Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Kirsten Nielsdatter
ca. 1711 - 1747 (36 år)
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Bodil Marie Jørgensdatter Dons
1730-
Bodil Marie Jørgensdatter Dons
F:
1730
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Jørgen Andersen Winther
1758-1758
Jørgen Andersen Winther
F:
15 jul. 1758
Kattrup s. (Borup)
D:
1758
Kattrup s. (Borup)
Anders Jensen
1779-1780
Anders Jensen
F:
1779
Ovsted s. (Elling)
D:
FMTL. 1779/80
Ovsted s. (Elling)
Emma Nikoline Stephansen
1875-1875
Emma Nikoline Stephansen
F:
11 mar. 1875
Vinding s. (Vester Langballe)
D:
8 jun. 1875
Vinding s. (Vester Langballe)
Stephan Peter Stephansen
1877-
Stephan Peter Stephansen
F:
7 jan. 1877
Vinding s. (Vester Langballe)
Peder Stephansen
1833-
Peder Stephansen
F:
18 okt. 1833
Vinding s. (Langballe)
Ane Marie Sørensdatter
ca. 1840-
Ane Marie Sørensdatter
F:
ca. 1840
Ane Marie Sørensen
1871-
Ane Marie Sørensen
F:
19 maj 1871
Vinding s. (Øster Langballe)
Catrine Sørensen
1876-
Catrine Sørensen
F:
16 nov. 1876
Vinding s. (Øster Langballe)
Sørine Sørensen
1879-
Sørine Sørensen
F:
15 jan. 1879
Vinding s. (Øster Langballe)
Ædle Margrethe Stephansen
1837-
Ædle Margrethe Stephansen
F:
10 jan. 1837
Vinding s. (Langballe)
Niels Sørensen
1841-
Niels Sørensen
F:
12 okt. 1841
Tønning
G:
1 dec. 1868
Vinding
Anders Stephansen
1838-1838
Anders Stephansen
F:
20 nov. 1838
Vinding s. (Langballe)
D:
7 dec. 1838
Vinding s. (Langballe)
Niels Stephansen
1838-1838
Niels Stephansen
F:
20 nov. 1838
Vinding s. (Langballe)
D:
10 dec. 1838
Vinding s. (Langballe)
Ane Cathrine Stephansen/Steffensen
1867-1939
Ane Cathrine Stephansen/Steffensen
F:
10 feb. 1867
Ovsted s. (Ris)
D:
19 dec. 1939
Klovborg s. (Rishede)
Søren Christian Jensen
1861-1938
Søren Christian Jensen
F:
31 jan. 1861
Grædstrup s. (Grædstrup Mark)
G:
26 jun. 1900
Grædstrup
D:
16 feb. 1938
Ring s. (Brædstrup Amtssygehus)
Anders Stephansen
1840-
Anders Stephansen
F:
25 maj 1840
Vinding s. (Langballe)
Bodil Ane Johanne Rasmussen
1845-1886
Bodil Ane Johanne Rasmussen
F:
5 jun. 1845
Ovsted s.
D:
9 okt. 1886
Sdr. Vissing s. (Sdr. Vissing Mark)
Stephan Langballe Thomasen
1874-
Stephan Langballe Thomasen
F:
29 mar. 1874
Vinding s. (Langballe)
Thomas Langballe Thomasen
1876-
Thomas Langballe Thomasen
F:
16 jan. 1876
Vinding s. (Langballe)
Catrine Langballe Thomasen
1879-
Catrine Langballe Thomasen
F:
1 jun. 1879
Vinding s. (Langballe)
Elle Marie Langballe Thomasen
1881-
Elle Marie Langballe Thomasen
F:
5 dec. 1881
Vinding s. (Langballe)
Kirsten Stephansen
1843-
Kirsten Stephansen
F:
3 maj 1843
Vinding s. (Langballe)
Rasmus Thomassen
1835-
Rasmus Thomassen
F:
13 feb. 1835
Rye s. (Ryelund)
G:
8 apr. 1873
Vinding
Cathrine Andersdatter
1804-eft. 1860
Cathrine Andersdatter
F:
21 okt. 1804
Ovsted s. (Elling)
D:
eft. ER 1860
Stephen Pedersen
ca. 1804-eft. 1860
Stephen Pedersen
F:
ca. 1804
Vinding s.
G:
12 okt. 1832
Ovsted
D:
eft. ER 1860
Edel Margrethe Terkelsen
1844-eft. 1890
Edel Margrethe Terkelsen
F:
21 mar. 1844
Ovsted s. (Elling)
D:
eft. ER 1890
Jens Nielsen
ca. 1848-eft. 1890
Jens Nielsen
F:
ca. 1848
Tåning s.
D:
eft. ER 1890
Charlotte Amalia Terkelsen
1854-1854
Charlotte Amalia Terkelsen
F:
30 mar. 1854
Ovsted s. (Bjødstrup)
D:
10 apr. 1854
Ovsted s. (Bjødstrup)
Anders Terkelsen
1859-
Anders Terkelsen
F:
2 aug. 1859
Ovsted s. (Bjødstrup)
Terkild Andersen
1807-1885
Terkild Andersen
F:
5 feb. 1807
Ovsted s. (Elling)
D:
31 dec. 1885
Ovsted s. (Bjødstrup)
Mariane Andersdatter
1815-1888
Mariane Andersdatter
F:
10 dec. 1815
Ovsted s. (Elling)
G:
23 mar. 1844
Ovsted
D:
9 feb. 1888
Ovsted s. (Bjødstrup)
Jens Andersen
1810-1852
Jens Andersen
F:
6 jan. 1810
Ovsted s. (Elling)
D:
6 dec. 1852
Ovsted s. (Elling)
Anne Marie Rasmusdatter
ca. 1818-1846
Anne Marie Rasmusdatter
F:
ca. 1818
Hammer s.
G:
MELLEM 1840 OG 1845
fmtl. i Hammer
D:
6 maj 1846
Ovsted s. (Elling)
Anders Jensen
1847-1859
Anders Jensen
F:
5 sep. 1847
Ovsted s. (Elling)
D:
4 jan. 1859
Ovsted s. (Elling)
Jens Jørgen Jensen
1848-1859
Jens Jørgen Jensen
F:
21 nov. 1848
Ovsted s. (Elling)
D:
4 jan. 1859
Ovsted s. (Elling)
Jens Andreas Jensen
1878-
Jens Andreas Jensen
F:
7 maj 1878
Ovsted s. (Elling)
Jørgen Marius Jensen
1881-
Jørgen Marius Jensen
F:
19 sep. 1881
Ovsted s. (Elling)
Søren Jensen
1850-1912
Søren Jensen
F:
29 nov. 1850
Ovsted s. (Elling)
D:
24 maj 1912
Ovsted s. (Elling)
Ane Magdalene Jensen
1850-eft. 1890
Ane Magdalene Jensen
F:
8 feb. 1850
Skanderup s. (Forlev)
G:
16 apr. 1878
Skanderup
D:
eft. ER 1890
Mariane Jensdatter
ca. 1818-1880
Mariane Jensdatter
F:
ca. 1818
Vedslet s. (Grumstrup)
G:
ca. 1847
D:
2 dec. 1880
Ovsted s. (Elling)
Edel Andersdatter
1812-1835
Edel Andersdatter
F:
8 mar. 1812
Ovsted s. (Elling)
D:
2 jul. 1835
Ovsted s. (Elling)
Anders Jensen (Winther)
1780-1859
Anders Jensen (Winther)
F:
1780
Ovsted s. (Elling)
D:
4 sep. 1859
Ovsted s. (Elling)
Edel Margrethe Terkildsdatter
1774-1824
Edel Margrethe Terkildsdatter
F:
1774
Østbirk s. (Holm)
G:
25 nov. 1803
Ovsted
D:
15 jun. 1824
Ovsted s. (Elling)
Peder Sørensen
1803-1812
Peder Sørensen
F:
29 dec. 1803
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
14 jan. 1812
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Jens Madsen
ca. 1827-eft. 1850
Jens Madsen
F:
ca. 1827
Harlev
D:
eft. ER 1850
Søren Madsen
ca. 1829-eft. 1860
Søren Madsen
F:
ca. 1829
Harlev
D:
eft. ER 1860
Jens Peter Madsen
ca. 1832-eft. 1850
Jens Peter Madsen
F:
ca. 1832
Harlev
D:
eft. ER 1850
Caroline Madsen
ca. 1835-eft. 1850
Caroline Madsen
F:
ca. 1835
Harlev
D:
eft. ER 1850
Rasmus Madsen
ca. 1838-eft. 1860
Rasmus Madsen
F:
ca. 1838
Harlev
D:
eft. ER 1860
Peter Madsen
ca. 1841-eft. 1850
Peter Madsen
F:
ca. 1841
Harlev
D:
eft. ER 1850
Cathrine Sørensdatter
1805-1845
Cathrine Sørensdatter
F:
4 okt. 1805
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
1840/45
Harlev
Mads Jensen
1805-1880
Mads Jensen
F:
1805
Harlev
G:
1 jul. 1826
Skanderup
D:
1860/80
Harlev
Maren Sørensdatter
1808-1812
Maren Sørensdatter
F:
8 feb. 1808
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
2 jan. 1812
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Oliva Jensdatter
1781-1808
Oliva Jensdatter
F:
1781
Ovsted s. (Elling)
D:
1808
Skanderborg Ladegård
Søren Pedersen
1774-1849
Søren Pedersen
F:
1774
Ovsted s. (Elling)
G:
5 mar. 1803
Ovsted
D:
22 nov. 1849
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Peter Nielsen
1830-
Peter Nielsen
F:
8 jun. 1830
Nebel s. (Bleld)
Niels Knudsen
1808-1871
Niels Knudsen
F:
13 aug. 1808
Østbirk s. (Birknæs)
D:
25 feb. 1871
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Johanne Nielsdatter
ca. 1794-1833
Johanne Nielsdatter
F:
ca. 1794
G:
15 aug. 1828
Nebel
D:
8 jun. 1833
Nebel s. (Bleld)
Jens Nielsen
1835-
Jens Nielsen
F:
3 jan. 1835
Nebel s. (Bleld)
Johanne Nielsen
1837-1917
Johanne Nielsen
F:
3 feb. 1837
Nebel s. (Bleld)
D:
29 aug. 1917
Østbirk
Anders Johansen
1811-1880
Anders Johansen
F:
1811
Lundum
G:
5 apr. 1853
Østbirk
D:
14 maj 1880
Øsrbirk s. (Urup Mølle)
Knud Nielsen
1839-
Knud Nielsen
F:
10 maj 1839
Nebel s. (Bleld)
Marius Nielsen
1842-
Marius Nielsen
F:
5 apr. 1842
Nebel s. (Bleld)
Mette Kirstine Nielsdatter
1844-
Mette Kirstine Nielsdatter
F:
5 aug. 1844
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Birgitte Nielsdatter
1846-
Birgitte Nielsdatter
F:
29 maj 1846
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Maren Jensdatter
1810-1868
Maren Jensdatter
F:
18 mar. 1810
Ovsted s. (Elling)
G:
25 okt. 1833
Ovsted
D:
20 jun. 1868
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Jens Fevejle Winther Nielsen Christophersen
1857-1937
Jens Fevejle Winther Nielsen Christophersen
F:
11 jun. 1857
Ørridslev
D:
28 aug. 1937
Horsens (Kommunehospitalet)
Marie Kirstine Jensen
1857-1931
Marie Kirstine Jensen
F:
1 jan. 1857
Ørridslev s. (Tvingstrup)
G:
19 okt. 1883
Ørridslev
D:
28 aug. 1931
Horsens Klostersogn
Cathrine Christoffersen
1858-1858
Cathrine Christoffersen
F:
12 aug. 1858
Ørridslev
D:
1 sep. 1858
Ørridslev
Christoffer Christoffersen
1861-1946
Christoffer Christoffersen
F:
12 apr. 1861
Ørridslev
D:
28 jan. 1946
Hansted
Else Marie Kirstine Sørensen
1863-1914
Else Marie Kirstine Sørensen
F:
22 okt. 1863
Ørridslev s. (Tvingstrup)
G:
5 feb. 1884
Ørridslev
D:
30 sep. 1914
Horsens (Overlæge Guldbergs Klinik)
Andreas Christoffersen
1863-1863
Andreas Christoffersen
F:
29 apr. 1863
Ørridslev
D:
19 okt. 1863
Ørridslev
Niels Marius Christoffersen
1867-1933
Niels Marius Christoffersen
F:
21 mar. 1867
Ørridslev
D:
27 mar. 1933
Ørridslev s. (Tvingstrup)
Johanne Sørensen
1871-1951
Johanne Sørensen
F:
22 mar. 1871
Ørridslev s. (Tvingstrup)
G:
20 maj 1893
Ørridslev
D:
24 feb. 1951
Ørridslev s. (Tvingstrup)
Niels Christoffersen
1831-1920
Niels Christoffersen
F:
20 feb. 1831
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
10 jan. 1920
Horsens
Kirsten Winther
1828-1904
Kirsten Winther
F:
28 nov. 1828
Ørridslev
G:
27 nov. 1855
Ørridslev
D:
18 aug. 1904
Ørridslev
Dødfødt datter
1833-1833
Dødfødt datter
F:
21 nov. 1833
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
21 nov. 1833
Ørridslev s. (Nydefred)
Kirsten Marie Christoffersdatter
1834-1846
Kirsten Marie Christoffersdatter
F:
23 dec. 1834
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
6 aug. 1846
Ørridslev s. (Nydefred)
Mariane Christoffersen
1837-
Mariane Christoffersen
F:
18 mar. 1837
Ørridslev s. (Nydefred)
Jacob Rasmussen Pedersen
1847-1872
Jacob Rasmussen Pedersen
F:
11 jan. 1847
Kattrup s. (Møballe)
G:
10 maj 1872
Ørridslev
D:
9 dec. 1872
Horsens (Horsens sygehus)
Søren Jensen
1838-
Søren Jensen
F:
10 okt. 1838
Ørridslev s. (Tvingstrup)
G:
20 mar. 1875
Ørridslev
Ane Johanne Christoffersen
1839-1842
Ane Johanne Christoffersen
F:
6 jun. 1839
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
25 maj 1842
Ørridslev s. (Nydefred)
Anne Dorthea Larsen
1868-1880
Anne Dorthea Larsen
F:
14 aug. 1868
Nebel s. (Serridslev)
D:
31 mar. 1880
Nebel s. (Serridslev)
Kathrine Marie Larsen
1873-1878
Kathrine Marie Larsen
F:
11 mar. 1873
Nebel s. (Serridslev)
D:
12 apr. 1878
Nebel s. (Serridslev)
Andrea Larsen
1876-1920
Andrea Larsen
F:
7 jul. 1876
Nebel s. (Serridslev)
D:
30 mar. 1920
Nebel s. (Serridslev)
Peder Andreas Pedersen
1872-1940
Peder Andreas Pedersen
F:
28 apr. 1872
Nebel
G:
27 maj 1902
Nebel
D:
30 aug. 1940
Horsens (Kommunehospitalet)
Ane Marie Christoffersen
1842-1931
Ane Marie Christoffersen
F:
12 jan. 1842
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
17 nov. 1931
Nebel s. (Serridslev)
Henrik Christoffer Larsen
1835-1880
Henrik Christoffer Larsen
F:
30 mar. 1835
Nebel s. (Serridslev Skole)
G:
30 okt. 1866
Ørridslev
D:
22 aug. 1880
Cathrine Christoffersen
1872-1952
Cathrine Christoffersen
F:
7 feb. 1872
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
5 okt. 1952
Ørridslev s. (Hovedgård)
Ole Peder Poulsen
1866-1955
Ole Peder Poulsen
F:
5 dec. 1866
Ørridslev
G:
28 maj 1892
Ørridslev
D:
15 maj 1955
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Ole Kristian Kristoffersen
1873-1947
Ole Kristian Kristoffersen
F:
4 nov. 1873
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
1947
Horsens
Anna Johanne Petersen
1887-1961
Anna Johanne Petersen
F:
19 jul. 1887
Stokkemarke
G:
Søllested k.
D:
1961
Horsens
Niels Marius Kristoffersen
1875-1941
Niels Marius Kristoffersen
F:
12 jul. 1875
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
14 sep. 1941
Lundum s. (Lundumskov)
Sørine Mathilde Friis
1877-1937
Sørine Mathilde Friis
F:
2 aug. 1877
Hylke s. (Hylke Mølle)
G:
30 maj 1906
Hylke
D:
8 aug. 1937
Brørup (Brørup Nygaard)
Viggo Kristoffersen
1878-1942
Viggo Kristoffersen
F:
18 sep. 1878
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
1942
Nykøbing F.
Elisabeth Thomsen
1875-1926
Elisabeth Thomsen
F:
1875
Odder
D:
1926
Nykøbing F.
Ester Andersen
1900-1980
Ester Andersen
F:
1900
Præstø
D:
1980
Nykøbing F.
Marie Kristoffersen
1881-1881
Marie Kristoffersen
F:
27 jan. 1881
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
23 maj 1881
Ørridslev s. (Nydefred)
Martin Kristoffersen
1883-1885
Martin Kristoffersen
F:
28 sep. 1883
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
4 nov. 1885
Ørridslev s. (Nydefred)
Marie Kristoffersen
1886-1983
Marie Kristoffersen
F:
25 okt. 1886
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
9 feb. 1983
Kgs. Lyngby (Møllebo plejehjem)
Niels Christian Nielsen Lund
1886-1953
Niels Christian Nielsen Lund
F:
27 mar. 1886
Kornum
G:
2 jul. 1910
Ørridslev
D:
3 jun. 1953
Kgs. Lyngby
Agnes Kristoffersen
1891-
Agnes Kristoffersen
F:
1 apr. 1891
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
Argentina
Aksel (Angel) Rothaus Andre(a)sen
1891-
Aksel (Angel) Rothaus Andre(a)sen
F:
17 jun. 1891
Argentina (Orellanos)
G:
2 maj 1916
Horsens klosterkirke
D:
Argentina
Aage Kristoffersen
1894-1967
Aage Kristoffersen
F:
16 jun. 1894
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
4 jul. 1967
Bistrup v. Birkerød
Ellen Anna Marie Ernst
1900-1997
Ellen Anna Marie Ernst
F:
1 dec. 1900
København
G:
13 maj 1921
Præstø
D:
24 mar. 1997
Hillerød (sygehuset)
Knud Christoffersen
1844-1926
Knud Christoffersen
F:
10 maj 1844
Ørridslev s. (Nydefred)
D:
19 dec. 1926
Dalby s. (Bøgelund)
Ane Olesen Kjær
1847-1908
Ane Olesen Kjær
F:
7 nov. 1847
Kattrup s. (Møballe, "Kjærseje")
G:
9 maj 1871
Kattrup
D:
30 aug. 1908
Horsens (Fredensgade 13
Niels Marius Christoffersen
1846-
Niels Marius Christoffersen
F:
9 sep. 1846
Ørridslev s. (Nydefred)
Otto Vinther Christophersen
1849-
Otto Vinther Christophersen
F:
30 mar. 1849
Ørridslev s. (Nydefred)
Karen Marie Jensen
1853-1900
Karen Marie Jensen
F:
4 sep. 1853
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
G:
30 nov. 1875
Dover
D:
13 nov. 1900
Vejlby s. (Sindssygehospitalet i Risskov)
Marie Vilhelmine Elisa Stuck
1856-
Marie Vilhelmine Elisa Stuck
F:
3 jun. 1856
Tolstrup s. (Tolstrup-Tammestrup)
G:
3 jun. 1902
Nebel
Kirsten Marie Christoffersen
1852-
Kirsten Marie Christoffersen
F:
19 jun. 1852
Ørridslev s. (Nydefred)
Frands Hansen
1849-
Frands Hansen
F:
28 mar. 1849
Nim s.
G:
19 nov. 1878
Ørridslev
Cathrine Knudsdatter
1810-1900
Cathrine Knudsdatter
F:
5 dec. 1810
Østbirk s. (Birknæs)
D:
25 apr. 1900
Ørridslev s. (Hovedgård)
Christoffer Nielsen
1801-1879
Christoffer Nielsen
F:
1 maj 1801
Ørridslev s. (Nydefred)
G:
8 maj 1830
Østbirk
D:
13 jun. 1879
Ørridslev s. (Nydefred)
Anne Marie Knudsdatter
1812-1812
Anne Marie Knudsdatter
F:
2 apr. 1812
Østbirk s. (Birknæs)
D:
11 maj 1812
Østbirk s. (Birknæs)
Jens Knudsen
1813-1871
Jens Knudsen
F:
9 jun. 1813
Østbirk s. (Birknæs)
D:
25 jun. 1871
Hansted s. (Kannerup)
Ane Nielsdatter
ca. 1784-1864
Ane Nielsdatter
F:
ca. 1784
Hansted s.
G:
15 nov. 1834
Hansted
D:
15 jan. 1864
Hansted s. (Kannerup)
Knud Jensen Knudsen
1869-
Knud Jensen Knudsen
F:
7 maj 1869
Hansted s. (Kannerup)
Ane Margrethe Christensdatter
1839-eft. 1891
Ane Margrethe Christensdatter
F:
11 jun. 1839
Tolstrup s. (Gedved Mark)
D:
eft. ER 1891
Mariane Jensdatter
1840-
Mariane Jensdatter
F:
25 jan. 1840
Østbirk s. (Birknæs)
Johanne Marie Jensdatter
1843-
Johanne Marie Jensdatter
F:
13 jun. 1843
Østbirk s. (Birknæs)
Ane Marie Jensdatter
1845-
Ane Marie Jensdatter
F:
4 apr. 1845
Østbirk s. (Birknæs)
Kirstine Jensen
1847-
Kirstine Jensen
F:
12 feb. 1847
Østbirk s. (Birknæs)
Ane Margrethe Jensen
1849-
Ane Margrethe Jensen
F:
27 jun. 1849
Østbirk s. (Birknæs)
Marie Katrine Jensen
1851-
Marie Katrine Jensen
F:
22 mar. 1851
Østbirk s. (Birknæs)
Knud Jensen
1853-eft. 1890
Knud Jensen
F:
2 mar. 1853
Østbirk s. (Birknæs)
D:
eft. ER 1890
Bodil Marie Pedersen
1852-1888
Bodil Marie Pedersen
F:
11 maj 1852
Østbirk s. (Østbirk Mark)
G:
4 jun. 1879
Østbirk
D:
29 sep. 1888
Østbirk s. (Birknæs)
Niels Jensen
1855-
Niels Jensen
F:
21 apr. 1855
Østbirk s. (Birknæs)
Birgitte Jensen
1857-
Birgitte Jensen
F:
31 aug. 1857
Østbirk s. (Birknæs)
Jens Peter Knudsen
1816-1872
Jens Peter Knudsen
F:
10 mar. 1816
Østbirk s. (Birknæs)
D:
26 aug. 1872
Østbirk s. (Birknæs)
Mette Christensdatter
1813-eft. 1891
Mette Christensdatter
F:
2 aug. 1813
Tønning s. (Gammelstrup)
G:
19 okt. 1839
Tønning
D:
eft. ER 1891
Knud Jensen
1783-1853
Knud Jensen
F:
1783
Ovsted s. (Elling)
D:
25 maj 1853
Østbirk s. (Birknæs)
Mariane Nielsdatter
1777-1839
Mariane Nielsdatter
F:
1777
Østbirk s. (Birknæs)
G:
23 okt. 1807
Østbirk
D:
27 dec. 1839
Østbirk s. (Birknæs)
Ane Sophie Jensdatter
1786-1787
Ane Sophie Jensdatter
F:
1786
Ovsted s. (Elling)
D:
1787
Ovsted s. (Elling)
Dødfødt barn
1788-1788
Dødfødt barn
F:
1788
Ovsted s. (Elling)
D:
1788
Ovsted s. (Elling)
Udøbt barn
1790-1790
Udøbt barn
F:
1790
Ovsted s. (Elling)
D:
1790
Ovsted s. (Elling)
Udøbt barn
1791-1791
Udøbt barn
F:
1791
Ovsted s. (Elling)
D:
1791
Ovsted s. (Elling)
Ane Sophie Charlotte Jensdatter
1793-1793
Ane Sophie Charlotte Jensdatter
F:
20 feb. 1793
Ovsted s. (Elling)
D:
17 jul. 1793
Ovsted s. (Elling)
Jens Andersen
1820-1821
Jens Andersen
F:
11 nov. 1820
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
2 mar. 1821
Ovsted s. (Tebstrup)
Rasmus Peder Rasmussen
1870-1936
Rasmus Peder Rasmussen
F:
26 jul. 1870
Ousted s. (Tebstrup)
D:
23 jul. 1936
Ousted s. (Tebstrup)
Jensine Marie Nielsen
1874-
Jensine Marie Nielsen
F:
21 feb. 1874
Lundum s. (Stenkær Mark)
Maren Rasmussen
1872-1941
Maren Rasmussen
F:
9 nov. 1872
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
25 sep. 1941
Uth s. (Sejet)
Søren Sørensen
1865-1945
Søren Sørensen
F:
27 mar. 1865
Ovsted s. (Ejer Mark)
G:
9 nov. 1900
Ovsted
D:
2 sep. 1945
Uth s. (Sejet)
Niels Rasmussen
1875-1948
Niels Rasmussen
F:
1 mar. 1875
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
28 jun. 1948
Ovsted s. (Tebstrup)
Abel Cæcilie Hansen
1878-1967
Abel Cæcilie Hansen
F:
20 jul. 1878
Købelev s. (Torslunde)
G:
26 mar. 1898
Herredskirke k.
D:
16 jun. 1967
Tolstrup s. (Gedved (Nørrelide))
Thyge Rasmussen
1877-1940
Thyge Rasmussen
F:
6 okt. 1877
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
21 aug. 1940
Ovsted s. (Elling)
Kirstine Marie Pedersen
1886-1918
Kirstine Marie Pedersen
F:
21 nov. 1886
Ovsted s. (Elling)
G:
14 maj 1907
Ovsted
D:
23 nov. 1918
Ovsted s. (Elling)
Bodil Marie Rasmussen
1880-1955
Bodil Marie Rasmussen
F:
31 okt. 1880
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
1 maj 1955
Sindbjerg s. (V. Ørum)
Simon Petersen
1868-1901
Simon Petersen
F:
22 mar. 1868
Ovsted s.
G:
9 nov. 1900
Ovsted
D:
22 mar. 1901
Skanderborg Amtssygehus
Jørgen Christian Jespersen
1875-1928
Jørgen Christian Jespersen
F:
16 jan. 1875
Grædstrup s. (Dauding Mark)
G:
13 maj 1903
Ovsted
D:
8 jul. 1928
Vejle (amtssygehuset)
Mette Kirstine Nielsine Rasmussen Høg
1883-1941
Mette Kirstine Nielsine Rasmussen Høg
F:
1 nov. 1883
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
12 sep. 1941
Ring s. (Brædstrup)
Sofus Frederik Peter Hansen Mørk
1879-1943
Sofus Frederik Peter Hansen Mørk
F:
2 jul. 1879
Østbirk s. (Vestbirk)
G:
30 okt. 1906
Ovsted
D:
6 apr. 1943
Åle s. (Alderdomshjemmet)
Ane Johanne Rasmussen Høg
1887-1969
Ane Johanne Rasmussen Høg
F:
12 mar. 1887
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
fmtl. eft. 1969
Karl Laursen
1884-1965
Karl Laursen
F:
15 jul. 1884
Tåning s. (Horndrup Mark)
G:
19 nov. 1907
Ovsted
D:
22 aug. 1965
Horsens Klostersogn (Kommunehospitalet)
Hans Rasmussen Høg
1890-1962
Hans Rasmussen Høg
F:
3 jul. 1890
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
9 mar. 1962
Skanderborg Amts- og Bysygehus
Sidsel Marie Hansen
1848-1900
Sidsel Marie Hansen
F:
14 maj 1848
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
2 apr. 1900
Ovsted s. (Tebstrup)
Rasmus Rasmussen (Høg)
1842-1923
Rasmus Rasmussen (Høg)
F:
30 jun. 1842
Ovsted s. (Tebstrup)
G:
7 maj 1870
Ovsted
D:
11 dec. 1923
Skanderborg
Hans Andersen
1822-1877
Hans Andersen
F:
23 apr. 1822
Ovsted s. (Tebstrup)
D:
22 aug. 1877
Horsens
Bodil Marie Sørensdatter
1813-1879
Bodil Marie Sørensdatter
F:
14 jun. 1813
Ovsted s.
D:
17 maj 1879
Ovsted s. (Tebstrup)
Ane Margrethe Jeppesen
ca. 1824-
Ane Margrethe Jeppesen
F:
ca. 1824
Vær s.
Anders Andersen
1856-
Anders Andersen
F:
9 sep. 1856
Nebel s. (Serridslev Mark)
Enevold Andersen
1859-
Enevold Andersen
F:
26 jun. 1859
Tolstrup s. (Eldrup)
Christian Andersen
1862-
Christian Andersen
F:
3 jul. 1862
Tolstrup s. (Eldrup)
Carl Andersen
1864-
Carl Andersen
F:
27 dec. 1864
Tolstrup s. (Eldrup)
Caroline Andersen
1867-
Caroline Andersen
F:
10 okt. 1867
Tolstrup s. (Eldrup)
Udøbt datter
1870-
Udøbt datter
F:
1 apr. 1870
Tolstrup s. (Eldrup)
Jens Andersen
1823-
Jens Andersen
F:
19 okt. 1823
Nim
Helle Enevoldsdatter
1830-
Helle Enevoldsdatter
F:
15 jun. 1830
Ousted s. (Ejer)
G:
3 nov. 1855
Tolstrup
Christiane Andersen
1856-1879
Christiane Andersen
F:
5 apr. 1856
Tolstrup s. (Eldrup)
D:
1 nov. 1879
Voerladegård s. (Dørup)
Peder Aksel Pedersen, senere Pedersen Boes
1893-
Peder Aksel Pedersen, senere Pedersen Boes
F:
17 dec. 1893
Voerladegård s. (Hem)
Karen Pedersen, senere Pedersen Boes
1896-
Karen Pedersen, senere Pedersen Boes
F:
9 apr. 1896
Voerladegård s. (Hem)
Anders Pedersen, senere Pedersen Boes
1900-1986
Anders Pedersen, senere Pedersen Boes
F:
16 okt. 1900
Voerladegård s. (Hem)
D:
1986
Petra Frederikke Randløv
1901-1984
Petra Frederikke Randløv
F:
26 mar. 1901
Ousted s. (Ris)
G:
24 jun. 1929
Ousted
D:
1984
Ane Andersen
1858-1954
Ane Andersen
F:
1 feb. 1858
Tolstrup s. (Eldrup)
D:
19 feb. 1954
Voerladegård s. (Dørup Mark)
Jens Pedersen, senere Pedersen Boes
1856-1948
Jens Pedersen, senere Pedersen Boes
F:
1 aug. 1856
Voerladegård s. (Hem)
G:
23 jul. 1891
Voerladegård
D:
17 dec. 1948
Voerladegård s. (Hem)
Helga Mortensen
1887-
Helga Mortensen
F:
28 sep. 1887
Underup s. (Torp mark)
Ejnar Jørgensen
1890-
Ejnar Jørgensen
F:
25 okt. 1890
Stege Landdistrikt
G:
28 sep. 1917
Underup
Peder Sigfred Mortensen
1889-1964
Peder Sigfred Mortensen
F:
25 jul. 1889
Underup s. (Torp mark)
D:
13 maj 1964
Vinding s. (Vesterskov)
Ane Hansen
1897-1985
Ane Hansen
F:
13 okt. 1897
Veng s. (Nr. Vissing)
G:
4 maj 1917
Veng
D:
9 feb. 1985
Østbirk
Morten Laursen Mortensen
1890-
Morten Laursen Mortensen
F:
26 nov. 1890
Underup s. (Torp mark)
Dagny Emilie Margrethe Jensen
1900-
Dagny Emilie Margrethe Jensen
F:
22 apr. 1900
Tamdrup s. (Lund)
G:
26 okt. 1919
Tamdrup
Karen Johanne Mortensen
1892-1980
Karen Johanne Mortensen
F:
17 feb. 1892
Underup s. (Torp mark)
D:
12 okt. 1980
Hansine Sørine Mortensen
1893-1952
Hansine Sørine Mortensen
F:
22 apr. 1893
Underup s. (Torp mark)
D:
7 dec. 1952
Tåning
Rasmus Kristensen
1893-
Rasmus Kristensen
F:
9 mar. 1893
Ringe s. (Bolteskov)
G:
20 okt. 1922
Underup
Kristiane Mortensen
1894-1970
Kristiane Mortensen
F:
14 dec. 1894
Underup s. (Torp mark)
D:
22 jan. 1970
Østbirk
Rasmus Mortensen
1896-
Rasmus Mortensen
F:
12 feb. 1896
Underup s. (Torp mark)
D:
USA
Gertrude
Gertrude
G:
USA
Ingrid Marie Mortensen
1897-1939
Ingrid Marie Mortensen
F:
18 apr. 1897
Underup s. (Torp mark)
D:
23 sep. 1939
Løsning s. (Hvilehjemmet)
Marie Mortensen
1898-
Marie Mortensen
F:
20 sep. 1898
Underup s. (Torp mark)
Thorvald Hansen
1896-
Thorvald Hansen
F:
10 apr. 1896
Hvejsel s. (Bjerlev)
G:
5 nov. 1926
Underup
Astrid Mortensen
1900-
Astrid Mortensen
F:
5 feb. 1900
Underup s. (Torp mark)
Nyto Fisker Andersen
1906-
Nyto Fisker Andersen
F:
1 jan. 1906
Ejstrup s. (Fruergård)
G:
24 sep. 1937
Underup
Søren Ansgar Mortensen
1902-
Søren Ansgar Mortensen
F:
9 mar. 1902
Underup s. (Torp mark)
Rasmine Theodora Andersen
1907-
Rasmine Theodora Andersen
F:
27 nov. 1907
Underup s. (Torp mark)
G:
29 okt. 1926
Tamdrup
Ane Kjerstine Mortensen
1903-
Ane Kjerstine Mortensen
F:
5 jul. 1903
Underup s. (Torp mark)
Søren Oluf Kristensen, senere Christensen
1905-
Søren Oluf Kristensen, senere Christensen
F:
12 mar. 1905
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
29 maj 1931
Underup
Frands Peter Paulli Mortensen
1904-
Frands Peter Paulli Mortensen
F:
24 nov. 1904
Underup s. (Torp mark)
Petrea Andersen
1860-1952
Petrea Andersen
F:
24 sep. 1860
Tolstrup s. (Eldrup)
D:
29 feb. 1952
Underup s. (Torp)
Laurs Mortensen
1860-1936
Laurs Mortensen
F:
10 apr. 1860
Underup s. (Torp)
G:
27 okt. 1885
Voerladegård
D:
19 apr. 1936
Underup s. (Torp mark)
Anders Andersen
1863-1940
Anders Andersen
F:
16 dec. 1863
Voerladegård s. (Dørup Mark)
D:
7 dec. 1940
Voerladegård s. (Mossø)
Sørine Andersen
1866-
Sørine Andersen
F:
11 maj 1866
Voerladegård s. (Dørup Mark)
Erik Pedersen
1861-
Erik Pedersen
F:
15 jun. 1861
Voerladegård s. (Hem)
G:
8 maj 1891
Voerladegård
Jens Peter Jensen
1893-
Jens Peter Jensen
F:
25 maj 1893
Voerladegård s. (Dørup Mark)
Rasmus Laurits Jensen
1894-
Rasmus Laurits Jensen
F:
2 nov. 1894
Voerladegård s. (Dørup Mark)
Jens Kristian Jensen
1899-
Jens Kristian Jensen
F:
13 mar. 1899
Voerladegård s. (Dørup Mark)
Caroline Andersen
1868-1922
Caroline Andersen
F:
31 jul. 1868
Voerladegård s. (Dørup Mark)
D:
13 maj 1922
Veng s. (Hårby)
Jens Christian Jensen
1865-1899
Jens Christian Jensen
F:
19 maj 1865
Voerladegård s. (Dørup Mark)
G:
12 apr. 1892
Voerladegård
D:
22 mar. 1899
Voerladegård s. (Dørup Mark)
Rasmus Andersen
1825-1909
Rasmus Andersen
F:
4 maj 1825
Nim
D:
1 dec. 1909
Voerladegård s. (Dørup)
Karen Pedersdatter
1826-1870
Karen Pedersdatter
F:
24 dec. 1826
Ousted s. (Ejer)
G:
2 jun. 1855
Ousted
D:
12 maj 1870
Voerladegård s. (Dørup)
Knud Andersen
1827-1827
Knud Andersen
F:
2 jan. 1827
Nim
D:
25 mar. 1827
Nim
Olivia Marie Jensen
1880-
Olivia Marie Jensen
F:
11 jun. 1880
Falling s. (Åkjær)
Jens Jørgen Nielsen, senere Strandkær
1880-
Jens Jørgen Nielsen, senere Strandkær
F:
18 feb. 1880
Horsens
G:
12 nov. 1909
Tolstrup
Jenny Albertine Johanne Jensen
1884-
Jenny Albertine Johanne Jensen
F:
5 jul. 1884
Tolstrup s. (Gedved Mark)
Thyra Marie Sofie Jensen
1893-
Thyra Marie Sofie Jensen
F:
19 feb. 1893
Tolstrup s. (Eldrup Mark)
Ingeborg Jensen
1895-
Ingeborg Jensen
F:
17 jan. 1895
Tolstrup s. (Eldrup Mark)
Ane Marie Andersen
1851-
Ane Marie Andersen
F:
21 jun. 1851
Vinding s. (Langballe)
Jens Jensen
1849-1913
Jens Jensen
F:
24 feb. 1849
Hvilsted s. (Rantzaushave Huse)
G:
19 okt. 1878
Tolstrup
D:
19 jun. 1913
Horsens (Kommunehospitalet)
Anders Andersen
1853-
Anders Andersen
F:
2 jul. 1853
Tolstrup s. (Eldrup)
Christiane Andersen
1856-
Christiane Andersen
F:
30 nov. 1856
Tolstrup s. (Eldrup)
Jens Hansen Lund
1856-
Jens Hansen Lund
F:
28 feb. 1856
Ousted s. (Tebstrup Mark)
G:
1 apr. 1881
Kattrup (Tolstrup kb.)
Hansine Andersen
1861-
Hansine Andersen
F:
25 sep. 1861
Tolstrup s. (Eldrup)
Caroline Henriette Andersen
1864-1864
Caroline Henriette Andersen
F:
6 jul. 1864
Tolstrup s. (Eldrup)
D:
12 sep. 1864
Tolstrup s. (Eldrup)
Caroline Andersen
1866-1867
Caroline Andersen
F:
13 mar. 1866
Tolstrup s. (Eldrup)
D:
15 mar. 1867
Tolstrup s. (Eldrup)
Hans Andersen
1868-
Hans Andersen
F:
10 aug. 1868
Tolstrup s. (Eldrup)
Caroline Andersen
1871-
Caroline Andersen
F:
8 okt. 1871
Tolstrup s. (Eldrup)
Olive Andersdatter
1828-1882
Olive Andersdatter
F:
22 apr. 1828
Nim s. (Nim)
D:
18 sep. 1882
Tolstrup s. (Eldrup Mark)
Anders Hansen
1824-1905
Anders Hansen
F:
19 sep. 1824
Gl. Rye s. (Over Skeldal)
G:
18 okt. 1851
Vinding
D:
3 aug. 1905
Tolstrup s. (Eldrup Mark)
Helene Jensen
1866-
Helene Jensen
F:
24 feb. 1866
Tolstrup s. (Eldrup)
Johanne Jensen
1868-
Johanne Jensen
F:
9 jun. 1868
Tolstrup s. (Eldrup)
Ane Cathrine Andersen
1830-1904
Ane Cathrine Andersen
F:
21 maj 1830
Nim
D:
7 apr. 1904
Ørridslev s. (Hovedgård)
Hans Jørgen Jensen
1831-1904
Hans Jørgen Jensen
F:
15 feb. 1831
Underup
G:
29 maj 1861
Tolstrup
D:
TIDL. 1904
Ane Andersen
1833-
Ane Andersen
F:
29 maj 1833
Nim
Caroline Henriette Andersen
1837-
Caroline Henriette Andersen
F:
15 jan. 1837
Nim
Frede Møller Andersen
Rasmus Møller Andersen
1868-1946
Rasmus Møller Andersen
F:
26 jul. 1868
Tolstrup
D:
18 mar. 1946
Voerladegård s. (Hem)
Bolette Jensen
1888-
Bolette Jensen
F:
31 jan. 1888
Hundslund s. (Oldrup Skov)
G:
28 nov. 1913
Voerladegård
Ane Hedevig Kirstine Andersen Møller
1871-
Ane Hedevig Kirstine Andersen Møller
F:
24 okt. 1871
Tolstrup
Ane Marie Andersen Møller
1874-
Ane Marie Andersen Møller
F:
10 jan. 1874
Tolstrup
Caroline Henriette Andersen Møller
1876-
Caroline Henriette Andersen Møller
F:
10 sep. 1876
Tolstrup
Edel Andersen
1839-
Edel Andersen
F:
17 sep. 1839
Nim
Anders Møller Andersen, senere Andersen Møller
1827-
Anders Møller Andersen, senere Andersen Møller
F:
28 sep. 1827
Øster Lindet
G:
21 dec. 1861
Kattrup
Christiane Jensdatter
1795-1863
Christiane Jensdatter
F:
26 jun. 1795
Ovsted s. (Elling)
D:
2 jun. 1863
Tolstrup s. (Eldrup)
Anders Hansen
1790-1853
Anders Hansen
F:
1790
Ousted s. (Ejer el. Ris)
G:
14 jul. 1820
Ovsted
D:
28 jun. 1853
Tolstrup s. (Eldrup)
Ane Sophie Jensdatter
1796-1798
Ane Sophie Jensdatter
F:
10 sep. 1796
Ovsted s. (Elling)
D:
29 jul. 1798
Ovsted s. (Elling)
Catharina Andersdatter Winther
1759-1798
Catharina Andersdatter Winther
F:
1759
Kattrup s. (Borup)
D:
27 jun. 1798
Ovsted s. (Elling)
Jens Knudsen
1748-1831
Jens Knudsen
F:
1748
Ovsted s. (Elling)
G:
1778 (før 28 maj)
Skanderup
D:
13 mar. 1831
Ovsted s. (Elling)
Jørgen Andersen Winther
1762-1762
Jørgen Andersen Winther
F:
1 mar. 1762
Kattrup s. (Borup)
D:
1762
Kattrup s. (Borup)
Jens Andersen Winther
1763-1767
Jens Andersen Winther
F:
1763
Kattrup s. (Borup)
D:
1767
Kattrup s. (Borup)
Laurs Andersen Winther
1766-1836
Laurs Andersen Winther
F:
1766
Kattrup s. (Borup)
D:
15 jan. 1836
Ovsted s. (Elling)
Niels Leth
1797-
Niels Leth
F:
1797
Skanderborg s. (Skanderborg Ladegård)
Charlotte Cathrine Winther
1800-
Charlotte Cathrine Winther
F:
1800
Skanderborg s. (Skanderborg Ladegård)
Anders Andersen Winther
ca. 1770-1820
Anders Andersen Winther
F:
ca. 1770
D:
27 apr. 1820
Vitved s. (Vitved Mark)
Bodil Johanne Nielsdatter Leth
1779-
Bodil Johanne Nielsdatter Leth
F:
1779
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Christen Andersen Winther
1810-
Christen Andersen Winther
F:
23 mar. 1810
Vitved
Jens Andersen Winther
1811-
Jens Andersen Winther
F:
10 nov. 1811
Vitved s. (Vitved Mark)
Maren Jensdatter
ca. 1787-1813
Maren Jensdatter
F:
ca. 1787
Skanderup s. (Gram)
G:
8 nov. 1808
Skanderup
D:
30 dec. 1813
Vitved s. (Vitved Mark)
Jens Andersen
1817-1818
Jens Andersen
F:
3 dec. 1817
Vitved s. (Vitved Mark)
D:
26 mar. 1818
Vitved s. (Vitved Mark)
Ane Jensdatter
ca. 1783-1819
Ane Jensdatter
F:
ca. 1783
G:
12 nov. 1814
Vitved
D:
15 maj 1819
Vitved s. (Vitved Mark)
Dødfødt søn
1820-1820
Dødfødt søn
F:
20 aug. 1820
Vitved s. (Vitved Mark)
D:
20 aug. 1820
Vitved s. (Vitved Mark)
Mette Kirstine Nielsdatter
ca. 1793-1820
Mette Kirstine Nielsdatter
F:
ca. 1793
G:
15 sep. 1819
Vitved
D:
20 aug. 1820
Vitved s. (Vitved Mark)
Charlotte Amalia Jørgensdatter Dons
1731-1796
Charlotte Amalia Jørgensdatter Dons
F:
1731
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
19 nov. 1796
Anders Jensen Winther
ca. 1718-1770
Anders Jensen Winther
F:
ca. 1718
G:
30 sep. 1757
Skanderup
D:
1770
Kattrup s. (Borup)
Christen Rasmussen Leth
1737-1819
Christen Rasmussen Leth
F:
1737
G:
19 jul. 1774
Ørridslev
D:
13 mar. 1819
Skanderup s.
Rasmus Jørgensen Dons
1733-1733
Rasmus Jørgensen Dons
F:
1733
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
1733
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Maren Jørgensdatter Dons
1736-1736
Maren Jørgensdatter Dons
F:
1736
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
1736
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Niels Jørgensen Dons
1738-
Niels Jørgensen Dons
F:
1738
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Udøbt barn
1739-1739
Udøbt barn
F:
1739
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
1739
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Margrethe Jørgensdatter Dons
1746-1746
Margrethe Jørgensdatter Dons
F:
1746
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
1746
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Forældre
Niels Pedersen
ca. 1662-1734
Boel Jensdatter
-1717
Kirsten Nielsdatter
ca. 1711-1747
Kirsten Nielsdatter
F:
ca. 1711
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
D:
1747
Skanderup s. (Skanderborg Ladegård)
Jørgen Rasmussen Dons
ca. 1694-1762
Jørgen Rasmussen Dons
F:
ca. 1694
G:
28 jun. 1729
Skanderup
D:
1762
Skanderborg Ladegård