Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Mads Nielsen
- 1539
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Henrik Jacobæus
1743-1781
Henrik Jacobæus
F:
16 jun. 1743
Ledøje
D:
1781
Slagelse
Lykke Marie Smith
1760-1788
Lykke Marie Smith
F:
1760
Slagelse
G:
16 jul. 1779
København (Helligånds s.)
D:
4 feb. 1788
Gerslev
Johan Adolph Jacobæus
1698-1772
Johan Adolph Jacobæus
F:
1698
København
D:
1772
Ledøje
Regine Magdalene Weldingh
1714-1792
Regine Magdalene Weldingh
F:
1714
Smørum s. (Edelgave)
G:
19 feb. 1733
Smørum
D:
15 jan. 1792
Holger Jacobæus
1650-1701
Holger Jacobæus
F:
6 jul. 1650
Aarhus
D:
18 jun. 1701
København
Anna Margrethe Bartholin
1660-1698
Anna Margrethe Bartholin
F:
30 sep. 1660
København (Frue s.)
G:
19 sep. 1681
D:
18 maj 1698
København (Frue s.)
Margrethe Vinding
1654-1656
Margrethe Vinding
F:
8 sep. 1654
D:
26 nov. 1656
Anna Rasmusdatter Vinding
1655-1730
Anna Rasmusdatter Vinding
F:
29 okt. 1655
D:
1730
Peder Sørensen Hiort
1646-1709
Peder Sørensen Hiort
F:
4 mar. 1646
G:
29 okt. 1672
D:
30 sep. 1709
Ingeborg Jacobæa
1633-1702
Ingeborg Jacobæa
F:
27 jul. 1633
D:
1702
Rasmus Poulsen Vinding
1615-1684
Rasmus Poulsen Vinding
F:
19 mar. 1615
G:
17 apr. 1653
D:
7 sep. 1684
Jacob Matthiesen
1602-1660
Jacob Matthiesen
F:
17 okt. 1602
Aarhus
D:
3 jun. 1660
Aarhus
Anna Bartholin
1613-1682
Anna Bartholin
F:
26 jul. 1613
København
G:
26 aug. 1632
D:
21 feb. 1682
København
Bodil Margrethe Rosenstand
1681-1773
Bodil Margrethe Rosenstand
F:
18 jun. 1681
Aalborg
D:
24 jul. 1773
Hillerslev
Peder Henrichsen Goische (Goiske)
1670-1722
Peder Henrichsen Goische (Goiske)
F:
1670
Helsingør
G:
23 mar. 1700
Aalborg (Budolfi)
D:
23 sep. 1722
Vestervig
Karen Matthiasdatter Foss
1657-1708
Karen Matthiasdatter Foss
F:
1657
D:
1708
Peder Thøgersen Rosenstand
ca. 1645-1682
Peder Thøgersen Rosenstand
F:
ca. 1645
D:
TIDL. 1682
Bodil Marie Foss
1694-1763
Bodil Marie Foss
F:
1694
Værslev
D:
1763
Niels Hansen Heining
1681-1766
Niels Hansen Heining
F:
1681
Heininge
G:
22 jan. 1712
D:
1766
Niels Madsen Foss
1664-1710
Niels Madsen Foss
F:
4 aug. 1664
København
D:
2 aug. 1710
Sorø
Sophia Christensdatter
-1698
Sophia Christensdatter
G:
ca. 1690
D:
1698
Strøby
Else Clausdatter Mohr
Else Clausdatter Mohr
G:
1698
Matthias Nielsen Foss
1627-1683
Matthias Nielsen Foss
F:
12 okt. 1627
Lund
D:
8 jul. 1683
Aalborg
Bodil Hansdatter Brochmand
1624-1670
Bodil Hansdatter Brochmand
F:
19 maj 1624
G:
24 aug. 1656
D:
16 dec. 1670
København
Margrethe Axelsdatter Aand
1626-1684
Margrethe Axelsdatter Aand
F:
1626
G:
23 feb. 1675
Aalborg
D:
1684
Karen Matthiasdatter (Jacobæa)
ca. 1605-1664
Karen Matthiasdatter (Jacobæa)
F:
ca. 1605
D:
apr. 1664
Lund
Niels Christensen Foss
1588-1645
Niels Christensen Foss
F:
4 okt. 1588
Viborg
G:
25 sep. 1625
D:
1 jun. 1645
København
Matthias Jacobæus
1569-1636
Matthias Jacobæus
F:
24 jul. 1569
Ribe
D:
15 maj 1636
Aarhus
Ingeborg Johanne Jensdatter Gjødesen
ca. 1584-1614
Ingeborg Johanne Jensdatter Gjødesen
F:
ca. 1584
G:
22 nov. 1601
Aarhus
D:
24 jun. 1614
Aarhus Domsogn
Mette Jacobsdatter Vejle
-1607
Mette Jacobsdatter Vejle
D:
1607
Laurids Mule
ca. 1560-1603
Laurids Mule
F:
ca. 1560
G:
23 aug. 1601
Odense
D:
24 mar. 1603
København
Peder Christensen
1554-1610
Peder Christensen
F:
1554
D:
5 dec. 1610
Jacob Madsen (Veile)
1538-1606
Jacob Madsen (Veile)
F:
24 jul. 1538
Vejle
D:
24 sep. 1606
Odense
Karen Baggesdatter
ca. 1548-1615
Karen Baggesdatter
F:
ca. 1548
G:
13 okt. 1566
Ribe
D:
14 maj 1615
Odense (Skt. Knuds s.)
Maren Hansdatter Svane
-1687
Maren Hansdatter Svane
D:
1687
Søren Jørgensen Jelling
ca. 1630-1678
Søren Jørgensen Jelling
F:
ca. 1630
D:
1678
Laurids Andersen Gonsager
1638-1703
Laurids Andersen Gonsager
F:
31 dec. 1638
Ribe
D:
5 feb. 1703
Jelling
Johanne Jensdatter
1610-1689
Johanne Jensdatter
F:
1610
D:
21 mar. 1689
Hans Knudsen Svane
1610-1675
Hans Knudsen Svane
F:
1610
D:
20 mar. 1675
Maren Madsdatter
-1658
Maren Madsdatter
D:
okt. 1658
Jens Bertelsen
-1631
Jens Bertelsen
D:
23 aug. 1631
Ane Findsdatter
Mads Jensen Tordsen
-1601
Mads Jensen Tordsen
D:
12 jul. 1601
Mette Nielsdatter Buch
-1583
Mette Nielsdatter Buch
D:
1583
Find Jespersen
-1584
Find Jespersen
D:
1584
Karen Madsdatter
Niels Madsen Buch
-1584
Niels Madsen Buch
D:
1584
Forældre
Niels Jensen
-1528
Kirsten Christensdatter
Mads Nielsen
-1539
Mads Nielsen
D:
1539
Vejle
Lene Christiernsdatter
ca. 1510-1556
Lene Christiernsdatter
F:
ca. 1505/10
Varde
D:
1556
Varde