene Elisabeth de Thurah
F:
4 jul. 1798
København
D:
18 jul. 1876
København
Georg Frederik Krüger Ursin
1797-1849
Georg Frederik Krüger Ursin
F:
22 jun. 1797
G:
21 mar. 1823
D:
4 dec. 1849
København
Herman de Thurah
1768-1832
Herman de Thurah
F:
20 feb. 1768
København
D:
20 aug. 1832
Margrete Kruse
1760-1822
Margrete Kruse
F:
25 apr. 1760
Roskilde
G:
apr. 1796
D:
27 aug. 1822
Bolette Catrine Møller
1793-1839
Bolette Catrine Møller
F:
1793
G:
2 aug. 1832
D:
12 mar. 1839
København
Lauritz de Thurah
1770-1827
Lauritz de Thurah
F:
8 sep. 1770
København
D:
31 maj 1827
København
Christian Henrik de Thurah
1729-1812
Christian Henrik de Thurah
F:
22 okt. 1729
Lejrskov
D:
18 sep. 1812
Helene de Weinigell
1737-1815
Helene de Weinigell
F:
4 mar. 1737
G:
19 maj 1760
D:
11 feb. 1815
Wilhelm Thura
1730-1730
Wilhelm Thura
F:
14 nov. 1730
Lejrskov
D:
1730
Lejrskov
Helene Cathrine Thura
1732-1732
Helene Cathrine Thura
F:
21 apr. 1732
Lejrskov
D:
23 apr. 1732
Lejrskov
Albert Lauritsen Thura
1700-1740
Albert Lauritsen Thura
F:
6 okt. 1700
København
D:
10 mar. 1740
Jacobe Marie Hansdatter
-1732
Jacobe Marie Hansdatter
G:
10 sep. 1726
Kolding
D:
29 nov. 1732
Marie Elisabeth Thura
1735-1805
Marie Elisabeth Thura
F:
22 mar. 1735
Lejrskov
D:
22 jul. 1805
København
Helene Cathrine Thura
1736-1803
Helene Cathrine Thura
F:
25 maj 1736
Lejrskov
D:
23 jul. 1803
Christiansfeld
Jacobe Marie Thura
1737-1798
Jacobe Marie Thura
F:
5 okt. 1737
Lejrskov
D:
10 jul. 1798
Christiansfeld
Johan Albert Vieth
1766-ca. 1781
Johan Albert Vieth
F:
1766
D:
ca. 1781
Søn
-1775
Søn
D:
senest 1775
Datter
-1775
Datter
D:
senest 1775
Datter
-1775
Datter
D:
senest 1775
Datter
-1775
Datter
D:
senest 1775
Barbara Margrethe Thura
1739-1815
Barbara Margrethe Thura
F:
26 sep. 1739
Lejrskov
D:
19 feb. 1815
Christiansfeld
Peter Johan Vieth
ca. 1729-1775
Peter Johan Vieth
F:
ca. 1729
Lejrskov
G:
6 jul. 1763
D:
23 feb. 1775
Christiansfeld
Cathrine Margrethe Anchersen
1714-1785
Cathrine Margrethe Anchersen
F:
1714
København
G:
18 jun. 1734
D:
1785
Diderik Lauritsen de Thurah
1704-1788
Diderik Lauritsen de Thurah
F:
1 maj 1704
København
D:
1788
Johanne Marie Syling (Sølling)
-1741
Johanne Marie Syling (Sølling)
G:
10 dec. 1736
København (Skt. Petri k.)
D:
dec. 1741
Indeborg Johanne Brønsdorph
1710-1745
Indeborg Johanne Brønsdorph
F:
1710
Skibsted
G:
okt. 1742
D:
jun. 1745
Friderica Christiane Scavenius
ca. 1717-1796
Friderica Christiane Scavenius
F:
ca. 1717
D:
26 sep. 1796
København (Skt. Petri)
Christiane Sophie Magdalene de Thurah
1741-ung
Christiane Sophie Magdalene de Thurah
F:
1741
D:
ung
Poul Rosenørn de Thurah
1743-1746
Poul Rosenørn de Thurah
F:
1743
D:
1746
Laurids de Thurah
1744-1746
Laurids de Thurah
F:
1744
D:
1746
Anna Sophie Frederikke Kruse
1764-1792
Anna Sophie Frederikke Kruse
F:
5 jan. 1764
D:
12 sep. 1792
Laurids Kruse
1778-1840
Laurids Kruse
F:
16 sep. 1778
D:
19 feb. 1840
Paris
Frederik Poul Ludvig Kruse
1793-1863
Frederik Poul Ludvig Kruse
F:
11 jun. 1793
D:
3 jan. 1863
Norge
Marie Sophie Kruse
1805-1838
Marie Sophie Kruse
F:
6 maj 1805
D:
8 dec. 1838
Carl Adolph Waltersdorph
1800-1868
Carl Adolph Waltersdorph
F:
8 sep. 1800
G:
2 sep. 1824
D:
15 maj 1868
Stephan Diderik Kruse
1765-1813
Stephan Diderik Kruse
F:
10 dec. 1765
D:
27 dec. 1813
Glückstadt
Bodil Kirstine Schaltz
1764-1828
Bodil Kirstine Schaltz
F:
1764
D:
8 maj 1828
Mette Benzon de Thurah
1745-1807
Mette Benzon de Thurah
F:
5 jun. 1745
D:
6 jan. 1807
Poul Caspersen Kruse
1731-1809
Poul Caspersen Kruse
F:
mar. 1731
G:
23 sep. 1762
D:
4 nov. 1809
Laurids Vilhelm de Thurah
1747-ung
Laurids Vilhelm de Thurah
F:
1747
D:
ung
Laurids Lauritsen de Thurah
1706-1759
Laurids Lauritsen de Thurah
F:
4 mar. 1706
Aarhus
D:
6 sep. 1759
København
Anna Rosenørn
1714-1748
Anna Rosenørn
F:
17 jul. 1714
Aarhus
G:
19 okt. 1740
D:
23 jan. 1748
København
Christiane Marie Kjærskjold
1714-1760
Christiane Marie Kjærskjold
F:
28 jul. 1714
G:
16 jan. 1750
D:
25 mar. 1760
Christiane Lauritsdatter Thura
1711-1775
Christiane Lauritsdatter Thura
F:
14 maj 1711
Aarhus
D:
1775
Støvringgård Kloster
Dorthea Lauritsdatter Thura
-ung
Dorthea Lauritsdatter Thura
D:
ung
Helene Cathrine Albertsdatter de Witt
1673-1760
Helene Cathrine Albertsdatter de Witt
F:
1673
D:
1760
København (Trinitatis s.)
Laurits Lauritsen Thura
1657-1731
Laurits Lauritsen Thura
F:
20 aug. 1657
Nakskov
G:
22 sep. 1697
København (Trinitatis s. (i huset))
D:
1 apr. 1731
Ribe
Jacob Albert Christensen Ørsted
1748-1787
Jacob Albert Christensen Ørsted
F:
25 jul. 1748
D:
16 aug. 1787
Ester Marie Thygesen
ca. 1755-1803
Ester Marie Thygesen
F:
ca. 1755
G:
12 sep. 1781
Nyborg
D:
1803
Karen Ørsted
1815-1892
Karen Ørsted
F:
25 jun. 1815
København (Frue s.)
D:
14 apr. 1892
København (Frue s.)
Edvard August Scharling
1807-1866
Edvard August Scharling
F:
1 mar. 1807
København (Holmens s. )
D:
11 sep. 1866
København (Frue s.)
Anna Dorothea Maria Ørsted
1818-1850
Anna Dorothea Maria Ørsted
F:
1818
D:
1850
Søren Niels Peter Hasle
1814-
Søren Niels Peter Hasle
F:
21 maj 1814
København
Sophie Wilhelmine Bertha Ørsted
1821-1889
Sophie Wilhelmine Bertha Ørsted
F:
1821
D:
1889
Fritz Chr. Dahlstrøm
Anders Sandøe Ørsted
1826-1905
Anders Sandøe Ørsted
F:
1826
D:
1905
Albert Nicolaj Ørsted
1829-1900
Albert Nicolaj Ørsted
F:
1829
D:
1900
Emma Pouline Brøndum
1823-1914
Emma Pouline Brøndum
F:
1823
D:
1914
Hans Christian Ørsted
1777-1851
Hans Christian Ørsted
F:
14 aug. 1777
Rudkøbing
D:
9 mar. 1851
København (Frue s.)
Inger Birgitte Ballum
1789-1875
Inger Birgitte Ballum
F:
28 mar. 1789
Keldby
D:
3 nov. 1875
København (Frue k.)
Anders Sandøe Ørsted
1778-1860
Anders Sandøe Ørsted
F:
21 dec. 1778
Rudkøbing
D:
1 maj 1860
København
Sophie Wilhelmine Bertha Øhlenschlæger
1782-1818
Sophie Wilhelmine Bertha Øhlenschlæger
F:
16 jul. 1782
Frederiksberg (Frederiksberg slot)
D:
9 feb. 1818
København (Frederiksberg)
Mathilde Elisabeth Rogert
1782-1824
Mathilde Elisabeth Rogert
F:
25 apr. 1782
Viborg
G:
27 mar. 1819
København (Frue kirke)
D:
26 jun. 1824
Frederiksberg
Søren Christian Ørsted
1812-1895
Søren Christian Ørsted
F:
29 aug. 1812
Rudkøbing
D:
20 mar. 1895
København
Christian Madsen Ørsted
1814-1899
Christian Madsen Ørsted
F:
1 feb. 1814
Rudkøbing
D:
1899
Lovise Henriette Gebhard
1817-
Lovise Henriette Gebhard
F:
30 nov. 1817
København
G:
28 sep. 1846
Rudkøbing
Anders Sandøe Ørsted
1816-1872
Anders Sandøe Ørsted
F:
21 jun. 1816
Rudkøbing
D:
3 sep. 1872
København (Helligånd)
Frederikke (Fride) Christiane Gebhard
1838-1914
Frederikke (Fride) Christiane Gebhard
F:
19 apr. 1838
Rudkøbing
G:
3 aug. 1858
D:
6 jan. 1914
Værum
Sophus Vilhelm Ørsted
1818-1893
Sophus Vilhelm Ørsted
F:
26 jul. 1818
Rudkøbing
D:
1893
Amalie Frederikke Unnur Jacobæus
1832-
Amalie Frederikke Unnur Jacobæus
F:
18 sep. 1832
Keblevig (Island)
G:
14 dec. 1855
Jacob Albert Ørsted
1780-1828
Jacob Albert Ørsted
F:
1780
D:
1828
Petronelle Cathrine Bang
Søren Christian Ørsted
1750-1822
Søren Christian Ørsted
F:
1750
D:
1822
Karen Hermansen
1745-1793
Karen Hermansen
F:
1745
D:
1793
Søren Christian Müller
1821-1906
Søren Christian Müller
F:
30 mar. 1821
København
D:
1906
Ida Hansine Frederikke Petrea Gjerding
1829-
Ida Hansine Frederikke Petrea Gjerding
F:
23 apr. 1829
Nysted
Anna Dorothea Ørsted
1799-
Anna Dorothea Ørsted
F:
1799
Frederik Ludv. Müller
Anna Dorothea Borring
ca. 1767-1827
Anna Dorothea Borring
F:
ca. 1767
D:
1827
Barbara Albertine Fochsdatter de Witt
1717-
Barbara Albertine Fochsdatter de Witt
F:
1717
Christian Sørensen Ørsted
1695-1761
Christian Sørensen Ørsted
F:
2 maj 1695
Ærøskøbing
G:
1 aug. 1743
D:
8 maj 1761
Foch Christian Nielsen Witt
1754-1785
Foch Christian Nielsen Witt
F:
20 jul. 1754
D:
21 jun. 1785
Maria Margrethe Discher
1752-1802
Maria Margrethe Discher
F:
1752
G:
26 aug. 1781
D:
1802
København
Niels Randulph Fochsen de Witt
1720-1788
Niels Randulph Fochsen de Witt
F:
5 jul. 1720
D:
19 jul. 1788
Anna Maria Jensdatter Bering
1719-1781
Anna Maria Jensdatter Bering
F:
1719
D:
1781
Foch Albertsen de Witt
1677-1729
Foch Albertsen de Witt
F:
21 jun. 1677
Sværdborg
D:
3 nov. 1729
Anna Cathrine Benedicte Nielsdatter Randulph
1689-1759
Anna Cathrine Benedicte Nielsdatter Randulph
F:
1689
G:
4 jun. 1716
D:
1759
Henrik Wilhelm de Witt
-1712
Henrik Wilhelm de Witt
D:
1712
Brabrant
Georg de Bertouch
1745-1746
Georg de Bertouch
F:
16 dec. 1745
D:
25 feb. 1746
Ernst Albrecht von Bertouch
1745-1815
Ernst Albrecht von Bertouch
F:
16 dec. 1745
D:
17 dec. 1815
Marie Magdalene le Sage de Fontenay
1768-1827
Marie Magdalene le Sage de Fontenay
F:
10 aug. 1768
København
G:
28 jan. 1783
D:
31 aug. 1827
Slesvig
Frederik Ferdinand von Bertouch
1749-1786
Frederik Ferdinand von Bertouch
F:
3 jun. 1749
København
D:
31 aug. 1786
Margrethe Lütken
1766-1794
Margrethe Lütken
F:
28 okt. 1766
G:
28 jul. 1785
D:
30 aug. 1794
Ribe
Frederik Julian Christian von Bertouch
1764-1831
Frederik Julian Christian von Bertouch
F:
23 apr. 1764
København
D:
9 sep. 1831
Fuglse s. (Søholt)
Margrethe Lütken
1766-1794
Margrethe Lütken
F:
28 okt. 1766
G:
8 okt. 1791
D:
30 aug. 1794
Ribe
Poul Godske Bertouch-Lehn
1796-1831
Poul Godske Bertouch-Lehn
F:
6 okt. 1796
D:
16 okt. 1831
Olstrup s. (Lungholm)
Louise Juliane von Wallmoden
1775-1831
Louise Juliane von Wallmoden
F:
15 jun. 1775
G:
1803
D:
7 sep. 1831
Elisabeth Catharina Lehn
1772-1802
Elisabeth Catharina Lehn
F:
30 nov. 1772
Egense s. (Hvidkilde)
G:
2 jan. 1796
Egense s. (Hvidkilde)
D:
21 okt. 1802
Ulrikke Catharina Frederikke de Witt
1721-1775
Ulrikke Catharina Frederikke de Witt
F:
24 feb. 1721
D:
21 maj 1775
Carl Rudolph de Bertouch
1709-1765
Carl Rudolph de Bertouch
F:
12 sep. 1709
G:
3 feb. 1745
D:
10 maj 1765
Catharina Ernestina von Benzon
1743-1743
Catharina Ernestina von Benzon
F:
5 sep. 1743
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
19 sep. 1743
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johanna Albertine von Benzon
1744-1745
Johanna Albertine von Benzon
F:
13 dec. 1744
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
17 mar. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Elsebet von Benzon
1745-1745
Elsebet von Benzon
F:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Catharina Ernestina von Benzon
1745-1745
Catharina Ernestina von Benzon
F:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
5 dec. 1745
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johan Albert von Benzon
1746-1746
Johan Albert von Benzon
F:
23 dec. 1746
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
30 dec. 1746
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Catharina Ernestina von Benzon
1746-1747
Catharina Ernestina von Benzon
F:
23 dec. 1746
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
4 jan. 1747
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Hans von Benzon
1749-1817
Hans von Benzon
F:
10 jan. 1749
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
5 dec. 1817
København (Frederiks Hospital)
Ida Louise Holck
1746-1772
Ida Louise Holck
F:
27 jun. 1746
G:
24 nov. 1769
Ajstrup k.
D:
3 apr. 1772
Ulsted s. (Gettrup)
Ida Louise Holck von Benzon
1774-
Ida Louise Holck von Benzon
F:
1774
NN von Benzon
1777-1777
NN von Benzon
F:
1777
D:
1777
Johannes von Benzon
1779-
Johannes von Benzon
F:
1779
Johanne Frederica Sophie Charlotte von Benzon
1784-1852
Johanne Frederica Sophie Charlotte von Benzon
F:
3 sep. 1784
Skanderborg
D:
4 apr. 1852
København
Caspar Johannes von Benzon
1786-1868
Caspar Johannes von Benzon
F:
23 dec. 1786
Hylke s. (Jordbjerggård)
D:
4 maj 1868
Jægersborg
Georgine Dorothea Albertine von Benzon
1788-1844
Georgine Dorothea Albertine von Benzon
F:
11 feb. 1788
Hylke s. (Jordbjerggård)
D:
27 maj 1844
København (Frederiks Hospital)
Frederik Hendrik Christian Benzon-Buchwald
1789-1834
Frederik Hendrik Christian Benzon-Buchwald
F:
3 jun. 1789
Skanderborg
D:
1 sep. 1834
København
Johanne Augusta Sophie von Benzon
1791-1791
Johanne Augusta Sophie von Benzon
F:
12 maj 1791
Visborg
D:
sep. 1791
Antoinette Charlotte Christiane von Arenstorff
1756-1813
Antoinette Charlotte Christiane von Arenstorff
F:
9 okt. 1756
G:
29 okt. 1773
Udbyneder s. (Overgård)
D:
10 jan. 1813
Hans von Benzon
1795-1850
Hans von Benzon
F:
6 maj 1795
Nakskov
D:
12 aug. 1850
København
Marcus Gerhard Rosecrone von Benzon
1796-1798
Marcus Gerhard Rosecrone von Benzon
F:
10 okt. 1796
Nakskov
D:
1798
Nakskov
Gerhard Marianus Rosencrone von Benzon
1797-1865
Gerhard Marianus Rosencrone von Benzon
F:
27 dec. 1797
Nakskov
D:
24 sep. 1865
Frederiksberg
Cathrine Antoinette Ferdinandine von Benzon
1799-1861
Cathrine Antoinette Ferdinandine von Benzon
F:
26 nov. 1799
Ørsted
D:
4 jan. 1861
Randers
Peter Severin Fønss von Benzon
1801-1882
Peter Severin Fønss von Benzon
F:
5 mar. 1801
Ørsted
D:
14 maj 1882
København
Anne Margrethe Bech
1763-1814
Anne Margrethe Bech
F:
19 maj 1763
Flensborg
G:
20 dec. 1793
Nakskov
D:
10 nov. 1814
Sæby
Joachim Hans Karl Peter von Benzon
1816-1885
Joachim Hans Karl Peter von Benzon
F:
7 maj 1816
København
D:
15 maj 1885
Jochumine Nicoline Dorothea Tronier
1788-1841
Jochumine Nicoline Dorothea Tronier
F:
20 feb. 1788
G:
21 sep. 1815
Frederiksberg
D:
17 mar. 1841
København (Christianshavn)
Ida Johanne Frederikke von Arenstorff
1774-1798
Ida Johanne Frederikke von Arenstorff
F:
10 apr. 1774
Udbyneder s. (Overgård)
D:
6 sep. 1798
Kiel (Christianspris, Frederiksort)
Christiane Charlotte von Arenstorff
1775-1826
Christiane Charlotte von Arenstorff
F:
15 jun. 1775
Udbyneder s. (Overgård)
D:
15 mar. 1826
Viborg
Frederikke Sophie von Arenstorff
1777-1812
Frederikke Sophie von Arenstorff
F:
20 aug. 1777
D:
11 nov. 1812
Frederik von Arenstorff
1777-1844
Frederik von Arenstorff
F:
20 aug. 1777
D:
19 mar. 1844
Albertine Cathrine von Benzon
1751-1828
Albertine Cathrine von Benzon
F:
26 feb. 1751
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
20 mar. 1828
Udbyneder s. (Overgård)
Frederik Christian von Arenstorff
1750-1793
Frederik Christian von Arenstorff
F:
18 jun. 1750
Udbyneder s. (Overgård)
G:
4 jun. 1773
D:
24 jun. 1793
Udbyneder s. (Overgård)
Adam Gottlob von Benzon
1752-1753
Adam Gottlob von Benzon
F:
6 aug. 1752
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
16 mar. 1753
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Anna Beate Frederikke Adeler
1776-1838
Anna Beate Frederikke Adeler
F:
9 maj 1776
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
22 feb. 1838
Paris, Frankrig
Johannes Emil Adeler
1777-1842
Johannes Emil Adeler
F:
11 apr. 1777
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
7 maj 1842
Sorø
Sophie Frederikke Adeler
1778-1778
Sophie Frederikke Adeler
F:
8 jun. 1778
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
11 jun. 1778
Galtrup s. (Ullerup Gods)
Karen Christiane Holgine Adeler
1780-1849
Karen Christiane Holgine Adeler
F:
1780
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
aug. 1849
Avignon, Frankrig
Cort Sivertsen Adeler
1783-1794
Cort Sivertsen Adeler
F:
18 dec. 1783
Galtrup s. (Ullerup Gods)
D:
13 nov. 1794
København
Caspar Hermann Adeler
1787-1855
Caspar Hermann Adeler
F:
10 okt. 1787
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
8 jul. 1855
Beautiran, Castries, Frankrig
Friderica Ferdinandine von Benzon
1754-1828
Friderica Ferdinandine von Benzon
F:
14 maj 1754
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
D:
30 aug. 1828
Marseille, Frankrig
Theodor Adler
1747-1826
Theodor Adler
F:
15 mar. 1747
Gundetved (Selchausdal)
G:
26 maj 1775
Nr. Tranders k.
D:
28 sep. 1826
Gromelle, Frankrig
Fridericha Sophia de Witt
1722-1784
Fridericha Sophia de Witt
F:
7 nov. 1722
Helsingør
D:
24 dec. 1784
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Johannes Benzon
1712-1784
Johannes Benzon
F:
7 mar. 1712
København
D:
7 jun. 1784
Nr. Tranders s. (Sohngårdsholm)
Caspare Hermine de Witt
1723-1804
Caspare Hermine de Witt
F:
12 dec. 1723
Kristianssand (Norge)
D:
9 jan. 1804
Aalborg
Christian Braëm
1683-1752
Christian Braëm
F:
6 apr. 1683
Nordrupøster s. (Giesegård)
G:
19 aug. 1752
Viborg (Domkirken)
D:
19 aug. 1752
Viborg
Johan Albrecht de Witt
1683-1754
Johan Albrecht de Witt
F:
23 dec. 1683
Sværdborg
D:
6 aug. 1754
Viborg
Cathrine Ernestine von Hausmann
1692-1760
Cathrine Ernestine von Hausmann
F:
12 feb. 1692
G:
1719
D:
30 maj 1760
Christen Vilhelm Lemvigh
-før 1800
Christen Vilhelm Lemvigh
D:
før 1800
Elisabeth Mule Lemvigh
-eft. 1798
Elisabeth Mule Lemvigh
D:
eft. 1798
C.C. Schumacher
-før 1800
C.C. Schumacher
D:
før 1800
Johanne Cathrine Ernestine Lemvigh
-eft. 1798
Johanne Cathrine Ernestine Lemvigh
D:
eft. 1798
Jochum Levin von Mähren
-før 1800
Jochum Levin von Mähren
D:
før 1800
Julian Vilhelmine Albertine Spreckelsen
-eft. 1798
Julian Vilhelmine Albertine Spreckelsen
D:
eft. 1798
Søren Louns
Inger Helene Lemvigh
-før 1800
Inger Helene Lemvigh
D:
før 1800
NN Spreckelsen
Albert (Albret) Christensen Lemvigh
1708-1771
Albert (Albret) Christensen Lemvigh
F:
6 jan. 1708
København
D:
11 jul. 1771
Elisabeth Fugl
1710-1799
Elisabeth Fugl
F:
1710
Assens
G:
17 sep. 1738
Ørsted
D:
1 apr. 1799
København
Søren Christensen Lemvigh
1709-1760
Søren Christensen Lemvigh
F:
20 apr. 1709
København
D:
26 aug. 1760
Elisabeth Mule de Witt
1686-1758
Elisabeth Mule de Witt
F:
1686
København (Trinitatis s.)
D:
12 jun. 1758
Christen Sørensen Lemvigh
1672-1724
Christen Sørensen Lemvigh
F:
14 jul. 1672
G:
1 mar. 1707
D:
15 okt. 1724
Vilhelm Lemvigh
1690-1768
Vilhelm Lemvigh
F:
8 jun. 1690
G:
2 jul. 1731
D:
21 jun. 1768
København
Barbara Henriksdatter Mule
1654-1723
Barbara Henriksdatter Mule
F:
20 nov. 1654
Skamby s. (præstegården)
D:
1723
Albert Fochsen de Witt
1640-1715
Albert Fochsen de Witt
F:
29 jan. 1640
Horsens
G:
6 jul. 1674
D:
29 mar. 1715
Forældre
Hans Mikkelsen
1578-1651
Cathrine Henriksdatter
1582-1655
Henrik Hansen
1622-1658
Henrik Hansen
F:
10 apr. 1622
Odense
D:
20 okt. 1658
Skamby (fmtl.)
Anna Jensdatter Mule
1628-1654
Anna Jensdatter Mule
F:
4 mar. 1628
Odense
G:
19 maj 1650
D:
1 dec. 1654
Skamby
Maren Ludvigsdatter
1632-1677
Maren Ludvigsdatter
F:
1632
Odense (fmtl.)
G:
29 jun. 1656
D:
TIDL. 1677