Søg
Fornavn:
Efternavn:
Avanceret søgning
Efternavne
Login
Nyheder
Mest Eftersøgte
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Albummer
Alle medier
Kirkegårde
Steder
Notater
Datoer & Årsdage
Kalender
Rapporter
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Statistikker
Skift sprog
Bogmærker
Kontakt
Registrér for at få en brugerkonto
Slægter med oprindelse i både det laveste og det højeste
Fra fattiglemmer til konger og kejsere
Find
Efternavne
Fornavne
Søg personer
Søg familier
Søg websted
Steder
Datoer
Kalender
Kirkegårde
Bogmærker
Medie
Billeder
Dokumenter
Gravsten
Fortællinger
Optagelser
Videoer
Alle medier
Info
Nyheder
Mest Eftersøgte
Rapporter
Databasestatistik
Træer
Grene
Notater
Kilder
Arkiver
DNA-tests
Kontakt
Forside
Søg
Login
Søg
|
Avanceret søgning
|
Søg familier
|
Søg websted
Fornavn:
Efternavn:
ID:
Udskriv
Tilføj bogmærke
Dansk
Engelsk
Christian Luja
Egne data
Aner
Efterkommere
Slægtskab
Tidslinje
Familie
GEDCOM
Foreslå
Generationer:
1
2
3
4
5
6
7
Standard
|
Kompakt
|
Lodret
|
Kun tekst
|
Register
|
Tabeller
|
PDF
Træk eller rul for at se mere af diagrammet.
Ludvig Bertelsen
1684-1766
Ludvig Bertelsen
F:
12 jul. 1684
Odense
D:
26 dec. 1766
Assens
Cecilie Marie Ulriksdatter Schandorff
1700-1758
Cecilie Marie Ulriksdatter Schandorff
F:
1700
Skanderborg
D:
1758
Andreas Engberg
1777-1820
Andreas Engberg
F:
1 aug. 1777
Skamby
D:
25 okt. 1820
Svanninge ?
Poul Moth Thestrup Engberg
1791-1867
Poul Moth Thestrup Engberg
F:
2 jan. 1791
Kullerup
D:
17 nov. 1867
Odense (Frue s.)
Henriette Charlotte Thomsen
1805-1889
Henriette Charlotte Thomsen
F:
1805
G:
23 maj 1832
Kerteminde
D:
30 nov. 1889
Odense (Gråbrødre s.)
Lauritz Andresen Engberg
1741-1796
Lauritz Andresen Engberg
F:
1741
Flødstrup
D:
31 jan. 1796
Kullerup
Anne Fahrenhorst Zeuthen
1753-1820
Anne Fahrenhorst Zeuthen
F:
18 jan. 1753
Skamby
G:
4 mar. 1777
Skamby
D:
2 dec. 1820
Odense (Skt. Knuds s.)
Birgitte Cathrine Lauritzdatter
1715-
Birgitte Cathrine Lauritzdatter
F:
1715
Flemløse
Andreas Jespersen Engberg
1692-1766
Andreas Jespersen Engberg
F:
1692
Stubbekøbing ?
D:
12 feb. 1766
Flødstrup?
Bodil Cathrine Wichmand
1740-
Bodil Cathrine Wichmand
F:
1740
Flemløse
Poul Wichmand
1749-1818
Poul Wichmand
F:
12 aug. 1749
Flemløse ?
D:
17 jun. 1818
Våbensted ?
Frederik Wichmand
1753-1816
Frederik Wichmand
F:
1753
Flemløse
D:
25 apr. 1816
Fuglse
Anna Maria Wichmand
1742-
Anna Maria Wichmand
F:
20 JULI 1742
Flemløse ?
Christen Pedersen Rud
1718-1785
Christen Pedersen Rud
F:
4 okt. 1718
Ø. Ulslev
G:
23 okt. 1776
D:
1785
Ø. Ulslev ?
Sophie Amalie Lauritzdatter
eft. 1714-
Sophie Amalie Lauritzdatter
F:
eft. 1714
Flemløse
Hans Bertelsen Wichmand
1708-1768
Hans Bertelsen Wichmand
F:
5 feb. 1708
Nykøbing F.
G:
1739
D:
21 aug. 1768
Laurits Hansen
ca. 1773-
Laurits Hansen
F:
ca. 1773
Henrik Bering
1792-1860
Henrik Bering
F:
18 aug. 1792
Kolind (præstegården)
D:
6 jun. 1860
Hørby s. (Gammelholm)
Anne Cathrine Pedersdatter
1792-1869
Anne Cathrine Pedersdatter
F:
1792
Flade s. (Suderbo)
G:
10 mar. 1828
Hørby
D:
27 nov. 1869
Hørby s. (Gammelholm)
Ellen Margrethe Hansdatter
1774-1800
Ellen Margrethe Hansdatter
F:
1 okt. 1774
Storring s. (Høver)
D:
29 apr. 1800
Kolind
Jens Bering
1761-1822
Jens Bering
F:
1761
Stouby s. (Rosenvold)
G:
9 sep. 1791
Kattrup
D:
8 nov. 1822
Kolind
Troels Hansen
ca. 1776-
Troels Hansen
F:
ca. 1776
Anton Frederik Hansen
ca. 1777-
Anton Frederik Hansen
F:
ca. 1777
Christian Hansen
ca. 1778-
Christian Hansen
F:
ca. 1778
Bartholomæus Hansen
ca. 1779-
Bartholomæus Hansen
F:
ca. 1779
Anne Marie Hansdatter
ca. 1782-
Anne Marie Hansdatter
F:
ca. 1782
Hans Hansen
ca. 1784-
Hans Hansen
F:
ca. 1784
Lorentz Hansen
ca. 1786-
Lorentz Hansen
F:
ca. 1786
Hans Lauritzen
ca. 1725-1800
Hans Lauritzen
F:
ca. 1725
Flemløse
D:
24 maj 1800
Skanderborg (slotsgrunden)
Marie Dorthea Bertelsen
1746-1820
Marie Dorthea Bertelsen
F:
1746
Kolding
G:
ca. 1770
D:
15 jan. 1820
Skanderborg
Bertel Lauritzen
-ca. 1789
Bertel Lauritzen
D:
ca. 1789
Christiane Louise Lauritzdatter
Anne Marie Bertelsdatter
1690-1740
Anne Marie Bertelsdatter
F:
1690
D:
20 jun. 1740
Assens
Lauritz Hansen
1685-1738
Lauritz Hansen
F:
10 sep. 1685
Flemløse
G:
23 nov. 1714
D:
1738
Flemløse
Christen Henrik Luja Bertelsen
1681-1738
Christen Henrik Luja Bertelsen
F:
1681
D:
apr. 1738
Anna Ottosdatter Stoud
Karen Bertelsdatter
Poul Jørgensen Bang
1667-1717
Poul Jørgensen Bang
F:
1667
Assens
G:
10 okt. 1711
D:
13 jul. 1717
Birgitte Luja
1659-1722
Birgitte Luja
F:
1659
Odense
D:
1722
Assens
Bertel Ludvigsen
1638-1719
Bertel Ludvigsen
F:
24 aug. 1638
Odense (Frue s.)
G:
16 apr. 1678
Odense (Skt. Knud)
D:
8 dec. 1719
Assens
Christian Henrik Luja
1628-1709
Christian Henrik Luja
F:
13 sep. 1628
Merseburg
D:
2 apr. 1709
Odense
Karen Clausdatter Mule
ca. 1625-1663
Karen Clausdatter Mule
F:
ca. 1625
Odense el. Nislevgård
G:
24 maj 1657
Odense (Skt. Hans s.)
D:
24 feb. 1663
Odense
Lambert Franch Winther
1735-1812
Lambert Franch Winther
F:
23 sep. 1735
Assens
D:
1812
Gedsted
Leopoldine Charlotte Friis
-1770
Leopoldine Charlotte Friis
G:
30 okt. 1769
D:
jul. 1770
Clara Petrea Severine Worsøe
1826-1867
Clara Petrea Severine Worsøe
F:
12 aug. 1826
Låstrup
D:
24 dec. 1867
Kalundborg
Peter Andreas Gyth
1818-1910
Peter Andreas Gyth
F:
17 aug. 1818
Bregninge s. (Torpegård)
G:
16 jun. 1854
Kalundborg
D:
21 mar. 1910
Kalundborg
Leopoldine Charlotte Winther
1780-1856
Leopoldine Charlotte Winther
F:
1780
Gedsted
D:
17 maj 1856
Kalundborg
Wilhelm Adolph Worsøe
1776-1830
Wilhelm Adolph Worsøe
F:
1776
Gjerpen (Norge)
G:
3 apr. 1802
Gedsted
D:
19 sep. 1830
Bregninge
Frank Madsen Bach
1805-ung
Frank Madsen Bach
F:
1805
D:
ung
Lambert Frank Madsen Back
1808-1892
Lambert Frank Madsen Back
F:
1808
Låstrup
D:
26 jul. 1892
Låstrup
Nicoline Kirstine Madsdatter Back
1810-1810
Nicoline Kirstine Madsdatter Back
F:
1810
D:
1810
Wilhelmine Charlotte Madsdatter Back
1812-1891
Wilhelmine Charlotte Madsdatter Back
F:
23 jun. 1812
Låstrup
D:
5 jul. 1891
Birkerød s. (Sandbjerg)
Christian Michael Madsen Back
1815-1875
Christian Michael Madsen Back
F:
8 jan. 1815
Låstrup
D:
26 nov. 1875
Låstrup
Niels Madsen Bach
1817-1895
Niels Madsen Bach
F:
13 jul. 1817
Låstrup
D:
7 jun. 1895
Låstrup
Ane Madsdatter Bach
1817-
Ane Madsdatter Bach
F:
13 jul. 1817
Låstrup
Søren Anker Madsen Bach
1820-1886
Søren Anker Madsen Bach
F:
18 jul. 1820
Låstrup
D:
20 nov. 1886
Skals
Ide Petrea Madsdatter Back
1824-1860
Ide Petrea Madsdatter Back
F:
25 jun. 1824
Låstrup
D:
12 mar. 1860
Hersom
Ane Birgitte Winther
1782-1860
Ane Birgitte Winther
F:
1782
Gedsted
D:
10 dec. 1860
Hersom
Mads Jørgensen Back
1775-1856
Mads Jørgensen Back
F:
1775
Ulbjerg s. (Sundstrup)
G:
19 okt. 1804
Gedsted
D:
5 apr. 1856
Hersom
Signe Marie Munch
1753-1821
Signe Marie Munch
F:
1753
Børglum
G:
24 jul. 1771
Kornum
D:
18 mar. 1821
Låstrup
Vilhelmine Frederica Winther
1769-1837
Vilhelmine Frederica Winther
F:
19 jul. 1769
Vejle
D:
22 dec. 1837
Lemvig
Peder Øllgaard
1796-1806
Peder Øllgaard
F:
1796
G:
2 maj 1798
D:
3 jun. 1806
Ringkøbing
Peder Christiansen Winther
1729-1800
Peder Christiansen Winther
F:
8 nov. 1729
D:
7 feb. 1800
Anna Halling
1741-1814
Anna Halling
F:
11 maj 1741
D:
28 jan. 1814
Christian Henrik Winther
1696-1772
Christian Henrik Winther
F:
20 sep. 1696
Føns
D:
31 aug. 1772
Vejle
Helene Sophie Franch
1706-1781
Helene Sophie Franch
F:
1706
Assens
G:
29 apr. 1728
Assens
D:
8 apr. 1781
Vejle
Anna Cathrina Østerbye
1804-1880
Anna Cathrina Østerbye
F:
23 mar. 1804
Assens
D:
10 dec. 1880
København
Hans Peter Hansen
1795-
Hans Peter Hansen
F:
11 nov. 1795
Assens
Anna Dorthea Catharina Gløerfelt
1766-1814
Anna Dorthea Catharina Gløerfelt
F:
1766
D:
11 maj 1814
Assens
Anders Rasmussen Østerbye
1767-1806
Anders Rasmussen Østerbye
F:
1767
Assens
G:
27 nov. 1793
Assens
D:
17 okt. 1806
Assens
Abigael Winther
1739-1827
Abigael Winther
F:
21 dec. 1739
Udby
D:
20 okt. 1827
Assens
Johan Jacob Gløerfelt
1740-1810
Johan Jacob Gløerfelt
F:
1740
Assens
G:
25 maj 1762
Kjerte
D:
2 dec. 1810
Assens
Laurids Pedersen Winther
1698-1772
Laurids Pedersen Winther
F:
13 jul. 1698
D:
24 maj 1772
Anna Christine Nielsdatter Ravn
1709-1754
Anna Christine Nielsdatter Ravn
F:
14 jul. 1709
Dreslette
G:
25 jun. 1727
København
D:
4 sep. 1754
Kjerte
Isabella Christiane Lauridsdatter Hviid
1736-1778
Isabella Christiane Lauridsdatter Hviid
F:
1736
G:
11 sep. 1757
D:
1778
Euphrosyne Luja
1662-1736
Euphrosyne Luja
F:
1662
Odense
D:
1736
Peder Jensen Winther
1650-1725
Peder Jensen Winther
F:
2 jan. 1650
Aarhus
G:
12 dec. 1695
D:
26 apr. 1725
Føns
Rasmus Jensen Balslev
1719-1779
Rasmus Jensen Balslev
F:
16 sep. 1719
Odense
D:
18 maj 1779
Rasmus Balslev
1762-1840
Rasmus Balslev
F:
3 feb. 1762
Guldbjerg s. (Kolshave præstegård)
D:
25 dec. 1840
Hårslev
Dorothea Christine Nielsdatter Windekilde
1768-1796
Dorothea Christine Nielsdatter Windekilde
F:
6 feb. 1768
Løgumkloster
G:
1 jun. 1790
Vilstrup
D:
11 aug. 1796
Hårslev
Carl Frederik Balslev
1805-1895
Carl Frederik Balslev
F:
10 jan. 1805
Hårslev
D:
11 mar. 1895
Ribe
Ulrikke Christine Boesen
1807-1837
Ulrikke Christine Boesen
F:
28 jul. 1807
København (Helligånds s.)
G:
8 maj 1833
København (Vor Frue)
D:
13 feb. 1837
Vejerslev
Louise Eleonore Boesen
1818-1850
Louise Eleonore Boesen
F:
28 jan. 1818
København (Vor Frue)
G:
12 jun. 1839
København (Vor Frue)
D:
17 nov. 1850
København (Vor Frue)
Marie Elise Hansen
1824-1895
Marie Elise Hansen
F:
3 aug. 1824
Hjordkær
G:
18 aug. 1853
Hjordkær
D:
23 apr. 1895
Ribe
Johan Christian Balslev
1798-1885
Johan Christian Balslev
F:
28 maj 1798
Hårslev
D:
1885
Martine Henriette Boesen
1808-1840
Martine Henriette Boesen
F:
1 mar. 1808
G:
11 maj 1832
D:
18 jul. 1840
Pouline Erasmine Dorothea (Doris) Krüger
1811-
Pouline Erasmine Dorothea (Doris) Krüger
F:
22 aug. 1811
Odense
G:
5 maj 1843
Anna Salome Lautrup
1775-1833
Anna Salome Lautrup
F:
28 dec. 1775
Aastrup
G:
7 jul. 1797
Tyrstrup
D:
15 jul. 1833
Hårslev
Laurits Luja Jensen Balslev
1722-1792
Laurits Luja Jensen Balslev
F:
1722
Odense
D:
24 sep. 1792
Appollone Lange
1724-1791
Appollone Lange
F:
1724
Frederikssund
D:
1791
Hans Balslev
1724-1795
Hans Balslev
F:
dec. 1724
Tommerup
D:
26 aug. 1795
Dybbøl
Helene Lundius
1734-1811
Helene Lundius
F:
18 jun. 1734
G:
10 sep. 1755
D:
1811
Cathrine Stoud Balslev
1726-1810
Cathrine Stoud Balslev
F:
1726
Tommerup
D:
11 nov. 1810
V. Skerninge
Thomas Mortensen Bredsdorff
1720-1790
Thomas Mortensen Bredsdorff
F:
29 okt. 1720
Bredstrup
G:
13 jun. 1754
Randers
D:
14 jul. 1790
V. Skerninge
Marie Sophie Lauritsdatter Luja
1698-1731
Marie Sophie Lauritsdatter Luja
F:
1698
Odense
D:
25 aug. 1731
Jens Rasmussen Balslev
1690-1761
Jens Rasmussen Balslev
F:
3 okt. 1690
Odense (Skt. Knuds s.)
G:
16 aug. 1718
Odense (Skt. Knud)
D:
8 aug. 1761
Tommerup
Laurits Luja
1668-1732
Laurits Luja
F:
1668
Odense (Skt. Knud)
D:
1732
Odense (Skt. Knud)
Cathrine Stoud
1676-1722
Cathrine Stoud
F:
1676
Odense (Skt. Knud)
G:
19 okt. 1697
Odense (Skt. Knuds k.)
D:
1722
Odense (Skt. Knud)
Abigael (Jacobsen) Hindsholm
1646-1732
Abigael (Jacobsen) Hindsholm
F:
1 nov. 1646
Odense
G:
20 aug. 1665
Odense
D:
13 mar. 1732
Odense
Christian Luja
Euphrosyne Borstorph