Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
NN Eriksdatter?
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Anders Holgersen
Kirsten Johansdatter
Carl Jørgensen
Anne Cathrine Sillemann
ca. 1718-1755
Anne Cathrine Sillemann
F:
ca. 1718
D:
1755
Horsens
Jørgen Sillemann
ca. 1722-1750
Jørgen Sillemann
F:
ca. 1722
D:
TIDLIGST 1750
Laurids Sillemann Pontoppidan
1723-1750
Laurids Sillemann Pontoppidan
F:
1723
Skanderborg
D:
TIDLIGST 1750
Anne Elisabeth Jørgensdatter
-1757
Anne Elisabeth Jørgensdatter
F:
Skanderborg
D:
1757
Horsens
Ejler Larsen Sillemann
-1750
Ejler Larsen Sillemann
D:
1750
Horsens
Anne Jørgensdatter
-1766
Anne Jørgensdatter
F:
Skanderborg
D:
1766
Saksild
Jesper Nielsen Hutfeld
ca. 1708-1755
Jesper Nielsen Hutfeld
F:
ca. 1708
Holme
G:
24 okt. 1736
Odder
D:
17 mar. 1755
Nølev
Lene Jørgensdatter
-1748
Lene Jørgensdatter
F:
Skanderborg
D:
1748
Skt. Croix
David P. Kyhl
-1748
David P. Kyhl
D:
1748
Skt. Croix
Laurids Jørgensen
Anne Cathrine Lauritsdatter Pontoppidan
ca. 1672-1746
Anne Cathrine Lauritsdatter Pontoppidan
F:
ca. 1672
Hylke
D:
1746
Skanderborg
Jørgen Pedersen
-ca. 1717
Jørgen Pedersen
D:
ca. 1717
Anne Lisbeth Holgersdatter
Laurits Henriksen Pontoppidan
1644-1698
Laurits Henriksen Pontoppidan
F:
4 feb. 1644
Vejle
G:
1672
D:
1698
Anna Madsdatter Sommer
Bernt Berntsen Falenkamp
Bernt Berntsen Falenkamp
G:
17 jun. 1660
Randlev (præstegården)
Jacob Madsen Lund
-1678
Jacob Madsen Lund
D:
29 sep. 1678
Kirsten Madsdatter
Margrethe Holgersdatter
ca. 1615-1690
Margrethe Holgersdatter
F:
ca. 1615
Hylke
D:
1690
Horsens
Mads Jørgensen Lund
-1645
Mads Jørgensen Lund
F:
Kattrup
D:
1640/45
Barn
ca. 1699-1699
Barn
F:
ca. 1699
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1699
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Johanne Christensdatter
ca. 1732-eft. 1787
Johanne Christensdatter
F:
ca. 1732
Hansted s. (Rådved)
D:
eft. 1787
Niels Hansen
ca. 1717-1784
Niels Hansen
F:
ca. 1717
G:
6 okt. 1752
Hansted
D:
1784
Hansted s. (Rådved)
Barn
-1737
Barn
D:
1737
Hansted s. (Rådved)
Niels Christensen
1737-
Niels Christensen
F:
1737
Hansted s. (Rådved)
Barn
-1738
Barn
D:
1738
Hansted s. (Rådved)
Barn
-1738
Barn
D:
1738
Hansted s. (Rådved)
Mette Christensdatter
1740-1829
Mette Christensdatter
F:
1740
Hansted s. (Rådved)
D:
11 feb. 1829
Tamdrup s. (Vrønding)
Clemen Johansen
1740-1809
Clemen Johansen
F:
1740
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
6 aug. 1760
Hansted
D:
11 sep. 1809
Tamdrup s. (Vrønding)
Bodil Henriksdatter
1700-1742
Bodil Henriksdatter
F:
1700
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1742
Hansted s. (Rådved)
Christen Sørensen (Munch)
ca. 1696-1771
Christen Sørensen (Munch)
F:
ca. 1696
G:
14 jul. 1726
Tamdrup
D:
1771
Hansted s. (Rådved)
Jacob Henriksen
1702-1710
Jacob Henriksen
F:
1701/02
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1710
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Henrik Clemensen
1678-1727
Henrik Clemensen
F:
1678
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1727
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Mette Jacobsdatter
1672-1702
Mette Jacobsdatter
F:
1672
Hornborg s. (Haurum)
G:
27 nov. 1698
Hornborg
D:
1702
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Steffen Henriksen
1705-1785
Steffen Henriksen
F:
1705
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1785
Horsens (Vor Frelsers s.)
Mette Hansdatter
-1752
Mette Hansdatter
D:
1752
Horsens (Vor Frelsers s.)
Poul Steffensen
1757-1817
Poul Steffensen
F:
1757
Horsens (Vor Frelsers s.)
D:
24 nov. 1817
Horsens (Vor Frelsers s.)
Christiane Danberg
ca. 1774-1840
Christiane Danberg
F:
ca. 1774
G:
14 jan. 1799
Horsens (Vor Frelsers k.)
D:
25 apr. 1840
Horsens (Vor Frelsers s.)
Henrik Steffensen
1759-
Henrik Steffensen
F:
1759
Horsens (Vor Frelsers s.)
Mette Steffensdatter
1760-
Mette Steffensdatter
F:
1760
Horsens (Vor Frelsers s.)
Niels Steffensen
1762-1825
Niels Steffensen
F:
1762
Horsens (Vor Frelsers s.)
D:
17 sep. 1825
Sønderborg
Anna Dorothea Hansen
ca. 1760-1827
Anna Dorothea Hansen
F:
ca. 1760
Vilstrup s. (Kelstrup)?
G:
2 mar. 1792
Sønderborg
D:
9 maj 1827
Sønderborg
Mette Steffensdatter
1765-
Mette Steffensdatter
F:
1765
Horsens (Vor Frelsers s.)
Sidsel Nielsdatter
ca. 1723-1799
Sidsel Nielsdatter
F:
ca. 1723
G:
6 okt. 1756
Horsens (Vor Frelsers k.)
D:
1799
Horsens (Vor Frelsers s.)
Clemen Henriksen
1706-1725
Clemen Henriksen
F:
1706
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1725
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Silke Henriksdatter
1708-1710
Silke Henriksdatter
F:
1708
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1710
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Laurids Henriksen
1710-før 1771
Laurids Henriksen
F:
1710
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
før 16 sep. 1771
Horsens (Vor Frelsers s.)
Anne Cathrine Sørensdatter
ca. 1732-1778
Anne Cathrine Sørensdatter
F:
ca. 1732
D:
1778
Horsens (Vor Frelsers s.)
Jens Bendixen
ca. 1719-1764
Jens Bendixen
F:
ca. 1719
G:
17 nov. 1758
Horsens (Vor Frelsers k.)
D:
1764
Horsens (Vor Frelsers s.)
Erik Sørensen Schriver
ca. 1731-1793
Erik Sørensen Schriver
F:
ca. 1731
G:
20 feb. 1765
Horsens (Vor Frelsers k.)
D:
1793
Horsens (Vor Frelsers s.)
Silke Henriksdatter
1713-eft. 1768
Silke Henriksdatter
F:
1713
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
eft. 1768
Søren Sørensen Vaabensholm
ca. 1708-1778
Søren Sørensen Vaabensholm
F:
ca. 1708
G:
1733
Tamdrup
D:
15 dec. 1778
Horsens (Vor Frelsers s.)
Mette Henriksdatter
1716-
Mette Henriksdatter
F:
1716
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Niels Henriksen
1719-1721
Niels Henriksen
F:
1719
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1721
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Karen Sørensdatter
1770-1779
Karen Sørensdatter
F:
1770
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1779
Tamdrup s. (Vrønding)
Mette Sørensdatter
1771-1858
Mette Sørensdatter
F:
1771
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
15 aug. 1858
Uth s. (Sejet)
Jørgen Nielsen
ca. 1761-1834
Jørgen Nielsen
F:
ca. 1761
G:
20 okt. 1798
Tamdrup
D:
21 sep. 1834
Uth s. (Sejet)
Henrik Sørensen
1772-1779
Henrik Sørensen
F:
1772
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1779
Tamdrup s. (Vrønding)
Clemen Sørensen
1774-1862
Clemen Sørensen
F:
1774
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
9 apr. 1862
Hansted
Bodil Nielsdatter
1780-1852
Bodil Nielsdatter
F:
1780
Hansted
G:
21 jun. 1805
Hansted
D:
12 mar. 1852
Hansted
Mette Kirstine Sørensdatter
1775-1815
Mette Kirstine Sørensdatter
F:
10 aug. 1775
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
16 jun. 1815
Tamdrup s. (Vrønding)
Enevold Poulsen
1772-1825
Enevold Poulsen
F:
1 apr. 1772
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
22 mar. 1805
Tamdrup
D:
12 aug. 1825
Tamdrup s. (Vrønding)
Cathrine Marie Sørensdatter
1778-1779
Cathrine Marie Sørensdatter
F:
1778
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1779
Tamdrup s. (Vrønding)
Karen Sørensdatter
1780-1804
Karen Sørensdatter
F:
1780
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
dec. 1804
Tamdrup s. (Vrønding)
Enevold Poulsen
1772-1825
Enevold Poulsen
F:
1 apr. 1772
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
11 feb. 1803
Tamdrup
D:
12 aug. 1825
Tamdrup s. (Vrønding)
Anne Cathrine Sørensdatter
1782-
Anne Cathrine Sørensdatter
F:
1782
Tamdrup s. (Vrønding)
Dødfødt søn
1786-1786
Dødfødt søn
F:
1786
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1786
Tamdrup s. (Vrønding)
Søren Henriksen
1722-ca. 1787
Søren Henriksen
F:
1722
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
ca. 1787
Tamdrup s. (Vrønding)
Cathrine Marcusdatter
1746-1820
Cathrine Marcusdatter
F:
1746
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
16 jun. 1769
Tamdrup
D:
23 feb. 1820
Tamdrup s. (Vrønding)
Anders Henriksen
1724-
Anders Henriksen
F:
1724
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Henrik Henriksen
1727-1771
Henrik Henriksen
F:
1727
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1771
Horsens
Karen Steffensdatter
ca. 1683-1762
Karen Steffensdatter
F:
ca. 1683
Grædstrup s. (Burgårde)
G:
ca. 1703
D:
1762
Tamdrup s. (Vrønding)
Søren Clemensen
1680-1680
Søren Clemensen
F:
1680
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
D:
1680
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Margrethe Clemensdatter
1681-
Margrethe Clemensdatter
F:
1681
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Clemen Johansen
1739-1739
Clemen Johansen
F:
1739
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1739
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1761-1761
Johan Clemensen
F:
1761
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1761
Tamdrup s. (Vrønding)
Cathrine Clemensdatter
1762-1795
Cathrine Clemensdatter
F:
1762
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
23 nov. 1795
Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster)
Terkel Jensen
ca. 1747-1828
Terkel Jensen
F:
ca. 1747
G:
12 jun. 1789
Lundum
D:
21 apr. 1828
Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster)
Bodil Clemensdatter
1765-1804
Bodil Clemensdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1804
Tamdrup s. (Vrønding)
Anders Jensen
1758-1808
Anders Jensen
F:
1758
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
2 maj 1788
Tamdrup
D:
1808
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1767-1776
Johan Clemensen
F:
1767
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
fmtl. før 1776
NN Clemensdatter
-1769
NN Clemensdatter
D:
1769
Tamdrup s. (Vrønding)
Christen Clemensen
1770-1779
Christen Clemensen
F:
1770
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1779
Tamdrup s. (Vrønding)
Anne Cathrine Clemensdatter
1773-1801
Anne Cathrine Clemensdatter
F:
1773
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1801
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1776-1846
Johan Clemensen
F:
1776
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
28 sep. 1846
Lundum
Ellen Lauridsdatter
1779-1845
Ellen Lauridsdatter
F:
1779
Lundum
G:
2 okt. 1807
Lundum
D:
5 sep. 1845
Lundum
Christen Clemensen
1780-1861
Christen Clemensen
F:
1780
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
26 jun. 1861
Tamdrup s. (Vrønding)
Mette Simonsdatter
1790-1870
Mette Simonsdatter
F:
1790
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
6 aug. 1814
Tamdrup
D:
29 maj 1870
Tamdrup s. (Vrønding)
Clemen Johansen
1740-1809
Clemen Johansen
F:
1740
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
11 sep. 1809
Tamdrup s. (Vrønding)
Mette Christensdatter
1740-1829
Mette Christensdatter
F:
1740
Hansted s. (Rådved)
G:
6 aug. 1760
Hansted
D:
11 feb. 1829
Tamdrup s. (Vrønding)
Johannes Jensen Møller
1761-1810
Johannes Jensen Møller
F:
1761
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1810
Hansted s. (Egebjerg Mølle)
Hedvig Sofie Pedersdatter
1757-1829
Hedvig Sofie Pedersdatter
F:
1757
Lundum s. (Lundum Mølle)
G:
12 aug. 1786
Lundum
D:
24 maj 1829
Hansted s. (Egebjerg Mølle)
Niels Jensen Møller
1762-1800
Niels Jensen Møller
F:
1762
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1 jan. 1800
Tolstrup s. (Tammestrup)
Anne Jørgensdatter
1757-1797
Anne Jørgensdatter
F:
1757
Hansted s. (Rådved)
G:
24 apr. 1793
Tolstrup
D:
17 sep. 1797
Tolstrup s. (Tammestrup)
Karen Jacobsdatter
1774-
Karen Jacobsdatter
F:
1774
Ovsted s. (Elling)
G:
2 feb. 1798
Ovsted
Enevold Jensen
1764-1765
Enevold Jensen
F:
1764
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1765
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Anne Marie Jensdatter
1765-1844
Anne Marie Jensdatter
F:
1765
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
18 dec. 1844
Tolstrup
Jens Laursen
1755-1809
Jens Laursen
F:
1755
Tolstrup
G:
14 aug. 1786
Tolstrup
D:
15 okt. 1809
Tolstrup
Hans Friis Andersen Winther
1793-1842
Hans Friis Andersen Winther
F:
25 aug. 1793
Ørridslev s. (Ørskov)
G:
5 jul. 1811
Tolstrup
D:
23 aug. 1842
Randers (Skt. Mortens s.)
Hans Jensen
1768-1769
Hans Jensen
F:
1768
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1769
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Anders Jensen Møller
1769-1825
Anders Jensen Møller
F:
1769
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
8 nov. 1825
Fruering s. (Røde Mølle)
Margrethe Frandsdatter
1750-1827
Margrethe Frandsdatter
F:
1750
G:
21 jul. 1797
Fruering
D:
18 nov. 1827
Fruering s. (Røde Mølle)
Cathrine Jensdatter
1771-1834
Cathrine Jensdatter
F:
1771
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
19 jan. 1834
Skjold
Jacob Jensen Due
1753-1815
Jacob Jensen Due
F:
1753
Stenderup
G:
6 feb. 1795
Hansted
D:
10 mar. 1815
Skjold
Jørgen Pedersen
ca. 1782-1844
Jørgen Pedersen
F:
ca. 1782
G:
7 okt. 1815
Skjold
D:
8 okt. 1844
Skjold
Margrethe Jensdatter
1773-1779
Margrethe Jensdatter
F:
1773
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1779
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Rasmus Jensen
1775-1776
Rasmus Jensen
F:
1775
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1776
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Henrik Jensen
1776-1778
Henrik Jensen
F:
1776
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1778
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Maren Jensdatter
1779-1812
Maren Jensdatter
F:
1779
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
5 aug. 1812
Skjold
Peder Christensen
1772-1840
Peder Christensen
F:
1772
G:
3 jul. 1795
Tolstrup
D:
10 mar. 1840
Margrethe Jensdatter
1781-1855
Margrethe Jensdatter
F:
1781
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
29 dec. 1855
Uth s. (Ustrup)
Hans Christoffersen
1778-1840
Hans Christoffersen
F:
1778
Uth s. (Ustrup)
G:
30 apr. 1802
Hansted
D:
23 jun. 1840
Uth s. (Ustrup)
Dødfødt søn
1782-1782
Dødfødt søn
F:
apr. 1782
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1782
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Birgitte Jensdatter
1783-1843
Birgitte Jensdatter
F:
1783
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
12 mar. 1843
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Nicolai Christensen Jelling
1780-1824
Nicolai Christensen Jelling
F:
1780
Tiset s. (Ingerslev Mølle)
G:
29 apr. 1803
Hansted
D:
20 aug. 1824
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Silke Johansdatter
1742-1821
Silke Johansdatter
F:
1742
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
19 jul. 1821
Uth s. (Ustrup)
Jens Pedersen Møller
ca. 1717-1793
Jens Pedersen Møller
F:
ca. 1717
G:
10 mar. 1761
Tamdrup
D:
8 mar. 1793
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Niels Johansen
1743-1748
Niels Johansen
F:
1743
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1748
Tamdrup s. (Vrønding)
Laurids Johansen
1746-før 1757
Laurids Johansen
F:
1746
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
før 1757
Niels Johansen
1750-1751
Niels Johansen
F:
1750
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1751
Tamdrup s. (Vrønding)
Anne Cathrine Johansdatter
1750-1756
Anne Cathrine Johansdatter
F:
1750
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1756
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1683-1765
Johan Clemensen
F:
1683
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1765
Tamdrup s. (Vrønding)
Cathrine Nielsdatter
1711-1757
Cathrine Nielsdatter
F:
1711
Tamdrup s. (Kørup)
G:
ca. 1738
Tamdrup
D:
1757
Tamdrup s. (Vrønding)
Anne Clemensdatter
1685-
Anne Clemensdatter
F:
1685
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Søren Sørensen
1712-før 1719
Søren Sørensen
F:
1712
Tamdrup s. (Vinten)
D:
før 1719
Tamdrup s. (Vinten)
Silke Sørensdatter
1713-1719
Silke Sørensdatter
F:
1713
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1719
Tamdrup s. (Vinten)
Clemen Sørensen
1716-1730
Clemen Sørensen
F:
1716
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1730
Tamdrup s. (Vinten)
Søren Sørensen
1719-1720
Søren Sørensen
F:
1719
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1720
Tamdrup s. (Vinten)
Søren Clemensen
ca. 1687-1753
Søren Clemensen
F:
ca. 1687
D:
1753
Tamdrup s. (Vinten)
Karen Sørensdatter
ca. 1691-1719
Karen Sørensdatter
F:
ca. 1691
G:
5 jul. 1711
Tamdrup
D:
1719
Tamdrup s. (Vinten)
Søren Sørensen
1721-1721
Søren Sørensen
F:
1721
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1721
Tamdrup s. (Vinten)
Jens Pedersen Sommer
1743-
Jens Pedersen Sommer
F:
1743
Tamdrup s. (Vinten)
Mette Christensdatter
ca. 1751-1831
Mette Christensdatter
F:
ca. 1751
G:
11 maj 1782
Tamdrup
D:
19 dec. 1831
Tamdrup s. (Lund Mark)
Søren Pedersen Sommer
1749-
Søren Pedersen Sommer
F:
1749
Tamdrup s. (Vinten)
Karen Sørensdatter
1723-1751
Karen Sørensdatter
F:
1723
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1751
Tamdrup s. (Vinten)
Peder Jensen Sommer
ca. 1696-1750
Peder Jensen Sommer
F:
ca. 1696
G:
ca. 1742
D:
1750
Tamdrup s. (Vinten)
Terkel Mikkelsen
1715-1771
Terkel Mikkelsen
F:
1715
Tamdrup s. (Lund)
G:
ca. 1750
D:
1771
Tamdrup s. (Vinten)
Søren Jensen
1751-1781
Søren Jensen
F:
1751
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1781
Tamdrup s. (Lund)
Maren Nielsdatter
1758-1831
Maren Nielsdatter
F:
1758
Tamdrup s. (Lund)
G:
10 mar. 1780
Tamdrup
D:
13 jun. 1831
Tamdrup s. (Lund)
Frands Jensen
1753-
Frands Jensen
F:
1753
Tamdrup s. (Kørup)
Anne Jensdatter
1756-1756
Anne Jensdatter
F:
1756
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1756
Tamdrup s. (Kørup)
Anne Marie Jensdatter
1757-1835
Anne Marie Jensdatter
F:
1757
Tamdrup s. (Kørup)
D:
18 jun. 1835
Tamdrup s. (Lund)
Gravers Jørgensen
1752-1790
Gravers Jørgensen
F:
1752
Tamdrup s. (Lund)
G:
5 maj 1780
Tamdrup
D:
1790
Tamdrup s. (Lund)
Ejlert Nielsen
ca. 1759-1821
Ejlert Nielsen
F:
ca. 1759
G:
11 mar. 1791
Tamdrup
D:
1 nov. 1821
Tamdrup s. (Lund)
Malthe Jensen
1759-1759
Malthe Jensen
F:
1759
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1759
Tamdrup s. (Kørup)
Maren Jensdatter
1761-1762
Maren Jensdatter
F:
1761
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1762
Tamdrup s. (Kørup)
Maren Jensdatter
1763-1763
Maren Jensdatter
F:
1763
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1763
Tamdrup s. (Kørup)
Silke Sørensdatter
1724-1763
Silke Sørensdatter
F:
1724
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1763
Tamdrup s. (Kørup)
Jens Frandsen
1724-1781
Jens Frandsen
F:
1724
Tamdrup s. (Kørup)
G:
mar. 1749
Tamdrup
D:
1781
Tamdrup s. (Kørup)
Anne Marie Lauridsdatter
1756-ca. 1811
Anne Marie Lauridsdatter
F:
1756
Tamdrup s. (Vinten)
D:
ca. 1811
Jens Lauridsen
1761-1832
Jens Lauridsen
F:
1761
Hansted
G:
7 nov. 1788
Hansted
D:
7 jul. 1832
Hansted s. (Hansted Hospital)
Johanne Lauridsdatter
1758-1759
Johanne Lauridsdatter
F:
1758
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1758/59
Tamdrup s. (Vinten)
Cathrine Lauridsdatter
1758-1763
Cathrine Lauridsdatter
F:
1758
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1758/63
Tamdrup s. (Vinten)
Johanne Lauridsdatter
1759-1783
Johanne Lauridsdatter
F:
1759
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1783
Hansted
Søren Lauridsen
1761-1836
Søren Lauridsen
F:
1761
Tamdrup s. (Vinten)
D:
31 okt. 1836
Underup s. (Torp)
Johanne Christensdatter
ca. 1771-1841
Johanne Christensdatter
F:
ca. 1771
G:
6 nov. 1802
Underup
D:
19 okt. 1841
Underup s. (Torp)
Trine Lauridsdatter
1763-
Trine Lauridsdatter
F:
1763
Tamdrup s. (Vinten)
Laurids Sørensen, senere Skovgaard
1727-1765
Laurids Sørensen, senere Skovgaard
F:
1727
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1765
Tamdrup s. (Vinten)
Else Hansdatter
-1771
Else Hansdatter
G:
11 jun. 1755
Hansted
D:
1771
Hansted s. (Rådved)
Søren Sørensen
1729-1752
Søren Sørensen
F:
1729
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1752
Tamdrup s. (Vinten)
Hans Sørensen
1751-1774
Hans Sørensen
F:
1751
Hansted
D:
1774
Hansted
Simon Sørensen
1753-1757
Simon Sørensen
F:
1753
Hansted
D:
1753/57
Hansted
Søren Sørensen
1755-1820
Søren Sørensen
F:
1755
Hansted
D:
3 feb. 1820
Hansted
Karen Christensdatter
ca. 1740-1795
Karen Christensdatter
F:
ca. 1740
G:
8 maj 1778
Hansted
D:
1795
Hansted
Inger Jensdatter Munk
1775-1806
Inger Jensdatter Munk
F:
1775
Hansted
G:
23 okt. 1795
Hansted
D:
1806
Hansted
Marie Kirstine Andersdatter
1784-1821
Marie Kirstine Andersdatter
F:
1784
Østbirk s. (Lillerupgård)
G:
22 apr. 1807
Østbirk
D:
15 jun. 1821
Hansted
Simon Sørensen
1757-1808
Simon Sørensen
F:
1757
Hansted
D:
1808
Hansted
Sidsel Rasmusdatter
ca. 1759-1832
Sidsel Rasmusdatter
F:
ca. 1759
G:
24 maj 1793
Hansted
D:
24 jun. 1832
Hansted s. (Hansted Hospital)
Niels Sørensen
1760-1760
Niels Sørensen
F:
1760
Hansted
D:
1760
Hansted
Anne Sørensdatter
1761-
Anne Sørensdatter
F:
1761
Hansted
Kirsten Sørensdatter
1763-1821
Kirsten Sørensdatter
F:
1763
Hansted
D:
8 jul. 1821
Hansted
Jens Johansen
1759-1826
Jens Johansen
F:
1759
Hansted
G:
27 feb. 1795
Hansted
D:
1 maj 1826
Hansted
Laurids Sørensen
1766-ca. 1831
Laurids Sørensen
F:
1766
Hansted
D:
ca. 1831
Inger Nielsdatter
1776-1798
Inger Nielsdatter
F:
1776
Hansted s. (Egebjerg)
G:
26 maj 1797
Hansted
D:
1798
Hansted s. (Egebjerg)
Maren Christensdatter
Maren Christensdatter
G:
30 mar. 1799
Hansted
Margrethe Sørensdatter
1731-1769
Margrethe Sørensdatter
F:
1731
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1769
Hansted s. (Rådved)
Søren Hansen
ca. 1718-1797
Søren Hansen
F:
ca. 1718
G:
17 feb. 1750
Tamdrup
D:
12 aug. 1797
Hansted
Johanne Sørensdatter
1733-
Johanne Sørensdatter
F:
1733
Tamdrup s. (Vinten)
Maren Sørensdatter
1736-
Maren Sørensdatter
F:
1736
Tamdrup s. (Vinten)
Anne Sørensdatter
1765-1799
Anne Sørensdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Enner)
D:
1799
Tamdrup s. (Enner)
Anders Jensen Bruun
1769-1828
Anders Jensen Bruun
F:
1769
Tamdrup s. (Enner)
G:
1791
Tamdrup
D:
6 nov. 1828
Tamdrup s. (Enner)
Sidsel Sørensdatter
1767-1832
Sidsel Sørensdatter
F:
1767
Tamdrup s. (Enner)
D:
22 jun. 1832
Nim
Wulf Ernst Marcussen Lemmiche
1752-1787
Wulf Ernst Marcussen Lemmiche
F:
1752
Nim
G:
20 mar. 1787
Tamdrup
D:
1787
Nim
Laurids Mortensen
1759-1824
Laurids Mortensen
F:
1759
Nim
G:
maj 1787
Nim
D:
19 apr. 1824
Nim
Peder Sørensen
1769-1771
Peder Sørensen
F:
1769
Tamdrup s. (Enner)
D:
1771
Tamdrup s. (Enner)
Karen Sørensdatter
1771-1798
Karen Sørensdatter
F:
1771
Tamdrup s. (Enner)
D:
1798
Tamdrup s. (Enner)
Mads Olesen
ca. 1767-1832
Mads Olesen
F:
ca. 1767
G:
22 mar. 1793
Tamdrup
D:
25 jun. 1832
Tamdrup s. (Enner)
Catharina Sørensdatter
1775-1775
Catharina Sørensdatter
F:
1775
Tamdrup s. (Enner)
D:
1775
Tamdrup s. (Enner)
Anne Kirstine Sørensdatter
1776-1831
Anne Kirstine Sørensdatter
F:
1776
Tamdrup s. (Enner)
D:
22 jul. 1831
Tamdrup s. (Enner)
Mads Olesen
ca. 1767-1832
Mads Olesen
F:
ca. 1767
G:
ca. 1799
D:
25 jun. 1832
Tamdrup s. (Enner)
Caspar Peter Sørensen
1778-1779
Caspar Peter Sørensen
F:
1778
Tamdrup s. (Enner)
D:
1779
Tamdrup s. (Enner)
Mette Sørensdatter
1738-1799
Mette Sørensdatter
F:
1738
Tamdrup s. (Vinten)
D:
1799
Tamdrup s. (Enner)
Søren Pedersen
ca. 1738-1792
Søren Pedersen
F:
ca. 1738
G:
15 feb. 1764
Tamdrup
D:
1792
Tamdrup s. (Enner)
NN
NN
G:
ca. 1720
måske Hansted
Silke Henriksdatter
ca. 1647-ca. 1696
Silke Henriksdatter
F:
ca. 1647
Stouby (præstegården)
D:
ca. 1696
Clemen Sørensen
ca. 1635-1729
Clemen Sørensen
F:
ca. 1635
D:
1729
Tamdrup s. (Neder Vrønding)
Henrik Jørgensen Dystrup
-1649
Henrik Jørgensen Dystrup
G:
ca. 1640
D:
dec. 1649
Søren Holgersen
ca. 1620-
Søren Holgersen
F:
ca. 1618/20
Niels Holgersen
-1668
Niels Holgersen
D:
1668
Maren Jensdatter
Maren Frandsdatter Stourup
Jens Nielsen Elling
Jens Nielsen Elling
G:
SENEST 1710
Birgitte Frandsdatter Stourup
Jens Sørensen
Rasmus Jensen Holst
Rasmus Jensen Holst
G:
1706
Frants Andersen Stourup
ca. 1647-1710
Frants Andersen Stourup
F:
ca. 1647
D:
1710
Maren Madsdatter
NN Frandsdatter Stourup
Laurids Boyesen Høyer
1673-1737
Laurids Boyesen Høyer
F:
1673
Skagen
D:
1737
Skagen
Margrethe Vigelsdatter Brøndum
ca. 1646-1742
Margrethe Vigelsdatter Brøndum
F:
ca. 1646
D:
1742
Skagen
Maren/Karen Holgersdatter
1625-
Maren/Karen Holgersdatter
F:
1612/1625
Anders Lauridsen Stourup
Anders Lauridsen Stourup
G:
ca. 1640
Johannes Pedersen
Vilhelm Jespersen Torp
ca. 1740-1820
Vilhelm Jespersen Torp
F:
ca. 1740
D:
15 mar. 1820
Tyrsted
Margrethe Sinelsdatter
ca. 1747-eft. 1800
Margrethe Sinelsdatter
F:
ca. 1747
D:
eft. 1800
Elisabeth Cathrine Marie Jespersdatter Torp
1733-1771
Elisabeth Cathrine Marie Jespersdatter Torp
F:
1733
Halsted
D:
1771
Hansted s. (Egebjerg)
Nicolai Casper Justsen Høvinghoff
ca. 1737-1768
Nicolai Casper Justsen Høvinghoff
F:
ca. 1737
G:
20 jun. 1767
Hansted
D:
1768
Skanderborg
Edel Frideriche Tønnesdatter Staal
1711-
Edel Frideriche Tønnesdatter Staal
F:
1711
Vær s. (Stensballe)
Jesper Davidsen Torp
Jesper Davidsen Torp
G:
ca. 1729
Hans Reimer Staal
1740-1791
Hans Reimer Staal
F:
11 dec. 1740
D:
1791
Anne Marie Diderichsen
ca. 1756-1790
Anne Marie Diderichsen
F:
ca. 1756
D:
1790
Tønne Staal
1743-1753
Tønne Staal
F:
1743
D:
1753
Dødfødt søn
1744-1744
Dødfødt søn
F:
1744
D:
1744
Karen Staal
1745-1816
Karen Staal
F:
1745
D:
17 feb. 1816
Nykøbing F.
Hans Bergeshagen Hincheldey
1730-1795
Hans Bergeshagen Hincheldey
F:
1730
G:
22 sep. 1762
Maribo (i huset)
D:
1795
Anna Kirstine Staal
1749-1779
Anna Kirstine Staal
F:
1749
D:
1779
Hans Hansen
Hans Hansen
G:
8 sep. 1770
Maribo
Niels Tønnesen Staal
1713-1794
Niels Tønnesen Staal
F:
27 mar. 1713
Vær s. (Stensballe)
D:
13 okt. 1794
Maribo
Margrethe Thorsmede Lidøe
1718-1775
Margrethe Thorsmede Lidøe
F:
1718
København
G:
30 maj 1740
Maribo
D:
1775
Dødfødt barn
1715-1715
Dødfødt barn
F:
1715
Vær s. (Stensballe)
D:
1715
Vær
Jørgen Malthesen Kronius
1749-1816
Jørgen Malthesen Kronius
F:
1749
Hansted s. (Egebjerg)
D:
8 apr. 1816
Bjerre s. (Neder Bjerre)
Marie Cathrine Boyesdatter
ca. 1753-1788
Marie Cathrine Boyesdatter
F:
ca. 1753
G:
ca. 1772
D:
1788
Bjerre s. (Neder Bjerre)
Gyde Kirstine Pedersdatter
1765-1831
Gyde Kirstine Pedersdatter
F:
1765
Tyrsted
D:
17 jun. 1831
Bjerre s.
Tønne Malthesen
1752-
Tønne Malthesen
F:
1752
Hansted s. (Egebjerg)
Tønne Malthesen
1753-
Tønne Malthesen
F:
1753
Hansted s. (Egebjerg)
Anton Ulrich Martin Chronius
ca. 1756-1835
Anton Ulrich Martin Chronius
F:
ca. 1756
D:
1 feb. 1835
Nim
Marie Kirstine Thornfeldt
1766-1813
Marie Kirstine Thornfeldt
F:
1766
Vinding
G:
1791
D:
21 apr. 1813
Åle
Johanne Sophie Nielsdatter
ca. 1750-1835
Johanne Sophie Nielsdatter
F:
ca. 1750
G:
2 okt. 1813
Nim
D:
15 maj 1835
Nim
Ulricha Tønnesdatter Staal
1716-1776
Ulricha Tønnesdatter Staal
F:
1716
Vær s. (Stensballe)
D:
1776
Bjerre
Malte Jørgensen Chronius
Malte Jørgensen Chronius
G:
6 okt. 1747
Vær
Morten Tønnesen Staal
1717-1807
Morten Tønnesen Staal
F:
1717
Vær s. (Stensballe)
D:
10 jan. 1807
Ørridslev s. (Tvingstrup)
Anne Sørensdatter (Bjerregaard)
ca. 1705-1773
Anne Sørensdatter (Bjerregaard)
F:
ca. 1705
G:
4 nov. 1748
Hansted
D:
1773
Nebel s. (Bleld Skovhus)
Kirsten Frandsdatter
ca. 1751-
Kirsten Frandsdatter
F:
ca. 1751
G:
26 jul. 1780
Ørridslev
Peder Christiansen Staal
ca. 1752-1823
Peder Christiansen Staal
F:
ca. 1752
D:
24 jan. 1823
Hansted s. (Egebjerg)
Maren Pedersdatter Hartvig
-1804
Maren Pedersdatter Hartvig
G:
2 maj 1788
Horsens
D:
1804
Hansted s. (Egebjerg)
Ulrich Christiansen Staal
1756-1757
Ulrich Christiansen Staal
F:
1756
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1757
Hansted s. (Egebjerg)
Ulrich Christiansen Staal
1758-1782
Ulrich Christiansen Staal
F:
1758
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1782
Hansted s. (Egebjerg)
Tønne Christiansen Staal
ca. 1758-1797
Tønne Christiansen Staal
F:
ca. 1758
D:
24 jun. 1797
Stouby s. (Årup Mølle)
Maren Madsdatter
ca. 1752-
Maren Madsdatter
F:
ca. 1752
Johanne Kirstine Christiansdatter Staal
1760-
Johanne Kirstine Christiansdatter Staal
F:
1760
Hansted s. (Egebjerg)
Anne Margrethe Christiansdatter Staal
1762-1762
Anne Margrethe Christiansdatter Staal
F:
1762
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1762
Hansted s. (Egebjerg)
Anne Margrethe Christiansdatter Staal
1765-
Anne Margrethe Christiansdatter Staal
F:
1765
Hansted s. (Egebjerg)
Christian Tønnesen Staal
1719-1777
Christian Tønnesen Staal
F:
1719
Vær s. (Stensballe)
D:
1777
Hansted s. (Egebjerg)
NN
ca. 1717-1784
NN
F:
ca. 1717
D:
1784
Hansted s. (Egebjerg)
Jacob Flindt Reimer
1752-1814
Jacob Flindt Reimer
F:
28 aug. 1752
Slemminge
D:
1814
Bodil Kirstine Brodersen
1771-1814
Bodil Kirstine Brodersen
F:
29 apr. 1771
Nysted
G:
30 maj 1800
Nysted
D:
1814
Henrich Tønne Reimer
1755-1755
Henrich Tønne Reimer
F:
1755
D:
1755
Margrethe Marie Staal
1721-1801
Margrethe Marie Staal
F:
1721
Vær s. (Stensballe)
D:
24 dec. 1801
Nysted
Hans Carstensen Reimer
ca. 1689-1756
Hans Carstensen Reimer
F:
ca. 1689
G:
20 jul. 1751
Våbensted
D:
3 okt. 1756
Slemminge
Henriette Friederica Chirstine Østrup
1757-1811
Henriette Friederica Chirstine Østrup
F:
1757
Slemminge
D:
1811
Slemminge
Johannes Nicolaj Oxholm
1758-1801
Johannes Nicolaj Oxholm
F:
28 dec. 1758
København (Holmens s.)
G:
4 aug. 1780
Slemminge
D:
31 dec. 1801
Slemminge
Dorothea Leonora Østrup
1759-1801
Dorothea Leonora Østrup
F:
10 okt. 1759
Slemminge
D:
1801
Slemminge
Anna Petrina Østrup
1761-1791
Anna Petrina Østrup
F:
21 jun. 1761
Slemminge
D:
1791
Slemminge
Rasmus Bernt Østrup
1720-1791
Rasmus Bernt Østrup
F:
1720
G:
3 jun. 1757
Slemminge
D:
31 jan. 1791
Slemminge
Jens Sørensen Bak
1753-
Jens Sørensen Bak
F:
1753
Øllegaard Tønnesdatter Staal
1723-1801
Øllegaard Tønnesdatter Staal
F:
1723
Vær s. (Stensballe)
D:
1801
Granslev s. (Ougstruphuset)
Søren Jensen
Søren Jensen
G:
2 nov. 1753
Hansted
Ulrich Tønnesen Staal
1727-
Ulrich Tønnesen Staal
F:
2 maj 1727
Vær s. (Stensballe)
Vibeche Tønnesdatter Staal
1730-1742
Vibeche Tønnesdatter Staal
F:
1730
Halsted
D:
1742
Halsted
Anne Margrethe Zitscher
1688-1752
Anne Margrethe Zitscher
F:
1673/1688
D:
22 maj 1752
Hansted s. (Hansted Hospital)
Tønne Mortensen Staal
ca. 1686-1732
Tønne Mortensen Staal
F:
ca. 1686
G:
SENEST 1710
D:
1732
Anne Sørensdatter (Bjerregaard)
ca. 1705-1773
Anne Sørensdatter (Bjerregaard)
F:
ca. 1705
D:
1773
Nebel s. (Bleld Skovhus)
Morten Tønnesen Staal
1717-1807
Morten Tønnesen Staal
F:
1717
Vær s. (Stensballe)
G:
4 nov. 1748
Hansted
D:
10 jan. 1807
Ørridslev s. (Tvingstrup)
Karen Hansdatter Nim
ca. 1737-
Karen Hansdatter Nim
F:
ca. 1737
Peter Granskov
Peter Granskov
G:
3 apr. 1770
Nim
Sara Cathrine Hansdatter Nim
ca. 1739-
Sara Cathrine Hansdatter Nim
F:
ca. 1739
Peder Pedersen Kommer
Peder Pedersen Kommer
G:
MARTS 1788
Nim
Ulrikke Franciska Hansdatter Nim
ca. 1740-1796
Ulrikke Franciska Hansdatter Nim
F:
ca. 1740
D:
1796
Horsens
Christen Nielsen Kollerup
-1796
Christen Nielsen Kollerup
G:
16 jun. 1770
Nim (kgl. bevilling)
D:
1796
Horsens
Jens Christopher Hansen Nim
ca. 1741-1801
Jens Christopher Hansen Nim
F:
ca. 1741
D:
TIDL. 1801
Dorothea Chyndesdatter Schmidt
ca. 1735-1799
Dorothea Chyndesdatter Schmidt
F:
ca. 1735
G:
2 jul. 1779
Nim
D:
11 dec. 1799
Nim
Søren Friderich Hansen Nim
ca. 1742-1787
Søren Friderich Hansen Nim
F:
ca. 1742
D:
1787
Nim
Kristine Sophie Hansdatter Munch
Christina Sørensdatter (Bjerregaard)
ca. 1706-1771
Christina Sørensdatter (Bjerregaard)
F:
ca. mar. 1706
D:
1771
Nim s. (Nim)
Hans Jensen Nim
ca. 1687-1757
Hans Jensen Nim
F:
ca. 1687
G:
ca. 1736
fmtl. i Hansted
D:
1757
Nim
Sara Cathrine Zitscher
ca. 1681-1761
Sara Cathrine Zitscher
F:
ca. 1681
D:
1761
Nim s. (Nim)
Søren Christoffersen
ca. 1675-1748
Søren Christoffersen
F:
ca. 1675
G:
ca. 1704
D:
1748
Hansted s. (Egebjerg)
Birthe Cathrine Jensdatter Glasov
ca. 1735-
Birthe Cathrine Jensdatter Glasov
F:
ca. 1735
Frederik Jensen Glasov
ca. 1736-1748
Frederik Jensen Glasov
F:
ca. 1736
D:
fmtl. før 1748
Ib August Jensen Glasov
ca. 1738-1806
Ib August Jensen Glasov
F:
ca. 1738
D:
1806
Lundum s. (Lundum Mølle)
Birgitte Kirstine Pedersdatter
1754-
Birgitte Kirstine Pedersdatter
F:
1754
Lundum s. (Lundum Mølle)
G:
1787/92
Ole Jensen Glasov
ca. 1739-1808
Ole Jensen Glasov
F:
ca. 1739
D:
TIDL.1808
Birthe Thomasdatter
ca. 1740-1808
Birthe Thomasdatter
F:
ca. 1740
D:
1808
Brande s. (Grarup)
Anne Elisabeth Jensdatter Glasov
ca. 1745-1750
Anne Elisabeth Jensdatter Glasov
F:
ca. 1745
D:
fmtl. før 1750
Frederik Jensen Glasov
ca. 1748-
Frederik Jensen Glasov
F:
ca. 1748
Rårup s. (Brandstub)
Jørgen Frederiksen Glasov
1751-1763
Jørgen Frederiksen Glasov
F:
1751
Rårup s. (Brandstub)
D:
1763
Rårup s. (Brandstub)
Ulricha Sophie Jensdatter Glasov
1753-1821
Ulricha Sophie Jensdatter Glasov
F:
1753
Rårup s. (Brandstub)
D:
26 sep. 1821
Rårup s. (Nøttrup)
Mads Laursen
ca. 1739-1821
Mads Laursen
F:
ca. 1739
G:
1 nov. 1775
Rårup
D:
13 feb. 1821
Rårup s. (Nøttrup)
Ane Lisbeth Jensdatter Glasov
1756-1772
Ane Lisbeth Jensdatter Glasov
F:
1756
Rårup s. (Brandstub)
D:
1772
Rårup s. (Gram)
Margrethe Frederiksdatter Glasov
1759-1763
Margrethe Frederiksdatter Glasov
F:
1759
Rårup s. (Brandstub)
D:
1763
Rårup s. (Brandstub)
Margrethe Marie Olufsdatter Rask
1719-1759
Margrethe Marie Olufsdatter Rask
F:
1719
Tamdrup
D:
mar. 1759
Rårup s. (Brandstub)
Jens Frederiksen Glasov
ca. 1716-1770
Jens Frederiksen Glasov
F:
ca. 1716
G:
ca. 1734
D:
1770
Rårup s. (Brandstub)
Ulrikke Christine Zitscher
ca. 1685-1729
Ulrikke Christine Zitscher
F:
ca. 1685
D:
1729
Oluf Rasmussen Rask
1698-1756
Oluf Rasmussen Rask
F:
1698
Fredericia
G:
1718/1719
D:
1756
Urlev
Margrethe Pedersdatter
1652-1697
Margrethe Pedersdatter
F:
17 mar. 1652
Lundum
D:
20 maj 1697
Ulrich Zitscher
ca. 1645-1687
Ulrich Zitscher
F:
ca. 1645
G:
ca. 1672/1673
D:
1687
Lundum
Francisca Toxværd
eft. 1689-1730
Francisca Toxværd
F:
eft. 1689
D:
30 dec. 1730
Erik Ludvigsen Pontoppidan
1698-1764
Erik Ludvigsen Pontoppidan
F:
24 aug. 1698
Aarhus
G:
26 okt. 1723
D:
20 dec. 1764
København
Ulrik Adolf Toxværd
ca. 1726-
Ulrik Adolf Toxværd
F:
ca. 1726
Frederikke Louise Toxværd
ca. 1728-
Frederikke Louise Toxværd
F:
ca. 1728
Francisca Toxværd
ca. 1732-
Francisca Toxværd
F:
ca. 1732
Anne Margrethe Toxværd
ca. 1733-
Anne Margrethe Toxværd
F:
ca. 1733
Inger Marie Toxværd
ca. 1735-1779
Inger Marie Toxværd
F:
ca. 1735
D:
30 nov. 1779
København
Corfitz Schumann Bang
1736-1778
Corfitz Schumann Bang
F:
22 maj 1736
G:
27 sep. 1774
Testrup
D:
17 mar. 1778
Sara Kirstine Toxværd
ca. 1739-
Sara Kirstine Toxværd
F:
ca. 1739
Ellen Marie Toxværd
ca. 1740-
Ellen Marie Toxværd
F:
ca. 1740
Conradine Christiane Toxværd
ca. 1744-
Conradine Christiane Toxværd
F:
ca. 1744
Ulrik Pedersen Toxværd
1693-1750
Ulrik Pedersen Toxværd
F:
1 apr. 1693
Horsens
D:
1750
Rårup
Anne Margrethe Munk
1711-1748
Anne Margrethe Munk
F:
1711
D:
1748
Birthe Toxværd
Kirsten Jensdatter Høstmark
Peder Frandsen Toxværd
ca. 1667-1735
Peder Frandsen Toxværd
F:
ca. 1666/67
G:
ca. 1688/89
D:
1735
Peder Mortensen
før 1616-ca. 1680
Peder Mortensen
F:
før 1616
Nøvling præstegård
G:
1649?
D:
ca. 1680
Maren Jensdatter
Søren Mortensen Hobroe eller Loumann
-1699
Søren Mortensen Hobroe eller Loumann
D:
27 jul. 1699
Karen Holgersdatter
-eft. 1677
Karen Holgersdatter
D:
eft. 1677
Jens Olufsen Handbjerg
ca. 1627-1675
Jens Olufsen Handbjerg
F:
ca. 1627
Ringkøbing
D:
22 apr. 1675
Anne Marie Holgersdatter Bredal
ca. 1684-eft. 1740
Anne Marie Holgersdatter Bredal
F:
ca. 1684
D:
eft. 1740
Mourids Christensen Meier
1668-1738
Mourids Christensen Meier
F:
1668
G:
12 aug. 1723
D:
1738
Jens Jørgen Holgersen Bredal
ca. 1686-1774
Jens Jørgen Holgersen Bredal
F:
ca. 1686
D:
1774
Vinderslev s. (Vinderslevgård)
Holger Jensen Bredal
-1722
Holger Jensen Bredal
D:
1722
Kirsten Nielsdatter Borch
-ca. 1709
Kirsten Nielsdatter Borch
D:
ca. 1709
Lisbeth Pedersdatter Søltoft
-ca. 1730
Lisbeth Pedersdatter Søltoft
D:
ca. 1730
Karen Nielsdatter Bredal
-ca. 1768
Karen Nielsdatter Bredal
D:
ca. 1768
Bellinge
Hans Jensen Ebberup
Christian Jørgen Mossin
ca. 1743-
Christian Jørgen Mossin
F:
ca. 1743
Åstrup
Anne Margrethe Schandorff
-ca. 1753
Anne Margrethe Schandorff
D:
ca. 1753
Åstrup
Christoffer Mossin
-ca. 1761
Christoffer Mossin
D:
ca. 1761
Cecilie Schandorff
Mikkel Jensen Grøn
Marie Cathrine Nielsdatter Skygge
-1768
Marie Cathrine Nielsdatter Skygge
D:
SENEST 1768
Christian Nissen Schandorff
1689-1750
Christian Nissen Schandorff
F:
1689
D:
1750
Niels Andersen
ca. 1718-
Niels Andersen
F:
ca. 1718
Erik Andersen
ca. 1728-
Erik Andersen
F:
ca. 1728
Lisbeth Nielsdatter
-1768
Lisbeth Nielsdatter
D:
SENEST 1768
Anders Nielsen
-1768
Anders Nielsen
D:
SENEST 1768
Anne Margrethe Mikkelsdatter
Niels Gerding
Corfitz Mikkelsen
Lisbeth Mikkelsdatter
-1768
Lisbeth Mikkelsdatter
D:
SENEST 1768
Karen Mikkelsdatter
Kirstine Marie Nielsdatter
-1768
Kirstine Marie Nielsdatter
D:
SENEST 1768
Mikkel Terkildsen
Inger Nielsdatter
Barbara Nielsdatter
-1768
Barbara Nielsdatter
D:
SENEST 1768
Niels NN
Sofie Amalie Nielsdatter Skygge
-1747
Sofie Amalie Nielsdatter Skygge
D:
1747
NN Nielsdatter
-1768
NN Nielsdatter
D:
SENEST 1768
Anne Margrethe Jensdatter
1714-1753
Anne Margrethe Jensdatter
F:
1714
D:
1753
Bodil Jensdatter
1715-
Bodil Jensdatter
F:
1715
Christian Poulsen
-før 1768
Christian Poulsen
D:
før 1768
Susanne Jensdatter
1717-
Susanne Jensdatter
F:
1717
Johan Richter Jensen Bredal
1719-1766
Johan Richter Jensen Bredal
F:
1719
D:
3 aug. 1766
Niels Jensen
1722-1723
Niels Jensen
F:
1722
D:
1723
Niels Skygge Jensen
1724-1724
Niels Skygge Jensen
F:
1724
D:
1724
Niels Skygge Jensen
1725-
Niels Skygge Jensen
F:
1725
Martha Jensdatter
1728-
Martha Jensdatter
F:
1727/28
Jens Nielsen Bredal
-1728
Jens Nielsen Bredal
D:
1728
Anne Johansdatter Richter
Anne Johansdatter Richter
G:
27 sep. 1713
Horsens
Anne Margrethe Bredal
1655-1729
Anne Margrethe Bredal
F:
13 sep. 1655
Klovborg s. (Skade præstegård)
D:
1729
Niels Sørensen Skygge
-ca. 1694
Niels Sørensen Skygge
G:
ca. 1677
D:
ca. 1694
Erik Bredal
-1735
Erik Bredal
G:
ca. 1697
D:
1735
Horsens
Marie Holgersdatter
-1714
Marie Holgersdatter
D:
SENEST 1714
Jens Pedersen Bredal
-ca. 1681
Jens Pedersen Bredal
D:
ca. 1681
Lene Holgersdatter
1640-1714
Lene Holgersdatter
F:
1640
D:
1714
Løsning s. (præstegården)
Rasmus Pedersen Tøxen
1640-1693
Rasmus Pedersen Tøxen
F:
1640
Aarhus
D:
1693
Løsning
Hans Olufsen Nysted
1664-1740
Hans Olufsen Nysted
F:
14 aug. 1664
Trondhjem, Norge
G:
28 mar. 1694
D:
31 dec. 1740
Holger Gabrielsen
ca. 1585-1641
Holger Gabrielsen
F:
ca. 1585
D:
1641
Hylke
NN Nielsdatter Finsen
Christoffer Eriksen
ca. 1691-1700
Christoffer Eriksen
F:
ca. 1691
D:
tidligst 1700
Sidsel Pedersdatter
1716-1729
Sidsel Pedersdatter
F:
1716
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1729
Tamdrup s. (Kørup)
?Johanne Mette Ottesdatter
1745-1753
?Johanne Mette Ottesdatter
F:
1744/45
Horsens
D:
SENEST 1753
Anna Sophia Ottesdatter
1746-1758
Anna Sophia Ottesdatter
F:
1746
Horsens
D:
1758
Tamdrup s. (Kørup)
Dorthe Johanne Ottesdatter
ca. 1748-1789
Dorthe Johanne Ottesdatter
F:
ca. 1748
Horsens
D:
1789
Tamdrup s. (Lund)
Niels Christensen
ca. 1743-1788
Niels Christensen
F:
ca. 1743
G:
9 mar. 1771
Tamdrup
D:
1788
Tamdrup s. (Lund)
Peder Ottesen
1749-1749
Peder Ottesen
F:
1749
Horsens
D:
1749
Horsens
Sara Cathrina Ottesdatter
1750-1830
Sara Cathrina Ottesdatter
F:
1750
Horsens
D:
28 apr. 1830
Tamdrup s. (Enner)
Peder Andersen
ca. 1752-1844
Peder Andersen
F:
ca. 1752
G:
24 okt. 1777
Tamdrup
D:
1 feb. 1844
Tamdrup s. (Enner)
Lene Cathrine Krabbe Ottesdatter
1752-1824
Lene Cathrine Krabbe Ottesdatter
F:
1752
Horsens
D:
2 maj 1824
Tamdrup s. (Enner)
Jørgen Davidsen
1750-1823
Jørgen Davidsen
F:
1750
Tamdrup s.
G:
8 dec. 1780
Tamdrup
D:
5 mar. 1823
Tamdrup s. (Enner)
Birgitte Pedersdatter
1717-1778
Birgitte Pedersdatter
F:
1717
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1778
Tamdrup s. (Kørup)
Otte Hansen
1715-1753
Otte Hansen
F:
fmtl. ca. 1715
G:
27 nov. 1744
Tamdrup
D:
1753
Horsens
Christopher Pedersen
ca. 1722-1776
Christopher Pedersen
F:
ca. 1722
G:
28 okt. 1768
Tamdrup
D:
1776
Tamdrup
Anne Dorthe Eriksdatter
1765-1765
Anne Dorthe Eriksdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1765
Tamdrup s. (Kørup)
Peder Eriksen
1771-1771
Peder Eriksen
F:
1771
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1771
Tamdrup s. (Kørup)
Anne Dorthe Eriksdatter
1773-1773
Anne Dorthe Eriksdatter
F:
1773
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1773
Tamdrup s. (Kørup)
Erik Pedersen
1719-1802
Erik Pedersen
F:
1719
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1802
Tamdrup s. (Kørup)
Anna Christensdatter
ca. 1742-1805
Anna Christensdatter
F:
ca. 1742
Horsens?
G:
15 jun. 1764
Tamdrup
D:
1805
Tamdrup s. (Kørup)
Christen Pedersen
1723-1751
Christen Pedersen
F:
1723
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1751
Tamdrup s. (Kørup)
Karen Pedersdatter
1725-1781
Karen Pedersdatter
F:
1725
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1781
Tamdrup s. (Lund)
Jens Mortensen Skrædder
1715-1781
Jens Mortensen Skrædder
F:
1715
Tamdrup s. (Lund)
G:
23 nov. 1771
Tamdrup
D:
1781
Tamdrup s. (Lund)
Anna Pedersdatter
1727-1744
Anna Pedersdatter
F:
1727
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1744
Tamdrup s. (Kørup)
Jonas Pedersen
1728-1731
Jonas Pedersen
F:
1728
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1731
Tamdrup s. (Kørup)
Christence Pedersdatter
1767-1773
Christence Pedersdatter
F:
1767
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
1773
Tamdrup s. (Herlykke)
Peder Christian Pedersen
1768-1769
Peder Christian Pedersen
F:
1768
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
1769
Tamdrup s. (Herlykke)
Peder Christian Pedersen
1770-1812
Peder Christian Pedersen
F:
1770
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
4 jun. 1812
Tamdrup s. (Lund)
Cathrine Bodil Mette Andersdatter
1765-1844
Cathrine Bodil Mette Andersdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Lund)
G:
14 feb. 1794
Tamdrup
D:
2 sep. 1844
Østbirk s. (Vestbirk)
Sidsel Pedersdatter
1732-1806
Sidsel Pedersdatter
F:
1732
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1806
Tamdrup s. (Kørup)
Peder Joensen
1711-1773
Peder Joensen
F:
1711
Tamdrup s. (Herlykke)
G:
17 okt. 1766
Tamdrup
D:
1773
Tamdrup s. (Herlykke)
Maria Anna Rasmusdatter
1775-1838
Maria Anna Rasmusdatter
F:
1775
Tamdrup s. (Herlykke)
D:
24 mar. 1838
Horsens (Vor Frelsers s.)
Laurids Pedersen Bagger
ca. 1765-ca. 1798
Laurids Pedersen Bagger
F:
ca. 1765
G:
30 maj 1795
Tamdrup
D:
ca. 1798
Horsens
Jens Peder Storm
ca. 1763-1811
Jens Peder Storm
F:
ca. 1763
G:
1798/99
D:
1811
Horsens (Vor Frelsers s.)
Offer Jensen
1783-1833
Offer Jensen
F:
1783
G:
17 dec. 1811
Horsens (Vor Frelsers k.)
D:
2 jan. 1833
Horsens (Vor Frelsers s.)
Rasmus Andersen Lykke
ca. 1740-1816
Rasmus Andersen Lykke
F:
ca. 1740
Stouby s. (Belle)
G:
1 okt. 1773
Tamdrup
D:
17 okt. 1816
Tamdrup s. (Kørup)
Peder Eriksen
ca. 1693-1751
Peder Eriksen
F:
ca. 1693
Hansted s. (Egebjerggård)
D:
1751
Tamdrup s. (Kørup)
Anna Sophia Christensdatter
1691-1757
Anna Sophia Christensdatter
F:
1691
Tamdrup s. (Kørup)
G:
30 jun. 1715
Tamdrup
D:
1757
Tamdrup s. (Kørup)
Mathias Bjerregaard
ca. 1722-1753
Mathias Bjerregaard
F:
ca. 1722
D:
tidligst 1753
Susanne Dorthe Bjerregaard
ca. 1768-1851
Susanne Dorthe Bjerregaard
F:
ca. 1768
Hesselager
D:
13 jun. 1851
Hesselager
Erik Bjerregaard
ca. 1723-1781
Erik Bjerregaard
F:
ca. 1723
D:
14 okt. 1781
Hesselager
Christiane Cathrine Roed
1725-1808
Christiane Cathrine Roed
F:
1725
Søndersø
D:
23 dec. 1808
Vindinge
Susanne Clemendsdatter Bjerregaard
1725-1753
Susanne Clemendsdatter Bjerregaard
F:
1725
Føvling s. (Våbensholm)
D:
tidligst 1753
Peder Baggesen Clemendsen
1726-1726
Peder Baggesen Clemendsen
F:
1726
Føvling s. (Våbensholm)
D:
1726
Føvling s. (Våbensholm)
Bagge Clemendsen Bjerregaard
1728-1795
Bagge Clemendsen Bjerregaard
F:
1728
Føvling s. (Våbensholm)
D:
21 aug. 1795
Gjertrud Fog
1738-1804
Gjertrud Fog
F:
16 mar. 1738
Stenstrup
G:
10 sep. 1779
Stenstrup
D:
4 mar. 1804
Christopher Bjerregaard
ca. 1730-1753
Christopher Bjerregaard
F:
ca. 1730
D:
tidligst 1753
Clemend Eriksen Bjerregaard
ca. 1696-1760
Clemend Eriksen Bjerregaard
F:
ca. 1696
D:
22 mar. 1760
Hesselager
Susanne Dorothea Jensdatter Baggesen
1688-
Susanne Dorothea Jensdatter Baggesen
F:
1688
Ribe (Domsognet)
G:
1 okt. 1721
Korning k.
Knud Eriksen
1749-1803
Knud Eriksen
F:
1749
Tolstrup s. (Tammestrup)
D:
12 nov. 1803
Østbirk s. (Vestbirk)
Maren Nielsdatter
1751-1821
Maren Nielsdatter
F:
mar. 1751
Østbirk s. (Birknæs)
G:
21 okt. 1774
Østbirk
D:
23 jul. 1821
Østbirk s. (Vestbirk)
Hans Eriksen
1751-1803
Hans Eriksen
F:
1751
Tolstrup s. (Tammestrup)
D:
30 nov. 1803
Ovsted s. (Bjødstrup)
Marie Elisabeth Nielsdatter
1751-1782
Marie Elisabeth Nielsdatter
F:
1751
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
G:
13 jun. 1777
Østbirk
D:
1782
Ovsted s. (Bjødstrup)
Ane Lauridsdatter
1752-1836
Ane Lauridsdatter
F:
1752
Ovsted s. (Ejer)
G:
9 aug. 1782
Ovsted
D:
11 mar. 1836
Ovsted s. (Bjødstrup)
Johanne Eriksdatter
1753-
Johanne Eriksdatter
F:
1753
Tolstrup s. (Tammestrup)
Rasmus Eriksen
1756-1793
Rasmus Eriksen
F:
1756
Tolstrup s. (Tammestrup)
D:
11 feb. 1793
Tolstrup s. (Tammestrup)
Anne Jørgensdatter
1757-1797
Anne Jørgensdatter
F:
1757
Hansted s. (Rådved)
G:
17 mar. 1780
Tamdrup
D:
17 sep. 1797
Tolstrup s. (Tammestrup)
Anna Johanna Eriksdatter
1766-1766
Anna Johanna Eriksdatter
F:
1766
Tolstrup s. (Tammestrup)
D:
1766
Tolstrup s. (Tammestrup)
Erik Hansen
ca. 1725-1797
Erik Hansen
F:
ca. 1725
D:
26 okt. 1797
Tolstrup s. (Tammestrup)
Mette Knudsdatter
ca. 1715-1789
Mette Knudsdatter
F:
ca. 1715
G:
22 nov. 1748
Tolstrup
D:
1789
Tolstrup s. (Tammestrup)
Elisabeth Sørensdatter
1748-1788
Elisabeth Sørensdatter
F:
1748
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1788
Hansted s. (Egebjerg)
Rasmus Rasmussen Onstrup
ca. 1746-1788
Rasmus Rasmussen Onstrup
F:
ca. 1746
G:
21 jan. 1774
Hansted
D:
1788
Hansted s. (Egebjerg)
Anne Sørensdatter
1750-1756
Anne Sørensdatter
F:
1750
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1754/56
Anne Cathrine Sørensdatter
1752-1756
Anne Cathrine Sørensdatter
F:
1752
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1754/56
Hansted s. (Egebjerg)
Karen Sørensdatter
1754-1756
Karen Sørensdatter
F:
1754
Hansted s. (Egebjerg)
D:
1754/56
Hansted s. (Egebjerg)
Anne Sørensdatter
1757-
Anne Sørensdatter
F:
1757
Hansted s. (Egebjerg)
Maren Hansdatter
ca. 1725-1757
Maren Hansdatter
F:
ca. 1725
D:
1757
Hansted s. (Egebjerg)
Søren Jørgensen
ca. 1719-1793
Søren Jørgensen
F:
ca. 1719
G:
23 feb. 1748
Hansted
D:
1793
Hansted s. (Egebjerg)
Søren Hansen
ca. 1735-
Søren Hansen
F:
ca. 1735
Hansted s. (Egebjerg)
Birthe Hansdatter
1738?-1762
Birthe Hansdatter
F:
1738?
D:
tidligst 1762
Lorents Jørgensen
Anne Eriksdatter
ca. 1694-1783
Anne Eriksdatter
F:
ca. 1694
Hansted s. (Egebjerggård)
D:
1783
Tolstrup s. (Tammestrup)
Hans Clausen
ca. 1701-1761
Hans Clausen
F:
ca. 1701
D:
1761
Hansted s. (Egebjerg)
Erik Christoffersen
-1700
Erik Christoffersen
D:
1699/1700
Birgitte Pedersdatter
Anne Sørensdatter (Bjerregaard)
ca. 1705-1773
Anne Sørensdatter (Bjerregaard)
F:
ca. 1705
D:
1773
Nebel s. (Bleld Skovhus)
Morten Tønnesen Staal
1717-1807
Morten Tønnesen Staal
F:
1717
Vær s. (Stensballe)
G:
4 nov. 1748
Hansted
D:
10 jan. 1807
Ørridslev s. (Tvingstrup)
Karen Hansdatter Nim
ca. 1737-
Karen Hansdatter Nim
F:
ca. 1737
Peter Granskov
Peter Granskov
G:
3 apr. 1770
Nim
Sara Cathrine Hansdatter Nim
ca. 1739-
Sara Cathrine Hansdatter Nim
F:
ca. 1739
Peder Pedersen Kommer
Peder Pedersen Kommer
G:
MARTS 1788
Nim
Marie Kirstine Christensdatter Kollerup
ca. 1773-eft. 1795
Marie Kirstine Christensdatter Kollerup
F:
ca. 1773
D:
eft. 1795
Niels Christensen Kollerup
ca. 1774-1838
Niels Christensen Kollerup
F:
ca. 1774
Horsens
D:
12 dec. 1838
Skanderborg
Anne Christine Wilhelmsdatter
ca. 1783-1831
Anne Christine Wilhelmsdatter
F:
ca. 1783
G:
15 feb. 1809
Skanderborg
D:
16 nov. 1831
Skanderborg
Maren Christensdatter Kollerup
ca. 1776-eft. 1801
Maren Christensdatter Kollerup
F:
ca. 1776
D:
eft. 1801
Hans Henrik Lam
ca. 1771-1840
Hans Henrik Lam
F:
ca. 1771
G:
ca. 1796
D:
SENEST 1840
Hans Christensen Kollerup
ca. 1778-eft. 1795
Hans Christensen Kollerup
F:
ca. 1778
D:
eft. 1795
Ulrikke Franciska Hansdatter Nim
ca. 1740-1796
Ulrikke Franciska Hansdatter Nim
F:
ca. 1740
D:
1796
Horsens
Christen Nielsen Kollerup
-1796
Christen Nielsen Kollerup
G:
16 jun. 1770
Nim (kgl. bevilling)
D:
1796
Horsens
Anna Maria Jensdatter
1779-1779
Anna Maria Jensdatter
F:
1779
Nim
D:
1779
Nim
Hans Chynde Jensen
1781-1781
Hans Chynde Jensen
F:
1781
Nim
D:
1781
Nim
Kristine Helena Jensdatter
1783-1801
Kristine Helena Jensdatter
F:
1783
Nim
D:
TIDL. 1801
Anne Marie Jensdatter
1785-1801
Anne Marie Jensdatter
F:
1785
Nim
D:
TIDL. 1801
Jens Christopher Hansen Nim
ca. 1741-1801
Jens Christopher Hansen Nim
F:
ca. 1741
D:
TIDL. 1801
Dorothea Chyndesdatter Schmidt
ca. 1735-1799
Dorothea Chyndesdatter Schmidt
F:
ca. 1735
G:
2 jul. 1779
Nim
D:
11 dec. 1799
Nim
Anna Maria Sørensdatter
1773-1779
Anna Maria Sørensdatter
F:
1773
Nim
D:
1779
Nim
Søren Friderich Hansen Nim
ca. 1742-1787
Søren Friderich Hansen Nim
F:
ca. 1742
D:
1787
Nim
Kristine Sophie Hansdatter Munch
Christina Sørensdatter (Bjerregaard)
ca. 1706-1771
Christina Sørensdatter (Bjerregaard)
F:
ca. mar. 1706
D:
1771
Nim s. (Nim)
Hans Jensen Nim
ca. 1687-1757
Hans Jensen Nim
F:
ca. 1687
G:
ca. 1736
fmtl. i Hansted
D:
1757
Nim
Søren Christoffersen
ca. 1675-1748
Søren Christoffersen
F:
ca. 1675
D:
1748
Hansted s. (Egebjerg)
Sara Cathrine Zitscher
ca. 1681-1761
Sara Cathrine Zitscher
F:
ca. 1681
G:
ca. 1704
D:
1761
Nim s. (Nim)
Anne Henriksdatter
ca. 1706-1717
Anne Henriksdatter
F:
ca. 1706
Ovsted s. (Elling)
D:
senest 1717
Karen Christoffersdatter
1685-ca. 1717
Karen Christoffersdatter
F:
1666/1685
D:
ca. 1717
Henrik Henriksen
ca. 1665-ca. 1708
Henrik Henriksen
F:
ca. 1665
Ovsted s. (Elling)
G:
ca. 1703
D:
ca. 1708
Ovsted s. (Elling)
Niels Madsen Vinther
ca. 1712-eft. 1716
Niels Madsen Vinther
F:
ca. 1712
Ovsted s. (Elling)
D:
eft. 1716
Niels Christopher Winther
1776-1863
Niels Christopher Winther
F:
1776
D:
1863
Karen Elisabeth Winther
1785-1867
Karen Elisabeth Winther
F:
1785
D:
1867
Jacob Eisenberg Hentze
1795-1856
Jacob Eisenberg Hentze
F:
1795
G:
1818
D:
1856
Mads Christoffersen Winther
1748-1808
Mads Christoffersen Winther
F:
1748
Ovsted s. (Elling)
D:
1808
Tórshavn
Maren Jensdatter Karbech
ca. 1752-1812
Maren Jensdatter Karbech
F:
ca. 1752
G:
1775
Torshavn
D:
1812
Tórshavn
Sejer Christoffersen Winther
ca. 1750-
Sejer Christoffersen Winther
F:
ca. 1750
Karen Christoffersdatter Winther
ca. 1752-
Karen Christoffersdatter Winther
F:
ca. 1752
Anne Cathrine Christoffersdatter
1755-1756
Anne Cathrine Christoffersdatter
F:
1755
Ovsted s. (Elling)
D:
1756
Ovsted s. (Elling)
Christoffer Madsen Vinther
ca. 1715-1756
Christoffer Madsen Vinther
F:
ca. 1715
Ovsted s. (Elling)
D:
1756
Ovsted s. (Elling)
Karen Thomasdatter
ca. 1730-eft. 1772
Karen Thomasdatter
F:
ca. 1720/1730
G:
17 jul. 1746
Ovsted
D:
eft. 1772
Mads Nielsen Winther
-1745
Mads Nielsen Winther
G:
ca. 1710
D:
1745
Søren Sørensen
1751-1753
Søren Sørensen
F:
1751
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1753
Tamdrup s. (Kørup)
Cathrine Marie Knudsdatter Ganz
1725-1798
Cathrine Marie Knudsdatter Ganz
F:
1725
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1798
Tamdrup s. (Kørup)
Søren Frandsen
1722-1751
Søren Frandsen
F:
1722
Tamdrup s. (Kørup)
G:
ca. 1750
D:
1751
Tamdrup s. (Kørup)
Morten Frandsen
1753-1756
Morten Frandsen
F:
1753
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1756
Tamdrup s. (Kørup)
Søren Frandsen
1755-1831
Søren Frandsen
F:
1755
Tamdrup s. (Kørup)
D:
5 aug. 1831
Tamdrup s. (Kørup)
Mette Kirstine Terkelsdatter
1758-1832
Mette Kirstine Terkelsdatter
F:
1758
Hornborg s. (Flemming)
G:
22 jun. 1781
Hornborg
D:
7 nov. 1832
Tamdrup s. (Kørup)
Morten Frandsen
1757-
Morten Frandsen
F:
1757
Tamdrup s. (Kørup)
Knud Frandsen
1759-1827
Knud Frandsen
F:
1759
Tamdrup s. (Kørup)
D:
23 okt. 1827
Tamdrup s. (Vinten)
Clara Eleonora Ulriksdatter Zoega
1763-1795
Clara Eleonora Ulriksdatter Zoega
F:
1763
Skanderborg s. (Ladegård)
G:
2 nov. 1792
Tamdrup
D:
1795
Tamdrup s. (Vinten (Grønbjerg))
Kirsten Pedersdatter
ca. 1766-1808
Kirsten Pedersdatter
F:
ca. 1766
G:
20 nov. 1795
Tamdrup
D:
1808
Tamdrup s. (Vinten (Grønbjerg))
Anne Kirstine Jensdatter
ca. 1780-1847
Anne Kirstine Jensdatter
F:
ca. 1780
G:
11 dec. 1808
Ørritslev
D:
19 aug. 1847
Tamdrup s. (Vinten (Grønbjerg))
Anne Frandsdatter
1762-1762
Anne Frandsdatter
F:
1762
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1762
Tamdrup s. (Kørup)
Anne Frandsdatter
1763-1763
Anne Frandsdatter
F:
1763
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1763
Tamdrup s. (Kørup)
Anne Cathrine Frandsdatter
1765-1817
Anne Cathrine Frandsdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Kørup)
D:
7 aug. 1817
Henrik Vidriksen
1762-1836
Henrik Vidriksen
F:
1762
Hedensted
G:
2 nov. 1792
Tamdrup
D:
25 sep. 1836
Tamdrup s. (Lund)
Frands Mortensen
1715-1769
Frands Mortensen
F:
1715
Vedslet?
G:
30 jun. 1752
Tamdrup
D:
1769
Tamdrup s. (Kørup)
Jens Gregersen
ca. 1730-1792
Jens Gregersen
F:
ca. 1730
Østbirk s. (Urup)?
G:
1769
Tamdrup
D:
1792
Anne Kirstine Knudsdatter Ganz
1744-
Anne Kirstine Knudsdatter Ganz
F:
1744
Tamdrup s. (Enner)
Anne Nielsdatter
1704-1750
Anne Nielsdatter
F:
1704
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1750
Tamdrup s. (Kørup)
Knud Hansen Ganz
ca. 1690-eft. 1750
Knud Hansen Ganz
F:
ca. 1690
Fyn?
G:
15 okt. 1724
Tamdrup
D:
eft. 1750
Rasmus Sørensen
1768-1778
Rasmus Sørensen
F:
1768
Hedensted
D:
1778
Hedensted
Anne Sørensdatter
ca. 1770-1792
Anne Sørensdatter
F:
ca. 1770
Hedensted
D:
1792
Hedensted
Christoffer Sørensen
ca. 1771-1773
Christoffer Sørensen
F:
ca. 1771
Hedensted
D:
jul. 1773
Hedensted
Karen Christoffersdatter
1739-ca. 1773
Karen Christoffersdatter
F:
1739
Hedensted s. (Torup)
D:
ca. 1773
Hedensted
Søren Rasmussen
ca. 1740-1797
Søren Rasmussen
F:
ca. 1740
G:
2 okt. 1767
Hedensted
D:
12 okt. 1797
Hedensted
Mikkel Madsen
1761-1821
Mikkel Madsen
F:
1761
Hedensted
D:
9 dec. 1821
Hedensted
Anne Madsdatter
1762-1848
Anne Madsdatter
F:
1762
Hedensted
D:
1 dec. 1848
Hedensted s. (Hedensted Mark)
Inger Elsebeth Christoffersdatter
1742-ca. 1763
Inger Elsebeth Christoffersdatter
F:
1742
Hedensted s. (Torup)
D:
ca. 1763
Mads Mikkelsen
1724-1802
Mads Mikkelsen
F:
1724
Hedensted
G:
16 sep. 1760
Hedensted
D:
1 jun. 1802
Hedensted
Otte Nielsen
1762-1833
Otte Nielsen
F:
1762
Stouby s. (Belle)
D:
10 sep. 1833
Hedensted s. (Remmerslund)
Olivia Sørensdatter
-1808
Olivia Sørensdatter
G:
19 feb. 1790
Hedensted
D:
1808
Hedensted s. (Remmerslund)
Maren Ovesdatter
ca. 1779-1825
Maren Ovesdatter
F:
ca. 1779
G:
8 jul. 1809
Hedensted
D:
29 jul. 1825
Hedensted s. (Remmerslund)
Kirsten Nielsdatter
1764-1848
Kirsten Nielsdatter
F:
1764
Stouby s. (Belle Mølle)
D:
29 jan. 1848
Stouby
Peder Sørensen Høg
1755-1837
Peder Sørensen Høg
F:
1755
Stouby s. (Tornshoved)
G:
5 jul. 1793
Stouby
D:
5 jul. 1837
Stouby s. (Tornshoved)
Anna Catharina Nielsdatter
1766-1806
Anna Catharina Nielsdatter
F:
1766
Stouby s. (Belle)
D:
27 feb. 1806
Stouby
Jørgen Sørensen
ca. 1765-
Jørgen Sørensen
F:
ca. 1765
Anne Nielsdatter
1768-1787
Anne Nielsdatter
F:
1768
Stouby s. (Belle)
D:
TIDL. 1787
Else Nielsdatter
1770-1787
Else Nielsdatter
F:
1770
Stouby s. (Belle)
D:
TIDL. 1787
Christoffer Nielsen
1771-1787
Christoffer Nielsen
F:
1771
Stouby s. (Belle)
D:
TIDL. 1787
Jørgen Nielsen
1774-1787
Jørgen Nielsen
F:
1774
Stouby s. (Belle)
D:
TIDL. 1787
Ane Hansdatter
Eiler Nielsen
1777-1844
Eiler Nielsen
F:
1777
Stouby s. (Belle)
D:
26 mar. 1844
Stouby
Birthe Marie Christensdatter
ca. 1775-1827
Birthe Marie Christensdatter
F:
ca. 1775
D:
1 nov. 1827
Stouby
Anne Samuelsdatter
ca. 1803-1885
Anne Samuelsdatter
F:
ca. 1803
Tyrsted s.
G:
1 mar. 1828
Stouby
D:
12 feb. 1885
Stouby
Niels Christoffersen
1744-1815
Niels Christoffersen
F:
1744
Hedensted s. (Torup)
D:
13 mar. 1815
Stouby s. (Belle)
Johanne Jørgensdatter Hjerrild
1739-1782
Johanne Jørgensdatter Hjerrild
F:
1739
Stouby s. (Belle)
G:
13 nov. 1761
Stouby k.
D:
25 jan. 1782
Niels Nielsen
1783-
Niels Nielsen
F:
1783
Stouby s. (Belle)
Johanne Nielsdatter
1785-
Johanne Nielsdatter
F:
1785
Stouby s. (Belle)
Erik Nielsen
1789-
Erik Nielsen
F:
1789
Stouby s. (Belle)
Mette Marie Nielsdatter
ca. 1789-
Mette Marie Nielsdatter
F:
ca. 1789
Stouby s. (Belle)
Karen Nielsdatter
ca. 1751-
Karen Nielsdatter
F:
ca. 1751
Grund?
G:
11 apr. 1782
Stouby
Anne Cathrine Jensdatter
ca. 1770-1824
Anne Cathrine Jensdatter
F:
ca. 1770
Hedensted s. (Torup)
D:
13 aug. 1824
Daugård s. (Daugård Skov)
Søren Jensen Ullerup
1760-1820
Søren Jensen Ullerup
F:
1760
Stouby s. (Ullerup)
G:
10 sep. 1791
Hedensted
D:
5 maj 1820
Daugård s. (Daugård Mark)
Kirsten Jensdatter
ca. 1772-1855
Kirsten Jensdatter
F:
ca. 1772
Hedensted s. (Torup)
D:
5 apr. 1855
Øster Snede s. (Gammelsole)
Christen Hermansen
1771-1846
Christen Hermansen
F:
1771
Hedensted s. (Årup)
G:
26 apr. 1800
Hedensted
D:
11 okt. 1846
Øster Snede s.
Karen Jensdatter
1774-1779
Karen Jensdatter
F:
1774
Hedensted s. (Torup)
D:
1779
Hedensted s. (Torup)
Dødfødt søn
1775-1775
Dødfødt søn
F:
1775
Hedensted s. (Torup)
D:
1775
Hedensted s. (Torup)
Jens Christoffersen
1746-1803
Jens Christoffersen
F:
1746
Hedensted s. (Torup)
D:
1803
Hedensted s. (Torup)
Anne Nielsdatter
-1775
Anne Nielsdatter
G:
4 aug. 1769
Hedensted
D:
1775
Hedensted s. (Torup)
Anne Jensdatter
1776-1776
Anne Jensdatter
F:
1776
Hedensted s. (Torup)
D:
1776
Hedensted s. (Torup)
Anne Jensdatter
1777-1852
Anne Jensdatter
F:
1777
Hedensted s. (Torup)
D:
22 feb. 1852
Hedensted
Peder Sørensen
ca. 1773-1850
Peder Sørensen
F:
ca. 1773
Øster Snede s.
G:
1799/1801
Daugård
D:
23 apr. 1850
Hedensted
Christoffer Jensen
1779-1780
Christoffer Jensen
F:
1779
Hedensted s. (Torup)
D:
1780
Hedensted s. (Torup)
Karen Jensdatter
1781-1781
Karen Jensdatter
F:
1781
Hedensted s. (Torup)
D:
1781
Hedensted s. (Torup)
Anne Jensdatter
1783-1859
Anne Jensdatter
F:
1783
Hedensted s. (Torup)
D:
17 jun. 1859
Hedensted s. (Knæsted)
Knud Sørensen
1772-1853
Knud Sørensen
F:
1772
Engum s. (Engumgård)
G:
21 maj 1803
Hedensted k.
D:
17 jul. 1853
Hedensted s. (Knæstedgård)
Karen Jensdatter
1785-
Karen Jensdatter
F:
1785
Hedensted s. (Torup)
Poul Sørensen
ca. 1775-
Poul Sørensen
F:
ca. 1775
G:
21 maj 1803
Hedensted
Maren Jensdatter
1788-1871
Maren Jensdatter
F:
1788
Hedensted s. (Torup)
D:
24 apr. 1871
Engum
Jens Laursen
1766-1847
Jens Laursen
F:
1766
Engum
G:
16 nov. 1805
Engum
D:
17 apr. 1847
Engum
Inger Elsebeth Jensdatter
1791-1791
Inger Elsebeth Jensdatter
F:
1791
Hedensted s. (Torup)
D:
1791
Hedensted s. (Torup)
Mette Cathrine Jensdatter
ca. 1797-1803
Mette Cathrine Jensdatter
F:
ca. 1797
D:
TIDL. 1803
Kirsten Nielsdatter
1753-1823
Kirsten Nielsdatter
F:
1753
Engum s. (Bredal)
G:
17 okt. 1775
Engum
D:
26 aug. 1823
Hedensted s. (Torup (Knæstedgård))
Søren Christoffersen
1749-før 1770
Søren Christoffersen
F:
1749
Hedensted s. (Torup)
D:
før 1770
Anne Cathrine Christoffersdatter
1752-før 1770
Anne Cathrine Christoffersdatter
F:
1752
Hedensted s. (Torup)
D:
før 1770
Erik Christoffersen
1755-før 1761
Erik Christoffersen
F:
1755
Hedensted s. (Torup)
D:
før 1761
Erik Christoffersen
1760-før 1770
Erik Christoffersen
F:
1760
Hedensted s. (Torup)
D:
før 1770
Anne Cathrine Lauridsdatter
1785-1786
Anne Cathrine Lauridsdatter
F:
1785
Store Dalby
D:
1786
Store Dalby
Søren Lauridsen
1786-1786
Søren Lauridsen
F:
1786
Store Dalby
D:
1786
Store Dalby
Christoffer Lauridsen
1786-1786
Christoffer Lauridsen
F:
1786
Store Dalby
D:
1786
Store Dalby
Inger Elsebeth Christoffersdatter
1764-1818
Inger Elsebeth Christoffersdatter
F:
1764
Hedensted s. (Torup)
D:
25 dec. 1818
Store Dalby
Laurids Sørensen
ca. 1748-1787
Laurids Sørensen
F:
ca. 1748
G:
12 okt. 1784
Store Dalby
D:
1787
Store Dalby
Anne Cathrine Madsdatter
1788-
Anne Cathrine Madsdatter
F:
1788
Store Dalby
Laurids Madsen
1789-
Laurids Madsen
F:
1789
Store Dalby
Christoffer Madsen
1790-1791
Christoffer Madsen
F:
1790
Store Dalby
D:
1791
Store Dalby
Mette Kirstine Madsdatter
1792-
Mette Kirstine Madsdatter
F:
1792
Store Dalby
Søren Madsen
1794-1797
Søren Madsen
F:
18 okt. 1794
Store Dalby
D:
okt. 1797
Store Dalby
Mads Sørensen
1760-1832
Mads Sørensen
F:
1760
Urlev s. (Spettrup)
G:
25 maj 1787
Store Dalby
D:
18 mar. 1832
Store Dalby
Christoffer Nielsen
1706-1775
Christoffer Nielsen
F:
1706
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1775
Hedensted s. (Torup)
Anne Jensdatter Bisgaard
1719-1769
Anne Jensdatter Bisgaard
F:
1719
Hvirring s. (Kalhave)
G:
ca. 1740
D:
30 maj 1769
Hedensted s. (Torup)
Christen Nielsen
1707-1707
Christen Nielsen
F:
1707
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1707
Tamdrup s. (Kørup)
Catharina Nielsdatter
1709-1709
Catharina Nielsdatter
F:
1709
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1709
Tamdrup s. (Kørup)
Clemen Johansen
1739-1739
Clemen Johansen
F:
1739
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1739
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1761-1761
Johan Clemensen
F:
1761
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1761
Tamdrup s. (Vrønding)
Cathrine Clemensdatter
1762-1795
Cathrine Clemensdatter
F:
1762
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
23 nov. 1795
Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster)
Terkel Jensen
ca. 1747-1828
Terkel Jensen
F:
ca. 1747
G:
12 jun. 1789
Lundum
D:
21 apr. 1828
Sdr. Vissing s. (Vissing Kloster)
Bodil Clemensdatter
1765-1804
Bodil Clemensdatter
F:
1765
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1804
Tamdrup s. (Vrønding)
Anders Jensen
1758-1808
Anders Jensen
F:
1758
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
2 maj 1788
Tamdrup
D:
1808
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1767-1776
Johan Clemensen
F:
1767
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
fmtl. før 1776
NN Clemensdatter
-1769
NN Clemensdatter
D:
1769
Tamdrup s. (Vrønding)
Christen Clemensen
1770-1779
Christen Clemensen
F:
1770
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1779
Tamdrup s. (Vrønding)
Anne Cathrine Clemensdatter
1773-1801
Anne Cathrine Clemensdatter
F:
1773
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1801
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1776-1846
Johan Clemensen
F:
1776
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
28 sep. 1846
Lundum
Ellen Lauridsdatter
1779-1845
Ellen Lauridsdatter
F:
1779
Lundum
G:
2 okt. 1807
Lundum
D:
5 sep. 1845
Lundum
Christen Clemensen
1780-1861
Christen Clemensen
F:
1780
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
26 jun. 1861
Tamdrup s. (Vrønding)
Mette Simonsdatter
1790-1870
Mette Simonsdatter
F:
1790
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
6 aug. 1814
Tamdrup
D:
29 maj 1870
Tamdrup s. (Vrønding)
Clemen Johansen
1740-1809
Clemen Johansen
F:
1740
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
11 sep. 1809
Tamdrup s. (Vrønding)
Mette Christensdatter
1740-1829
Mette Christensdatter
F:
1740
Hansted s. (Rådved)
G:
6 aug. 1760
Hansted
D:
11 feb. 1829
Tamdrup s. (Vrønding)
Johannes Jensen Møller
1761-1810
Johannes Jensen Møller
F:
1761
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1810
Hansted s. (Egebjerg Mølle)
Hedvig Sofie Pedersdatter
1757-1829
Hedvig Sofie Pedersdatter
F:
1757
Lundum s. (Lundum Mølle)
G:
12 aug. 1786
Lundum
D:
24 maj 1829
Hansted s. (Egebjerg Mølle)
Niels Jensen Møller
1762-1800
Niels Jensen Møller
F:
1762
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1 jan. 1800
Tolstrup s. (Tammestrup)
Anne Jørgensdatter
1757-1797
Anne Jørgensdatter
F:
1757
Hansted s. (Rådved)
G:
24 apr. 1793
Tolstrup
D:
17 sep. 1797
Tolstrup s. (Tammestrup)
Karen Jacobsdatter
1774-
Karen Jacobsdatter
F:
1774
Ovsted s. (Elling)
G:
2 feb. 1798
Ovsted
Enevold Jensen
1764-1765
Enevold Jensen
F:
1764
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1765
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Anne Marie Jensdatter
1765-1844
Anne Marie Jensdatter
F:
1765
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
18 dec. 1844
Tolstrup
Jens Laursen
1755-1809
Jens Laursen
F:
1755
Tolstrup
G:
14 aug. 1786
Tolstrup
D:
15 okt. 1809
Tolstrup
Hans Friis Andersen Winther
1793-1842
Hans Friis Andersen Winther
F:
25 aug. 1793
Ørridslev s. (Ørskov)
G:
5 jul. 1811
Tolstrup
D:
23 aug. 1842
Randers (Skt. Mortens s.)
Hans Jensen
1768-1769
Hans Jensen
F:
1768
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1769
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Anders Jensen Møller
1769-1825
Anders Jensen Møller
F:
1769
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
8 nov. 1825
Fruering s. (Røde Mølle)
Margrethe Frandsdatter
1750-1827
Margrethe Frandsdatter
F:
1750
G:
21 jul. 1797
Fruering
D:
18 nov. 1827
Fruering s. (Røde Mølle)
Cathrine Jensdatter
1771-1834
Cathrine Jensdatter
F:
1771
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
19 jan. 1834
Skjold
Jacob Jensen Due
1753-1815
Jacob Jensen Due
F:
1753
Stenderup
G:
6 feb. 1795
Hansted
D:
10 mar. 1815
Skjold
Jørgen Pedersen
ca. 1782-1844
Jørgen Pedersen
F:
ca. 1782
G:
7 okt. 1815
Skjold
D:
8 okt. 1844
Skjold
Margrethe Jensdatter
1773-1779
Margrethe Jensdatter
F:
1773
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1779
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Rasmus Jensen
1775-1776
Rasmus Jensen
F:
1775
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1776
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Henrik Jensen
1776-1778
Henrik Jensen
F:
1776
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1778
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Maren Jensdatter
1779-1812
Maren Jensdatter
F:
1779
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
5 aug. 1812
Skjold
Peder Christensen
1772-1840
Peder Christensen
F:
1772
G:
3 jul. 1795
Tolstrup
D:
10 mar. 1840
Margrethe Jensdatter
1781-1855
Margrethe Jensdatter
F:
1781
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
29 dec. 1855
Uth s. (Ustrup)
Hans Christoffersen
1778-1840
Hans Christoffersen
F:
1778
Uth s. (Ustrup)
G:
30 apr. 1802
Hansted
D:
23 jun. 1840
Uth s. (Ustrup)
Dødfødt søn
1782-1782
Dødfødt søn
F:
apr. 1782
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
1782
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Birgitte Jensdatter
1783-1843
Birgitte Jensdatter
F:
1783
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
D:
12 mar. 1843
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Nicolai Christensen Jelling
1780-1824
Nicolai Christensen Jelling
F:
1780
Tiset s. (Ingerslev Mølle)
G:
29 apr. 1803
Hansted
D:
20 aug. 1824
Østbirk s. (Tingstedholms Mølle)
Silke Johansdatter
1742-1821
Silke Johansdatter
F:
1742
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
19 jul. 1821
Uth s. (Ustrup)
Jens Pedersen Møller
ca. 1717-1793
Jens Pedersen Møller
F:
ca. 1717
G:
10 mar. 1761
Tamdrup
D:
8 mar. 1793
Tolstrup s. (Tolstrup Mølle)
Niels Johansen
1743-1748
Niels Johansen
F:
1743
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1748
Tamdrup s. (Vrønding)
Laurids Johansen
1746-før 1757
Laurids Johansen
F:
1746
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
før 1757
Niels Johansen
1750-1751
Niels Johansen
F:
1750
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1751
Tamdrup s. (Vrønding)
Anne Cathrine Johansdatter
1750-1756
Anne Cathrine Johansdatter
F:
1750
Tamdrup s. (Vrønding)
D:
1756
Tamdrup s. (Vrønding)
Cathrine Nielsdatter
1711-1757
Cathrine Nielsdatter
F:
1711
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1757
Tamdrup s. (Vrønding)
Johan Clemensen
1683-1765
Johan Clemensen
F:
1683
Tamdrup s. (Vrønding)
G:
ca. 1738
Tamdrup
D:
1765
Tamdrup s. (Vrønding)
Niels Christoffersen
ca. 1680-1753
Niels Christoffersen
F:
ca. 1680
fmtl. på Egebjerggård, Hansted s.
D:
1753
Tamdrup s. (Kørup)
Karen Christensdatter Bhi
ca. 1667-ca. 1741
Karen Christensdatter Bhi
F:
ca. 1667
Kattrup s. (Borup)
G:
4 jun. 1704
Tamdrup
D:
ca. 1741
Tamdrup s. (Kørup)
Peder Nielsen
1747-1747
Peder Nielsen
F:
1747
Tamdrup s. (Kørup)
D:
1747
Tamdrup s. (Kørup)
Karen Nielsdatter
1749-
Karen Nielsdatter
F:
1749
Tamdrup s. (Kørup)
Birgitte Pedersdatter
Birgitte Pedersdatter
G:
12 nov. 1745
Tamdrup
Hanne Marie Christoffersdatter
-1753?
Hanne Marie Christoffersdatter
D:
1753?
Hansted s. (Rådved)
Niels Madsen
Christoffer Eriksen
ca. 1642-ca. 1685
Christoffer Eriksen
F:
ca. 1642
D:
ca. 1685
Anne Nielsdatter
ca. 1650-1719
Anne Nielsdatter
F:
ca. 1650
G:
ca. 1666
D:
1719
Søren Eriksen
Gabriel Eriksen
ca. 1658-1701
Gabriel Eriksen
F:
ca. 1658
D:
30 dec. 1701
Horsens
Maren Lauridsdatter
ca. 1674-1700
Maren Lauridsdatter
F:
ca. 1674
D:
TIDL. 1700
Rasmus Olufsen
-1707
Rasmus Olufsen
D:
TIDL. 1707
Maren Eriksdatter
1728-
Maren Eriksdatter
F:
1728
Tamdrup s. (Kørup)
Erik Lauridsen
ca. 1676-1749
Erik Lauridsen
F:
ca. 1676
D:
1749
Tamdrup s. (Lund)
Anna Stephansdatter
Anna Stephansdatter
G:
16 nov. 1727
Tamdrup
Anne Cathrine Lauridsdatter
ca. 1678-1737
Anne Cathrine Lauridsdatter
F:
ca. 1678
D:
1737
Horsens
Niels Nielsen Smed
Laurids Eriksen
-1699
Laurids Eriksen
D:
1699
Karen Nielsdatter
-ca. 1684
Karen Nielsdatter
D:
ca. 1684
Knud Mortensen
1722-
Knud Mortensen
F:
1722
Nølev
Laurids Mortensen
1725-1752
Laurids Mortensen
F:
1725
Nølev
D:
1752
Nølev
Sidsel Mortensdatter
1731-1777
Sidsel Mortensdatter
F:
1731
Nølev
D:
jul. 1777
Bjerager s.
Kirsten Simonsdatter
1811-1878
Kirsten Simonsdatter
F:
24 mar. 1811
Nølev
D:
4 jul. 1878
Saksild s. (Rude)
Søren Sørensen (Overgaard)
1801-1868
Søren Sørensen (Overgaard)
F:
15 maj 1801
Saksild s. (Rude Overgård)
G:
21 jul. 1846
Nølev
D:
29 feb. 1868
Saksild s. (Rude Overgård)
Jens Simonsen
1812-1876
Jens Simonsen
F:
23 nov. 1812
Nølev
D:
20 mar. 1876
Nølev
Johanne Pedersdatter
1832-
Johanne Pedersdatter
F:
31 maj 1832
Odder s. (Rold)
G:
10 feb. 1854
Randlev
Poul Simonsen
1814-1890
Poul Simonsen
F:
28 feb. 1814
Nølev
D:
21 aug. 1890
Nølev
Ane Simonsdatter
1817-1820
Ane Simonsdatter
F:
9 feb. 1817
Nølev
D:
10 jan. 1820
Nølev
Anne Poulsdatter
1781-1843
Anne Poulsdatter
F:
1781
Nølev
D:
12 jul. 1843
Nølev
Simon Jensen
1781-1819
Simon Jensen
F:
1781
Nølev
G:
ca. 1810
D:
19 jan. 1819
Nølev
Simon Andersen
1782-1863
Simon Andersen
F:
1782
Nølev
G:
16 jun. 1819
Nølev
D:
19 jun. 1863
Nølev
Poul Mortensen
1735-1782
Poul Mortensen
F:
1735
Nølev
D:
16 apr. 1782
Nølev
Anne Stephansdatter
1753-1819
Anne Stephansdatter
F:
1753
Nølev
G:
ca. 1780
Nølev
D:
12 feb. 1819
Nølev
Morten Lauridsen
ca. 1691-1739
Morten Lauridsen
F:
ca. 1691
D:
1739
Nølev
Anne Knudsdatter
1695-1778
Anne Knudsdatter
F:
1695
Nølev s. (Assedrup)
G:
24 jun. 1718
Nølev
D:
1778
Nølev
Karen Lauridsdatter
ca. 1693-1707
Karen Lauridsdatter
F:
ca. 1693
D:
MELL. 1700 OG 1707
Else Kirstine Lauridsdatter
ca. 1696-1767
Else Kirstine Lauridsdatter
F:
ca. 1696
D:
15 mar. 1767
Saksild s.
Niels Pedersen
ca. 1690-1778
Niels Pedersen
F:
ca. 1690
D:
26 maj 1778
Saksild s. (Rude)
Maren Mortensdatter
-ca. 1707
Maren Mortensdatter
D:
ca. 1707
Erik Gabrielsen
før 1605-1648
Erik Gabrielsen
F:
før 1605
D:
1648
Anne Sørensdatter
-eft. 1666
Anne Sørensdatter
G:
ca. 1631
D:
eft. 1666
Anne Gabrielsdatter
Jens Ottesen
NN Eriksdatter?
Gabriel Holgersen
1565-1650
Gabriel Holgersen
F:
1558/1565
G:
ca. 1585
D:
1648/1650